up
ara
‹ Vadideki Zambak

Vadideki Zambak Kitap İncelemeleri

Iam Lifeguard

Iam Lifeguard

@lamlifeguard

Gözyaşlarımla zambağım canlandı
Müthiş, etkileyici bir aşk hikayesi... Yazar kelimeleri kalbinde, olayı zihninde yaşatıyor. Okurken kızıyor, seviniyor, üzülüyor... Durmadan duygudan duyguya geçiyor ve eleştirmeden duramıyorsunuz. Sonlara doğru göz yaşlarımı tutamadım. Son sayfalara geldiğimde üzülerek acı sonu bekledim.göz yaşlarından ara vererek okumak zorunda kaldım. Son bir kaç yıldır duygusal anlamda beni en çok etkileyen kitap oldu... Bu satırlardan kitabı tavsiye etmeme gerek olmadığını anlamışsınızdır. İnsanları dış görünüşlerine göre yargılarım ama kitapları arka kapağına göre değil. Yine de arka kapakta fazlaca bilgi yoktu. Kitapta beklemediğim bir hikayede karşılaştım. O yüzden okurken daha çok keyif aldım... 😊
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
2 beğen · 0 yorum
Nur

Nur

@bibliophilenur

“O günlerde kalbim isteklerle doluydu; bugün gözlerim yaşlarla dolu. O günlerde önümde dolduracak bir hayat vardı; bugün hayatım bana bomboş görünüyordu.”

Yazarımızın asıl ismi Honore Balssa'dir . 20 Mayis1799 Fransa doğumludur . Küçük yaşlardan beri edebiyata gösterdiği ilgi oldukça fazlaymış 1819 yılında trajedi türünü deneyerek yazdığı Cromwell başarı saglamayinca roman yazmaya başlamıştır . 1829 yılında yazdığı "Les Chaunas" (dilimize köylü isyanı olarak çevrilmiştir ) adlı tarihi romanıyla ün kazanmıştır . Romanda gerçekçilik ve dogalcılık akımının temsilcisi olarak kabul edilir bunun nedeni ise romantizmin hüküm sürdüğü bir dönemde gerçekçilik akımını kullanarak romanlarını yazmasidir .
Eserlerinde mantıksal bir sıra izlenir ve kahramanlar tutarlı bir şekilde okuyucuya sunulur
19 Ağustos 1850 yılında hayatını kaybetmiştir ve geride 85 tanesi tamamlanmış ve 50 tanesi taslak halinde duran eser bırakmıştır . ?? Vadideki Zambak eseri dünya klasiklerinin baş yapıtlarından sayılır Dönemine etsikisini bırakan bir eser olmuştur . Kitabın çok ayrıntısına girmeden sadece önemli bazı karakterlerin üzerinde durmak istiyorum ..
.
.
Felix adli karakter en temiz duygularla ve merhametiyle , sonsuz bir saygıyla Henriette'yi sever ama bu sevgi aşkın iki beden arasından çok iki kalp arasında ölümsüz oldugunu , bir insan ölünce bile yine aynı aşk ile onu sevebilecegimizi gösterir bize . .
.
Henriette adlı karakter kocasının sert ve acımasız davranışlarına rağmen ona ihanet etmeyen ve her şeye rağmen onu el ustunde tutan ama kalbinin Felixe ait olduğu , her zaman sınırını bilen ve aşkını kalbinde yaşayan , Felix'e hem bir annenin hem bir dostun hem de bir sevgilinin merhametini ve sıcaklığını hissettiren Fransız kadindir. .
.
.
Lady Dudley Felix'in Henriette'ye olan aşkını ve bağlılığını bilmesine rağmen Felix'i baştan çıkartan ve Felix'in kalbinde kendisine yer edinmek isteyen İngiliz kadınıdır .
.
.
Kitabin bu üç kişi arasında geçtiği söylenebilir , baş karakterimiz yani Felix' in dilinden okuyoruz kitabı çünkü bu yaşadığı şeyleri Kontes Natalie'ye anlatmak için kaleme almıştır , Īki büyük aşkın arasında üçüncü kadın olmak istemeyen Natalie bir dost sevgisi gösterir Felix'e
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
4 beğen · 0 yorum
Necdet

