up
ara

Yaşam ve Ölüm Yorgunu

Yaşam ve Ölüm Yorgunu Konusu ve Özeti

Yaşam ve Ölüm Yorgunu
Yaşam ve Ölüm Yorgunu kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750725104
Sayfa: 936 sayfa Basım Tarihi: 2015
Mo Yan'ın epik romanı Yaşam ve Ölüm Yorgunu, Mao Zedong'un toprak reformu hareketiyle Çin kırsalının geleneksel düzenini altüst etmesinden yaklaşık iki yıl sonra, 1 Ocak 1950 günü başlıyor. Bu iki yıl boyunca Cehennemin Efendisi Yama, ırgatlarına iyi davranmasıyla nam salmış Ximen Nao'ya, iktidarı yeni ele geçirmiş köylülerin kendisini neden idam ettiklerini itiraf ettirmek için her türlü işkenceyi uyguluyor. Ama Ximen Nao, cehennem ateşinde yakılma cezasını çektikten sonra bile masum olduğu iddiasını sürdürünce Cehennemin Efendisi Yama pes ederek onun eski topraklarına dönmesine izin veriyor.Ne var ki, Ximen Nao yeniden hayata geldiğinde insan olarak değil eşek olarak doğduğunu anlıyor.Çünkü Cehennemin Efendisi Yama kalpleri kinle dolu ruhların yeniden insan olarak doğmalarını istemiyor ve o ruhları hayvan olarak yeniden dünyaya gönderiyor.Romanın beş bölümü, kahramanımızın altı reenkarnasyonla eşek, boğa, domuz, köpek ve maymun kimliğindeki yaşamlarında, eski ailesinin, dostlarının, rakiplerinin, düşmanlarının yazgısına tanık oluşunu aktarıyor.Ximen Nao son reenkarnasyonunda da şaşırtıcı bir bellek gücüne ve dil öğrenme yeteneğine sahip olan koca kafalı bir oğlan çocuğu olarak dünyaya geliyor.Roman bu farklı kimliklerin bakış açılarından Çin'in çalkantılı tarihindeki son elli yılın öyküsünü dile getiriyor.
Murat Kartal

Murat Kartal

@muratkartal

Zengin ve varlıklı bir kişi olan Ximen Nao' nun 1950 lerde Çin'de toprak reformuyla mallarına ve topraklarına el konulup öldürülmesiyle başlıyor kitap. Öfke ve intikam ateşiyle yanan Ximen Nao dünyaya Tanrı Yama tarafından tekrar gönderiliyor. İnsan olarak dönmeyi beklerken eşek olarak döndüğünü görüyor.

Aslında kitap böyle devam ediyor. Eşekten sonra, boğa, domuz, köpek ve sonunda da maymun olarak dünyana geliyor. Bu hayvanların gözünden Çin'deki hayatın, toplumun ve insanların nasıl değiştiği anlatılıyor. Kitapta yazarın kendisi de bir karakter olarak var ve kendisini silik, pısırık ve sevilmeyen bir kişilik olarak tanımlamış.

Oldukça uzun olmasına karşın ( 930 sayfa ) sürükleyici, akıcı ve epik bir kitap. Ayrıca Çin'in son 50 yılını da bir şekilde öğrenmiş oluyoruz.
ataç ikon Yaşam ve Ölüm Yorgunu
kitaba 10 verdi
0 yorum

Yaşam ve Ölüm Yorgunu - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle