up
ara

Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına

Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına Konusu ve Özeti

Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına
İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı kitabının da yazarı İlber Ortaylı tarafından kaleme alınan Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına kitabı Tarih, Türk Tarihi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Timaş Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786050819267 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına isimli kitap 320 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050819267
Sayfa: 320 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Koca bir kavmin binlerce kilometreyi üç asır içinde geçtiğini düşünün… Bu, dünyayı değiştirmez de ne yapar? İşte Türkler dünyayı böyle değiştirdi. Bu sebeple, bizim hayalî bir tarih ve kahramanlar üretmeye değil, yalnızca doğruyu öğrenmeye ihtiyacımız var…"-İlber Ortaylı-Türklerin Tarihi, göçebe bir kavimken Ortadoğu'nun güçlü uygarlıklarından birini tesis eden Türklerin günümüzde de çok konuşulan menşei tartışmalarıyla başlıyor. Akabinde Orta Asya'dan Anadolu'ya göç edip bölgeyi Türkleştirmeleri ve orada inşa ettikleri kültürün esasları… Büyük bir mirasa, güçlü bir yapılanmaya ve tarihî bir zenginliğe sahip bir milletin, Türklerin adının nereden geldiği ve bu coğrafyaya ne zamandan beri "Türkiye" dendiği tartışmalarının tüm detayları… Kazanılan önemli savaşlar ve geri çekilmelerle, dahası ızdırablı toprak kayıplarıyla bugünkü halini alan Anadolu'nun hikâyesi…Türkiye'nin Malazgirt Savaşı'yla Bosna'nın fethi arasındaki 400 yıl boyunca Avrupa açısından önemli bir ülke ve baş edilmesi gereken bir sorun olmasının gerekçeleri… Dahası Oğuzlardan Kıpçaklara, Peçeneklerden Selçuklulara ve büyük bir imparatorluk olan Osmanlılara kadar uzanan ve sadece Türklerin değil; Rusların, Memlukluların, Karakoyunluların, Gaznelilerin, Safevilerin, Çinlilerin, Hintlerin ve Arapların tarihi… Yani aynı coğrafyayı yüzyıllar boyunca paylaşan uygarlıklara hep etki etmiş ve Doğu ve Batı kültürlerini birbirine taşımakta önemli bir rol oynamış Türklerin dünya tarihindeki yeri mercek altına alınıyor. Orta Asya'nın bozkırlarından Avrupa'nın kapılarına, İlber Ortaylı'nın satırları arasında dolaşmak isteyen her yaştan okurun zevkle okuyacağı bir başucu kitabı...
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Daha fazla okunması dileğiyle...
Tüm kitapları aynı sebeple okumuyorum. Bazısını bilgi için bazısını eğlence için... Siz de tahmin ederseniz ki bu kitabı tarih konusunda bilgilenmek için okudum. Bilgilendim mi? Evet.

Kitap soru cevap şeklinde ilerliyor. Sanırsam İlber hoca konuşmuş. Biri de ses kaydı yapmış. Sonra İlber hocanın bu cümlelerini kitaba geçirmişler. İlber Ortaylı'nın konuşmasına aşina olanlar kitabı okurken hiç zorluk çekmez. Konuştuğu gibi yazmış. Ancak konuşması biliyorsunuz ki yavaş. Lakin kitap öyle yavaş yavaş okunmuyor gayet akıcı hızlı hızlı okunup bitiyor.

Çok detaylı bir tarih yok içinde. Tamam arada derine inilmiş ama her zaman değil. Kitabı sevdim mi? sevdim. Ama ben genelde hikayeleştirilmiş tarih kitaplarını daha çok severim. Böyle salt bilgi değilde içinde olay kurgusu olan kitaplar bana daha çok hitap eder.

Kitabı okuyarak tarih konusunda bilgilenmemin dışında tarih konusunda yazar ve kitap fikirleri de edindim. O yazarları da mutlaka okuyacağım.

Kitabı tavsiye eder miyim? Ederim.

...O zaman... 10 Üzerinden yıldızlı bir 9 puan benden İlber hocama gidiyor. 🤩 (Neden 10 değil. Çünkü İlber hocadan daha mükemmel bir kitap bekliyordum.)
9 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Soru-Cevap şeklinde düzenlenmiş bir tarih kitabı. Okurken gözünüze İlber hocanın görüntüsü ve sesi geliyor. Ondan dinliyormuşsunuz gibi kitap okunup gidiyor :) İlber hoca, yine tüm cahilliğimizi vurmuş yüzümüze. Bu kitabı okuyana kadar bilmiyordum gerçekten: Türkiye isminin İtalyanlardan geldiğini, Anadolu topraklarında yaşayanların asıl amacının Avrupa toprakları değil, Doğu olduğunu vs. Okulda "Tarih" dersinde ne öğreniyoruz/öğretiyoruz..!? En acısı da, bizim tarihimizi bizden daha çok yabancılar araştırmış, yazmış. İlber hoca söylüyor:

Uzman yok mu?
-Okuyan çok az. Yetişmiyor. Böyle bir adam yetiştiremedik. Ve bunu Atatürk hissetti. Dâhi adam, o zamanın çulsuz Türkiyesi’nde Dil-Tarih’i kurdu, Edebiyat Fakültesi’ni ıslah etti. İstedi ki Türk çocukları uzman olsun. Olmadılar.

Niye olmadılar?
-Bilmiyorum. Türkler öğrenmiyor. Filoloji ve derinlikle alakaları yok. Eskiden varmış, şimdi yok.

(Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/28582058.asp)
4 beğen · 0 yorum
Cisim

Cisim

@cisim

İlber Ortaylı hocanın bizlere çok cahilsiniz dediği kadar var diyebilirim. Yanlış bildiğimiz ne kadar çok şey varmış. Bunu cahillik olarak değerlendirmemeliyim tabi ki fakat insan bilmediği şeyleri gördükçe bunu demeden geri duramıyor.

Kitap önce Türkler'in doğuşundan bahsediyor. Soru cevap şekilde yapılması okuyucuyu sıkmıyor. İlber Hoca'nın söyleşilerini dinleyen biri kitabı okurken, sanki dinliyormuş gibi hissedebilir. Son 50 sayfaya kadar Osmanlı'ya değinmeyen Hoca 50 sayfada Osmanlı ile ilgili coğrafi konum hakkında olmak üzere üstün körü bilgiler veriyor. Anladığım kadarıyla devamı bir sonraki kitapta olacak.
Zaten bilindiği üzere Osmanlı tarihi ile ilgili de bir çok kitabı mevcut.
3 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

TÜRKLER NEDEN TARİH SEVMEZ?
Türk ve Dünya tarihi ile ilgili onlarca kitap okudum. Bir de İlber Oktaylı'nın kitabını okuyayım, belki bilmediğim pek çok şey vardır herhalde dedim, ama maalesef yanılmışım. Değişik bir teknikle soru cevap şeklinde yazmış kitabını. Pek yeni bir şey yoktu benim için ve anlatım biçimi de beni pek tatmin etmedi. Bu konuda en iyi kitap “tabii bana göre, tarihçi değilim ama” Fransız Türkolog Jean Paul Roux’nun yazdığı Türklerin Tarihi’dir. Fazla tarih okumamış arkadaşlara başlangıç için önermem, belli bir sistematikte ve kronolojide gitmediği için anlamaları zor olabilir. Zaten okumayı millet olarak sevmeyiz, hele sıkıcı bir tarih kitabı okumak bize daha da zor gelebilir.
5 beğen · 0 yorum
Burak Kürşad Turgut

Burak Kürşad Turgut

@burakkursadturgut

Soru Cevap şeklinde olması çok güzel olmuş. İlber hocanın Tarih bilgisi kesinlikle tartışılmaz. Tarihimiz için çok çalışma yaptı. Bu kitap, Tarih bilirim diyenlere tokat gibi iniyor. Anadolu isminin nereden geldiği, Türklerin Orta Asya bozkırlarından İran, Irak, Suriye, Anadolu coğrafyasına gelişini, diğer milletlerle nasıl harmanlandığını çok güzel anlatmakta. İran kültürünün bizim kültürümüz üzerindeki etkisini görünce şaşırmadım değil. Antik çağlarda Doğu'ya olan merak ve gitme arzusu. Kısmi olarak İran tarihi, Anadolu'ya ilk geliş vs.vs. Roman tarzı sevmeyenler için ve bilgi edinmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir kitap.
2 beğen · 0 yorum

Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına - S41

lılar zamannında Gazneliler de var.Gazneliler,Müslüman bir devlet ama fethettikleri yerlerde Müslümanlar azınlıktı;özellikle de Kuzey Hindistan'da...Onlar henüz tam olarak Müslüman olmayan bir milleti idare ediyorlar ve orada kesinlikle Fransızça konuşuluyor.Bu yüzden Gazne hükümdarlarına "Melik-tazi-guyend",yani"barbar dili yonuşan melik"diyorlar.Mamafih İslam'ın İran'da tutunması Türklerden çok önce olmakla birlikte,bazı dini liderlerin destek bulması ve bu alandaki kurumlaşma askeri yapılı Türk devletlerini bekledi.
Zeynep YILMAZ tarafından eklenmiştir.
Orhan Şahin

