up
ara

Celladına Aşık Olmak

Celladına Aşık Olmak Konusu ve Özeti

Celladına Aşık Olmak
Evlillik Aşkı Öldürür mü? kitabının da yazarı İlkim Öz tarafından kaleme alınan Celladına Aşık Olmak kitabı Kadın Erkek İlişkileri, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Bilgi Yayınevi yayınevinden 2015 yılında 9789752205345 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Celladına Aşık Olmak isimli kitap 216 sayfadan oluşuyor. Celladına Aşık Olmak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Bilgi Yayınevi
ISBN: 9789752205345
Sayfa: 216 sayfa Basım Tarihi: 2015
Yoksa siz de mi celladınıza âşıksınız?Ülkemizde Psikoterapi Öykülerinin öncüsü olan İlkim Öz, bu kitabında "celladına âşık olan kadınları" kaleme alıyor. Gerçek yaşamöykülerinden oluşan terapi öykülerini okurken, insanın en temel ihtiyacı olan sevme-sevilme duygusundaki eksiklerin, kişiyi ne büyük çıkmazlara götürdüğüne şahit olacaksınız. Celladına Âşık Olmak'ta yer alan psikoterapi öykülerinde, yaygın bir sendroma, Stokholm Sendromu'na ışık tutan ünlü psikolog/yazar İlkim Öz'ün bu kitabı da diğerleri gibi pek çok kadına ışık tutacaktır."Ruhum işkencede olduğu halde neden ayrılamıyorum?" diyorsanız bu kitabı hiç tereddütsüz okumalısınız.
Ajuez

Ajuez

@orlic

....
Celladına aşık olmak nedir ?
Sevdiğiniz , değer verdiğiniz , eşiniz sizi üzüyor , aldatıyor , dövüyor ama siz yine de ondan kopamıyor ayrılmak , uzaklaşmak istemiyorsunuz ..
Berbat bir duygu değil mi ?

Psikolog İlkim Öz .. Yanına gelen hastalarının isteği üzerine böyle bir kitap çıkardığını söylüyor .. Kitabın içindeki olaylar tamamen gerçek ( sadece isimler dışında ) ..
Kitabın içinde 6 farklı hayatın 6 farklı sır dolu olayları var .. Gelin hep birlikte bir göz gezdirelim bu olaylar nelermiş ..

İlk olay : Bir erkeğin karısını aldatması ..
Karısını çok seksi , afet , taş gibi bir bayanla ALDATMAYAN bir erkek .. Karısını erkekle , hatta karısının tesadüf eseri çocuğunun doğum günü videosunu dvd ye takacakken cd arşivinin içinden kocasının yanlışlıkla vermiş olduğu cd de erkeklerle aldattığını görüyor .. Okurken ne yalan söylim kadına çok üzüldüm .. İçim parçalandı adeta .. Ne denir ne söylenir bilmiyorum .. Hatta ilkim hanımın terapi esnasında kadına ''Sizi gerçekten çok iyi anlıyorum '' demesine karşılık , kadının '' Hayır ilkim hanım birbirimizi kandırmayalım beni anlamıyorsunuz beni kimse anlayamaz .. Kocamın beni bir bayanla aldatmasını kabul edebilir , suçu kendimde arayabilirim fakat şu halde suçu kimde arayabilirim söyler misiniz bana , kimde , kimde '' diyerek çıkışması bile kadının çaresizliğinin bir göstergesi ..

İkinci olay: Bir sexomanyak kocanın karısını iğrenç fantezilerinin peşinde sürüklemesi fakat yine de karısının onu çeşitli sebepler ile terk edemeyişini konu alan bir yazı ..
Kadının kocası bir akşam eve erkek arkadaşını yemeği davet eder .. Sonra bir anda televizyona yarı erotik yarı porno şeklinde bir film koyarlar .. Derken kadının kocasının aniden çıkarmış olduğu esrardan bir kaç nefes çeker . kadın , kocası , kocasının arkadaşı ..Kadın ne olduğunu bile anlayamadan yatak odasında 3'lü bir ilişkinin ortasında bulur kendini .. Esrarında etkisi ile karşı koymakta zorlanır .. Bazen kadının kocası '' O şeref yoksunu '' karısı ile o adamın ilişkiye girmesini ve onları izlemekten keyif alacağını söyler .. Kadın sabah uyandığında rüya sanar fakat her şey gerçektir maalesef .. Adamın karısına seni seviyorum , başka erkeklerle beni isteğim üzerine ilişkiye girerken seni daha da seveceğim demesi üzerine yurt dışında bile iğrenç ortamlarda bulunurlar .. '' Evlerden ırak bir koca ''

Üçüncü olay :38-40 yaşlarında 4 çocuğu olan , kayın pederi ve kayın validesi ile aynı evde yaşayan fakir bir kadının sonunu! anlatıyor ..
Kadın cahildir , kocasının demesine göre paranoyak olup kendi kendine bir şeyler uydurmaktadır .. Bunlardan kocasını en rahatsız edeni : Kocanın onu aldattığını düşünmesidir .. Kocası ise inkar eder bu durumu . Bir gün adam çalıştığı yerde patronuna eşinin durumundan söz eder .. Bir kaç tahtasının!! eksik olduğunu söyler . Patron daha önceden evlilik terapilerine gittiği ilkim hanıma yönlendirip neyse ücretini vereceğini söyler .. Derken kadın hep şeyi tekrar etmektedir ..''eşim beni aldatıyor '' , fakat bu durumu kocasına sorduğunda inkar etmektedir .. Bir gün ilkim hanım kadının 14 yaşındaki kızını terapiye davet .. Kadının kızı gelir .. Bir annenin kızından duymak isteyeceği en yürek yakan cümleleri döker dudaklarından .. Kız , babasının annesini aldattığını söyler , kulakları ile duyduğunu , gözleri ile babasına gönderilen mesajları okuduğunu söyler .. Derken bir gün kadın kocasının tabancası ile intihar eder .. Dört çocuğun durumu .......

Dördüncü olay : Bir kadın kocasının erkelerle olan videosunu görür ve buna rağmen evliliğini 2. olayda söz konusu olduğu üzere evliliğini bitiremez .. kişiler gerçek , olaylar gerçek sadece hayatlar farklıdır ..

Beşinci olay : Doymak bilemeyen tanımını benimde koyamadığım kendini aşırı seven bir güzellik uzamanı kadının , dengesizlikleri kocasına karşı ilgisizliği yer alıyor ..
Sonunda boşanıyor fakat elbette her zaman atalarımızın dediği gibi '' GİDEN ÇOK ARANIYOR , PİŞMANLIKLAR FAYDA VERMİYOR ''

Altıncı olay 4 kişilik bir kadın arkadaş grubunun , grup terapisindeki , ilk başta sadece kafa dağıtmak için geldikleri fakat sonradan her bilinin sırlarının teker teker döküldüğü bir olay örgüsü sizleri bekliyor ..

Hangi dersleri çıkardım :

Öncelikle İlkim hanıma kitaptan 10 sayfa okuduktan sonra olaylardan çok etkilenip bir e-mail gönderdim : Kitabınızda anlattığınız olaylar tamamen gerçek mi ? Hayal ürünü ya da kurmaca değiller öyle değil mi ?
Verdiği cevap şu oldu özetle : Olaylar tamamen gerçektir sadece kişileri değiştirmek zorunda kaldım , dedi ..

Her çocuk özellikle 2-5 yaş arasında özellikle ilgilenilmeli yukarıdaki kişiler çoğunlukla bu yaşlarda annelerinden dayak , babalarından ,eniştelerinden taciz , annelerinden kişiliksiz sözler görmüşler ..
O yüzden diyorum ki :
Kendiniz geliştirmeden belli bir eğitim seviyesine ulaşmadan çocuk sahibi olmayın .. ileri ki yaşlarda evlatlarınız , evliliklerinde , bilinçaltındaki o kötü olaylar yüzünden sosyal yaşamlarında , eşleri ile büyük sorunlar yaşıyorlar ..
Çocuk olayı çok basit biraz zevk işinizi görecektir ..
Fakat iş eğitim kısmına gelince çocuğunuz büyük kayıplar yaşamasın istiyorsanız lütfen iyi evlatlar yetiştirin .. Sahip olduğunuz çocuklara en iyi şekilde muamele gösterin ..

Yukarıdaki her bir bireyin bilinçaltı bir çöplük kadar pis anlattıklarına bakılırsa ..
Siz bunu çocuklarınıza , geleceğimize yapmayın ..

Okunmalı bence .. Özellikle evli çiftler bu kitabı okumalı ve herkes kendi payına düşen dersi almalıdır ..
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

İçinde 6 adet evlilik sorunları ile ilgili öykü var. Yazarın belirttiği gibi bu sefer sonu iyi biten öyküler değil genelde. Bunlar sık görülen aile içi sorunlar değil, sıradışı öykülerden oluşması ilgiyi artırıyor. Ama özellikle cinsel içerik ve sıradışı cinsel tercihlerin seçilmiş olması ya ilgiyi artırmak için ya da böyle öykülerin sık olması veya bu tip sorunlu ilişkilerin psikoloğa gitmesi nedeniyle olabilir. Onun ayırdına varamadım. Belki hepsi de doğrudur. Kitap yararlı mı? Çocukluğu sorunlu olan ya da evliliğinde benzer sorunlar yaşayanlara yararlı olabilir. Diğerlerine de ilginç gelebilir. Çünkü insanın kişiliğinde var: kendisi sorun yaşamasa da başkalarının sorunlarını ya da sırlarını öğrenmek her zaman ilginç gelmiştir herkese. Dedikodu da o nedenle çok sevilmiyor mu zaten?
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Celladına Aşık Olmak - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Herkesin bir hikayesi vardır. Hemen hemen bir çok insanın geçmişinde affedemediği yakınları vardır. Bu bazen uzak geçmişe, bazen de yakın geçmişe ait yaşantılardır. Ancak kin duymak, nefret beslemek ve yıllarını bu kirli duygularla geçirmek kişinin ruhunu zehirlediği gibi yaşam kalitesini de düşürür.
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Psikoloji bilimine inanıp inanmamayı sorgulamak insanı yanıltır. Bu aynen bacağı kırılan bir insanın ben ortopediste inanmıyorum, o yüzden de gitmek istemiyorum düşüncesi gibi. Bazen bazı insanlar iç dünyalarında kopan fırtınalarla başa çıkmak ve kendi gerçeğiyle yüzleşmemek adına psikolojiye ve terapiye inanmadıklarını ifade ederler. Bu aslında kişinin kendisinden kaçışıdır.
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Affetmek, affedebilmek hiç kuşkusuz oldukça zordur. İnsan yaşadığı haksızlıkları düşününce, kendisine acı veren kişileri affetme duygusu bile benliğine bir hakaret gibi gelir.
Böyle durumlarda sizi bekleyen iki seçenek vardır. Nefretle yaşayıp öfkelerinizin tutsağı olmak ya da affederek duygusal yüklerinizden kurtulmak… Her iki seçim de zordur. Biri diğerinden daha kolay değildir. Ancak öfkeyle yaşamanın sonucu mutsuzluk ve acıları her gün yeniden yaşamaktır. Affetmede ise süreç epeyce sancılıdır ama sonuç duygusal hafifleme, geçmişin ağırlığından kurtulma, bugüne odaklanabilme ve mutlu anları hissedebilmektir.
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
3 beğen · 0 yorum
Ajuez

Ajuez

@orlic

''İhaneti bir kadınla değildi .. ? ''

'' Evet değildi ... Keşke öyle olsaydı . Bir başka kadınla ihaneti yaşayan kadınların ne kadar şanslı kadınlar olduğunu düşündüm çoğu zaman . Ne düşünürdü ki o kadınlar ?
Diğer kadınlardan daha mı çirkinim ?
Diğer kadınlardan daha mı az seksiyim ?
Diğer kadınlardan ne eksiğim var ?
O daha mı akıllı ?
Vücudu daha mı güzel ?
Ses tonu daha mı seksi ?
Göğüsleri daha dik , kalçaları daha mı yuvarlaktı ?
Kocamı daha mı güler yüzle karşılıyordu ?
Acaba çok seksi gecelikleri ve jartiyerleri mi vardı ?

Söylesenize bana , ben aldatıldığımı öğrendiğimde bunların hangisini düşünebilirdim ?

Hiçbirisini ..!

Ne diyecektim ki ?
Kocamın beni aldattığı erkek , benden daha mı seksi ? ''
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum
Ajuez

Ajuez

@orlic

.. yani eşim , bana hep '' sen dünyanın en güçlü kadınısın , seni hiçbir zorluk yıkamaz '' derdi ..
derken kendisi yıktı ...!
ataç ikon Celladına Aşık Olmak
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum