up
ara

Yel, Kum ve Yıldızlar

Yel, Kum ve Yıldızlar Konusu ve Özeti

Yel, Kum ve Yıldızlar
Kale kitabının da yazarı Antoine de Saint-Exupery tarafından kaleme alınan Yel, Kum ve Yıldızlar kitabı Dünya Klasikleri, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Everest Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786051418568 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yel, Kum ve Yıldızlar isimli kitap 160 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Tahsin Yücel çevirmiştir. Yel, Kum ve Yıldızlar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Tahsin Yücel
Yayınevi: Everest Yayınları
ISBN: 9786051418568
Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2015
Sana yemin ederim, bir hayvan bile yapamaz yaptığımı.

Pilot Guillaumet, uçağının çakıldığı karlı dağlardan inadı sayesinde kurtulduğunda dostu Saint-Exupéry'ye böyle anlatıyordu sırrını. Aynı yaşama inadı daha sonra Saint-Exupéry'nin de hayatını Sahra'da kurtaracak, bir Bedevi onu ve telsizcisini tesadüfen bulana dek yazar ölüme direnecekti.

Küçük Prens'in yaratıcısının hümanizmini bu büyük yaşama aşkı besliyordu; çöllere, denizlere, dağlara, insana ve özgürlüğe duyduğu derin, bitimsiz aşk...

Edebiyattan önce uçmaya adadığı yaşamıyla pilot Saint-Exupéry, Sahra'nın altın kumullarının ve Akdeniz'in duru maviliğinin Sait Faik'idir. Onun sebatkâr insanı pilottur; rüzgâra, yağmura, yıldırıma meydan okuyan, sadece dağların yüksek düzlüklerinde nefes alabilen, makinesi artık elinin uzantısı olmuş, dünyanın üzerinden uçtukça, yaşama, yaşamın mucizesine daha da sevdalanan pilot.

"Dünya bize kendi hakkımızda bütün kitapların öğrettiğinden daha fazlasını öğretir. Çünkü direnir bize. İnsan engelle boy ölçüştüğü zaman tanır kendini. Ama buna ulaşabilmesi için elinde bir araç bulunması gerekir. Bir rende ister ya da bir saban. Köylü, toprağında çalışırken, yavaş yavaş, doğadan bir iki giz koparır; ve ortaya çıkardığı gerçek evrenseldir. Havayollarının aracı olan uçak da aynı biçimde insanı bütün eski sorunlarla karşı karşıya getirir."
-AntoIne de SaInt-Exupéry-

Yel, Kum ve Yıldızlar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
R. ERDEM

R. ERDEM

@rerdem

insan olmak, sorumlu olmanın ta kendisidir. İnsan olmak, kendisine bağlı gibi görünmeyen bir düşkünlük karşısında bile utanç duymaktır. Arkadaşların kazandığı bir utkudan gurur duymaktır. Kendi taşını koyarken, dünyanın kuruluşuna yardım ettiğini sezmektir.

Sayfa.41
ataç ikon Yel, Kum ve Yıldızlar
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Merve

Merve

@mervem

"Sen, emektar memur, yanı başımdaki arkadaşım, hiçbir şey bu hapishaneden firar etmeni sağlamadı, ve bu durumdan sen sorumlu değilsin. Tıpkı termitler gibi, ışığa açılan her deliği betonla kapatarak kurdun rahatlığını. Burjuva güvenliğinin, gündelik işlerinin, taşra yaşayışının kuralları içinde bir bilye gibi yuvarlandın, yeller, gelgitler, yıldızlar karşısında bu alçakgönüllü suru yükselttin. Büyük sorunlarla kafanı yormak istemiyorsun, insanlık durumunu unutabilmek için yeterince zorluk çektin. Başıboş gezegenin yerlisi değilsin sen, yanıtı olmayan sorular soramazsın hiç kendi kendine... Şimdi seni oluşturan balçık kuruyup sertleşti, benliğinde uyuyan müzisyeni ya da ozanı, ya da bir zamanlar benliğinde yaşamış olan gökbilimciyi kimsecikler uyandıramaz artık." Syf.18
ataç ikon Yel, Kum ve Yıldızlar
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 beğen · 0 yorum