up
ara

Trendeki Kız

- The Girl on the Train

Trendeki Kız Konusu ve Özeti

Trendeki Kız
Yaşadığı sorunlar nedeniyle alkole bağımlı hale gelen Rachel, eşi tarafından ihanete uğrar, işini kaybeder. Bu esnada karşısına çıkan bir çift ona umut kaynağı olur fakat çift dışarıdan göründüğü kadar mutlu mudur? Kadının ortadan kaybolması ile sorular daha karmaşık hale gelmektedir. Peki, katil kim?
Yazar:
Çevirmen: Aslıhan Kuzucan
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9786053754428
Sayfa: 360 sayfa Basım Tarihi: 2015
Trendeki Kız Kitabı Hakkında Genel Bilgiler
Trendeki Kız Paula Hawkins'in kendi adıyla yayımladığı ilk romandır. Daha önce ki Cadde Kızı ve Noel İçin Tek Dileğim romanlarını Amy Silver adı ile yayımlamıştır. Yayımlandığı andan itibaren adından çok bahsettirmeyi başaran Trendeki Kız, New York Times'in çok satanlar listesinde uzun bir süre ilk sıralarda yer almıştır.

Trendeki Kız Kitabının Konusu
Alkol bağımlısı olan Rachel, her gün tren yolculuğu yapmakta olduğu güzergah üzerinde mutlu bir çifti yakın takibe alır. Onlarda, kendi mutlu günlerini gören Rachel, gerçekleri ortaya çıkartmak için uğraşmaktadır.

Trendeki Kız Kitabının Özeti
Eşi Tom ile mutlu bir evlilik sürdürmekte olan Rachel, çocuk sahibi olamayınca depresyona girer ve alkolik bir insan haline dönüşür. Rachel'in bu hallerinden sıkılan Tom, onu Anna ile aldatır. Şüpheci bir yapıya sahip olan Rachel, Tom'dan şüphelenmektedir ve yaptığı araştırmalar sonucunda aldatıldığını öğrenir ve eşi ile ayrılırlar. Tom'un ondan ayrılması ruhunda daha derin yaralar açan Rachel, alkol alımını daha da arttırır. Tom Rachel'i aldattığı Anna ile çocuk sahibi olur. Rachel bunun üzerine iyice bağımlı hale gelir. Ev arkadaşı bu durumdan epeyce rahatsızlık duymaktadır. Rachel, alkol bağımlılığı sebebiyle işini kaybeder fakat bu durumu arkadaşına söyleyemez. Her gün evden işe çıkar gibi çıkıp tren ile işine gider gibi davranır fakat işten çıkış saatine kadar vakit geçirmeye çalışır. Trenin güzergahında, bir zamanlar Tom ile yaşadığı şirin evleri vardır. Orada dikkatini çeken bir başka unsur ise bir çiftin varlığıdır. Bu çifte baktıkça Rachel bir yerde kendi geçmişini ve hayallerini görür. Oldukça mutlu olan çiftin isimleri Rachel'in gözünde Jason ve Jess olarak belirlenmiştir. Onların sahip olduğu bu benzersiz mutluluklarına Rachel hayran kalır. Bir gün Jess'i aynı yerde farklı bir erkek ile görene kadar. Jess'i başka bir erkekle gördüğünde Rachel hayal kırıklığına uğrar.

Jess'i başka bir erkekle gördüğü günün ardından Jess kaybolur. Olay üzerine haberlerde Megan Hipwell'in kaybolduğu çıkar. Rachel çiftin gerçek isimlerini bu vesile ile öğrenmiş olur. Rachel bir yandan da şoktadır. Fakat, Rachel bu olayı yakınen bildiği için olaylara dahil olmak ve gördüklerini ve bildiklerini Jason'a yani Scott'a anlatmak ister. Scott'un kendisine inanması için Megan'ın arkadaşı olduğunu söyler. Bildiklerini polisler ile de paylaşan Rachel'e alkolik olduğu için polisler inanmazlar. Üstelik kadının kaybolduğu gece Rachel eşini rahatsız etmek için yine alkollü bir şekilde o bölgede görülmüştür. Bu nedenle polisler sözlerini pek dikkate almazlar. O geceden aklında kalan tek şey, yaralandığıdır ve Megan'ın Tom'un yeni eşine çok benzediğidir.

Polisler yaptıkları araştırmalar sonucunda Megan'ın cesedini bulurlar ve Megan'ın hamile olduğunu öğrenirler. Bu durumda tüm şüpheler kadının eşini aldattığı sevgilisine de çevrilir ama polisler Megan'ın Scott tarafından öldürüldüğü şüphesi üzerinde daha çok dururlar. Rachel ise Megan'ın kaçmış ve daha sonra öldürülmüş olabileceğini düşünmektedir. Rachel de olayı çözmek ve sempati duyduğu Scott'u kurtarmak için araştırma yapmaya devam etmektedir. Fakat, Rachel'in Megan'ın arkadaşı olmadığını ve alkol bağımlısı olduğunu öğrenen Scott, Rachel'e şiddet uygular yaptıkları tartışma sonrasında yardım isteğini kaybeder ve polisler gibi Scott'un katil olabileceğini düşünmeye başlar. Fakat hiç bir delil yoktur.

Rachel kendini bir çıkmazın içinde bulduğunu düşünerek tren istasyonuna gider. Orada karşılaştığı birisi o gece olanları hatırlamasını sağlar. Rachel gerçeği çözmüştür fakat kimsenin ona inanmayacağını düşünmektedir. Şüphelerinde haklı olduğunu fark ettiğinde ise katil ile karşı karşıyadır.
Nyx Styx

Nyx Styx

@nyxstyx

Trendeki Kız
Belki benim polisiye romanlara olan ilgi eksikliğimden,belki yazarın çok depresif anlatımından,belki de karakterlere asla ısınamadığımdan kaynaklı olarak kitabı hiç mi hiç beğenmedim.Rachel aniden inatçı kişiliğini kaybetmiş bir karakter,Anna aile kompleksine girmiş hayallerindekine sahip olduğunu düşünerek kendini avutan bir karakter,Megan ise tamamiyle ona verilenlerden memnun olmak yerine kaçmaya odaklı bir karakter.Scott iyi görünümlü kötü karakter,aynı şekilde Tom da öyle.Ne bileyim bunlar bana o kadar uzak kişiliklerdi ki.
Bilmiyorum,bana göre bu kitap bestseller olmayı hak etmiyordu.Tamam olay kurgusu açısından çoğu okuyucuyu şaşırtacak bir sonu vardı denilebilir.Ki ben bunu bile tam anlamıyla yaşayamadım kitaptan o kadar sıkılmıştım ki arkadaşlarımdan birisine katilin kim olduğunu söylemesini istedim.Katilin kim olduğunu bilmeme rağmen ipuçlarından o kadar yoksundu ki kitap.Son elli sayfaya atlamak zorunda kaldım.
Yine de eğer yavaş yavaş monotonlukla işlenip aniden hareketlenen,insanın düşebileceği sefil halleri ve bunu kendi ağızlarından normalmiş gibi anlatan karakterlerin olduğu bir kitap okumak istiyorsanız,alın derim.
En azından siz de benim gibi insanların bu kadar övdüğü ve beğendiği kitap hakkında kendinize ait bir görüş edinmiş olursunuz.Ama vaktinize ne kadar değer,bilemem.
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 2 verdi
1 beğen · 0 yorum
Semih Oktay

Semih Oktay

@semihoktay

TRENDEKİ KIZ
TRENDEKİ KIZ

Roman;Paula Hawkins; İthaki Yayınları;9'uncu baskı / Haziran 2015; Türkçemize çeviren : Aslıhan Kuzucan (7)(31.07.2017)

Devrettim romanı...

Okuyacak olanlar buradan sonrasını okumasın!

Kitap 360 sayfa.Ve ben 165'inci sayfada katili buldum.

"Katil Tom mu?" diye yazdım bu yüz altmış beşinci sayfaya.Scott katil değil büyük ihtimalle,diye yazdım kitabın 171'inci sayfasına.

Katili keşfetmiş olmama rağmen romanın son bölümleri çok daha iyiydi başlangıç ile gelişme bölümlerine göre...Ve katili keşfetmiş olmama rağmen roman okuttu kendini.Puanım yarım puan fazla oldu kitabı bana ödünç getiren salça satıcısı arkadaşımın hatırına!

Sayfa 35'ten : "14 Ağustos 2012 Salı" başlığı atılmış...Ve:

Sayfa 36'da : "16 Ağustos 2012 Salı" yazmışlar başlığı! Birincisi doğru (!) mamafih 16 Ağustos 2012 Perşembe günü idi! İthaki Yayınları'na duyurulur!

Romanın birkaç kahramanın adı:
Rachel Watson
Megan Hipwell & Scott Hipwell
Kızıl Saçlı Adam : Andy
Tom Watson & Anna Watson ve kızları Evie
Dr.Kamal Abdic
Cathy

Pazartesi,31 Temmuz 2017
Bayrampaşa / İstanbul
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 7 verdi
6 beğen · 0 yorum
OnurSakarya

OnurSakarya

@onursakara

Okumazsanız Pek Bir Şey Kaçırmazsınız*
Başlarda olaylar yavaş ilerliyor. Ana karakter olan Rachel fazlasıyla zayıf,çaresiz bir karekter. Kocası Tom başka bir kadın 'Anna' ile evleniyor. Bu durum Rachel'i fazlasıyla perişan bir duruma sokuyor. Rachel bir arkolik. Bir arkadaşının evinde küçük bir odada yaşıyor.
Her gün bindiği trende eski evlerini ve tanımadığı iki insanın hayatını inceliyor ve bundan da mutlu oluyor. Sırf o iki kişiyi (Scott,Megan) görmek için trene bindiği bile oluyor. Bir gün Megan'ın Scott'u aldattığını görüyor bu olaydan sonra kaybolan Meganı bulmak için elinden geleni yapıyor.

Olaylar tamda burada Rachel'in olaya dahil olmasıyla başlıyor. Kitap bence biraz uzundu. Aynı roman yaklaşık 50 sayfa eksik olsaydı bir şey farketmezdi. Sonu süprizdi ama beni pek etkilemedi aman aman bir kitap olduğunu düşünmüyorum.

Okumak Okumamak size kalmış

*Keyifli okumalar
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 6 verdi
6 beğen · 0 yorum
Akşamdan Kalma Tanık
Ne kadar yalnız olursanız olun dünyadan soyutlanmak sizin elinizde olan bir şey değil… Sıklıkla kullandığınız güzergah, sürekli alışveriş yaptığınız dükkanlar ve takıldığınız mekanlarda az cümle de kursanız birinin sizi görmesi sadece o kadarla kalmaz… Yüz aşinalığı ile başlayan bu dikkatli bakışlarla hep denk geldiğiniz insanlarla örüldüyseniz birileri sizi izliyor ve kendince öyküde rol veriyordur. Ne de olsa başkalarının hayatını izlemenin karşı konulmaz bir yanı vardır… Her zaman tek taraflı öyküyle sınırlı kalmaz bu durum. Bazen çift taraflı olur bazen de öyküye kendi rolünüzü almak üzere dahil olursunuz… Paula Hawkins’in romanı “The Girl on the Train”, izlediği insanların yaşamına dahil olduğu bir polisiye…

devamı: http://www.bodakedi.com/2015/05/trendeki-kz-aksamdan-kalma-tank.html
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 6 verdi
1 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Trendeki Kız
Kitabı alırken çok büyük beklentilerim yoktu ama beklediğimden iyi çıktığını söyleyebilirim. Genelde böyle çok satan kitaplar balon çıkıyor. İyi reklam kampanyası çok sattırıyor. Bu kitap ne çok iyiydi, ne de çok kötüydü. İkisinin arasında kalmış.
Okunabilir bir kitap; başlarda biraz durağan, ortalara doğru hareketleniyor, sonlara doğruysa katilin kim olduğunu merak ettiğiniz için durmadan okuyorsunuz.
Kitap daha etkileyici bir sonu hak ediyormuş gibi geldi bana. Sanki final bölümü sönük kalmış gibi...
Okuyunca size bir şey katmayacak ama zaman kaybı da olmayan bir kitap. Boş vaktiniz varsa, polisiye-gerilim tarzı kitapları seviyorsanız alın, okuyun derim.
Keyifle okudum ve unuttum. Çerezlik ama güzel bir kitap.
İnceleme notum:3,5
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 6 verdi
5 beğen · 3 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
"Boş vaktiniz varsa, polisiye-gerilim tarzı kitapları seviyorsanız alın, okuyun derim." Seviyorum "polisiye-gerilim tarzı kitapları" mamafih senin 3,5 puanla değerlendirmiş olman ve "boş vakit"ten bahsetmen beni kararsız bıraktı Evren!
15.08.15 beğen cevap
E.D (@yabanci)
Okunmasa da olur diyebileceğim bir kitap bu, Semih Abi.
15.08.15 beğen cevap
Semih Oktay (@semihoktay)
Şimdi oldu işte;anlaştık.
19.09.15 beğen cevap

Trendeki Kız - S41

Sonra sanki konuya daha ciddi yaklaşmam gerektiğini hissettiğim için galerimin kapandığından ve kendimi sürekli boşlukta hissettiğimden, yönümü kaybettiğimden, aklımın içinde çok fazla zaman geçirdiğimden bahsettim. Pek konuşmuyor, yalnızca ara sıra cevap veriyordu ama konuşmasını duymak istediğim için giderken ona nereli olduğunu sordum.
Emine tarafından eklenmiştir.
the.arhez

the.arhez

@thearhez

"..Bilidiğim tek şey, bir an her şey yolunda gidiyor, hayat güzelleşiyor ve hiç bir şeye muhtaç duymuyor, sonra bir anda uzaklaşmak için can atıyor, allak, bullak, darmaduman oluyordum.."
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
the.arhez

the.arhez

@thearhez

"Normale döndüğün için çok mutluyum!" diye cıvıldamıştı, sanki özümün ne olduğunu biliyormuş gibi.
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
the.arhez

the.arhez

@thearhez

"Bazen kendimi, sarılmak ve içten bir tokalaşma da dahil olmak üzere, başka biriyle en son ne zaman anlamlı fiziksel bir temasa geçtiğimi hatırlamaya çalışırken buluyordum ve kalbim sıkışıyordu."
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Elif Aras

Elif Aras

@lfrs23

'Koşmak istiyordum. Üstü açık bir arabayla uzun yola çıkmak istiyordum. Arabamı kıyıya sürmek istiyordum, herhangi bir kıyıya. Sahilde yürümek istiyordum.'
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Anne babalar çocukları dışında hiçbir şeyi umursamıyorlardı. Evrenin merkezi onlardı; bir tek onlar önemliydiler. Başka kimsenin önemi yoktu, ne kimsenin acısı ne de mutluluğu umurlarındaydı. Hiçbiri gerçek değildi.
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
6 beğen · 0 yorum
295
KİTAP
Filmi Çekilmesi Gereken Kitaplar
Bu kitapların acilen filmi çekilmeli! Kurgusuna bayıldığımız ve sinemada da görmek istediğimiz, senaryolaştırılması mümkün ol...
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Anne babalar çocukları dışında hiçbir şeyi umursamıyorlardı. Evrenin merkezi onlardı; bir tek onlar önemliydiler. Başka kimsenin önemi yoktu, ne kimsenin acısı ne de mutluluğu umurlarındaydı. Hiçbiri gerçek değildi.
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Arif Oğuz

Arif Oğuz

@arifoguz

Neokur hediyeleştirir paylaşım fotoğrafı
@yusuf-uvet gönderdiğin kitap ve bilumum hediyeler elime ulaştı, tekrardan çok teşekkür ederim. Kitabımı en kısa sürede okumaya başlayacağım. Bu kitabın bu yaşıma kadar almış olduğum ilk hediye kitap olması da beni ayrıca duygulandırdı. Okumayla geç tanıştım ama bırakmaya hiç niyetim yok :) Neokur ailesi ile tanışmama vesile olan @hlldgn arkadaşıma da ayrıca teşekkürler ederim.
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 10 yorum beğen ikon
yusuf üvet (@yusufuvet)
keyifle okuyun :) hep okuyun :)
13.12.17 beğen 2 cevap
hidogan (@hlldgn)
rica ederim din kardeşim, veliahtım sensin, ben yakın zamanda kacıcam :)
13.12.17 beğen 1 cevap
the.arhez

the.arhez

@thearhez

Trendeki Kız - Paula Hawkins  paylaşım fotoğrafı
Trendeki Kız - Paula Hawkins
"..Bilidiğim tek şey, bir an her şey yolunda gidiyor, hayat güzelleşiyor ve hiç bir şeye muhtaç duymuyor, sonra bir anda uzaklaşmak için can atıyor, allak, bullak, darmaduman oluyordum.."
ataç ikon Trendeki Kız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğeni · 0 yorum beğen ikon