Orhan Şahin

@orhansahin

- En mühimi ise şudur : Bazılarının iddialarının aksine , Türk tarihi ve Türk milliyetçi düşüncesi bir eğitim aracı değildir.Okullarımızda faşist bir eğitim verildiğini , tarih ders kitaplarımızın insanları körü körüne milliyetçi yaptığını iddia ediyorlar.Bu memleketin ortaokullarında , liselerinde okudum.Yıllardır bu sahada çalışan , araştırma yapan biri olarak böyle bir yapının etkin olduğunu ileri süremem.Tam aksine , Türk tarih eğitiminin sefaletini müşahede ettim.Fakir bir edebiyata dayanan , tek kelimeyle sefil bir eğitim ; söz konusu eğitimin ne demokrasi ne de totaliter bir ideolojinin altyapısını vermesi mümkündür.
ataç ikon Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırl...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Açık olan şudur ki bize İslamı öğretenler İranlılardır, Araplar değil. Kabul ettiğimiz Arap alfabesindeki ek harfler, bazı dini terimler (peygamber, namaz, oruç) Farsçadan gelir.
4 beğen · 0 yorum
Derya Y.

Derya Y.

@deryasin

Bizim hayali Türk kahramanlara ihtiyacımız yok; her devirde, coğrafyanın her yerinde varız zaten.
ataç ikon Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırl...
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Orhan Şahin

Orhan Şahin

@orhansahin

- Maalesef Türkiye ' de çocuklara gerçek dışı bir görüş aşılanıyor : '' Dünyada artık her şey sakindir , bütün insanlar kardeştir , biz ebedi düğünü kutlayacağız . Bundan sonra herkes oturduğu yerde oturacak , bundan sonra savaş olmayacak '' gibi ... Keşke öyle olsa ... Eğitimin kötüsü , muhakeme ve zekayı dumura uğratır . 20. yüzyılın ikinci yarısında atılan mermi , bomba ve akabinde ölen kişi sayısı 2. cihan harbini geçti.Savaşın bitiminden beri dünya maalesef sakin değil . Felsefesini yaparsak ; '' Sakin olmamak , insan ırkının yaşaması için gereklidir '' diyorlar. Belki de sakin olmamız ama olamıyoruz.
Türkiye ' nin yüzyıllar önce açılan tarih defteri henüz kapanmamıştır ve sık sık da görüyorsunuz ki bu defter kapanmaz . Onun için tarih bilmek ; nereden geldiğinizi , nasıl yurt edindiğinizi öğrenmek zorundasınız . Nitekim sürekli önünüze söz konusu defteri çıkartacaklar ve bundan kaçma imkanı yoktur.
ataç ikon Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırl...
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Tolstoy derki: Büyük adamın rolünü o kadar büyütmeyin; kaya çürür, kayanın altı çürür, boşalır ve o kayaya şöylesine dokunan onu yıkmış olur.
3 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
8
KİTAP
Türk ve Osmanlı Tarihi Üzerine Yazılmış En İyi Kitaplar
İnsanlık tarihi nice büyük kahramanlıklarla, acılarla, savaşlarla, yıkımlarla, devrimlerle, yanılgılarla, hatalarla, akıl alm...
Gülcan

Gülcan

@gulcann

Dil Meselesi paylaşım fotoğrafı
Dil Meselesi
Kesinlikle katılıyorum. Ben her zaman şunu savunmuşumdur. Bir dil bir insan değil. Yarım dil yarım insan yapar. İnsanlar sürekli dil öğrenmeye çalışıyor. Mesela İngilizce biliyor musun? sorusuna herkes "eh işte" ya da "orta" diyecek kadar biliyorum der. Yabancı diller kısmına İngilizce yazarlar. Ama İngilizce bir romanı okuyacak, bir bilimsel makaleyi çevirecek veyahut Türkçe yaptığı bir saatlik sohbeti İngilizce de yapacak seviyede bilmiyordur. Şunu demek istiyorum. Bir dili ya biliyorsundur ya da bilmiyorsundur. Orta seviyede biliyorum diye bir şey olmamalı.

Sözümün özü: İkinci bir dil öğrendim diyorsa o dili de anadili kadar iyi bilmeli insan ve anadilinde bile çok iyi değilse ekstradan dil öğrenmeye kalkışmamalı insan. Bunlar tabi şahsi görüşlerimdir. Belki iki yıl sonra görüşüm değişir. Ancak şuan böyle düşünüyorum.Ve İlber hocaya katılıyorum yarım yamalak ikinci dil öğrenmek kendi diline de zarar verir.
9 beğeni · 0 yorum beğen ikon