up
ara

Kötü Çocuk

Kötü Çocuk Konusu ve Özeti

Kötü Çocuk
Kötü Çocuk 4 kitabının da yazarı Büşra Küçük tarafından kaleme alınan Kötü Çocuk kitabı Roman (Yerli), Aşk türünde okuyucusu ile buluşuyor. Ephesus Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786055358822 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kötü Çocuk isimli kitap 511 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kötü Çocuk kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Ephesus Yayınları
ISBN: 9786055358822
Sayfa: 511 sayfa Basım Tarihi: 2015
Siyahın içindeki beyaz noktanın başlangıç hikâyesi…Kayla, on yedi yaşına girdiğinde, ilk kez gördüğü babasıyla, yabancı bir şehre taşınır. Bu yeni şehirde yaşadığı zorluklar karşısında, hiç beklemediği bir çocuk hep yanında olur. Meriç, etrafına ördüğü sağlam duvarlar arasında yaşayan, yalnızlığı seçmiş bir çocuktur. Kayla ilk kez bir erkeğe güvenir. Meriç'in sırlarla dolu hayatı onu düştüğü karanlığın derinliklerinden yukarıya çekerken, yanlışlar doğru gözükür. Ta ki Kayla, isminin anlamına yakışır bir şekilde yaşamadığını fark edinceye dek…Güvendeydim! Güvende olduğuma inanamıyordum ama güvendeydim işte. Bu kolların arasında kimsenin bana zarar veremeyeceğini biliyordum. Sigaranın gömleğine sinen yoğun kokusunu alırken, hızla uzaklaşan ayak seslerini duydum. Sonunda sadece fırtınanın sesi duyulmaya başladığında, belimdeki eller dirseklerimi tuttu. Beni kendinden uzaklaştıracağını anlayıp ona sıkıca sarıldım ve tutmakta olduğum gözyaşlarımı serbest bıraktım. Hamlem işe yaradı. Dirseklerimden vazgeçip, ellerini tekrar belime doladı. "Korkma artık. İyisin," diye fısıldadı bir süre sonra. Beni rahatlamak ister gibiydi. Korkmuyordum. Ona neden güvendiğimi bilmiyordum ama onun yanında korkmuyordum.
Işıl Sezgin

