up
ara

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler Konusu ve Özeti

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
Fraktal Düşünceler kitabının da yazarı Sinan Canan tarafından kaleme alınan Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler kitabı Bilim, türünde okuyucusu ile buluşuyor. Tuti Kitap yayınevinden 2015 yılında 9786058509191 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler isimli kitap 296 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Tuti Kitap
ISBN: 9786058509191
Sayfa: 296 sayfa Basım Tarihi: 2015
Harika bir kitap okumak istiyorsanız… İşte, okumaktasınız zaten! .(Murat Menteş) Sinan Canan, fazlasıyla espritüel bir bilim insanı.[n]Beyin adlı bilimsel "stand-up" gösterilerinin yıldızı. Zor sorulara hem komik hem de isabetli cevaplar veriyor:-Kaos teorisi nedir?-Tam olarak kaç tane tabiat kanunu var?-Evrim hakkında neden yanılıyoruz?-Bilinç dışı eylemlerim, bilinçli eylemlerimden katbekat fazlaysa acaba ben, kendim miyim?-Lost'ta veya Matrix'te yaşıyor olabilir miyiz?-Birbirimizi neden tam olarak anlayamıyoruz?-Aşk bize neler yapıyor?-Cinsellik neden sürekli satıyor ve satacak?"İnsan beyni; 1,4 kg ağırlığında, su, yağ, protein, şeker ve tuzdan oluşan bir jöledir." diyen yazar, bu jöleye korkusuzca balıklama dalıyor! Velhasıl... Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bilmek isteyeceğiniz şeylerle dolu bir kitap.(Murat Menteş)Rönesans'taki gibi bir Leonardo bekleyemeyiz artık. Çünkü bilgi havzası büyüdükçe hâkim olmak için onu böldük, dallara ayırdık. Mecburduk. Ama bu kez de körün fili tarifi düzeyinde bakar olduk "hakikat"e. Şimdi disiplinler arası, hatta disiplinler üstü bir kavrayışa ihtiyacımız var. Sinan Canan'ı bu yüzden çok önemsiyorum: Kadim olanla modern olanı, Doğu'yla Batı'yı, farklı disiplinleri harmanlayıp kavradığı için; "hakikat"i "gerçek"in üstüne koyduğu için. (Cem Mumcu)Popüler bilimsel bir kitap, nadiren bu kadar güzel, edebî ve masalsı bir dille yazılır. Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler, bu kadar yumuşak bir dille yazılıp hem okuyanın kendisini dönüştürmesine hem beynin çalışma biçimini anlamasına hem de evrendeki ahengi öğrenmesine katkıda bulunan nadir kitaplardan... Sanırım birden fazla okumak zorunda kalacaksınız. Kitap bittiğinde artık eski ben'inizi geçmişte bırakıp hınzır bir gülümsemeyle önceki inançlarınızı anımsayacaksınız. Çünkü değiştiğinizi anlayacaksınız. Sahip olduğunuz inançlar konusunda değişime cesaretiniz varsa okumaya başlayın. Okuduktan sonra aynı kişi olmayacağınızı garanti ederim. (Sultan Tarlacı)
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Bilim Dergisi Tadında
Sinirbilimci olan Sinan CANAN'ın ilk kitabı olan bu eser üç bölümden oluşuyor.Yazar önsözünde bu bölümlere değinmiş o yüzden oradan biraz alıntı birazda kendi düşüncelerimi yazarak bir inceleme ekleyeceğim.

1.Bölüm: " 'Bize Dair';Beynimizin çalışması, lisan yeteneğimiz, davranışlarımız, algılarımız ve gerçeklik gibi temel konularla ilgili ipuçları içeren yazılardan oluşuyor" Bu bölümü okurken hem beynimizin nasıl işlediği konusunda fikir sahibi oluyorsunuz hemde lisan ve doğru kullanmanın önemi hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ayrıca aşkın beyinde nasıl bir etkisi olduğu da fotoğraflar eşliğinde anlatılmış.

2.Bölüm: "Bilim ve İnanca Dair" bu bölümde bilim ve inanç arasındaki ilişki,bilime nasıl yaklaşmamız gerektiği,evrim ve evrimi nasıl anlamamız gerektiği gibi konulara yer veriyor özellikle evrim hakkında kendisine yöneltilen soruları cevapladığı kısım sizinde aklınızdaki sorulara yanıtlar bulabileceğiniz bir bölüm.

3.Bölüm:"Kaosa Dair" Bu bölümde Kaos Teorisinin nasıl ortaya çıktığı,onu nasıl anlamamız gerektiği, hayatımızdaki yeri gibi çeşitli ve ilginç konulara değinmiş okurken hem bol bol bilgi sahibi oluyor hemde üzerine düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz.Fraktal Geometri konusunun anlatıldığı kısım benim ayrıca ilgimi çekti ve güzeldi.

Bunlar dışında yazar olabildiğine basit ve anlaşılır bir dil kullanmış ilk kitabı olmasına rağmen dilini ve üslubunu başarılı buldum.Ve bölümler daha çok köşe yazısı tadında olduğu için okurken kitap değilde bir bilim dergisi okuyormuşsunuz izlenimine kapılıyorsunuz.Kitap bitirdikten sonra bir köşeye konmaktan ziyade ara ara açıp okumalık :) Keyifli okumalar.
9 beğen · 2 yorum
Nuri Kantare (@nuribahce)
İncelemenizi gayet faydalı buldum ve kitabı okumaya karar verdim.
27.07.15 beğen cevap
Adem ŞEN (@ultradem)
Keyifli okumalar o halde :)
27.07.15 beğen cevap
Batuuu

Batuuu

@batuuu

Merhaba arkadaşlar yeni bir inceleme ile karşınızdaym.Kitap ve yazarı bilmiyordum .Kitap yılbaşı çekilişinde @mustafac bey tarafından bana hediye olarak gelmişti .Bu incelemeyi fırsat bilerek tekrar ona teşekkür etmek istiyorum.

Kitaba gelecek olursak Kitap üç ana bölümden oluşmakta. Birinci bölüm bize dair diye adlandirilmiş ve bu bölümde "kelime ve düşünce,Yabanci lisan, zihin kontrolü ,aşk ve benzeri konular" üzerinde düşünceleri yer almakta olup bu bölümde yazarın yabancı dilde egitime iliskin düşünceleri dikkatimi çekti. İkinci bölüm bilime ve inanca dair diye adlandirilmiş, bu bölümde bilim ve evrim üzerine yazarın düşünceleri yer almakta.Yazar muhafazakar olmasina rağmen evrimin tarih içinde surekli olduğunu ama bunun darwinizmin savunduğu şekilde gerçekleşmediğini belirtmekte. Gözlemlerimden anladigim kadaryla muhafazakar kesim tarafindan evrimi ilişkin farklo görüşünden dolayı biraz eleştiri odağında da yer almaktadır .Son bölüm kaosa dair olup bu bölümü fazla sevemedim.
Son olarak emin olmamakla beraber yazar bazi konularda biraz muallakta kalacak şekilde cevap vermiş gibiydi o yuzden bazen daha detayli yazabilrdi dediğim oldu.
Kitabi okuyup okumamak size kalmış. Son bölümden dolayi sevemedim kendi adıma
6 beğen · 1 yorum
Mustafa (@mustafac)
İnceleme yazdığın için ben de teşekkür ederim. Son bölümdeki "Kenar Etkisi" binaen bu kitaptaki düşünceler bana farklı pencereler olduğunu hatırlatmıştı okuduğum dönemde. O yüzden hatırladığım zamanlarda mutlu olurum. Tabi ki herkeste aynı etkiyi yaratmasını beklemek yanlış.
10.02.19 beğen 1 cevap
yvz

yvz

@yvz

kapak rengi ve ismiyle albenisi yüksek/içeriği zayıf bir kitap imajı uyandırsa da kitabı okumaya başladığınızda hiç de öyle olmadığının farkına varıyorsunuz. kaos kuramı, bilim-inanç ilişkisi, evrim kuramı gibi konuların ele alındığı kitabın üslubu çok hoşuma gitti. fizyoloji doktoru olan sinan canan'ın bu kitabını okurken, tıpkı tartışma programlarında onu dinliyormuş hissine kapılıyorsunuz. tartışma tarzında, oldukça akıcı olan kitabı çok çok kısa sürede bitirmeniz işten bile değil. kitapta sinan hocan'ın ozellikle evrim-inanç ilişkisi konusunda kendi fikirlerini korkmadan dile getirmesi çok beğendim.
2 beğen · 0 yorum
Ays

Ays

@aysuatak

Yazarın kendini özetleyişinin sadeliğinden, anlatımının da çok zorlu olmayacağı kanısına varıp edindiğim, benim için en verimli kitaplardan biri diyebilirim. 'Kaotik ve fraktal' olan herşeyden kastını anlamaya çalıştıkça hayret uyandıran, gündelik hayattan basit örneklerle somutluk yakalayarak okurun kolay algılamasını hedefleyen anlaşılır bir dil kullanmış. Bana beklediğimden fazlasını sundu, çok başarılı bir kitap..
2 beğen · 0 yorum
J.K Dawson

J.K Dawson

@disconnectuserectus

Çok değerli bilgiler var içerisinde. Bilimsel veriler doyurucu fakat bu verileri yorumlama noktasında kendisiyle ayrı düştüğüm çok fazla yer oldu. "Ne şiş yansın ne kebap" mantığında olmamalıydı. Kitabın içerisinde "bir leonardo da vinci beklemesin kimse artık " benzeri bir cümle vardı. Sanırım bir "galileo" da beklememeli artık:)
2 beğen · 0 yorum

Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

"Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil.."
Clavdius
ataç ikon Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Fani bir dünyada yaşıyoruz ama bir kere geldiğimiz şu dünyayı geçici alışkanlıklarla iyice anlamsız bir yer haline getiriyoruz.
ataç ikon Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
10 beğen · 0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

Yazmak, bir anlamda buluşmakmış.
ataç ikon Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Üretim çarkı içinde "iş bulma"nın hayatın tek amacı haline geldiği karanlık bir dünyayı anlatan ahmakça bir film izliyor gibiyiz.
ataç ikon Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
9 beğen · 0 yorum
Adem ŞEN

Adem ŞEN

@ultradem

Yaşamayı unuttuk.Mutlu olmayı gündemimizden çıkarttık.Şehirli insan neden yaşadığını bile unutmak üzere.Sanayi Devrimi'nin neticesinde şekillenen ve insanları devasa üretim-tüketim makinasına birer dişli olarak yetiştirmek üzere kurgulanmış, adına "eğitim" dediğimiz çarkın en anlamsız ve zamanın gereksinimleriyle uyumsuz sürecini yaşamaya devam ediyoruz.Herkes üniversite profesörü olacakmış gibi yönlendiriliyor.
ataç ikon Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
7 beğen · 0 yorum
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
tuğba şavluk

tuğba şavluk

@tugbasavluk

 paylaşım fotoğrafı
‘’ Bir ressamın benzetmesine hayretler ediyoruz,doğadaki asılları çok basitmiş gibi...

Ölüme hayret ediyoruz, yaşamak çok sıradan bir ‘’hak’mış gibi ... ‘’
ataç ikon Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
10 beğeni · 0 yorum beğen ikon