up
ara

Obsesif

Obsesif Konusu ve Özeti

Obsesif
O Gece kitabının da yazarı Chevy Stevens tarafından kaleme alınan Obsesif kitabı Roman (Çeviri), Korku türünde okuyucusu ile buluşuyor. Koridor Yayıncılık yayınevinden 2015 yılında 9786054629848 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Obsesif isimli kitap 348 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Belgin Selen Haktanır çevirmiştir. Obsesif kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Belgin Selen Haktanır
Yayınevi: Koridor Yayıncılık
ISBN: 9786054629848
Sayfa: 348 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Bu sadece bir kadının ortadan kayboluşunun değil, aynı zamanda kendine, bağımsızlığa, hayata dönüşünün de hikayesi. Işığın teninize iğne gibi battığını hissettirecek unutulmaz bir hikaye."
-Gillian Flynn, Kayıp Kız'ın yazarı-

Otuz iki yaşında bir emlakçı olan Annie O'Sullivan'ın kaçırıldığı gün, yapmayı planladığı üç şey vardı: Bir ev satmak, annesiyle son tartışmasını unutmak ve erkek arkadaşıyla akşamki randevusuna vaktinde yetişmek. O gün evi gezen fazla müşteri olmamıştı, ancak son ziyaretçisi kapıda belirdiğinde o günün şanslı günü olduğunu düşündü.

Annie bir psikopat tarafından kaçırılıp çok uzak bir dağ kulübesinde alıkonulduğu bir yılı aşkın bir süreyi psikiyatriste anlatmaya karar verir. Bu seanslar onun hayatındaki kopuk parçaları bir araya getirirken olayı araştıran bir dedektifle bulduğu bir ipucu eksik bir puzzle parçası gibi yerine oturduğunda, korkunç bir sürpriz de onu bekliyor olacaktır. Herkes bir sır saklarken kime güvenebilirdi…

"Obsesif, Thomas Harris'in Kuzuların Sessizliği'nden sonra yazılmış en tüyler ürpertici roman."
-Alfred Hitchcock Mystery Magazine-

"Bu kitap öyle büyüleyici ki ilk ve son sayfa arasında tek bir nefes almış gibi hissedeceksiniz."
-Karin Slaughter-

"Gizemle örülü, şaşırtıcı ve büyüleyici."
-Publishers Weekly-
Kahve Kitap Kurabiye

Kahve Kitap Kurabiye

@kahvekitapkurabiye

Başı başka, sonu bambaşka ... !!!
Bu kitabı bir arkadaşımın ricası üzerine okudum. Ki sayfamda olayı anlatmıştım diye hatırlıyorum.

En başta şunu belirtmek lazım; dünyanın diğer ülkelerinde işleyiş nasıl oluyor bilmiyorum fakat bizim ülkemizde filmler, diziler ve kitaplar orijinal isimleri ile sunulmuyorlar bize. Misal Türkçe'mize " OBSESİF" adı ile çevrilen bu kitabın orijinal adı "STİLL MİSSİNG" . Google çeviriye sorunca karşımıza "HALA KAYIP" ismini sunuyor bize. Ki kitaba bu isim verilse bence çok daha iyi bir pazarlama ve satış stratejisi sağlanmış olurdu. Ve spoiler olmaz umarım çok daha uygun olurdu ...

Kitaba gelince !?

"Annie kaçırıldığı gün yapmayı planladığı üç şey vardı : Bir ev satışı gerçekleştirmek, annesiyle son tartışmasını unutmak ve erkek arkadaşı ile akşamki randevusuna vaktinde yetişmek ..."

30'lu yaşlarında ki Annie bir gün bir sapık tarafından kaçırılır ve bir kulübeye hapsedilir. Bir yıldan uzun bir süre sapığın çeşitli işkencelerine ve tecavüzlerine maruz kalır. Ve bir gün bir polis karakolundan içeri girer .

Ve hikaye biter ..... mi ? Hayır asıl hikaye tam da orada başlar ...

Kitap değişik bir yol izleyerek "bölümler" yerine "seanslar" şeklinde yazılmış. Yani tüm olay kahramanımız Annie'nin bir psikiyatr ile konuşma/dertleşme seanslarından oluşuyor.

Kitaba ben 10 üzerinden 9 vereceğim. Yazarın gerçekçi dili ve kitabın şaşırtıcı sonu ile bu puanı hak ediyor bence. Ve ısrar ediyorum kitabın orjinal adı bence çok daha yerinde bir seçim olurdu. OKUYUN ...

Dayanamayacağım ve kitapla ilgili bir spoiler vereceğim ;

HAYAT; SİZ PLANLAR YAPARKEN BAŞINIZA GELENLERDİR ...
ataç ikon Obsesif
kitaba 9 verdi
0 yorum
Enes Parlak

Enes Parlak

@enespamuk - İstanbul

Obsesif Hakkında
Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) takıntıların insanı sürekli tekrar eden davranışlar sergilemesine zorlayan psikolojik bir hastalık. Aslında hepimizde var bir parça. Ellerimizi yıkayıp lavabodan çıktıktan sonra acaba musluğu kapattım mı diyerek kontrol etmek, kapıyı kilitleyip evden çıktıktan sonra geriye dönüp acaba kilitledim mi diyerek tekrar kontrol etmek, ışıkları kapattım mı, Ocağı açık mı unuttum vs vs ...

Tabikide bunlar obsesifin ufacık bir boyutu, obsesifi iliklerine kadar yaşayan işe kitabımızdaki Annie isimli karakteri kaçırarak onu takıntılarının esiri yapmış adam. Mükemmel akıcı, sürükleyici bir kitap. Benim 4 günümü aldı, başından kalkamıyorsunuz, acaba ne olacak, ne yapacak, nasıl davranacak gibi. Kesinlikle tavsiye ederim, parça parça okunmasından ziyade yatmadan önce okunursa bence romanı daha iyi hissedersiniz. Pişman olmayacağınız bir kitap , iyi okumalar .
ataç ikon Obsesif
kitaba puan vermedi
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Obsesif - Chevy Stevens -
Akıcı anlatımıyla, yaşadıklarıyla sinir bozucu, üzücü ve bir o kadar merak uyandırıcı; bir kaçırılma öyküsü :(
Okurken bir yandan karakterin yaşadıklarını ve ona yapılanları bir yandan sonrasında neler olduğunu görüyorsunuz. Ama sinir olmaktan ve üzülmekten başka birşey gelmiyor elinizden. Sanki gerçek bir hayat gibi. Dün gece sabaha kadar okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Sonu sürprizli bir kitap istiyorsanız, bu tarz kitapları seviyorsanız ve yüreğiniz dayanırsa şiddetle tavsiye ediyorum. ?
ataç ikon Obsesif
kitaba 9 verdi
0 yorum
Esra Pektaş

Esra Pektaş

@esrapektas - İstanbul

Çok beğendim
Emlakçı Annie ev bakmaya gelen ve müşterisi olduğunu düşündüğü bir psikopat tarafından kaçırılır. Bir sene boyunca bir dağ kulübesinde hapsedilir. (Burada yaşadıkları okunması en zor bölümlerdi) Bir yılın sonunda kurtulmayı başardığında yaşadıklarını bir psikiyatriste anlatmaya başlayarak hayata yeniden tutunmaya çalışır. Kitabın sonu çok sürpriz bir şekilde bağlanmış bana yok artık dedirtmiştir. Kitabı çok ama çok beğendim. Okuduğum en iyi psikolojik gerilim kitaplarından biriydi. Kurgusu muhteşemdi.
ataç ikon Obsesif
kitaba 10 verdi
1 yorum
timaz mohsenzadeh (@timazmohsenzadeh)
eger kitabin iceriginden yazmak istiyorsak ve boylece romanda neler gectiginden haber vermek istiyorsak, lutfen inceleme yapmadan once, basligin altinda bir uyari yazalim. (buna Ingliz dilinde "Spoiler" denir). boylece insanlar kitabi okumadan once heyecanlarini kaybetmezler. her kes iceriginden haberi olmadigi kitaplari daha merakla okur. mesela dusunun siz bir yeni film almissiniz ve heyecanla izlemek istiyorsunuz, ama bir arkadasinizm filmin sonunu size anlatmaga basliyor :)
16.12.16 beğen cevap
timaz mohsenzadeh

timaz mohsenzadeh

@timazmohsenzadeh

kitaba genel bakis
yazardan okudugum ilk kitapti. yazarin tarzi simdiye kadar okudugum kitaplardan biraz farkliydi ama kitabi cok beyendim. kitabi okurken, neredeyse sevinci, siniri, aski, ihaneti, nefreti ve rahatlamagi bir arada hissettim. bence bu yazarin bir basarisidir. o yuzden yazari tebrik ediyorum. Türkçe'ye cevirilmis 1 kiabi mevcut, ama Inglizce bilenlere kapi acik. kessinikle tavsiye edilebilir bir kitaptir ve eger "Lisa Gardner"' ya da psikolojik ve gerilim dolu roman seviyorsaniz, bunu da seversiniz diye dusunuyorum.
ataç ikon Obsesif
kitaba 8 verdi
0 yorum

Obsesif - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize - Balıkesir

"Hissettiğim acı, bir rüzgar fırtınası gibi. Bazen, devrilmeden tam ortasında durabiliyorum. Öfkelendiğimde, içine daha da girip, beni yıkması için ona meydan okuyorum. Ama diğer zamanlarda, yere çömelip kollarımı etrafıma doluyorum ve sırtımı dövmesine izin veriyorum..."
ataç ikon Obsesif
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

"Bazen hayatta zor zamanlar geçirmemiz gerekir," dedi. "Ama bunlar bir sınavdan ibarettir; güçlü kalmayı başarırsak, en sonunda ödüllendiriliriz."
ataç ikon Obsesif
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

Ama birisi size mavi olduğunu bildiğiniz halde gökyüzünün yeşil olduğunu söylüyorsa, sürekli olarak buna inanıyormuş gibi tekrarlıyorsa, en sonunda gökyüzünün mavi olduğunu düşündüğünüz için çıldırdığınızdan şüphelenmeye başlarsınız.
ataç ikon Obsesif
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

... insanlar bir daha asla, bütün olan bir insanın bir parçasından başka bir şey olamayacakları kadar yıkılabilir ve paramparça olabilir.
ataç ikon Obsesif
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Züleyha

Züleyha

@zuleyha

İnsanlar sevdiklerine sürekli olarak korkunç şeyler yaparlar. Aklına gelebilecek her türlü suç en azından bir kere işlenmiştir
ataç ikon Obsesif
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Yasmin Şahin

Yasmin Şahin

@tiyatrocuyasmin - Ankara

Bir kaçırılma öyküsü paylaşım fotoğrafı
Bir kaçırılma öyküsü
Obsesif - Chevy Stevens - Akıcı anlatımıyla, yaşadıklarıyla sinir bozucu, üzücü ve bir o kadar merak uyandırıcı; bir kaçırılma öyküsü :( Okurken bir yandan karakterin yaşadıklarını ve ona yapılanları bir yandan sonrasında neler olduğunu görüyorsunuz. Ama sinir olmaktan ve üzülmekten başka birşey gelmiyor elinizden. Sanki gerçek bir hayat gibi. Dün gece sabaha kadar okuyup bitirdiğim bir kitap oldu. Sonu sürprizli bir kitap istiyorsanız, bu tarz kitapları seviyorsanız ve yüreğiniz dayanırsa şiddetle tavsiye ediyorum. ?
ataç ikon Obsesif
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum