up
ara
‹ Tüm Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına İncelemeleri

Türklerin Tarihi - Orta Asya'nın Bozkırlarından Avrupa'nın Kapılarına Kitap İncelemeleri

Gülcan

Gülcan

@gulcann

Daha fazla okunması dileğiyle...
Tüm kitapları aynı sebeple okumuyorum. Bazısını bilgi için bazısını eğlence için... Siz de tahmin ederseniz ki bu kitabı tarih konusunda bilgilenmek için okudum. Bilgilendim mi? Evet.

Kitap soru cevap şeklinde ilerliyor. Sanırsam İlber hoca konuşmuş. Biri de ses kaydı yapmış. Sonra İlber hocanın bu cümlelerini kitaba geçirmişler. İlber Ortaylı'nın konuşmasına aşina olanlar kitabı okurken hiç zorluk çekmez. Konuştuğu gibi yazmış. Ancak konuşması biliyorsunuz ki yavaş. Lakin kitap öyle yavaş yavaş okunmuyor gayet akıcı hızlı hızlı okunup bitiyor.

Çok detaylı bir tarih yok içinde. Tamam arada derine inilmiş ama her zaman değil. Kitabı sevdim mi? sevdim. Ama ben genelde hikayeleştirilmiş tarih kitaplarını daha çok severim. Böyle salt bilgi değilde içinde olay kurgusu olan kitaplar bana daha çok hitap eder.

Kitabı okuyarak tarih konusunda bilgilenmemin dışında tarih konusunda yazar ve kitap fikirleri de edindim. O yazarları da mutlaka okuyacağım.

Kitabı tavsiye eder miyim? Ederim.

...O zaman... 10 Üzerinden yıldızlı bir 9 puan benden İlber hocama gidiyor. 🤩 (Neden 10 değil. Çünkü İlber hocadan daha mükemmel bir kitap bekliyordum.)
9 beğen · 0 yorum