up
ara

Zorba

Zorba Konusu ve Özeti

Zorba
Yeniden Çarmıha Geriliş kitabının da yazarı Nikos Kazancakis tarafından kaleme alınan Zorba kitabı Dünya Klasikleri, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1999 yılında 9789750722486 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Zorba isimli kitap 335 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Ahmet Angın çevirmiştir. Kitap Tüm Zamanların En İyi Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Zorba kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Ahmet Angın
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750722486
Sayfa: 335 sayfa Basım Tarihi: 1999
Zorba, Yunanlı ünlü yazar Nikos Kazancakis'in olgunluk dönemi ürünü (1946). Ağır ve suskunlukla yüklü geçen karanlık bir dönemin tadı buruk ilk meyvesi. Nikos Kazancakis, çağdaş Yunan edebiyatının ancak buzlucam ardından seçilebilen, tedirgin ve büyük kişiliklerinden biri olarak çok tartışıldı, yanlış bilindi, az sevildi. Zorba adlı bu romanı, onun kendisiyle giriştiği bir tür sessiz hesaplaşma sayılabilir. Geçmişin, elden kayıp giden zamanın ve insanın temel yanılgılarının bir kez daha gözden geçirilmesidir bu roman. Zorba aracılığıyla Kazancakis özyaşamının yenilgiler ve soru işaretleriyle dolu bir bilançosunu çıkarır. Bu bağlamda ele alınınca, bu roman, Zorba ile yazarın yaşam öykülerinin çizili sınırları arasında sonsuz atkı ve çözgülerle sokunmuş büyülü bir kumaştır, denebilir; baştan sona sürekli bir arayışı, sonu gelmez çabaları yansıtan bir kanaviçedir; insanı arayışın serüvenidir...
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

ZORBA

Yazar: Nikos Kazancakis
Çevirmen: Ahmet Angın
Yayınevi : Can Yayınları
Sayfa Sayısı: 335

Yunan Edebiyatı'ndan güzel bir eser okudum. Zorba,Nikos Kazancakis'in olgunluk eseri sayılıyor ve yazar bir oyla Nobel Ödülü'nü Albert Camus'a kaptırmış.Albert Camus ise Kazancakis’i kastederek “Nobel benden çok onun hakkıydı.”diyerek ona ne kadar çok önem verdiğini anlamış bulunuyoruz.Albert Camus’nün “Başkaldıran insan”ı gibi Zorba da başkaldırının,özgürlüğün ve herşeyden önemlisi bütün bir insanlığın simgesi.Onun evrenselliği,Yunanistan’ını, Makedonya’yı, Girit’i aşmakta, ve bütün bir dünyayı kapsamakta.

Haksızlığa, üzüntüye ve sevince karşı santuruyla(bir halk çalgısı), dansıyla karşılık veren bir adamın hikâyesi Zorba ve "Okunması gereken evrensel kitaplar”listesinde yer almakta.

Zorba, 1883 - 1957 yılları arasında yaşamış olan Yunan yazar Nikos Kazancakis´in olgunluk dönemi ürünüdür.Bugün Nikos Kazancakis´in mezar taşında yazılı olanlar, doğrudan Zorba´nın ağzından dökülmüş sözlerdir:

"Hiçbir şey ummuyorum; hiçbir şeyden korkmuyorum; özgürüm"

Zorba, Nikos Kazancakis’in 1946 yılında yayımlanan, Aleksi Zorba adında Makedonyalı bir adam ile hayata karışmak amacıyla Girit’e gidip orada bir linyit yatağı işletmek isteyen entelektüel bir adamın kesişen hayatlarını konu alan romanıdır.
Konusu 1930'larda geçen roman, adı kitapta hiç belirtilmeyen bir yazarın ağzından anlatılır. Hayattan fazlaca bir beklentisi olmayan bu mutsuz entelektüel, bir süreliğine kendisini dinlemek ve yaşantısına çeki düzen vermek üzere Yunanistan'ın Girit adasına gelir. Burada kendisine ait linyit kömürü madeni işletmek istemektedir. Yazar burada aşırı davranışları olan, kaba saba ama hayata şehvetle bağlı orta yaşlı bir Yunan olan Alexis Zorba ile tanışır ve onu ustabaşı olarak işe alır. Aradan geçen birkaç aylık zamanda bu ilginç Yunan, genç yazarı derinden etkileyecektir. Zorba kendi ilginç hayat felsefesini genç yazara da kabul ettirdikçe yazarın hayata bakış açısı da yavaş yavaş değişime uğrayacaktır. Zorba'nın hayat felsefesinin bir parçası da yenilgileri umursamamaktır.

Çapkın, hayat dolu ve insana yaşam sevinci veren bir kişiliğe sahip. Hiçbir şeyden korkusu yok. Zorba, ne iyilik için seviniyor ne de kötülük için üzülüyor. İyi ya da kötü yaptığı her şeyi bilen ama umursamayan bir karakter ve herşeyden mutlu olan bir özelliği var.İçi insan sevgisi ile dopdolu bir şahsiyet.
Gerçek bir kişi olduğu, Girit'te yaşayan bir insan olduğu sanılmaktadır. Kitabın önsözünde Kazancakis kendisini etkileyen tarihin önemli isimlerini sıralar, bu isimler arasında Homeros, Buda, Nietzsche, Bergson gibi isimlerin dışında Zorba'da bulunmaktadır. Bu sayede yazar karakterin kendisi için taşıdığı önemi, sunduğu yaşam felsefesini de okuyucuya aktarmıştır.
Zorba'nın öyküsü onun ağzından anlatılır.Kitapta açık bir biçimde adı verilmeyen bu yazar büyük bir ihtimalle Nikos Kazancakis'in kendisi. Zorba tarafından çok kitap okuduğu için "kağıt faresi" olarak adlandırılıyor..

Bu evrensel kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Kitaptan Alıntılar :

"Bu dünyada her şeyin gizli bir anlamı var diye düşündüm. Her şey, insanlar, hayvanlar, ağaçlar ve yıldızlar hiyerogliftir. Onları heceleyip ne dediklerini anlayacak kişiye ne mutlu. Onlara baktığında bir şey anlamazsın; onların gerçek insan. hayvan, ağaç, yıldız olduklarını sanırsın; ancak ilerde, yıllarca sonra anlayacaksın!... "
"İnsan canavardır! diye bağırdı ve sopasını şiddetle yere vurdu. Büyük canavar! Zatın bunu bilmiyor. Bütün işlerin yolunda gitmiş, ama bir de bana sor. Canavar, diyorum sana! Ona kötülük mü ettin? Senden çekinir ve titrer. İyilik mi ettin? Gözlerini oyar... "
"Mutluydum; biliyordum bunu. Bir mutluluğu yaşarken onu kavramamız zordur; ancak o geçip de arkamıza baktığımız zaman, birdenbire biraz da hayranlıkla, ne kadar mutlu olduğumuzu anlarız."
"Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be... Hepimiz kurtların yiyeceği etiz..." '
'Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan!...''
"Komşumuz Hüseyin Ağa çok yoksuldu, hanımı, çocukları da yoktu. Akşam eve geldi mi, avluda diğer ihtiyarlarla oturur, çorap örerdi. Ermiş bir adamdı Hüseyin Ağa. Bir gün beni dizlerine aldı; hayır duası eder gibi elini başıma koydu; 'Aleksi' dedi, 'Bak sana bir şey söyleyeceğim, küçük olduğun için anlamayacaksın, büyüyünce anlarsın. Dinle oğlum, Tanrı'yı yedi kat gökler ve yedi kat yerler almaz; ama insanın kalbi alır, onun için aklını başına topla Aleksi, hiçbir zaman insan yüreğini yaralama."
ataç ikon Zorba
kitaba 9 verdi
17 beğen · 4 yorum
Elsa Rose (@elsarosee)
@carnage oku.
24.01.19 beğen 1 cevap
Kitabı evin balkonunda erkenci ağustos böceklerinin sesleri arasında bitirip öylece durdum. Sonra son satırları bir kez daha okudun. Sonra son paragrafı baştan okudum. Sonra sayfayı.. İşte Zorba’dan bunu duymalıydım dediğim cümleye geldim, Zorba’ya cümlenin doğruluğuna inanadığımı kanıtlamak için 3 kere ard arda okudum. Yetmedi benim kendi kurduğum cümleymiş gibi el yazımla, sayfanın sonundaki boş kısma yazdım. Unutmam da. Olur da bir gün Zorba’yı unutursam, onunla tanışmaktan nasıl memnun olduğumu unutursam diye yazdım “Zorba gibi adamlar yüz bin yıl yaşamalı” diye kendi el yazımla.

Zorba nedir ? Kimdir diyemiyorum. Ondan sadece insanmış gibi bahsetmek haksızlık olur diye düşünüyorum. Zorba bir duygu olsa “tutku” olurdu. Çünkü o turkulu bir aşık, tutkulu bir deli, tutkulu bir öğretmen, turkulu bir öğrenci, tutkulu bir müzisyen, tutkulu bir yalancı, türkülü bir madenci, yaşamaya tutkulu ölümsüz gibi yaşayan bir ölümlü.. Fazla uzatmayayım burayı siz anlayın ardını..

Zorba bir kelime olsa “ilk” olurdu sanırım. Hayatta gördüğü her güzelliği, hayatı yeni algılamaya başlamış bir çocuk gibi hayretle karşılayışı, her gördüğünü ilk kez görüyormuş gibi taze kalan heyecanı beni çok etkiledi. Hayran kaldım. Böyle taze ve basit sevinçler barındıran dostlar edinmeli insan. Kasvetli felaket tellalları değil :D

Zorba bir nesne olsa toprak bir kap olurdu. Ya da hazırlanıp toprağa gömülmeyi bekleyen bir tandır. Piştikçe pişiren bir tandır. Evet bu daha yakışır sanırım. Hem topraktan özü hiç bozulmamış, hem “olmuş” hem “yanmış” tasavvuf ehlinin değimiyle :)
Bir çoklarının kalın kalın kitaplar devirerek bulamayıp o kitapların altında kalarak iyice yitirdiklerini, o erkenci bir badem ağacının çiçeğinde görürdü, kayan bir yıldızda, yediği yemekte, yüzdüğü denizde.. Ama illa görürdü.

Bir içecek olsa şarap, bir renk olsa illa da kırmızı olurdu. Zorbayla bir tek kadınlar konusunda anlaşamadık. Bazen yaptığı kadın tanımlamaları beni çileden çıkardı. Ama sonunda yine gülümsedim bu tatlı kaçığa :D

Hayatı bu kadar doğal bir şekilde çözmüş olması insanı hem kıskandırıyor, hem de mutlu ediyor :) Düşünüyorum da Zorba’yı kaç insan kaldırabilir. Böyle imrenerek, beğenerek bahsettiğimiz Zorba bizim arkadaşımız olsa, kollarını çürütürdük dürtmekten. Neden mi ? Toplumsal kuralları ihlal ediyor diye. Böyleyiz işte. Ve o asla böyle olmaz. Hemen bizimle dostluğunu keser döner sırtını giderdi. Sırt demişken, savaş zamanlarını anlatırken sırtını açıp gösterdiğinde mertliğini kanıtlamak istercesine, içim sızladı. Zorba yiğit bir deli..

Hayatı eti, tırnağıyla, iz bıraka bıraka, ben burdayım diyerek yaşamayı başarmış cesur ve bence her ne olursa olsun adaletli samimi bir deli. Kağıt faresinden daha samimi bulduğum kesin. Samimiyetsiz korkak fare. Zorba kulağının neredeyse kopmasını umursamayıp, tanımadığı biri için kendini ortaya atarken sen ne yapıyordun ? Seninle ilgili ne söyleyebilirim ki ? Sen onca kitabı boşuna okudun. Allahtan hayatında Zorba’ya rastladın da biraz yaşadığını anladın. Yaşamı gördün biraz. Yaşamak nasıl olurmuş gördün.

Zorba’yı okurken bir yandan sürekli Tezer Özlü geçti aklımdan. O da toplumun dayattıklarının dışında bir kişilik taşıdığı için mi ? Acılı deliliği yüzünden mi bilmiyorum.. Ama sürekli hatırladım. Zorba’nın her ihlal ettiği toplumsal kuralda aklıma geldi. Doğrularımla yanlışlarımı birbirine karıştırdı. Kafamı karıştırdığı için Tezer Özlü’yü hatırladım belki de. Belki de özlediğim için artık. Bilmiyorum. Ama şunu biliyorum Zorbayla tanışması şart insanın. Zorbayla tanışmalı, dost olmalı.

Bundan başka şarkı olmazdı tabi ki.. https://youtu.be/UhDgpXWkFHE
αντίο Zorba. για τώρα.
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi
7 beğen · 1 yorum
Elsa Rose (@elsarosee)
@canarge buda güzel bir inceleme :)
24.01.19 beğen cevap
dostamisc

dostamisc

@leyah

Sevgi ve saygı duyduğum bir dostumdan pdf formatını edinip okuduğum Zorba’ yı, kitap kapağı tasarımsal, baskı vb gibi teknik yönleri şu anda beni fazlaca ilgilendirmiyor açıkçası, umurumda değil. Amma elbette ki Zorba’ yı anlatmadan da olmaz. Zira kitaptır O!

Zorba, Aleksi Zorba. Kendine bunak süsü yüklemiş, yılların yükü sırtında, aslında derin bir derya olan ve içinde bir çok duygu barındıran, bunları bastırmak için kendisiyle mücadele etmeye çalışan, tabiri caizse feleğin çemberinden atlamış, kaşarlanmış bir karakterdir O.

Kimi zaman, bastırmayı beceremediği -ki çoğu zaman- aslında isyanlarıyla, çelişkileriyle dolu bir psikolojik haykırışlar silsilesi içeriyor. İsyanları var; kendine, hayata, doğaya, kadere, dostlarına ya da dost yüzlü gördüklerine, bildiklerine, denizde ki balığa belki, inceden inceye. Bu isyanlarının sonucu değil midir ki parmağından olması hani, öyle olmasını gözünün karalığı sandığımız.

Tüm bunların yanı sıra, bir boş vermişlik, umursamazlık havası sezinlersiniz, her şeyi kolay çözebileceği hissini veren Zorba’ da. Aynı zamanda, içindeki yaşamış olduğu karmaşık duyguların, korkularının eseridir, kendini güçlü gösterme çabası, meydan okuyuşları.

Ama nerede, ne yapması gerektiğini de iyi bilir, zira feleğin çemberinden atlamışlığı boşa değildir. Hayat onu tecrübeler ile boğmuş, esir etmiştir kendine. Esaretten kurtulmak istemesi kendiyle kavgalarını doğurmuştur, yanardağ misali; ara ara lav püskürten üzerimize. Kavgaları vardır, isyanları gibi, tıpkı -aslında yere göğe sığdıramadığı- aşkı gibi, bir türlü ulaşamadığı kendinden bile sakladığı, dışa vuramadığı, belkide kaçışlarıdır.

Siyah üzüm salkımı ile bile kavgası boşa değildir, kırmaktan kaçınmanın eseridir başkalarına haykırışları. O’ na dır tüm bunlar. Kart tavuğun suyunun lezzetli olması, neyi açıklar dersiniz, kinini mi yoksa melankolisini mi? Hangisini? Belki de yüzleşemedikleri olabilir mi, ne dersiniz?

Yaralıdır Zorba aslında, yaralıdır. Hem de büyük, hem de derin, hem de içten içe ve kanayan ve acıyan. Santur ile dostluğu ve dertleşmesidir bir yandan, kendine dert ortağı yapması bundan olmalı, çoğumuzun bir şeyleri ya da birilerini dost edinip, dert ortağı yaptığımız gibi. Baksanıza, ona nasılda narin davranıyor, bir kadına davranışın hassasiyetini gizleyemiyor. Çünkü dostudur o. Çünkü sır vermez o, dili notalar olsa da, konuşturmamak kendi elindedir. Kanayan, acı veren ama bunu kendinden bile saklayan yarasının ilacıdır kendince.

Yaralıdır Zorba, bundandır ruh halinde ki karmaşası; isyanları, kavgaları, endişe ve korkuları. İncedir, narindir, kırılgandır özde. İçi ile dışı arasında ki bir çelişkidir mütemadiyen. Çok görmeyin bunu Zorba’ ya, her yaralının ete kemiğe bürünmüş bir özetidir bu. Yaralı ve derin bir deryadır Zorba. Yaralı ve derin bir derya.

Çok etkilendiğim, alıntılarda da paylaşılan bölüm,

"« Komşumuz ihtiyar bir Türk olan Hüseyin Ağa çok yoksuldu, hanımı, çocukları da yoktu. Akşam eve geldi mi, avluda diğer ihtiyarlarla oturur, çorap örerdi. Ermiş bir adamdı Hüseyin Ağa. Bir gün beni dizlerine aldı; hayır duası eder gibi elini başıma koydu; 'Aleksi' dedi, 'Bak sana bir şey söyleyeceğim, küçük olduğun için anlamayacaksın, büyüyünce anlarsın. Dinle oğlum, Tanrı' yı yedi kat gökler ve yedi kat yerler almaz; ama insanın kalbi alır, onun için aklını başına topla Aleksi, hiçbir zaman insan yüreğini yaralama.' »
ataç ikon Zorba
kitaba 10 verdi
5 beğen · 2 yorum
can (@nihrir)
Kitap hakkında bir kaç şey yazıyım. Zorba bir şeye karşı yazılmıştır. Arkasında bir felsefe yatar. Ve esinlendiği yerse çok eskiye dayanır. Bunların en az ikisini bilmek lazım ,üçüncüsü zaten sıradan roman okuyucusunu aşar.
20.11.15 beğen 1 cevap
dostamisc (@leyah)
Sayın Can (@mehmet-can35), çok eski dediğiniz zaman kavramı mitolojik devir değil sanırım; zira konusunun 1930 larda geçtiği bilgisi var. Haklı olabilirsiniz sıradan okuyucuyu aşacağı konusunda (tabi sıradan oyuncu kavram içeriği de bir o kadar önemli olsa gerek-kime neye göre).

Bu nedenden zaman tünelinde daha dikkat etmeli, hele de sıradan, hele de felsefeden bihaber ise. Bu linklerde de kitap hakkında kısa bilgiler bulunmakta. https://www.goodreads.com/book/show/26215351-zorba?from_search=true&search_version=service
https://tr.wikipedia.org/wiki/Zorba_(roman)
21.11.15 beğen cevap
Eren Yaşar

Eren Yaşar

@erenyasar

Yaşam; aslında son nefesimize kadar hayatı anlama çabasından ibaret. Hayatın anlamını çözersek; ölümden korkmayız, mutluluğun sırrına erişiriz, zorluklarla mücadele edecek gücü keşfeder, ömrümüzün kum saati misali hızla aşağı düşen taneciklerini yakalayabilir, böylelikle yaşamı lâyıkıyla yaşayabiliriz, zannetmekteyiz.

Anlamın sırrına ermek için kimimiz mürekkep yutmuş kağıtlar üzerinde gezinen gözlerimizle kitaplara dalar, kimimiz yaşamı yaşayarak çözümlemek için bodoslamadan hayatın içine.

Peki ya kaçımız anlamın sırrına ererek göçüp gider bu diyardan ?

Nikos Kazancakis'in mezar taşında "Hiçbir şey beklemiyorum, hiçbir şeyden korkmuyorum, özgürüm." yazılıdır. Özgürlük, beklentilerin nihayete erip, korkuların bertaraf edilmesi ile mi mümkündür. Yazar bizlere, özgürlüğe ulaşarak, hayatın anlamını keşfedebileceğimizi mi söylemek istemiştir acaba?

İşte bu sorunun cevabını, Nikos Kazancakis'in Zorba'sında bulabileceğinize inanıyorum. Kazancakis, dostunun tabiriyle sorularına kitaplarda cevap arayan bir kağıt faresi, Aleksi Zorba ise sıradan bir işçi ama sıra dışı bir insandır. Yolları kesişir bir şekilde.

Kazancakis'in sorularının cevabını, bizzat hayatın içinde, dibine kadar yaşayarak bulan Zorba, şaşırtır yazarı. Oysa ki hayatı böylesine severken, nasıl da uzaklaşmıştır yaşamdan, şu satırlarla ifade eder şaşkınlığını; "Ben hayatı bu kadar sevmiştim, nasıl olmuştu da bunca yıldır kağıt ve mürekkeplere karışmıştım?"

Zorba tüm cevapların bizzat yaşamın içinde saklı olduğunu anlatır bir şekilde Kazancakis'e. Ölüm, özgürlük, esaret, din, kadınlar, çalışmak ve akla gelen her kavramın. Sonra yazara tutsaklığını gösterir, zincirlerini kırmanın nasıl mümkün olabileceğini.

Zorba öyle bir kitap ki, bir insanın kendi iç sesiyle sohbet edişi gibi. Kimi zaman Aleksi Zorba diye birinin olmadığını, bu roman karakterinin aslında Kazancakis'in kendi iç sesi olduğunu bile düşündüm.

Okurken ara ara durup, kendi hayatınızı sorgulamaya, kavramları yeniden anlamlandırmaya çalışırken buluyorsunuz kendinizi. Herkesin okumasını tavsiye edeceğim ve ders niteliğinde bir kitap olan Zorba, benim için hayata bakışımı değiştiren kitapların arasına çoktan girdi.
ataç ikon Zorba
kitaba 10 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ulaş Can Coşkun

Ulaş Can Coşkun

@ulascskn

gidisi guzel Aleksi Zorba
yazar, kitap, basil, mektup arkadasi stavridakis ve aleksi zorba... hepsi icin guzel yorumlar.. alintilar.. incilemeler yapilmis. benim uzerinde durmak istedigim konu asil karakter aleksi zorba'nin gidisleri olacak..

oyle ki, cok gezmis cok gormus bir karakter aleksi ama merhametliymis. beni etkileyen bu yani oldu. son nefesini verdigi an da bile madam bubulina'yi unutmamis mesela.

dost demis basil'e. canini onune katmis patronuna yoldasina omuz vermis.. gun gelmis ayrilmislar. ayni akarsu'ya kapilan iki agac kutugu gibi. aleksi, suyun akisinin olaganligina kapilan yosunlu bir kutuk. basil ise uzerinde bolca dali olan ve bir sekilde kiyiya tutunan kuru kutuk.

ve kahramanimiz aleksi, gunu gelince (santur sanatcisi da oldugundan bu benzetmem uygun olacaktir diye dusunuyorum) cok sevmesine.. ayriliga ici ezilmesine ragmen yavsaklik yapmamis santuru ile pentozali*(girit eglence, dans ezgisi) calmamis...
"... bir daha bulusmamacasina!.. bulusmamacasina. senin bana bu soylediklerin, yok yine bulusacakmisiz, yok manastir kuracakmisiz, hepsi hastaya, cani cikincaya kadar soylenen avuntulardir. onlari kabul etmiyorum!"(syf.336)
demis ve basil'e hak ettigi tokati atmistir. ve tam da bu anda aci girit kemencesi ortaya cikmis, adeta rizitika*(kahramanlik, yigitlik ezgisi) gonulleri daglamistir.

aleksi gitmistir. acaba gercekten gitmis midir? yavsak dostu basil sadece gelen mektuplari okumustur. oysa ki aleksi bir zaman "çok güzel, yeşil bir taş buldum, hemen çık gel" de demistir.

sonuc olarak aleksi guzel bir adamdir. sahsima gore tek yanlisi ebediyete giderken santur'unu basil'e hatira birakmasi olmustur. cocuklarina biraksa belki bir aleksi ruhu daha tanirdik kim bilir. basil zahmet buyurup da santur'u almamistir bile belki. kansiz basil... tamam sakinim :p
ataç ikon Zorba
kitaba 10 verdi
3 beğen · 0 yorum

Zorba - S41

Köylü çocuklarından biri arkamdan geldi; zeytin gibi kapkara gözlerini oynatarak alaycı bir tavırla, "Giritli değil. Eski Yunanistanlıdır," dedi, "üşeniyor!"
Promiyer tarafından eklenmiştir.
"Bir zamanlar diyordum ki:Bu Türktür, bu Bulgardır, bu Yunanlıdır. Ben vatan için öyle şeyler yaptım ki patron tüylerin ürperir; adam kestim, çaldım, köyler yaktım, kadınların ırzına geçtim, evler yağma ettim... Neden?Çünkü bunlar Bulgarmış, ya da bilmem neymiş... Şimdi kendi kendime sık sık şöyle diyorum, hay kahrolasıca herif, hay yok olası aptal! Yani akıllandım, artık insanlara bakıp şöyle demekteyim: Bu iyi adamdır bu kötü adamdır. İster Bulgar olsun, ister Rum, isterse Türk. Hepsi bir benim için. Şimdi iyi mi kötü mü yalnız ona bakıyorum. Ve ekmek çarpsın ki, ihtiyarladıkça buna da bakmamaya başladım. Ulan ister iyi ister kötü olsun be. Hepsine acıyorum işte... Boşversem bile bir insan gördüm mü içim cız ediyor. Nah diyorum bu fakir de yiyior, içiyor, seviyor, korkuyor,(...) o da kıkırdayacak ve dümdüz toprağa uzanacak,onu da kurtlar yiyecek... Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be... Hepimiz kurtların yiyeceği etiz....Nikos Kazancakis-Zorba 
ataç ikon Zorba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
16 beğen · 0 yorum
elif özan

elif özan

@hickimsee

Her insanın kendi deliliği vardır; bana da öyle geliyor ki, en büyük delilik, bir deliliğe sahip olmamaktır.
Nikos Kazancakis
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
13 beğen · 3 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
Bence adam deli deli konuşmuş ablam...
19.12.18 beğen 1 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Zorba bence hem çok akıllı 🤓 hemen de mantıklı biri, yunan edebiyatından etkilendiğim ilk kitap.
19.12.18 beğen 2 cevap
Emine ARSLAN

Emine ARSLAN

@earslan

Gerçek hoca, öğrencisinden öğrenebileceği herşeyi öğrenmeli, gençliğin ne yöne gittiğini anlamalı, o da ruhunu oraya doğru yöneltmelidir.
ataç ikon Zorba
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
11 beğen · 0 yorum
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Dünyayı bugünkü durumuna getiren nedir, bilir misin? Yarım işler, yarım konuşmalar, yarım sevdalar, yarım günahlar, yarım iyiliklerdir. Sonuna kadar git be insan!
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
11 beğen · 0 yorum
Filiz Dereci

Filiz Dereci

@filizdereci

Bir zamanlar diyordum ki: Bu Türktür, bu Bulgardır, bu Yunanlıdır. Ben vatan için öyle şeyler yaptım ki patron tüylerin ürperir; adam kestim, çaldım, köyler yaktım, kadınların ırzına geçtim, evler yağma ettim... Neden? Çünkü bunlar Bulgarmış, ya da bilmem neymiş... Şimdi kendi kendime sık sık şöyle diyorum, hay kahrolasıca herif, hay yok olası aptal! Yani akıllandım, artık insanlara bakıp şöyle demekteyim: Bu iyi adamdır bu kötü adamdır. İster Bulgar olsun, ister Rum, isterse Türk. Hepsi bir benim için. Şimdi iyi mi kötü mü yalnız ona bakıyorum. Ve ekmek çarpsın ki, ihtiyarladıkça buna da bakmamaya başladım. Ulan ister iyi ister kötü olsun be. Hepsine acıyorum işte... Boşversem bile bir insan gördüm mü içim cız ediyor. Nah diyorum bu fakir de yiyor, içiyor, seviyor, korkuyor, (...) o da kıkırdayacak ve dümdüz toprağa uzanacak, onu da kurtlar yiyecek... Hey zavallı hey! Hepimiz kardeşiz be... Hepimiz kurtların yiyeceği etiz....
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğen · 0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
757
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
547
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
338
KİTAP
Filmi de Çekilen Kitaplar
Edebiyat dünyasından sinema dünyasına taşınan unutulmaz eserler bu listede! Film uyarlamaları mevcut olan tüm kitapları bu li...
1176
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Eduşka

Eduşka

@edaa

 paylaşım fotoğrafı
Yakın zamanda bitenlerden , o da fotoğraflanmayı hak edenlerdendi 💕

Keyifli okumalar 😊
ataç ikon Zorba
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
25 beğeni · 5 yorum beğen ikon
İki kez okuduğum, dönem dönem tekrar okuyabileceğim muhteşem kitap. Hayatımı etkileyen karakterlerdendir Zorba.
16.04.19 beğen 2 cevap
Gülcan (@gulcann)
Şu yerde yatan oje mi?
16.04.19 beğen cevap
FEBİHÂ

FEBİHÂ

@kadimcumleivecize

Karşılıksız aşk mutluluğu imkansız kıldığından mutluluğun boşluğunu keşfetmemizi de önler.  paylaşım fotoğrafı
"Karşılıksız aşk mutluluğu imkansız kıldığından mutluluğun boşluğunu keşfetmemizi de önler."
Rüzgârsız köşelerde limon ve portakal ağaçları kokularını saçıyor, ötede ise, geçit vermez denizden tükenmez bir şiir taşıyordu…

Augustus (Roma İmparatoru ) döneminin en önemli Romalı şairi Quintus Horatius Flaccus'un içli sözü yeter.

"Ne yorarsın zayıf ruhunu sonu gelmez planlarla."
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
4 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Çiğdem

Çiğdem

@cigdemaltunors

 paylaşım fotoğrafı
Özgür insanların simgesi diye betimlenmiş. Bence çok daha fazlasıydı.
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
10 beğeni · 1 yorum beğen ikon
ΙΧΘΥΣ (@coexistanbul)
Filmi kitabindan daha meshur sanirim.
20.02.19 beğen 1 cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Anneme, babama, kardeşlerime, dostlarıma şu an olmasa da var olduğu zamanlarda sevgilime odunluğumdan ötürü diyemediğim “seni seviyorum” cümlesi ☺️Herhalde son günlerde hoşuma giden en güzel alıntı bu oldu; ancak bu kadar beni yansıtırdı:)
Sizi seviyorum, sevdiklerim🙈
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
20 beğeni · 7 yorum beğen ikon
BUKALEMUN (@karacurin)
Bu kitabı Dün kadıköy tavşantepe metrosunda yolculuk ederken okuyormuydunuz?
21.12.18 beğen cevap
Solus ve Gitarı (@ibrahimk613)
Bu sevdiklerine onları sevdiğini söyleme konusu epey eski
24.12.18 beğen cevap
miye_l (@angel1)
Kitabın adı?
24.12.18 beğen cevap
ruken al

ruken al

@rukenal

 paylaşım fotoğrafı
Yağmurlu bir günden yeni kitabımla herkese günaydın ☺️
ataç ikon Zorba
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
21 beğeni · 8 yorum beğen ikon
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Günaydınnnnnnn @rukenal 😃😃 böyle gülen bir suratla gez akşama kadar inşallah 😉😉 gönül ister ki bu 😂😂😂 suratla gez seçim senin valla bende bu
20.12.18 beğen 3 cevap
Bearded Angler (@beardedangler)
Ruken ablaaaaaa günaydın.ojesiz tırnaklarina da gun_aydinlar olsun ablamm
20.12.18 beğen 1 cevap
Elsa Rose (@elsarosee)
Yunan edebiyatından etkilendiğim ilk eser . Güzel 👍 seçim keyifli okumalar ☺️
20.12.18 beğen cevap