Işıl Sezgin

@minibayku

Romancılık Adına Kara Bir Leke
Wattpad' e üye olduğum ilk zamanlardı, her yerde karşıma çıkıyordu - Meriç & Kayla, onlar beyaz ve siyah, Kayriç başkadır şeklinde - ve arkadaşlarım okumam için sürekli olarak öneriyorlardı. Daha fazla dayanamadım, merakıma yenik düşüp ilk kitabını okudum. Bitirdiğimde bayılmıştım, benim yaşımda ki her genç kız gibi... Kötü çocuk ile masum kız fikri çok güzel ve cazipti, birkaç hafta etkisi altında kaldım, o derece etkilenmiştim. İçinde yaşıyormuşum gibiydi. Bir rüyaydı, bende onun peşinde...
Ama...
İnternette gezinirken bir sitede yapılan eleştiri dikkatimi çekti. Okudukça uyunmaya başladım, ben ne yapıyorum oldum. Tekrardan okudum, etkilenmemeye dikkat ettim.
Hiçbir şekilde edebi yönü yok, bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kurgu ve karakterlere gelirsek... Beyaz olarak betimlenen Kayla, bu betimlemeyi hak etmiyor! Saf ve masum olan birisi bunları yapmaz, cidden yapmaz.Bu kız barlardan, otellerden toplandı. O sapık sapık şeyleri düşünmek istemiyorum bile. ( Hollywood etkileri, selam olsun! ) Özellikle sigara sahnesinde iğrendim.
Çoğu yerde beni çileden çıkardı Kayla. Aşağılan, üzül, kırıl yine de Meriç diye dolaş. Gurur denen bir şey var! Aşık olmuşsan bile bir sınırı vardır! Feminist damarımı kabarttı Büşra Küçük, 21. yüzyılda, kadını daha fazla aşağılayan bir şey yazılır mı merak ediyorum.
Meriç'e gelirsek -gelmek istemiyorum ama- tamam, çocukken babasını o şekilde görmek kötü bir durum, kabul ediyorum. Hadi eğri oturup düz konuşalım... Babasından neler neler gören var ama Meriç gibi davranmıyorlar. Baş edemiyorsan psikoloğa git.
Meriç'in Kızları... Birisi açıklayabilir mi?
Meriç süper zenginmiş, babası onun her istediğini yaparmış, yer altında tanınırmış... Meriç kaymak tabaka insanı olabilir ancak bir ergen çocuk yeraltının ünlü barlarında o adamlara karşı duracak... Efendim?! Güldürdün beni Büşra Küçük.
Meriç hakkında gözlemim ilgi çekmeye çalışan bir çocuk olduğu görüşünde.
Hadi bunlar ergen diyelim, yaparlar diyelim... Bende ergenim, kitapta ki bahsedilen yaştayım ama aklımdan ucundan böyle şeyler yapmak geçmez.
Ayrıca arkadaşları çabucak sevgili buluyorlar, bütün erkekler Kayla'nın peşinde. Kısa hayat tecrübelerim bana erkeklerin peşinde koştukları kızların göründükleri gibi olmadığını gösterdi.
Ben Harry Potter'ın gerçek olduğuna inanırım, her elime aldığımda nerede benim mektubum derim, vampirlere, kurt adamlara bile inanırım ama böyle saçma bir dünyanın olduğuna inanmam! Hangi Türk anne/baba böyle şeylere izin verir? Kayla ve Meriç'in ailelerinin verdikleri tolerans değil, saldım çayıra Mevlam kayıra muhabbetti.
Diğer kitaplarını okuma zahmetine girmedim bile, size de tavsiye etmiyorum.
Yazdıklarımı gözden geçirdiğimde bir şey fark ettim: Kötü Çocuk uyuşturucu gibi. Aldığınız da size çok farklı kafalar yaşatıyor, başka bir dünya da dolaşıyormuş gibi... Dozu geçmeye başlayınca size verdiği zararları görmeye başlıyorsunuz; bağımlı olduysanız diğer kitaplarını okumaya devam ediyorsunuz veyahut benim gibiyseniz ardına bakmadan ondan kaçmaya başlıyorsunuz.
Son sözümde yayın evlerine... Edebiyatın " e " sini taşımayan, para adına, buram buram Brezilya dizisi kokan, karakter tahlilleri oturmayan bir kitap basılır mı? ( Büşra Küçük Brezilya dizilerini seviyor sanırım, kitabın kapağında bile Brezilyalı bir model kullandığına göre! ) Romancılık adına kara bir leke...
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba puan vermedi
15 beğen · 1 yorum
birisi (@iamsherlocked)
Resmen içimde kalan her şeyi söylemiş bulunuyorsun. Kitapta sadece o satırları yazan bir emek var. Ve benim okuduktan sonra HATA dediğim bir kitap. Bana da senin gibi ilk başta ve okurken o kadar çekici, akıcı, özendirici gelmişti ve okuduktan birkaç hafta sonra iğrendiğim bir kitap. Bence okumayı düşünenler için harika bir yorum.
19.08.16 beğen cevap
@sentinus

@sentinus

@sentinus

Gayet Objektif Olarak
Öncelikle kitaba verdiğim üç puanın bir puanını tamamen yazarın emeği için verdim. Şuan odamdaki kütüphanemde kötü çocuk 1 ve kötü çocuk 2 kitapları var FAKAT onun üst raflarında Franz Kafka'nın Şato,Dava,Aforizmalar,Dönüşüm,Milena'ya Mektuplar adlı kitapları Dostoyevski'nin Suç ve Cezası, Zülfü Livaneli'nin Konstantinye Oteli adlı kitaplarda var. Watpadd'in şu anki iğrenç gidişatına bakılırsa, hala yazdığı hikayelerde Ağabeyi ABİ olarak yazan bir amotör yazar grubu var ve bu durumda Kötü Çocuk bir veli nimet oluyor. Büşra Küçüğün bu kitap hakkında çok fazla emek verdiğini biliyorum ve inanın önem veren insanlar için bir bölüm bile çok yorucu oluyor. Kitapta kesinlikle bir edebi yön yok. Fakat şöyle bir şey var *Kesinle kıyaslama yapmıyorum* Mehmet Rauf'un Eylül adlı romanında pek çok mantık hataları var fakat bu kitabın okunma oranını değiştirmiyor. Nedeni ise bariz bir şekilde belli: Çünkü Eylül romanı Türk edebiyatındaki ilk psikolojik roman ve ilk oluşu bazı hataları gizliyor okuyucunun gözünde. Bundan yıllar sonra okullarda "2015 yılında büyük bir genç kitlenin ilgiyle takip ettiği bir kitaptı edebi yönü çok eksikti fakat ilk basılan kötü çocuk kitaplarından biriydi" denilebilir. Bakın ben şahsen bir şeyler öğrenmek istediğim zaman Kafka, Sabahattin Ali okurum fakat gülmek veya uçuk bir aşk istediğimde ise Büşra Küçük gibi hala kitabı çıkmasına rağmen amotör olan bir yazarın kitabını okurum. Ayrıca Puccanın satışlarda Sabahattin Ali'yi solladığını gördüğümden beri hiçbir okuyucuya inancım kalmadı. Burada suçlu yayın evleri veya Büşra gibi amatör yazarlar değil. Suçlu ben sen bizleriz. Eğer kitap okumanın adabını az da olsa bizden küçüklere aşılayabilseydik şuan çoğu kitap satıştan kaldırıldı. Yayın evi para kazanmak için *Doğal olarak* Büşrayı seçti Büşra ise *hepimizin olacağı gibi* bundan çok mutlu oldu ve kabul etti. Allah aşkınıza kendinizi Büşranın yerine koyun Başka bir ülkede yaşayan bir adam sırf sizin kitabınız için kapak çekimi yapacak. Daha hayatınızın başında binlerce kişi sizden bahsedecek ve hayatınız boyunca asla unutamayacağınız 4 serilik bir kitabınız çıkacak. Hanginiz istemezdiniz ki? Şahsen ben ne kadar edebi yönü olmasada Büşrayı emeklerinden dolayı tebrik ediyorum.
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba 6 verdi
8 beğen · 0 yorum
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi

Belgesel betimlemeleri iyidir
Okuduğum için pişman olduğumu söylemeyeceğim zira bir okurun, özellikle de yazmak meselesine kafa yoran bir okurun, her türden kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum. Bu bir safsata olsa bile.

Kitabı elime alıp okumadım, yalnızca Wattpad uygulamasında çok popülerken kurgunun tamamını okudum ve açıkçası birden fazla yerde "Bu ne böyle?" gibi bir cümleyle diğer sayfaya geçtim. Okuduklarım arasından -serinin bu kitabında olup olmadığından emin değilim fakat ana karakterin, yani Kayla'nın panda içerikli bir belgesel izlerken yaptığı tasviri beğendim. Lâkin kalanı safsata.

"Yazar özgürdür," diyerek olayı geçiştireceğim ama öncelikle biraz yermek gerektiğini düşünüyorum; özellikle de karakterlerin yaşları, yaşamları, bulundukları ülke açısından berbat bir uyumsuzluğun olduğunu söylemek isterim. Öte yandan, yazarın anlatmaya çalıştığı şeyin ancak böyle bir ortamda olabileceğini düşünmesinden böyle bir dünya yarattığını düşünüyorum. Yine de, genel anlamıyla vasat bir kurgudan öteye gitmediğini, bahsedilen 'kötü çocuğun' aslında basit bir ailevi sorunu olduğunu okuduğumda hissettiğim kınama hissini aktarmadan geçemeyeceğim. Bu kadar sorunlu insanın olduğu bir dünyada, diğerlerine göre oldukça basit kalan bir sorunun, Allah'ın ergenini nasıl böyle saçma bir konuma sokabileceğine hâlâ en ufak bir anlam veremiyorum. İnsanların hassaslık seviyeleri diyerek gevezelik etmek istesem dahi buna anlam verebilmem mümkün değil, sanki yazar biraz dalga geçmiş gibi.

Yine de, ergenler açısından toplumumuzun içinde bulunduğu durumu aktarması mahiyetinde önem teşkil edebilir zira katıldığımız diğer robot ülkeler furyasında başımıza iş açan başka bir sorun bu. Bir ergen olarak, diğer meslektaşlarım adına üzgünüm. Kafayı yemişiz, bunun başka bir açıklaması olamaz.

Böyle saçma sapan bir 'kötü çocuk' aşkının, safsatalı kurgulara olan hayranlığın kesinlikle bir başka açıklaması olamaz.

Tavsiye ederim, okuyun; ama lütfen eleştirel yanınız gelişmişse. Aksi halde, önümüze dalga geçercesine sunulmuş olan hamburger zihniyetinin, yerinde sayan gençliğin, duyarsızlığın kölesi olursunuz.
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba 2 verdi
8 beğen · 0 yorum
Esm.

Esm.

