up
ara

Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman

Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman Konusu ve Özeti

Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman
Amat kitabının da yazarı İhsan Oktay Anar tarafından kaleme alınan Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman kitabı Çizgi Roman, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2015 yılında 9789750517204 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman isimli kitap 320 sayfadan oluşuyor. Kitap Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap listesinde de yeralmaktadır. Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750517204
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2015
Karanlığın, yılankavi sokakların, demkeşlerin, paranın hüküm sürdüğü Galata'nın, karın deşip boğaz kesen, husye burup göz çıkartan hikâyelerin, zagon üzerine öttürenlerin, bahtsızların, yolcuların, rüya görenlerin, maceracıların şehrindeyiz. Uzun İhsan Efendi'nin yedi iklimde, dört bucakta, yeraltında ve yerüstünde gezinen dünya atlasında… İhsan Oktay Anar'ın unutulmayan ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, bu defa İlban Ertem'in masalsı çizgileriyle çizgi roman olarak karşımızda. Beş yıl süren, kolay anlatılamayacak bir emek, tutkuyla dolu bir sadakat, civa gibi bir sayfadan diğerine akıp giden ustalık… İlban Ertem, Türkçe edebiyatta eşi benzeri olmayan bir uyarlamayla magnum opus'unu gün yüzüne çıkarıyor. Oyunbaz ve zifiri… Büyük bir "resimli roman".
--

--

@whats

Kitabın yazılı romandan yola çıkılarak çizgi roman haline dönüştürülmesi kaçınılmaz (güzel) bir sonuca yol açmış; okumadım, izledim!

İhsan Oktay Anar'ı ilk kez okuyan birisi olarak son derece keyif aldım ve kalan kitaplarını şimdiden okumayı planlıyorum. Son dönem Türk Edebiyatı'nın en kült eserlerinden birisi de sanırım Puslu Kıtalar Atlası'dır. Çünkü eşine çok fazla rastlanmıyor bu dönemde kitabında fantastik kurgu ile tarihsel bir harmanlama yapan yazarlara.
İlban Ertem hakkında da konuşmak lazım muhakkak. Kitabın yazılı olanını okumadım ama görsel sanat ve illustrasyon konularındaki becerisi su götürmez bir gerçek. Yazılıyı aratmadı açıkçası... Kitabın okunma yaşını da düşürmüş yaptığı grafiklerle Ertem, bu da esere bir artı yön daha kazandırıyor.

Kitap çizgi roman olması ile; anlamı ve kurguyu kuvvetlendirip, muhayyile kuvvetini sadeleştirmiş oluyor. Odaklanma problemi de ortadan kalkmış bulunuyor böylece. Kitabın sadece iki eksi yönü olduğunu düşünüyorum. Birincisi boyutu. Büyüklüğü, taşımayı ve elde okumayı güçleştirmiş. Keşke sayfa sayısı biraz arttırılıp, daha makul bir boyuta indirgenseymiş. İkicisi ise diyaloglardaki sırasızlık. Normal karikatür düzeninin biraz dışına çıkılmış sanki. Bazı sayfalarda hangi karakterin önce, hangisinin sonra konuştuğunu zor anladım. Bu problem de öykü düzeni ile giderilmiş oluyor ama ben yine de yazmak istedim.

Okumayan ve merak eden herkese tavsiye ederim...
7 beğen · 0 yorum
Okan

Okan

@okan

türkçenin zenginliği gerçekten göğüs kabartıcı bir şekilde işlenmiş bana göre. hiç duymadığım, anlamlarını bilmediğim kelimeleri okudukça sanki yıllardır biliyormuşumcasına benimsedim ve hiç anlam kıtlığı yaşamadım. yani kelimenin ne anlama geldiğini her türlü anlayabildim.

ancak çizgi romandaki balon problemi gerçekten çok can sıkıcıydı. sürekli acaba bu sefer de yanlış sırayla mı koydular balonları paranoyasıyla okudum. yeri geldi spoiler yemiş gibi bile hissettiğim oldu.
ayrıca balonlardan ziyade karelerin sırasında da sıkıntı var gibiydi yer yer.

ayrıca kitapla ilgili güzel bir analiz yazısı için:
https://eksisozluk.com/entry/970193
1 beğen · 0 yorum
angelsbooks

angelsbooks

@babyangel

İhsan Oktay Anar'ın Yedinci Günü'nü okumuştum bir zamanlar ve çok sevmiştim. Müthiş bir hayal dünyası var. O zamandan beri de gözüm Puslu Kıtalar Atlası'ndaydı. Sonra baktım çizgi romanı varmış. E kim tutar beni. 2 gün önce başladım. Çok keyifli, yer yer komik bir seyirdi. Bu çizgi romanın tamamlanması 5 yıl sürmüş. Verilen emeği sonuna kadar hakettiğini söyleyebilirim. Yalnız okuma niyetiniz varsa, yazarın değişik biri olduğunu bilmenizde fayda var. Her kesime hitap ettiğini düşünmüyorum. Bire bir çizgi romana uyarlanmış kitap ama belki bir gün romanın aslını da okurum.
1 beğen · 0 yorum
Mehmet Alhas

Mehmet Alhas

@mehmetalhas

Aslında bir roman değil Çizgi romandır. İhsan Oktay Anar'ın Puslu Kıtalar Atlası kitabının İlban Ertem tarafından Ertem tarafından çizgi romanlaştırılmış halidir. Henüz bitirmedim ancak kitaba sağdık kalınarak hazırlanmış ve be şahsen çizgileri çok beğendim. Bazı karakterleri ben daha farklı haya etmiştim ama bunlar da güzel olmuş. Ben cebu romanın filmi de çekilmeli.
3 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İhsan Oktay Anar’ın helezonî(sarmal) kurgusu ile Descartes’ın ünlü sözü “Düşünüyorum, öyleyse varım”, “Düşlüyorum, öyleyse varım”a dönüşür. Özellikle, her şeyin ve hiçbir şeyin hammaddesi olarak düşünülen “boşluğun” imâli için gereken para ki, maddi anlamının da ötesinde, merakın ve bilgi arayışının sembolüdür.
14 beğen · 0 yorum

Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman - S41

"Adamcağız gün be gün eriyip bitiyordu. Sonbahar bitmek üzereyken bir mağaraya sığındırlar ve battaniyelerine örtünüp koyun koyuna yattılar. Dışarıda kar yağıyordu. Ayı, uzun ve derin bir kış uykusundan uyandığında dışarıda göçmen kuşların sesini işitti. Yanı başında yatan sahibinin üzerindeki battaniyeyi pençesiyle kaldırdığında, aylar önce ölen ihtiyar adamın yorgun iskeletini gördü."
Seval Deveciler tarafından eklenmiştir.
araf

araf

@araff

Bu dünyada insanların korktuğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yemeklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı. Dünyaya olan kayıtsızlıkları bazan o kerteye varıyordu ki, kendilerine altın ve gümüşten, zevk ve safadan, lezzet ve şehvetten bir alem kurup, keder ve ızdırap fikirlerinin kafalarına girmesine izin vermiyorlardı.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
fulya aslan

fulya aslan

@fulyaaslan

Bir duygu, anlaşılmıyorsa, duygu değildir zaten.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Minnet Koşma

Minnet Koşma

@minnetkosma

S-41
Adamcağız gün be gün eriyip bitiyordu.Sonbahar bitmek üzereyken bir mağaraya sığındılar ve battaniyelerini üzerlerine örtüp koyun koy una yattılar.Dışarıda kar yağıyordu. Ayı, uzun ve derın bir kış uykusundan uyandığında dışarıda göçmen kuşların sesini işitti.Yaınbaşında yatan sahibinin üzerindeki battaniyeyi pençesiyle kaldırdığında, aylar önce ölen ihtiyar adamın yorgun iskeletini gördü.
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
araf

araf

@araff

"Düşünüyorum öyle ise varım" oldukça makul.
Fakat bundan tam tersi bir sonuç, var olmadığım bir düş olduğum sonucu da
çıkar.
Düşünen bir adamı düşlüyorum. Düşündüğümü bildiğim için ben varım.
Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da var olduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü
bir sonuca varıyor.
Düşündüğünü düşlediğim bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öyleyse gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek ben ise bir düş oluyorum."
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
araf

araf

@araff

“Ey kör! Aç gözünü de düşlerden uyan. Simurg’u göremesen de bari küçük bir serçeyi gör. Kaf Dağına varamasan bile hiç olmazsa evinden çıkıp kırlara açıl; böcekleri, kuşları, çiçekleri ve tepeleri seyret. Bırak dünyanın haritasını yapmayı! Daha hayattayken bir taşı bir taşın üstüne koy. Gülleri ve bülbülleri göremeyip gün boyu evinde oturan adam Dünyanın kendisini hiç görebilir mi?”
ataç ikon Puslu Kıtalar Atlası - Çizgi Roman
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...