up
ara

Vadideki Zambak

Vadideki Zambak Konusu ve Özeti

Vadideki Zambak
Otuzunda Kadın kitabının da yazarı Honore de Balzac tarafından kaleme alınan Vadideki Zambak kitabı Klasik, Roman (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 1970 yılında 9789755101798 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Vadideki Zambak isimli kitap 296 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Tahsin Yücel çevirmiştir. Kitap Tüm Zamanların En İyi Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Vadideki Zambak kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Tahsin Yücel
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755101798
Sayfa: 296 sayfa Basım Tarihi: 1970
İnsanlık Komedisi başlığı altında topladığı roman ve öyküleriyle tanıdığımız Fransız yazar Honoré de Balzac, özellikle romanda gerçekçilikle doğalcılığın yaratıcısı olarak görülmüştür. Klasik roman türünün yerleşmesinde büyük payı olan Balzac, gerek olağanüstü gözlem yeteneği, gerek olağandışı bellek gücü, gerek insan doğasını derinden kavrayışıyla, birçoklarının gözünde "roman sanatının Shakespeare'i"dir.Vadideki Zambak, 19. yüzyıl Fransız edebiyatının iki büyük yöneliminin, romantizmle gerçekçiliğin kavşak noktasında, aşk izleği çevresinde gelişir. Henriette de Mortsauf'un büyük tutkusuyla görev duygusu arasındaki çileli çırpınışları, bu yapıtı, dünyanın en ünlü aşk romanlarından biri kılmıştır. Balzac, aşka derin bir gerçekçilik kazandırırken, çağının toplumsal olguları ve koşullarını yansıtmaya da büyük bir özen göstermiştir.19. yüzyıl romanının ölümsüz örneklerinden biri olan Vadideki Zambak'ı, usta bir yazar ve çevirmenimizin, Tahsin Yücel'in Türkçesiyle sunuyoruz.

Vadideki Zambak, kocasıyla mutlu olmayan Henriette ile kendisinden daha genç olan Felix'in imkânsız aşkını anlatır. 19. yüzyıl Fransız edebiyatının iki büyük yöneliminin, romantizmle gerçekçiliğin kavşak noktasında, aşk izleği çevresinde gelişir. Balzac, aşka derin bir gerçekçilik kazandırırken, çağının toplumsal olguları ve koşullarını yansıtmaya da büyük bir özen göstermiştir. Eser, Fransadaki devrim sonrası toplumsal hayat hakkında da ipuçları içermekte, duygusal bir yakınlaşmayı anlatmaktadır. Yeşil vadiler, sık ormanlar arasındaki güzel şatolar tüm gerçekçiliği ile tasvir edilir. Vadideki Zambak, en güzel aşk romanlarından biridir.

Balzac, acı ve ıstırabı en hissedilir şekilde romanına yansıtmıştır. Başka bir gözden aşkın ıstıraplı yüzünü roman severlere çok iyi aktarmış ve özgün anlatımıyla okuyucuların beğenisini kazanmıştır. Ayrıca kişi ve yer tasvirlerinde büyük ustalıkla okuru olayın içine sürüklemiştir.

İki kadın... Birisi vücudun sevgilisi, metresi olmuş Leydi Dundly; diğeri ise ruh eşi Madam de Mortsauf...
Genç bir erkeğin gece ve gündüz, karanlık ve aydınlık gibi ikiye bölünen sevgisi... Ve kendisi için bembeyaz bir zambak olan Henriette'in kadınlara özgü tarifsiz kıskançlıkla sonsuz kederi olmuştu. Felix de Vandenesse için eşsiz duygular taşıyan bu aşk, Madam de Mortsauf için yasaktı.
Taparcasına seviyordu Henriette'i. geceleri mutluluktan ağlıyordu, sabahları pişmanlıktan...
acı içinde hep yalnızlıkla dolu geçen bir çocukluğun, 'çalınan bir öpücükle' başlayan ilk, belki de son aşkın öyküsüydü bu yaşanan...

Balzac'ın en güzel kitaplarından biridir. Kocasıyla mutlu olmayan Henriette'e kendisinden çok daha genç olan Felix'in imkânsız aşkını anlatan kitap. Eser 17. yüzyılda Fransa’sındaki hayat hakkında da ipuçları içermekte duygusal bir yakınlaşmayı anlatmaktadır.

Ustanın, maharetini tümüyle gösterdiği romanı olarak da bilinir. Balzac acı ve ıstırabı en hissedilir şekilde romanına yansıtmıştır. Başka bir gözden aşkın ıstıraplı yüzünü romanı severlere çok iyi yansıtmıştır. Zamanımızın bile en büyük aşk romanlarından biridir.
Canan Yalçın

Canan Yalçın

@cananyalcin

Vadideki Zambak
Ünlü Fransız yazar Balzac’ın olgunluk çağında yazmış olduğu dünya klasikleri arasında yer alan bir aşk hikayesini anlattığı kitabıdır. Balzac realist romanın kurucusu olmasına karşın kitaplarında romantik özelliklerde bulunmaktadır. Nitekim Vadideki Zambak kitabında da bütün gerçeklikleriyle bir aşk ve bu aşkın yarattığı romantizm görülmektedir.
Kitaptaki aşk hikayesi sevmediği bir adamla evli olan fakat onu aldatmayı da kendisine yakıştıramayan Henriette ile ailesi tarafından yalnız ve sevgisiz bırakılmış Felix arasında geçmektedir.
Kitap İKİ ÇOCUKLUK ve İKİ KADIN olarak iki bölümden oluşur ve mektup tarzında yazılmıştır .
İlk bölümde Felix’in yalnızlığı, annesinin sevgisinden yoksun kalışı ve onda yarattığı etkiler, yine ailesinden uzakta kaldığı yurtlarda yaşadığı yalnızlık ve parasızlık durumları anlatılmaktadır. Balzac bunları muazzam betimlemelerle aktarıyor. Orda ki duygular birebir yaşanıyor.Annesine kardeşlerine bazen okuldaki arkadaşlarına öfkeleniyor ve Felix’ e karşı yoğun bir acıma duygusu hissediyorsunuz.
Bütün bunlardan sonra ailesinden kimsenin katılmak istemeği partiye giden Felix orada Henriette ‘yi görüyor ve ona aşık oluyor. Henriette’ye hem bir çocuğun annesine duyduğu sevgiyi duyuyor hem sevgiliye duyulan coşkulu bir sevgiyle bağlanıyor. Henriette kocasından dolayı Felix’in sevgisine karşılık vermese de onu bir dost olarak kabul ediyor. Ve oğlu gibi koruyup kolluyor. Felix’in yoğun sevgisi Henriette’in olağanüstü erdemli karakteri ikisi arasındaki aşkı muazzam bir noktaya taşıyor. Ve bu duygular kitapta oldukça iyi veriliyor.
Kitabın ikinci kısmında Felix’in hayatına giren ikinci bir kadın ve yaşadığı ikilemler ile kadınlar üzerinde ki bazı toplumsal düşünceler dile getiriliyor. Felix Henriette ile tamamen zıt karakterde bir İngiliz kadını ile beraber oluyor. Ve bu bölümde İngiliz kadınlarıyla ilgili çok yoğun ve ağır eleştiriler de yapılmış ve ayrıca Balzac bu kısımda erkeği inanılmaz yüceltmiş. Birbirinden farklı iki kadın tarafından ölesiye sevilen Felix! Ve Felix bu iki kadından birinde manevi birinde de maddi ihtiyaçlarını karşılıyor! Ayrıca Felix bu kadınları sürekli karşılaştırıyor ve hatta birini şeytan birini melek olarak nitelendiriyor! Kadın yalnızca erkek için var! Kitabin bir yerinde yine kadının ağzından görevleri bir erkeği mutlu etmek sadakatle sevmek olduğu söylenirken erkeğinde çalışıp yükselmesi olarak dile getirilmektedir.Böylelikle Balzac toplumdaki kadın algısını da ortaya koyuluyor.. Bu açıdan oldukça sinir bozucu bir bölüm olsada yine Henriette’nin Felix’e duyduğu aşk baskın bir şekilde anlatılıyor.
19yy Fransız toplumun da kadını tanıma, kadının ve erkeğin rolerini anlama, yine aynı dönemde Fransa’da ki siyasi olayları ve bu olayların toplumda ki karşılığını öğrenme açısından okunabilir. ve tabiî ki muhteşem bir anlatımla kitapta esasen anlatılan imkansız bir aşk hikayesi okumak adına da bu kitabı okumayı tercih edebilirsiniz.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
3 yorum
mustafa batur (@mustafabatur)
Mektup şekinde değildir eser. Ve Balzac romanın babasıdır. Bütün eserlerini okumak lazım bir yakın arkadaş yahut dost gibi tanıyabilmek için.
10.12.16 beğen cevap
Canan Yalçın (@cananyalcin)
Mustafa Batur; Felix’in Natalie'ya yazdığı bir mektuptur. Bu mektupta Felix neredeyse tüm hayatını anlatır. Kitap Felix'in yazdıklarına karşılık Natalie'ya dan gelen mektup ile bitiyor. Ve bu mektupla Natalie Felix'in hayatını ve isteklerini oldukça da iyi değerlendiriyor.
11.12.16 beğen cevap
Fethi MEZRELİ (@fethimezreli)
şu an 50 yaşındayım ve vadideki zambak ı lise yllarımda okumuştum o zaman çok etkilenmiştim felix ve kontesin o büyük aşkından hatta şunu unutmadım kitabın bu bölümü halen aklımdadır . felix kontesi gördüğü zaman kendini anlatırken der ki "kontesi gördüğüm zaman bir köpek sahibini görünce kuyruğunu önce sallayarak sonra da bacaklarının arasına sıkıştırır iki ön ayağını yere koyar ve şirinlikler yapar ben de kontesi gördüğümde ben buyum kendisinin o anki portesini böyle çiziyordu balzac...
31.12.17 beğen cevap
Nur

Nur

@bibliophilenur - Erzurum

“O günlerde kalbim isteklerle doluydu; bugün gözlerim yaşlarla dolu. O günlerde önümde dolduracak bir hayat vardı; bugün hayatım bana bomboş görünüyordu.”

Yazarımızın asıl ismi Honore Balssa'dir . 20 Mayis1799 Fransa doğumludur . Küçük yaşlardan beri edebiyata gösterdiği ilgi oldukça fazlaymış 1819 yılında trajedi türünü deneyerek yazdığı Cromwell başarı saglamayinca roman yazmaya başlamıştır . 1829 yılında yazdığı "Les Chaunas" (dilimize köylü isyanı olarak çevrilmiştir ) adlı tarihi romanıyla ün kazanmıştır . Romanda gerçekçilik ve dogalcılık akımının temsilcisi olarak kabul edilir bunun nedeni ise romantizmin hüküm sürdüğü bir dönemde gerçekçilik akımını kullanarak romanlarını yazmasidir .
Eserlerinde mantıksal bir sıra izlenir ve kahramanlar tutarlı bir şekilde okuyucuya sunulur
19 Ağustos 1850 yılında hayatını kaybetmiştir ve geride 85 tanesi tamamlanmış ve 50 tanesi taslak halinde duran eser bırakmıştır . ?? Vadideki Zambak eseri dünya klasiklerinin baş yapıtlarından sayılır Dönemine etsikisini bırakan bir eser olmuştur . Kitabın çok ayrıntısına girmeden sadece önemli bazı karakterlerin üzerinde durmak istiyorum ..
.
.
Felix adli karakter en temiz duygularla ve merhametiyle , sonsuz bir saygıyla Henriette'yi sever ama bu sevgi aşkın iki beden arasından çok iki kalp arasında ölümsüz oldugunu , bir insan ölünce bile yine aynı aşk ile onu sevebilecegimizi gösterir bize . .
.
Henriette adlı karakter kocasının sert ve acımasız davranışlarına rağmen ona ihanet etmeyen ve her şeye rağmen onu el ustunde tutan ama kalbinin Felixe ait olduğu , her zaman sınırını bilen ve aşkını kalbinde yaşayan , Felix'e hem bir annenin hem bir dostun hem de bir sevgilinin merhametini ve sıcaklığını hissettiren Fransız kadindir. .
.
.
Lady Dudley Felix'in Henriette'ye olan aşkını ve bağlılığını bilmesine rağmen Felix'i baştan çıkartan ve Felix'in kalbinde kendisine yer edinmek isteyen İngiliz kadınıdır .
.
.
Kitabin bu üç kişi arasında geçtiği söylenebilir , baş karakterimiz yani Felix' in dilinden okuyoruz kitabı çünkü bu yaşadığı şeyleri Kontes Natalie'ye anlatmak için kaleme almıştır , Īki büyük aşkın arasında üçüncü kadın olmak istemeyen Natalie bir dost sevgisi gösterir Felix'e
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Klasikleri okumaya yeniden başladım, neden mi bazı kitapalar yaşınızın biraz daha ilerlediği evrede okununca damağınıxda daa rnfes bir tad bırakıyor bunu hissedebiliyorsun. Ve ben bu tadı hissetmek istedim.
.
.
Vadideki Beyaz zambak olmalı diye geçirdim içimden ismini, yemyeşil bir vadinin ortasında, yeşile yakışır büyüklükte ve zerafette bir şato ve bu şatonun taraçasında durunca vadinin en görkemli şaheseri olan bembeyaz bir elbise ile el sallayan güzeller güzeli....... Ve vadinin ortasında Felix'in en büyük aşkı ve saygı duyduğu sevdası Zambağı... Yanında iken hep aynı şeyi düşünüyor vadinin en güzel zambağının yanındayım, nefes almak gibi ihtiyaç onun için. Zamanın tğm olumsuzluklarına inat bir kadının bir erkek üzerindeki etkisi. Bir kadın seven bir adam için bazen anne, bazen abla, bazen kardeş, bazen sevgili, bazen eş, bazen hiç birşey, bazen herşey'dir...
Ve bir kadın gerçek sevgiye jiç bir zaman ihsnet etmez, her zaman vefalıdır, sadıktır...
Ve bir kadın çocuklarına karşı daima fedakardır, bir yamda kalbi onun için çarpan, benliğini saran bir erkeğin sevgisi ile dolu olsa da, asla çocuklarından vazgeçmez...
.
.
Bu kitap bende bambaşka duygulara ev sahipliği yaptı. Okuduğunuzda sizde daha da güzel tadlar bırakacaktır. Akıcı bir anlatım, sade bir dil... Klasikler okunmaya değer azizim, azizem, sakın ha geö kalmayın ??
.
.
Klasikler hakkında yorum yapmaya gerek yok aslında ben sadece bende uyandırdığı hisleri kaleme alma cesaretini göstermiş bulunuyorum, ??
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Felix
Vadideki Zambak beni bayağı bu baydı.Normal de bir kitabi bitirmek bu kadar uzun sürmezdi ama bu defa uzun sürdü.Üstelik kitap fidaninda bulunan bir çok arkadaş hemen okuyup bitirdi ben kaplumbağa hızında ilerlesemde bitirdim vallahi bu gece.
Kitabın ilk baslari ve sonları haricinde sayfalar geçmek bilmedi.Ilk sayfalarda
Yazarımız Balzac'in çocukluğu,gençliği,yapıtları,ilk coskulari,ilk aşklar, yeni yapıtlar, ölesiye çalışıp kazanmak,evliliği ve ölümü ,yaşam ve yazarlık serüveni ,Türkçe de Balzac ve Vadideki Zambak olmak üzere kısa kısa tanıtım bölümlerinden oluşmaktadır.
?Gelelim Felix'e.Felix ailesinden sevgi görmemiş bir delikanlı.Gittiği bir baloda bir kadın görür onu omuzlarından öper ve ışte o an aşk başlar.Vadideki Zambaktir o.Evli ve iki çocuğu olan Henriete...
?Felix'in Henriete'ye olan platonik aşkı genç adamı uzun süre o evde alıkoyar ve Kont'un bütün kaba saba davranışlarına tanık olur.Felix dönem dönem işleri sebebiyle ayrılsa da o evden aşkından hiç vazgeçmez. ?Derken Felix'i ölesiye seven başka bir kadın daha çıkar ortaya.Felix biri Fransız diğeri Ingiliz olan iki kadını kıyaslamaya başlar.
?Kitabim sonu beklemediğim bir şekilde bitti olayların farklı bir şekilde gelişeceğini düşünmüştüm ki bu benim için iyi oldu en azından son sayfaları daha beğenerek okudum.Henriete'nin son mektubu üzücüydü. ??
#kitapfidani olmasaydı daha uzunca bir süre okumadim sanirim bu kitabi ama kalabalık bir gurupla okumak tabiki eğlenceli oldu.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 6 verdi
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

Ayın ikinci kitabı da bitti.
Birini çocuğun gibi sevmek,sahiplenmek ve görmek. Bir annenin şüphesiz ki evlatlarına gösterdiği sevgi bütün sevgilerden üstündür. O kadar temiz bir aşk varmıdır ki yeryüzünde. Bir annenin çocuğuna aşkı ve bir çocuğun annesine olan aşkının üstünde.

-iyiki okumamak gibi bir delilik yapmamışım. Yoksa böyle güzel bir eserden mahrum kalıcaktım. Evet dili fazla ağır ve fazlaca betimleme kullanılmıştı. Fakat kullanılan betimlemeler bende kitabı okumaktan çok izliyormuşum izlenimi uyandırdı. Aşkı okadar güzel bir boyutta anlatmış ki sevgili Balcaz. İnsanın içinde tarifi imkansız yerlere dokunuyor okurken. Ve öyle güzel sevmiş ki sevgili karakterimiz insan o zambakın yerinde olmak istiyor.

- kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Hikayemiz küçük bir çocuk olan felix'in o yaşlarda ki aile yaşantısını ve yanlışlığını terk edilmişliğini konu alarak başlıyor. Daha sonra ise 20 yaşında iken ilk görüşte kapıldığı sevgili meleği ve zambakı olan Henriette'si ile devam ediyor. Onların arasında geçen bu muhteşem hikayede. Bir kadının anne şefkatiyle bir erkeği nasıl sevdiğine ve bir erkeğin bir teyze, bir oğul sevgisiyle bir kadına nasıl taparcasına aşık olduğu okuyacaksınız. Onların ki okadar temiz ve aynı zamanda okadar günahkar bir aşk ki okurken sizde o aşkın büyüsüne kapılıp kendinizi 1817'li yıllarda o güzel vadide bulacaksınız.

"sevdiğine sahip olamamış bir aşk, arzunun şiddetiyle ayakta kalır. "
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 10 verdi
0 yorum

Vadideki Zambak - S41

Sanki yüreğinde zaten pek az bulunan annelik duygusunun tamamı büyük kardeşim tarafından kullanılıyordu.Kalpsiz insanlara özgü olan bir silah olan ,o alaycı ve kırıcı sözlerle bizi asagiliyordu.Bizlerde bin karşı tek kelime soylemiyorduk.Icgudunun yarattığı duyguların öyle kökleri vardır ki ve kendisinden hicbir zaman umudu kesemedigimiz bir annenin esinlettigi o bir çeşit saygılı dehşetin bağları öyle kuvvetliydi ki!......
nlgnycydncr tarafından eklenmiştir.
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak - İstanbul

Sonradan görme insanlar maymun gibidir, maymun becerikliliği vardır onlarda; yukarda görür insan onları, tırmanırken çevikliklerine hayran kalınır ama doruğa ulaştıklarında artık yalnızca ayıp yerleri gözükür.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
petunya

petunya

@cerenyildiz43

Sizin kafanızdaki mahkeme, hiçbir sözümü bağışlamayacak mı?
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
BSBA

BSBA

@bsba

Acı sonsuzdur, sevincin sonu vardır, dedi.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
BSBA

BSBA

@bsba

- Elimi ancak ben size verirsem tutun, dedi. Bırakın kendi başıma buyruk olayım; yoksa size ait bir şey olurum ki, böyle olmamalı.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hande Ç.

Hande Ç.

@handec - Aydın

Gerçek hayat, acılarla dolu bir hayattır; taraçanın altına sokulan ısırgan otudur; üzerine güneş değmediğinden yemyeşil durur.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
149
KİTAP
Tüm Zamanların En İyi Kitapları
Hem okurların hem de yazarların büyük bir kısmı tarafından başarılı bulunmuş, kitap tavsiyesi istendiğinde akla ilk gelen, tü...
39
KİTAP
Tekrar Okunması Gereken Kitaplar
Okumak büyük bir bağımlılıktır. Okumanın keyfini tadanlar kolay kolay bu bağımlılıktan vazgeçemezler. Bu listede, okuma bağım...
84
KİTAP
Aşka İnananların Okuması Gereken En Romantik Kitaplar
Aşkın gücüne inananların ve aşksız yaşayamam diyenlerin mutlaka okuması gereken en romantik kitapları bu listede paylaşıyoruz...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
33
KİTAP
En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri
Kalem duayenlerinin hayal güçlerini yansıttıkları, klasikleşmiş ve kültleşmiş en önemli dünya klasikleri listelenmektedir. H...
Hayat efzaa

Hayat efzaa

@hayatefzaa - Kayseri

#edebitbt benden olsun  paylaşım fotoğrafı
#edebitbt benden olsun
Senenin başlarında okuduğum bir kitap..

Vadideki zambak...

Azıcık yazasın geldiyse naçizane :)

Biz ki değerlerin arasında bir tek değeri paylaşamıyoruz
Yargından muaf tutulmuş bir aşkı yaşamıyoruz
Elalemin eleğinden geçip mahalle arası dedikoduya malzeme veriyoruz..
oysaki kıymetli Aşkı sana aydınlar getirdi
Omzunda entarisi eskimiş ablalar getirdi
Yükü belini bükmüş abiler
Çeşme başındaki köylü güzeli
Atını şaha kaldırmış göğüs kabartan yiğit getirdi
Yaşanması güç olmuş mızraba yüklemiş ozanlar getirdi
Biz sandık bizim sandık bizim olana sahip çıkamadık
Bizim dediğimiz o şahane hissinde yaşatmadık..
Hani derler ya babadan oğula miras diye
Bize miras değil mi bu güzelim abiler ablaların aşkı
Sahip çıkamadım şahsım adına .

“Bir zamanlar hakimi olduğum yerlerde bir hiç bile olamamak!!#
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks - Kayseri

 paylaşım fotoğrafı
Yaşam ve yasanacaklar hakkında yorum yapmak için, yaşamın sınamalarını bekleyin.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Hayat efzaa (@hayatefzaa)
Sevdiğine sahip olamamış bir aşk, arzuların şiddetiyle ayakta kalır. Sy:271 ben Martı dan okumuştum sayfa sayısı yanıltmasın ama düzel bi alıntıdır.
03.11.18 beğen 1 cevap
Ruh Proletaryası

Ruh Proletaryası

@ruhproleteryasi - Ankara

Vadideki Zambak paylaşım fotoğrafı
Vadideki Zambak
Kırılgan kökleri daha ana toprakta sert çakıllardan başka bir şeyle karşılaşmamış, açılır açılmaz çiçeklerini don vurmuş ruhlardaki sessiz acının resmini yapacak, yasına en dokunaklı şekilde ifade edecek sanatçı ne zaman gelecek? Gülücüğü sert bir bakışla sönen yavrunun acılarını hangi şair söyleyecek bize? Çevresindeki insanların baskısı altında ezilen bu zavallı kalpler.. -Ben, küçük bir çocuk, hangi gururu incitebilirdim?-
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Semih (@sc)
Okuyacaklarım listesinde sırasını bekleyen bir diğer kitap. Bazen aralarda kayboluyorlar böyle paylaşımlarda hatırlıyorum. :) Betimlemesi çok başarılı gibi, umarım okumaya fırsat bulurum. Keyifli okumalar.
26.12.17 beğen 1 cevap
Nur

Nur

@bibliophilenur - Erzurum

 paylaşım fotoğrafı
“O günlerde kalbim isteklerle doluydu; bugün gözlerim yaşlarla dolu. O günlerde önümde dolduracak bir hayat vardı; bugün hayatım bana bomboş görünüyordu.”Yazarımızın asıl ismi Honore Balssa'dir . 20 Mayis1799 Fransa doğumludur . Küçük yaşlardan beri edebiyata gösterdiği ilgi oldukça fazlaymış 1819 yılında trajedi türünü deneyerek yazdığı Cromwell başarı saglamayinca roman yazmaya başlamıştır . 1829 yılında yazdığı "Les Chaunas" (dilimize köylü isyanı olarak çevrilmiştir ) adlı tarihi romanıyla ün kazanmıştır . Romanda gerçekçilik ve dogalcılık akımının temsilcisi olarak kabul edilir bunun nedeni ise romantizmin hüküm sürdüğü bir dönemde gerçekçilik akımını kullanarak romanlarını yazmasidir .
Eserlerinde mantıksal bir sıra izlenir ve kahramanlar tutarlı bir şekilde okuyucuya sunulur
19 Ağustos 1850 yılında hayatını kaybetmiştir ve geride 85 tanesi tamamlanmış ve 50 tanesi taslak halinde duran eser bırakmıştır . ?? Vadideki Zambak eseri dünya klasiklerinin baş yapıtlarından sayılır Dönemine etsikisini bırakan bir eser olmuştur . Kitabın çok ayrıntısına girmeden sadece önemli bazı karakterlerin üzerinde durmak istiyorum ..
.
.
Felix adli karakter en temiz duygularla ve merhametiyle , sonsuz bir saygıyla Henriette'yi sever ama bu sevgi aşkın iki beden arasından çok iki kalp arasında ölümsüz oldugunu , bir insan ölünce bile yine aynı aşk ile onu sevebilecegimizi gösterir bize . .
.
Henriette adlı karakter kocasının sert ve acımasız davranışlarına rağmen ona ihanet etmeyen ve her şeye rağmen onu el ustunde tutan ama kalbinin Felixe ait olduğu , her zaman sınırını bilen ve aşkını kalbinde yaşayan , Felix'e hem bir annenin hem bir dostun hem de bir sevgilinin merhametini ve sıcaklığını hissettiren Fransız kadindir. .
.
.
Lady Dudley Felix'in Henriette'ye olan aşkını ve bağlılığını bilmesine rağmen Felix'i baştan çıkartan ve Felix'in kalbinde kendisine yer edinmek isteyen İngiliz kadınıdır .
.
.
Kitabin bu üç kişi arasında geçtiği söylenebilir , baş karakterimiz yani Felix' in dilinden okuyoruz kitabı çünkü bu yaşadığı şeyleri Kontes Natalie'ye anlatmak için kaleme almıştır , Īki büyük aşkın arasında üçüncü kadın olmak istemeyen Natalie bir dost sevgisi gösterir Felix'e
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
1 yorum
PİP! (@nusretk)
1 ay önce okumuştum gayet sürükleyici
22.04.18 beğen 1 cevap
Alyoşa

Alyoşa

@alyosafiyodorovic - Bolu

-Bilseniz nasıl mutluyum, dedi bana, ama mutluluk bir çeşit hastalık gibidir benim için, harap eder, bitirir beni, sonra hep bir düş gibi silinip gideceğinden korkarım..
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum