up
ara

Ender's Game

Ender's Game Konusu ve Özeti

Ender's Game
Ender's Game kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Tor Books
ISBN: 9780812550702
Sayfa: 352 sayfa Basım Tarihi: 1994
In order to develop a secure defense against a hostile alien race's next attack, government agencies breed child geniuses and train them as soldiers. A brilliant young boy, Andrew "Ender" Wiggin lives with his kind but distant parents, his sadistic brother Peter, and the person he loves more than anyone else, his sister Valentine. Peter and Valentine were candidates for the soldier-training program but didn't make the cut--young Ender is the Wiggin drafted to the orbiting Battle School for rigorous military training.

Ender's skills make him a leader in school and respected in the Battle Room, where children play at mock battles in zero gravity. Yet growing up in an artificial community of young soldiers, Ender suffers greatly from isolation, rivalry from his peers, pressure from the adult teachers, and an unsettling fear of the alien invaders. His psychological battles include loneliness, fear that he is becoming like the cruel brother he remembers, and fanning the flames of devotion to his beloved sister.

Is Ender the general Earth needs? But Ender is not the only result of the genetic experiments. The war with the Buggers has been raging for a hundred years, and the quest for the perfect general has been underway for almost as long. Ender's two older siblings are every bit as unusual as he is, but in very different ways. Between the three of them lie the abilities to remake a world. If the world survives, that is.

Winner of the Hugo and Nebula Awards.
Misafir

Misafir

@misafir000

Felsefesi olan bir kurgu
Sürükleyici bir öykü, ama "nihayetinde bir bilim kurgu" deyip geçmek mümkün değil. Çünkü bilim kurgu kitaplarını da "kitap" yapan şey, acayip sürükleyici olması değil, empati kurabileceğimiz canlı karakterler içermesidir öncelikle. Orson Scott Card bu açıdan muhteşem bir iş çıkarmış. Ender'ın öyküsünü okuyup da onun hislerine ilgisiz kalmak mümkün değil.

Card kitabın ilk baskısına yöneltilen eleştirilere cevap verdiği bir giriş yazısı yazmış bu baskı için. "Altı yaşındaki çocuklar öyle konuşmaz, öyle davranmaz" veya "altı yaşındaki çocukların savaş için eğitilmesi fikri çok çirkin" gibi eleştirilere yanıt veriyor (ki romandan önce okunmaya değer, gerçekten hoş bir giriş yazısı). Bu eleştirilere katılmıyorum, çünkü "nihayetinde bir bilim kurgu" diyeceğimiz yer burası işte bence. Nihayetinde bir KURGU. Kurguda her şey olabilir.

Kaldı ki bu kitabın konusu olan savaş, horoz dövüşü gibi sözde eğlencelik bir şey değil. Neticesi insanlığın devamını sağlayacak veya sonunu getirecek ciddi bir savaş. Bir tür kurtuluş savaşı. Bu yüzdendir ki "İnsanlar, insanlığın onlara ihtiyaç duyduğu zamanlar dışında özgürdür," gibi anlatımlar kulağa ne kadar ters gelse de üzerinde düşünmeyi gerektiriyor. Kısacası, bu kitap, her kaliteli romanda olduğu gibi, bir felsefe de içeriyor. Birkaç fikir için Neokur'a koyduğum alıntılara bakabilirsiniz. Elbette bir felsefe kitabı değil. Bir kurgu. Ama öyle bir kurgulanmış ki biraz ahlak felsefesine, biraz siyaset felsefesine bulaştırıyor okuru. Tam ayarında yapıyor bunu. Belli bir felsefeyi savunmak için yazılmış bir roman değil, belli bir öyküyü anlatırken felsefeye de başvuran bir roman.

Altıkırkbeş Yayınları'ndan "Ender'in Oyunu" diye Türkçesi de çıkmış. Henüz okumadığım için çeviri hakkında bir şey diyemesem de genel olarak kitabı gönül rahatlığıyla hatta ısrarla tavsiye ederim.
ataç ikon Ender's Game
kitaba puan vermedi
0 yorum

Ender's Game - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Recep

Recep

@okuryzr

Isolate him enough that he remains creative - otherwise he'll adopt the system here and we'll lose him. (sayfa 27)
ataç ikon Ender's Game
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Recep

Recep

@okuryzr

Influence is power.
ataç ikon Ender's Game
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Recep

Recep

@okuryzr

Nobody controls his own life, Ender. The best you can do is choose to fill the roles given you by good people, by people who love you. (sayfa 313)
ataç ikon Ender's Game
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Recep

Recep

@okuryzr

Commanders have just as much authority as you let them have. The more you obey them, the more power they have over you. (sayfa 102)
ataç ikon Ender's Game
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Recep

Recep

@okuryzr

Real respect takes longer than official respect.
ataç ikon Ender's Game
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum