up
ara

Dönüşüm Hastanesi

- Hospital of Transfiguration (Szpital Przemienienia)

Dönüşüm Hastanesi Konusu ve Özeti

Dönüşüm Hastanesi
Hayali Büyüklük kitabının da yazarı Stanislaw Lem tarafından kaleme alınan Dönüşüm Hastanesi kitabı Edebiyat, Dünya Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1999 yılında 9789754707571 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Dönüşüm Hastanesi isimli kitap 229 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Sevil Cerit çevirmiştir. Dönüşüm Hastanesi kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Sevil Cerit
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754707571
Sayfa: 229 sayfa Basım Tarihi: 1999
Dönüşüm Hastahanesi, Stanislaw Lem’in kimliğini “ele veren” bir kitap. Ünlü yazarın otobiyografik ögeler taşıyan bu ilk romanı İkinci Dünya Savaşı ertesinde, 1948’de yayımlandı. Savaşı, iktidarı, ahlâkı, insanlığı ve medeniyeti sorguladığı Dönüşüm Hastanesi, onun yabancısı olmadığı bir dünyayı anlatıyor. Almanlar ülkesini işgal ettiğinde Lem 18 yaşındaydı ve tıp eğitimi görüyordu. Savaş nedeniyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı; bir süre araba tamircisi ve kaynakçı olarak çalışıp hayatını idame ettirdi.
Olay bir hastanede geçer. Ülkesi işgal altında, gelecek konusunda endişeli ve ailesinden ayrı düşen genç bir doktor taşradaki bir akıl hastanesinde göreve başlar. Hekimler akıl sağlıklarını korumak için pencerelerini dış dünyaya kapamış, kendilerini mesleklerine ve soyut felsefi tartışmalara vermişlerdir. Ancak tüm çabalarına rağmen, dünyanın kötülüklerinden ve hayatın çelişkilerinden kendilerini koruyamazlar. “İçeride” yaşananların “dışarıda” yaşananlardan bir farkı yoktur. Dönüşüm Hastanesi, Lem’in bibliyografyasında hakettiği şöhreti yakalayamayan, ama bu usta yazara ve yazma serüvenin çıkış noktasına ilişkin ilginç ipuçları veren, önemli bir kitap.
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

Savaş ve dönüşüm.
Stanislaw Lem bir bilim kurgu yazarı olarak başlamamış yazın hayatına ve bu ilk romanı. Buna rağmen bilim kurgu ayak izlerini bu romanda görüyordunuz. Bu roman otobiyografik öğeler içeren bir klasik roman. Burada kendi doğduğu toprakları anlatıyor elbette:
“Doğmak istedin mi? İstemedin, öyle değil mi? İsteyemezdi, çünkü var değildi. Ben de senin de olmanı istemedim. Yani demek istiyorum ki, bir oğlum olsun istedim, seni değil, çünkü seni tanımıyordum, bu yüzden seni istemiş olamam. Ben genel anlamda bir oğlu istiyordum, ama sen gerçeksin.”
Tespitleri, bu doğrultuda başlıyor yani tesadüf ve zorunluluk olarak başladığı hayatın devamı da böyle geliyor. Kaçmak istediği bir kaderi ve kaçmak istediği bir geçmişi var; hem yazarın, hem kitaptaki kahramanın. Burada iki kahramanın yolu kesişiyor işte çünkü yazar bir doktor kahramanda. Doğduğu topraklara gereksiz bir sebep ile dönen bir doktorun hayatını anlatıyor yazar. Aslında sebep çok bilindik; akraba ölümü:
“Dinin ilkeleri ne olursa olsun, apaçık bir gerçek olan çürüme faktörüne rağmen ve mantıklarına aykırı gelse de, insanlar hala ölüler toprağın derinliklerinde bir şekilde varlıklarını sürdürüyorlarmış gibi davranıyorlardı-belki rahat değil, hatta belki korkunç, ama yine de bir şekilde bir varoluş, bu durum yeryüzünde ayırt edici bir işaret kaldığı sürece devam ediyordu.”
Ölüm bir birleştirici faktör tüm kültürlerde ironik olarak. Tüm ölü gömme törenleri de üç aşağı beş yukarı aynı ritüelleri içeriyor.
Yazar bu tesadüf ve zorunluluk Evren’inde bir de Polonya işgalini işlemiş. Almanya’nın ikinci dünya savaşında Polonya’yı işgalini de işliyor. Bir akıl hastahanesi çevresinde. Savaş kaçağı bir ünlü şair ve politik bir kişilik ile tanıştığı akıl hastanesi ekseninde.

Kişi analizleri ve çevre analizleri yapılan bu romanın dili sade anlaşılır ve vurucu. Kendini ve kendi aklını tek gerçek olarak gören bir şair. Bencil ve narsist bir cerrahın hayattaki duruşu ince ince işlenmiş. Günlük hay huy içinde kendilerine oluşturdukları bir evren olan hastahane bir süre savaştan ve onun getirdiklerinden uzakta kalabiliyor. Ama yazarın gerçek yaşamı eşliğinde savaşın tüm kötülüğü herkesi vuruyor. Tüm bildikleri Evren’in yıkılışına sadece seyirci kalma çaresizliğini yaşıyorlar. Kitap dönemin tüm akımları içinde var olmuş bir gerçekçi öykü.
Keyifle okuyunuz!
ataç ikon Dönüşüm Hastanesi
kitaba 9 verdi
12 beğen · 2 yorum
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Güzel inceleme, emeğinize sağlık. Merak uyandırdı, okuma listeme alıyorum. Teşekkür ediyorum.
08.05.18 beğen 1 cevap

Dönüşüm Hastanesi - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
AYI DAYI

AYI DAYI

@ayidayi

Amor fulminans progrediens in stadio valde periculoso.

Ateşli aşkın gidişatı çok tehlikelidir.
ataç ikon Dönüşüm Hastanesi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
@seyyah73 ‘ün tavsiyesiyle Dönüşüm Hastanesi’ne başlıyorum...

Bugün okuduğunuz kitapları gözden geçirerek, okuyacaklarımı düzenledim. Çok keyifliydi incelemelerinizi tekrar gözden geçirmek. ? Teşekkürler @seyyah73.
ataç ikon Dönüşüm Hastanesi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğeni · 2 yorum beğen ikon
Ömer Aydemir. (@seyyah73)
Teşekkür ederim efendim. Faydalı oldumsa ne mutlu
07.07.18 beğen 1 cevap
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73

 paylaşım fotoğrafı
Uzun zamandır okumayı istediğim bir kitap. Fakat baskısı yok. Nadir kitap ise biraz yüksek bir fiyat isteyince, hiç yapmadığım bir şey yaptım. Pdf kitap indirip onun çıktısını aldım. Ekrandan okuyamıyorum ben. Not alıp çizmem gerek. O yüzden bastım kitabı. Başlıyor bir değişik yolculuk.
EK 1
“Doğmak istedin mi? İstemedin, öyle değil mi? İsteyemezdi, çünkü var değildi. Ben de senin de olmanı istemedim. Yani demek istiyorum ki, bir oğlum olsun istedim, seni değil, çünkü seni tanımıyordum, bu yüzden seni istemiş olamam. Ben genel anlamda bir oğlu istiyordum, ama sen gerçeksin.”
Stanislaw Lem 08.05.18
ataç ikon Dönüşüm Hastanesi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
18 beğeni · 3 yorum beğen ikon
Gülşah Sönmez (@gulsahsonmez)
Keyifli okumalar dilerim. Umarım keyif alırsınız bu farklı yolculuktan @seyyah73.
08.05.18 beğen 1 cevap