up
ara

Sessizin Payı

Sessizin Payı Konusu ve Özeti

Sessizin Payı
Sessizin Payı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9789753429955
Sayfa: 152 sayfa Basım Tarihi: 2015
Kavramlara edebiyatın içinden bakan denemelerden oluşuyor Sessizin Payı. "Adalet"i Dostoyevski'nin, "vicdan"ı Tolstoy'un, "merhamet"i Orhan Kemal'in, "utanç"ı J. M. Coetzee'nin, son yılların vazgeçilmez "kutuplaşma"sını Peyami Safa'nın penceresinden okuyan denemeler. Edebiyat yapıtlarıyla "dışarısı" arasında sert geçişlerle ilerleyen, kitap sayfalarıyla şehrin sokakları, duruşma salonları, tarihin yıkıntıları arasında gidip gelen yazılar. İki sorunun cevabını arıyor Gürbilek. Birincisi: Sessizin - henüz konuşmayanın, konuşma imkânı olmayanın, artık konuşamayacak olanın- el konulmuş payını geri alabilir mi yazı? İkincisi: Yazarlar konuşamayanlar adına da konuştuklarına inanmak ister. Ama yazının da bir sessizi vardır. Sessizin payına bu kez kendisi el koymadan var olabilir mi yazı?

Sessizin Payı - S41

"Eğer Newton'un görüşleri bir kişinin, bir düzine kişinin, yüz kişinin yaşamlarını ifade etmeden bilinemeyecek olsaydı, Newton'un o insanları gözden çıkarmaya hakkı olur muydu?" Dostoyevski'nin birinci soruyu romanın sonunda cevaplamadan iptal ettiği doğru. Ama o sorunun roman bittikten sonra zihnimizde yankılanmaya devam edecek kadar kuvvetle sorulmuş olduğu da doğru. Evet, kan döktüm, diyordu yankı, ama sizin durmadan döktüğünüz kanı. Suçsa aynı suç; öyleyse neden siz değil de ben?
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Yazarlar konuşamayanlar için de konuştuklarına inanmak ister.
ataç ikon Sessizin Payı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nemesis

Nemesis

@lacrima

Yaşayanların konuşmaya başlayabilmesi için belki önce ölülerin konuşması gerek.
ataç ikon Sessizin Payı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum