up
ara

Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü

Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü Konusu ve Özeti

Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü
Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Emirhan Burak Aydın
Yayınevi: İthaki Yayınları
ISBN: 9786053754480
Sayfa: 504 sayfa Basım Tarihi: 2015
Tüm evrende nam salmış biri olmasının yanı sıra, yaşayan her bir canlının eşsiz olduğunu bilen Doktor, Gallifrey'de yaşayan ya da yaşamış Zaman Lordlarının belki de en farklısı.

Ödünç aldığını iddia ettiği zaman makinesi TARDIS'i, yüzlerce yıllık hayatı boyunca yanından eksik olmayan yol arkadaşları ve nereye giderse gitsin, en az yol arkadaşları kadar ona bağlı olup peşini bırakmayan düşmanlarıyla bir kahramandan daha fazlası.

Televizyon tarihinin en uzun soluklu dizisi Doctor Who'nun ellinci yılı adına, o güne kadar hayat bulmuş on bir Doktor için yazılan on bir öykü; Doktor'un kahramanlık, zekâ ve mizah dolu yepyeni maceralarını bir araya getiriyor.

11 Doktor 11 Öykü için kalemlerini eline alan on bir yazar bu kitapla birlikte Doctor Who efsanesini, olabilecek en kusursuz biçimde yaşatmayı sürdürüyor.

İthaki Yayınları'nın 1000. kitabı olan 11 Doktor 11 Öykü için, bugün galaksimizde yaşayan en ilginç yazarlar, her bir Doktor için yeni bir macera yarattılar!
Thranduil

Thranduil

@thranduil

Anlatımı sade ve samimi çabuk okunabilen çerez bir kitap. Elbette 11 doktorun 11 öyküsü olması gerektiği gibiydi ama okurken anladım ki ne kadar yanlış bir fikirmiş bu. Çünkü kitap 500 sayfa ve her doktorun hikayesini anlatmak için ortalama 35-45 sayfa ayrılıyor. Yazar burada doktoru mu tanıtsın, yoldaşı mı tanıtsın, olay örgüsü mü yaratsın, düşmanı ayrı hikayesi ayrı, yetmiyor bir de yan karakteri var. O yüzden okurken şöyle oluyor: Okumaya başlıyorsunuz, doktoru tanıdınız, zaman ve mekanı tanıdınız, samimi diyalogları okuyorsunuz, hikaye sizi içine çekti, sonra hikayenin düğüm ve en uzun kısmına geldiniz, bir sorunun içindesiniz ve nasıl hallolabileceğini merak ediyorsunuz ya da sorunun ne olduğunu. Ve ne oluyor sanırsınız, tüm o problem 1-2 sayfada çözülüyor ve 2 cümleyle doktor tardise giriyor ve doktorun hikayesi bitiyor.
Yazara verilen sayfa sayısı kısıtlı, o yüzden ya çok kısa sürede geçebilecek bir olayı uzataa uzata anlayacak ve sonuca bağlayacak sıkılacaksınız ya da tam sizi içine çekecek, karakterlere ısınmışsınız birden tadınız damağınızda bırakılıyor. Anlayacağınız zevk alamıyorsunuz bir Doctor Who hayranı olarak.
Ayrıca 10. doktor için yol arkadaşı olarak Martha'yı yazan yazarın zevkine tüküreyim. Hikaye güzeldi ama okurken bile gıcık kapacak bir şey buluyorum şu kızda ya. Rose, Donna varken neden Martha'yı yazarsın ki? Hele 9. doktorda olan neydi öyle ya? Adamın tek yol arkadaşı Rose'du. Rose'u yazmamak için tuhaf bir kızı geçici yol arkadaşı yaptınız, bravo. 9. doktorun yoldaşı Rose olmayınca kesin 10. doktorun Rose dedim, Marthayı görünce sinirden kitabı dövecektim, şaka mısınız abi ya. Tamam Rose'u sevmeyin, lanet olsun, ama Donna gibi pırıl pırıl bir karakter var. Onu yaz bari. Hem diyaloglar daha komik olurdu, şüphesiz.
Her ne kadar 9. doktorda da hayal kırıklığına uğrasam da, en iyi de o yazılmış hakkını vermeliyim. Tam tadındaydı. Ne gereksiz uzatmalar, ne de birden bitirilmiş hikayeydi.
Bana kalsa ideal bir "11 doktor 11 hikaye" kitabı, diyalogları az, olayları kısa süreli zamanı içeren hikayeler olmalıydı. Mesela, her hikayede 'bir bölüm' tadı verilmeye çalışılması başarısızdı. Çünkü 35 sayfada 45 dakikaya denk düşebilecek hikaye tadı veremezdiniz. Daha çok doktorun düşünceleri ve hislerine odaklı bir çalışma beni daha çok tatmin ederdi.
0 yorum
sevval svvl

sevval svvl

@sevvalsvvl

On bir tane doktor ve onların kendilerine özgü hikayeleri...Kitap çok çabuk bitti aslında.Belki de ben hızlı okumuşumdur.Özellikle ''Saati Hiç Geçiyor'' öyküsünü çok beğendim.Zaten diziyi izleyen biri için bu kitap çok hızlı bitirilmiş gibi olacaktır.
0 yorum

Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü - S41

Bunu hak ediyorlar, dedi Doktor kendi kendine. Çocukların hayatını kurtarıyor ve birçoğunun intikamını alıyorum.
Gözde tarafından eklenmiştir.
Thranduil

Thranduil

@thranduil

"Senin için çok zor olmalı," dedi Ali. "O kadar uzun süredir yaşamak."
"Ah, hayatım boyunca pek çok arkadaşım oldu," dedi Doktor. "Susan, Barbara ve Ian, Prenses Egon, Jamie, Polly, Ella McBrien, Sarah-Jane Smith, Leela... Gelir ve kaçınılmaz olarak giderler. Ancak onlar olmadan..."
"Sadece geriye kalan son yalnız Zaman Lordu'sun."
ataç ikon Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

"Rose Tyler'ı anlat." Ali, Doktor'un bir ekrana baktıktan sonra memnuniyetle geriye çekilişini izledi. Doktor ona döndü ve ardına kadar açık gözlerle baktı.
"Rose mu? Komikti, çetincevizdi, akıllıydı ve bilgiliydi. Beni ve erkek arkadaşı Mickey'yi kurtardı. Bütün gezeni kurtardı hatta.
"Ah, aşık olmuşsun sen," dedi Ali hafiften alayla.
"Hayır," dedi Doktor. Artık gülümsemiyordu. "Sakın bu hataya düşme Ali. Sıkı bir yol arkadaşı olduğunu söylemek yeterli. Ve ben sıkı yol arkadaşlarını severim."
ataç ikon Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Thranduil

Thranduil

@thranduil

"Yani üzerinde durduğumuz bütün dünya ne? Bir hikaye mi? Bir gezegen değil ama sadece bir öykü. Nasıl bir hikayede durabiliriz ki? Bir hikayenin yerçekimi, ışığı, nefes alabileceğimiz havası nasıl olabilir?
Doktor omuzlarını silkti. "Her iyi öykünün bir atmosferi vardır."
ataç ikon Doctor Who - 11 Doktor 11 Öykü
kitaba 6 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum