up
ara

Eski Bahçe Eski Sevgi

Eski Bahçe Eski Sevgi Konusu ve Özeti

Eski Bahçe Eski Sevgi
Yazarın iç dünyasında yaşadığı gelgitleri bu kitap birebir aktarıyor. Bir kadın tarafından dünyanın algılanışı ve dünyaya isyanını birebir sunuyor.
Yazar:
Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
ISBN: 9789753631907
Sayfa: 124 sayfa Basım Tarihi: 2004
Tezer Özlü'nün 'Bütün Yapıtları'nı yayına hazırlayan Yapı Kredi Yayınları, yazarın kısa anlatılarını bu ciltte topladı. Yaşamöyküsel esintilerin coşkusundan delici gözlem gücüne kadar, yazarın iç dünyasının panaromasını sunuyor bu kitap.
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Şöyle bir yorumlara göz gezdirdim ama sanıyorum tek beğenmeyen ve ortanın altında bulan tek kişiyim. Birincisi şu kelimeleri tek tek yazma olayının neyi güzel anlam veremedim. Yıkık. Kırık. Çıkık. Vs. Kafiye düzeni mi belirliyoruz acaba? Tek kelimelik bir şey yazılacağı zaman bence uzun cümlelerden sonra vurgu amaçlı olmalıdır. Beni çok rahatsız etti bu durum.
Konulara gelince umarım bu kitabı intihara meyilli birisi okumaz. Çünkü bu kadar melankoli ve ölüm muhabbetini kaldıramazdı. Sürekli kadınları erkek organıyla görme ilginçliğine ise ne denir bilemedim. Şizofreni mi yoksa cinsel bir rahatsızlık mı? Yazarın kendinden, kendi hayatından bir şeyler kattığı doğrudur tabii ki ama bu neden kitabı daha iyi kılsın ki? Bilemiyorum, bunları yazdığım için linç yiyecek gibi hissediyorum… :D
0 yorum
Burcu Ünlü

Burcu Ünlü

@burcuunlu

Herkese merhaba. ? Tezer Özlü kesinlikle her anınızda okuyabileceğiniz bir yazar değil. Yazılanları anlamak, özümsemek hic kolay değil. Kesinlikle sakin bir zaman da ve ruh halinizin uygun olduğu anlarda okumalısınız. Zira aşırı dozda karamsarlık aşılıyor cümleler.

Tezer Özlü'nün öykülerinin ve kısa yazılarının toplandığı bir kitap Eski Bahçe Eski Sevgi. Toplam 23 öyküden oluşuyor. Öyküler genel olarak anlatı şeklinde. Eski Sevgi Bölümünde yer alan; Gökkuşağı, Rotterdam'da, Öğleden Sonra, Stein Alanı'ndaki Postanede, Papaz Kausch, Eski Sevgi isimli öyküler Almanca yazılmış, yazarın ölümünden sonra, Kardeşi Sezer Duru tarafından Türkçeye çevrilmiş.

Valla tam bunalım havamdayım, diyorsanız buyrun efenim tam da sizler icin yazılmış bir kitap. Kitapla kalın. ?
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Bildiğiniz öykü kitaplarından bir değil, yazarın kendi için yazdığı notlar gibi sanki, okurken kendi iç dünyasına, bilinç altına yolculuk yapıyorsunuz, bu yüzden bazen zorlayabilir. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarında olduğu gibi burada da yazar cinsellikle ilgili o kadar rahat yazıyor ki, kitapları yazdığı yıllara göre ve üstelik kadın yazar olmasından dolayı, cesaretine şaşırıyorum. Farklı, sıradışı bir insan ve sıradışı yazılar. Yazarı tam analamak için bir eseri bence bir kaç defa okunmalı ve Tezerr Özlü'nün hiç kitabını okumayan bence okumaya bu kitaptan başlamamalı... İlk romanı Çocukluğun Soğuk Geceleri belki de başlangıç için daha iyidir..
0 yorum
T. Dmrc

T. Dmrc

@demirci3557

Virginia Woolf tadı bırakıyor ruhta evet. Ama ben bu tadı çok sevemiyorum nedense. Anlayamamak anlamak meselesi değil bu durum. Toplum ve halk seviyesinin çok üstünde sanki onları aşağılayıcı buluyorum dillerini, gizli aşağılama., Tamam belki bazı konularda haklısınız ama daha mizahi sarsıcılık peşine düşülemez miydi? Dünyanın bir çok şehrini gezmiş olmak mı, aykırılığa küçük yaşlardan beri sığınmak mı nedir bu kişiliklerin içlerinde yatan duygular. Tabi ben bilememekteyim. Edebiyatımız adına özel bir yazar olduğu kesin. Bunalmışı iyice bunaltmanın anlamı ne :D Ki bunaltmak var sarsmak var diplere çekmek var ben bunları bulamadım. Sevgiyle...
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Tezer Özlü okuyacaksınız önce onun hayat hikayesini de az çok bilmeniz gerek yoksa kitaplarını gerçekten anlayamazsınız. Anlayamazsınız derken tabiki de öyle anlaşılmaz olduğundan değil, aktarmak istediğini anlayamazsınız. Bu kitapta Özlü'nün iç dünyasına yolculuk yaptırıyor bizi. Günlük olaylara dair gözlemlerini kendi yaşam öyküsüyle birleştiriyor. Bu kadının cesaretine hayranım. Edebiyat alanindaki kadın yazarlarımızla karşılaştırdığım da kalemini bu kadar cesurca, açık yüreklilikle oynatan çok az kişi var. Çok beğenerek okudugum bir Tezer Özlü kitabı.
0 yorum

Eski Bahçe Eski Sevgi - S41

Ama bir insan gece kuyruğundan fare yakalıyorsa, elbette yakalıyor demektir.
SK tarafından eklenmiştir.
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Ben büyüyordum, o ölüyordu..
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Bir süre sonra kent yaşamı başlayacak. Tüm iş yerleri çalışacak insanlarla dolacak. Sürekli çalışan fabrikalarda işçiler vardiya değiştirecek. İstasyonlarda trenler duracak. Trenler kalkacak. Gökyüzünde uçan uçaklar dünyanın belirli havaalanlarına doğru göklerde yol alacak. Gemilere, arabalar eşyalar yüklenecek. İstasyonlara yorgun yolcular inecek. Uykusuz gece geçirenler yorgun kalkacak. Uzun uyuyanlar da yorgun kalkacak. Kimi mutlu, kimi acılı, kimi sevgi ile geçirdiği gecenin aşkı ile uyanacak. Kimi öfke ile. Kimi kendine güne nasıl başlayacağını soracak. Kimi bir intiharı düşünecek. Kimi özlem duyduğu bir kenti. Özlem duyduğu bir insanı. Kimi bugün beklenmedik bir ölümle ölecek. Kimi yalnız dağlar ve tarlalarla tanıdığı dünyasına bakacak. Kimi tanrısına yakaracak. Kimi bir silahla birini öldürecek. Kimi birilerini öldürmek için bir yerlere bomba atacak. Pankart asacak... Kamyonlar, arabalar yollardadır. Buzhanelerde bugün gömülmeyi bekleyen cesetler vardır. Sonsuz dünyanın, sonsuz yazlarından bir sabah.
0 yorum
1234

1234

@ercandurak

Bırak beni artık. Bu camdan çırılçıplak aşağıya atlayacağım. Sana karşı değil bu. Çocukluğuma karşı. Bu kente, bu eve, bu halılara, bu değişmeyen her şeye, bu ölmeyen herkese karşı. Yaşlı halimle ne değin mutlu olacağım genç bedenim ölü olarak bu dar sokakta yatarsa.
0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

"N'olur hep birlikte gidelim, nasıl oluyor da ben ölüyorum, siz burada kalıyorsunuz, henüz bitmemiş gençliklerinizle, oluşmamış hastalıklarınızla, demek istiyorlar. Yaşamı cesur yaşamak gerek. Yaşamı doyarak yaşamak gerek. Yaşamı insafsızca yaşamak gerek. Yaşam sert. Yaşamı sert yaşamak gerek. Aşırı duyarlılıkları, garip aile bağlarını zamanında yenmek gerekiyor. Kendi kendine cesur olan insan, neden ölümünü cesur ve istekle ölmesin? İstekle yaşayan insan neden istekle ölmesin."
0 yorum
Nurda

Nurda

@ztrknrd

Her yerde kalabilirim, hiçbir yerde kalmadığım için.
0 yorum
24
KİTAP
Daha Popüler Olması Gereken Kitaplar
Henüz geniş kitleler tarafından duyulmamış olan, fakat çok daha fazla değer görmeyi hak eden kitaplar listelenmektedir....
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Kötü geçen günlere inat
3 yorum
kbdmg (@kbdmg)
Satılık bebek patikleri hiç giyilmedinin fotosu mu bu yoksa?
17.03.19 beğen cevap
Sojen (@sojen)
Tezeri çok severim fakat, etrafındaki şeylere anlam veremedim. İçeriğine gönderme mi var?
17.03.19 beğen cevap
ruken al (@rukenal)
Var aslında çok sevdiğim ve şu an beş yaşında olan kuzenimin çoraplarıydı bunlar. Bugün düştü hastaneye kaldırıldı. Halen bile hastanede. Çok şükür hayati tehlike yok. Ama çok korktum çok. O an bunlar aklıma geldi.
18.03.19 beğen 1 cevap