up
ara

Doğu'nun Hikaye Kuramı

- Doğu'nun Hikaye Kuramı

Doğu'nun Hikaye Kuramı Konusu ve Özeti

Doğu'nun Hikaye Kuramı
Öykümüzün Kırk Kapısı kitabının da yazarı Necip Tosun tarafından kaleme alınan Doğu'nun Hikaye Kuramı kitabı Deneme (Yerli) , Edebiyat türünde okuyucusu ile buluşuyor. Büyüyen Ay Yayınları yayınevinden 2014 yılında 9786055166663 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Doğu'nun Hikaye Kuramı isimli kitap 432 sayfadan oluşuyor. Doğu'nun Hikaye Kuramı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Büyüyen Ay Yayınları
ISBN: 9786055166663
Sayfa: 432 sayfa Basım Tarihi: 2014
Ortak bir coğrafyayı, tarihi ve medeniyeti paylaştığımız Doğu toplumlarında hikâyenin zengin bir birikimi ve güçlü bir damarı var. Doğu insanı hikâyeyle inanır, onunla sever, onunla iç içe bir hayat sürer. Hikâyeler, âdeta onun zihnine nakşolunmuştur. Hikmetler, keşifler hikâye formuyla işaretlenmiştir. Dilden dile dolaşan halk hikâyeleri, halkın aşklarını, acılarını, özlemlerini, sevgilerini hikâyelere dökmüş, gelecek kuşaklara böyle aktarmıştır.

Hikâyeler, vakanüvislerin göremeyeceği hakikatleri sözün gücüyle kayıt altına almış, insanlığın birikimini yeni bir gerçeklikle ölümsüzleştirmiştir. Gezgin hikâyeciler, âlimler, tasavvuf ehli büyükler hikâye üzerinden bir kültür taşıyıcısı işlevi görmüşlerdir. İşte bu çalışmada, büyük bir medeniyetin ve coğrafi bölgenin en temel anlatım biçimlerinden olan "hikâye"nin doğasına değiniliyor; Doğu hikâyesinin yol açıcılarına, göz kamaştırıcı ışıklarına sadece bu toprakları değil dünya edebiyatını da yüzlerce yıldır aydınlatan eşsiz birikime bakılıyor.

Anlatı geleneğimizin önemli durakları, yönelim ve açılımları, klasik örneklerinden yola çıkılarak tarihsel serüveni netleştirilmeye çalışılıyor. Hikâyeleriyle tanıdığımız Necip Tosun'dan hikâye geleneğimize bir vefa, özgün bir armağan.

Doğu'nun Hikaye Kuramı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Mesut Serdar

Mesut Serdar

@mesutserdar

Anadolu insanı, kahramanlık destanlarının içine iyiyi, doğruyu, güzeli koyup yüzyıllarca buna sahip çıkmıştır. Fazilet ve erdemi bu destanlarda bulmuş, tüm rüyaları burada ışıldamış, biriktirdiği ortak seslere saldıranları bu destanlarda mahkûm etmiştir. Bir direniş ve savunma hattı kurarak geleneklerini yağmalamak isteyen zalim ve barbarları Hz.Ali'nin, Hz.Hamza'nın, Battal Gazi'nin cenkleriyle yenilgiye uğratmıştır. Varoluş, direniş ve diriliş mücadelelerini destanlar üzerinden, hikâyeler üzerinden yürütmüştür. Şeytanla, nefsle, mücadelesini bu anlatılar üzerinden yapıp irfan bayrağını burada dalgalandırmıştır. Direniş ahlakını tam da burada geliştirmiş, zenginleştirmiştir. Bunlar bir anlamda Anadolu'nun çağa, çağlara manifestosu, başkaldırışı olmuştur. Her dönemde bayrağı bir başkası almış, bu ses Anadolu'da yankı yankı yayılmıştır. Ama o ses, söyleyeni önemsizleştiren, söyleneni öne çıkaran Anadolu ruhunun anonim sesidir. Bu ses bazen Hz.Ali narası bazen Mevlânâ iç çekişi bazen Yunus akışı olmuş, bu nara, bu iç çekiş, bu akış bu hikâyelerde hayat bulmuştur.
ataç ikon Doğu'nun Hikaye Kuramı
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum