up
ara

Maskülen

Maskülen Konusu ve Özeti

Maskülen
İnsan Ruhuna Yöneliş kitabının da yazarı Carl Gustav Jung tarafından kaleme alınan Maskülen kitabı Psikoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Pinhan Yayıncılık yayınevinden 2015 yılında 9786055302580 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Maskülen isimli kitap 204 sayfadan oluşuyor. Maskülen kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Pinhan Yayıncılık
ISBN: 9786055302580
Sayfa: 204 sayfa Basım Tarihi: 2015
Maskülen kavramı sadece Jung'un insan ruhu hakkındaki devrimci teorileri için değil kişiliğin gelişimi için de dikkate değerdir. Eğer Jung'un inandığı gibi "modern insan halihazırda, kendi aklının ışığı ötesinde hiçbir şeyin dünyasını aydınlatamayacağı fikriyle zihnini bulandırmış" ise her insana idrak kabiliyetinin sınırlarını ve bu sınırları nasıl aşacağını göstermek temel bir mesele haline gelir. İşte Jung'un Maskülen adlı eserinde yapmaya çalıştığı budur. Erilliğin dürtüsünü ve doğasını ilgilendiren ünlü sezgilerini kaleme alır ve bunların kişiliğin gelişimini nasıl etkilediğini açıklar. Kişisel ve klinik tecrübelerinin ürünü olan eşsiz perspektifi sayesinde Jung, erilliğe dair anlayışımız konusunda uzun yıllar daha psikanalistlerin zihnini meşgul edecek sorunları ortaya atmıştır.
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Psikolojiye Dalış
Son zamanlarda popülaritesi epey artan Jordan Peterson'un videolarını izleyenler, günlük hayatta karşılaştığımız bireysel ve toplumsal olaylar hakkındaki soğuk, acımasız ve aynı zamanda son derece kaliteli tespitlerini bilirler.
İlgimi çeken ne simya ne mitoloji ne de soyut kavramların çarpışması... Merak ettiğim insanı ve toplumu anlamak. Felsefik bir deyimle "Şeyler neden böyle?" diyebiliriz; ancak bunun daha pratik yanlarını öğrenmek istiyorum.
Jung'un okuduğum bu ilk kitabında birkaç tane önemli ve kullanışlı bilgiye rastladım fakat gerisi pek de ilgimi çeken şeyler değildi. Özellikle kitabın adı rüzgarın estirdiği kadar rastgele kararlaştırılmış bir fikir gibi görünüyor.
ataç ikon Maskülen
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

Jung mitolojiden simya felsefesine kadar pek çok şeyle bilinçaltının derinliklerine iniyor. Okunması biraz zor bir kitap. Çünkü hem mitoloji hem de simya felsefesi hakkında bilginiz olması gerekiyor. Ve ya benim gibi bir yandan kitabı okurken bir yandan da internetten araştırma yaparak okumanız daha faydalı olacaktır.
ataç ikon Maskülen
kitaba 6 verdi
0 beğen · 0 yorum

Maskülen - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
birsen

birsen

@birsenozturk

"Ancak inanma günümüzde öyle zor bir sanat haline geldi ki, bu artık çoğu insanın, özellikle de eğitimli insanların yapamayacağı bir şey."
ataç ikon Maskülen
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
4 beğen · 0 yorum
birsen

birsen

@birsenozturk

"Karanlıktan ışık doğar ve ışıktan sonra yine karanlık olur; bu yüzden ne kötü çok kötüdür, ne de iyi çok iyidir. Çünkü bu ikisi birbiriyle bağlantılıdır ve anlaşılmaz bir biçimde ancak yanlışlıkla bir arada olabilirler."
ataç ikon Maskülen
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
2 beğen · 0 yorum