@kaplumbagist

Bir edebiyat bu kadar mı batırılır? Batırılır efenim.
Şuan buraya yani Ne Okur gibi muazzam bir sitede yer alan bu kelimelerime sığdıramayacağım kadar gereksiz kitaba inceleme eklemek dahi istemezdim lakin görüyorum ki ülkemizde Shakespeare'lerin çıkmaması Tolstoy'ların Dostoyevski'lerin var olmaması E. L. James tarzını yaymaya önayak olmuş, bu çok acı. Ve bu acı da beni görüşlerimi bildirmeye itti, evet bunu yapacağım. Edebi bir dil aruzla kaplayın failatünleri coşturun secilere boğun demek değil burada belirtmeyi geç kazımak isterim. Bir kitabın dilinin bu kadar yavan olması kabul edilir gibi değildir kitap kelimesine haksızlıktır. Bu tarzda yazmaya çalışanlar sadeci gelenekle halk diline inmeye çalışmış edebiyatçılarımızın şemsiyesi altına gire gire edebiyatçılarımızı dahi şemsiyeden atıp yağmura bırakmış kendileri refah içinde şemsiyenin altında konaklamaktadır. Oldukları yerin hak ettikleri yer olduğunu düşünmemekle birlikte kendilerini daha çok geliştirmelerini temenni ederken bir yandan da bu düşüncelerimi hatrı sayılır edebiyatçılarımızın emeklerinin ancak bu kadar boşa gidebilirliğini görebileceğim ve daha fazlasının olamayacağını gittikçe de kötüye gideceğini bildiğim için aktarmak istediğimi tekrar belirtmek isterim. Sonuç olarak bir edebiyat bu kadar mı batırılır? Batırılır efenim.
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba puan vermedi
16 beğen · 2 yorum
Esm. (@kaplumbagist)
sonra dedim ki aman bana ne, kim ne yazarsa yazsın
24.08.15 beğen cevap
Esm. (@kaplumbagist)
sonra dedim ki; sanat kimin içindir? nasıl yenir?
06.12.16 beğen cevap
Zeynep Cildir

Zeynep Cildir

@zeynepcildir

Ilk olarak Wattpad'de başladım okumaya. Sonra ikincisi olsun üçüncüsü olsun hepsini okudum. Objektif olarak bakmak gerekirse, iyi yanlarınıda kötü yanlarınıda eleştireceğim. öncelikle Büşra Küçük gerçekten çaba sarfetmiş ve gerçekten de büyük bir okuma kitlesi var. Eğlenceli bir kitap. Liseli bir kızın hayatı, Kayla. Herkesin eleştirdiği yönü boşa zaman kaybı ve ergen kitabı. şunu söylemeliyim ki üniversiteli bir kızın çabasına ergence demek yanlış olur ama şuna da katılıyorum ki kitap abartılacak kadar da değil. Sıradan bir liseli kızın nasıl bir ilişki istediği. Kötü çocuk iyi kız. Ama ben bu kitaptan iyi şeyler de öğrendim. Kayla'nın zengin bir babası olduğu halde elindekiyle yetinmeyi bilip, elinde olsa bile lükse kaçmaması. Büyük bölümüyle size bir şey kazandırmıyor sadece liseli kız, erkek ilişkisi, olaylar falan filan. Okumanızı tavsiye eder miyim? çok sıkıldıysanız ve kitap arıyorsanız okuyun ama bir şey kazanmak için okuyan kişilere önermem. Sadece okuduğun kitap sayısını ve hayalgücünü arttırır.
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum

Kötü Çocuk - S41

Bunun üzerine Cansu'ya sokulup, "Ondan hoşlanıyorsun, değil mi?" diye fısıldadım. Cevap vermeyip yüzü kızarınca, inleyerek gözlerimi devirdim. O ucuz beyinliden cidden hoşlanıyordu.
Berfin Ustaoğlu tarafından eklenmiştir.
dilayça

dilayça

@dilay7

''Siyah koca bir kağıdın üstündeki küçük, minik, ufak beyaz bir noktanın seni rahatsız edeceğini söyleyecek kadar sınırlı olamazsın herhalde. Sınırları olmayan sanatçılar kusursuz eserler verir.''
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
5 beğen · 0 yorum
siyah nokanın içindeki beyaz nokta
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
benay yılmaz

benay yılmaz

@benayyilmaz

siyahın üzerindeki beyaz noktam olur musun?
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba 5 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
32
KİTAP
En Değerli Kitaplarım
Tüm okuduğumuz kitaplar arasında en değerli olan, gerçekten çok sevilen, unutulmaz bir hikayesi olan kitaplar yer alıyor....
30
KİTAP
En Çok Okunan Wattpad Kitapları
Amatör yazarların hikaye ve romanlarını paylaştığı popüler uygulama Wattpad sayesinde ünlü olup kitabını bastıran yazarların ...
yaren yıldız

yaren yıldız

@yarenyildiz0

beyaz sayfadaki siyah nokta
....
ataç ikon Kötü Çocuk
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğeni · 0 yorum beğen ikon