up
ara

Çöküş ve Yükseliş

The Grisha -3 -

Çöküş ve Yükseliş Konusu ve Özeti

Çöküş ve Yükseliş
Çöküş ve Yükseliş kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Ömer Mülazım
Yayınevi: Martı Yayınları
ISBN: 9786053485629
Sayfa: 432 sayfa Basım Tarihi: 2015
Hepimiz ölürüz ama herkes bir amaç uğruna ölmez Güneşin Elçisi Alina, Karanlıklar Efendisi'yle yaptığı son savaştan mağlubiyetle ayrıldıktan sonra yeraltındaki tünellere, Beyaz Katedral'e sığınır. Oldukça zayıf düşmüştür ve güneş ışığı olmadığı için gücünü de çağıramamaktadır.Tek çare, eski haline kavuşana kadar Apparat'ın dediklerini yapmaktır. Malyen ve Grishaların gizli bir planla Apparat'ı kontrol altına alması,Güneşin Elçisi adına mücadeleyi daha da zora sokar. Alina'nın şimdi, Karanlıklar Efendisi'ni alt etmesi için gereken tek gücün anahtarı olan ateşkuşunu bulması gerekmektedir. Peki onu bulup üç büyüteci bir araya getirdiğinde, Karanlıklar Efendisi'yle yüzleşerek Karanlıklar Diyarı'nı yok edecek kadar kuvvetli olabilecek midir?

"Serinin üçüncü kitabı Çöküş ve Yükseliş'te, uzun süre akıllardan çıkmayacak ve nefes kesen bir sona imza atılmış. Kesinlikle olağanüstü."
-Amazon-

"Karakterlerin her biri kusursuz bir gerçekliğe sahip. Bu seriyi okunası kılan sebeplerden biri de işte bu."
-Booklist-

"Bardugo serinin takipçilerini kesinlikle hayal kırıklığına uğratmayacak bir fantastik serüvenle daha karşımızda."
-Los Angeles Times-
İlkin

İlkin

@ilkink

Sonu olmasa güzel kitap aslına.. :)
Bu kitapta ikinci kitaptan bile daha güçlü, daha acımasız ve belki de güç uğruna daha bencil bir Alina görüyoruz. İlk kitaba göre gerçekten baya yol katetti ve amacı uğruna her şeyi göze aldı. Ama bu kitapta başrolden çok yan karakterleri sevdim sanırım.
Zoya (bu kitapta kesinlikle daha çok revaçtaydı ve eminim kendini size daha çok sevdirecek. Yine huysuz yine havalı ama çok tatlı^^)
Genya (Genya'yı zaten ilk kitaptan beri seviyorum, gerçekten harika biri. Ve David'le o kadar tatlılar ki^^)
David (David'i bile çok sevdim yani..)
Hatta o küçük Misha'yı bile sevdim.. Yan karakterler bana göre kitaba daha çok renk katmış.
E Nikoloi'yi ne kadar çok sevdiğimi söylememe gerek yok sanırım. Ya bir insan (savaş hazırlıkları yaparken bile) her an komik, her an bakımlı, her an umutlu, her an stratejik, her an başarılı ve her an yakışıklı olabilir mi?!
Tamam kitap güzeldi, seri muhteşemdi, ama o son ne öyle ya? Bence pek de seriye yakışır bir son olmamış. Daha güçlü ve etkileyici bir son beklerdim.
Ayrıca bu kitap ikinciye göre bir tık sıkıcıydı. İkinci kitap daha bir akıcı daha bir eğlenceli daha bir ilginçti sanki. Bu yüzden serinin favori kitabım Kuşatma ve Fırtına!
NOT: Sonu olmasa güzel kitap aslına.. :)
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba 8 verdi
1 yorum
Gizem Şimşek (@gizemsimsek469)
Bence yazarın yakaladığı gerçeklik içerisinde süper bir sondu. Çünkü tesadüfem (!) iyi şeyler Alina'nın başına gelmedi, saçma sapan yan karakterlerin ölmesine 'fedakarlık' denmedi, gerçek fedakarlıklar yapmak zorunda kaldı; bizim gibi yanlış kararlar aldı, cezasını çekti. Bence inanılmazdı... (Kargalar Meclisi'ni de okumalısın. Leigh Bardugo yine inanılmaz bir iş çıkarmış.)
06.04.19 beğen cevap
Neden guzel seriler hemencicik bitmek.zorundalar ki ha ? Grisha Serisine bayildim. 1kitap daha ciksaydi hani hayir demeden sabirla beklerdim Okadar !
Ilkkez bir hikayede kotu karakterin bu denli kazanmasini istedim ve ilkkez ana.karakter olan bayanin sacini basini bu denli yolup dovmek istedim.

Bikere Alina tamamen sinir bozucu dengesiz hatunun teki. Malyeni seviyir, Nikolai ile evlenip kralice olup gunesin elcisi olarak hukmetmesinin daha iyi olacagini dusunuyor ama birde Karanliklar Efndisiyle arasinda da bag var onuda seviyor. Allahim delirtti beni hemde nasil. Malyen karakterini bir turlu sevememisdim zaten ve onda hep birbteralik oldugunu dusunuyorrum ki sonundada hakli ciktim. Kotu bir terslik degildi ama isde bir terslikti. Neden neden bitti ki Karabliklar efendisi neden oldu ki :((( Allahim hele.diger karakterler !!!
David, Genya, Harshaw, Tamar, Tolya, Nadia, Zoya ! Zoya bile.ozledim :( Son kitapta hepsine daha fazla yer verile bilirdi. Sonunda onlara da ne oldugunu anlatila bilirdi ama hayir olmadi :( Neyse her seye ragmen benim ve pek cok kisi icin Grisha serisi harikaydi. Tavsiye ederim arkadaslar.
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba 10 verdi
0 yorum
Okuyan kız

Okuyan kız

@okuyankiz

Çöküş ve Yükseliş
Grisha serisinin son kitabı olan çöküş ve yükseliş benim için tam bir hayal kırıklığıydı. Kitap akıllıca düşünülüp okuyucuyu ters köşeye yatıracak şekilde yazılmış. 3 kitap arasında en iyi bulduğum kitap fakat kitabın finalinden tam anlamıyla nefret ettim. Son dakikaya kadar kitapta ne olacağını kestiremiyorsunuz ki bu çok güzel bir şey ama kitabın sonu benim için hayal kırıklığıydı. Hiç umduğum bir son bulamadım. Aksiyon kitapta hiç kesilmedi ki bu da benim beklentilerimi çok yükseltti. Kitabı tavsiye eder misin diye sorarsanız bence bu kitaba (ilk iki kitabı okuyanlar) bir şans verin ama sizde benim gibi karanlıklar efendisini ve nikolai'yi seviyorsanız büyük ihtimalle aradığınızı bulamayacaksınız.
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba 3 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Serinin son ve en güzel kitabı. İkinci kitaptaki durağanlıktan bu kitapta eser yoktu müthiş sürükleyici ve akıcı bir kitap, ama sonu beni hiç tatmin etmedi ben daha farkli bir son olsun isterdim. Karanlıklar efendisinin sonu öyle olmamalıydı ve diğer karakterler hakkında da biraz daha bilgi verilebilirdi. Ve şunu da söylemeden geçemeyeceğim ilk defa bir kitapta kötü karakterin kazanmasını istedim o derece sevemedim esas kız (Alina) ve oğlanı (Malyen)..

Bu arada serinin film hakları da satılmış umarım bir an önce çıkar filmini izlemek için sabırsızlanıyorum.
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba 8 verdi
0 yorum
NEJLA GÜNEŞ MUCIK

NEJLA GÜNEŞ MUCIK

@nejlagunesmucik

FAZLACA FANTASTİK
Serinin üçüncü kitabı Çöküş ve Yükseliş i de bitirmiş bulunuyorum. Oldukça yoğun fantastik, vurmalı, kesmeli aksiyon dolu bir seriydi. Hızlı okunabilen hayal gücünü zorlayan Güneşin elçisi Alına ve Karanlıklar efendisi Alexander ın Ravka'ya sahip olmak için çekişmesi merak uyandıran cinstendi. Meraklılarına tavsiye olunur. Ancak söylemeden geçemeyeceğim ben bu seriyi okumuş olmak için okudum. Yani pek beğenerek okudum diyemem.
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba 7 verdi
0 yorum

Çöküş ve Yükseliş - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

"Belki sen beni daha iyi bir adam yaparsın..."
"Belki sen de beni bir canavar yaparsın..."
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Tek bildiğim, acısız yaşamanın mümkün olmadığı; hayatın ne kadar uzun ya da kısa olursa olsun. İnsanlar seni yüz üstü bırakır. İncinirsin ve intikam alırsın...
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Kardelen

Kardelen

@kardelenceylan

Belkide aşk bir batıl inançtı,yalnızlık gerçeğini kendimizden uzak tutmak için ettiğimiz bir dua.Yıldızlara birbirlerine yakın görünüyordu ama aslında aralarında milyonlarca kilometre mesafe vardı.En nihayetinde belki de aşk inanılmaz parlak ve asla ulaşamayacağımız bir şeye özlem duymaktı.
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Yayını omuzladı. "Hepimiz ölürüz," dedi avını almak için koşmaya başlarken. "Ama herkes bir amaç uğruna ölmez..."
ataç ikon Çöküş ve Yükseliş
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
505
KİTAP
Seri Kitaplar
Birden fazla kitaptan oluşan ve uzun sürmeleri nedeniyle okurken adeta hayatımızın bir parçası olan seri kitaplar listelenmiş...