Necdet

@necdet

Keşke biraz kendisini okutabilseydi.
Bir kitabın bitirilmesi bu kadar mı uzun sürer ...
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 3 verdi
1 beğen · 0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

Felix
Vadideki Zambak beni bayağı bu baydı.Normal de bir kitabi bitirmek bu kadar uzun sürmezdi ama bu defa uzun sürdü.Üstelik kitap fidaninda bulunan bir çok arkadaş hemen okuyup bitirdi ben kaplumbağa hızında ilerlesemde bitirdim vallahi bu gece.
Kitabın ilk baslari ve sonları haricinde sayfalar geçmek bilmedi.Ilk sayfalarda
Yazarımız Balzac'in çocukluğu,gençliği,yapıtları,ilk coskulari,ilk aşklar, yeni yapıtlar, ölesiye çalışıp kazanmak,evliliği ve ölümü ,yaşam ve yazarlık serüveni ,Türkçe de Balzac ve Vadideki Zambak olmak üzere kısa kısa tanıtım bölümlerinden oluşmaktadır.
?Gelelim Felix'e.Felix ailesinden sevgi görmemiş bir delikanlı.Gittiği bir baloda bir kadın görür onu omuzlarından öper ve ışte o an aşk başlar.Vadideki Zambaktir o.Evli ve iki çocuğu olan Henriete...
?Felix'in Henriete'ye olan platonik aşkı genç adamı uzun süre o evde alıkoyar ve Kont'un bütün kaba saba davranışlarına tanık olur.Felix dönem dönem işleri sebebiyle ayrılsa da o evden aşkından hiç vazgeçmez. ?Derken Felix'i ölesiye seven başka bir kadın daha çıkar ortaya.Felix biri Fransız diğeri Ingiliz olan iki kadını kıyaslamaya başlar.
?Kitabim sonu beklemediğim bir şekilde bitti olayların farklı bir şekilde gelişeceğini düşünmüştüm ki bu benim için iyi oldu en azından son sayfaları daha beğenerek okudum.Henriete'nin son mektubu üzücüydü. ??
#kitapfidani olmasaydı daha uzunca bir süre okumadim sanirim bu kitabi ama kalabalık bir gurupla okumak tabiki eğlenceli oldu.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 6 verdi
6 beğen · 0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Klasikleri okumaya yeniden başladım, neden mi bazı kitapalar yaşınızın biraz daha ilerlediği evrede okununca damağınıxda daa rnfes bir tad bırakıyor bunu hissedebiliyorsun. Ve ben bu tadı hissetmek istedim.
.
.
Vadideki Beyaz zambak olmalı diye geçirdim içimden ismini, yemyeşil bir vadinin ortasında, yeşile yakışır büyüklükte ve zerafette bir şato ve bu şatonun taraçasında durunca vadinin en görkemli şaheseri olan bembeyaz bir elbise ile el sallayan güzeller güzeli....... Ve vadinin ortasında Felix'in en büyük aşkı ve saygı duyduğu sevdası Zambağı... Yanında iken hep aynı şeyi düşünüyor vadinin en güzel zambağının yanındayım, nefes almak gibi ihtiyaç onun için. Zamanın tğm olumsuzluklarına inat bir kadının bir erkek üzerindeki etkisi. Bir kadın seven bir adam için bazen anne, bazen abla, bazen kardeş, bazen sevgili, bazen eş, bazen hiç birşey, bazen herşey'dir...
Ve bir kadın gerçek sevgiye jiç bir zaman ihsnet etmez, her zaman vefalıdır, sadıktır...
Ve bir kadın çocuklarına karşı daima fedakardır, bir yamda kalbi onun için çarpan, benliğini saran bir erkeğin sevgisi ile dolu olsa da, asla çocuklarından vazgeçmez...
.
.
Bu kitap bende bambaşka duygulara ev sahipliği yaptı. Okuduğunuzda sizde daha da güzel tadlar bırakacaktır. Akıcı bir anlatım, sade bir dil... Klasikler okunmaya değer azizim, azizem, sakın ha geö kalmayın ??
.
.
Klasikler hakkında yorum yapmaya gerek yok aslında ben sadece bende uyandırdığı hisleri kaleme alma cesaretini göstermiş bulunuyorum, ??
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
3 beğen · 0 yorum
Canan Yalçın

Canan Yalçın

@cananyalcin

Vadideki Zambak
Ünlü Fransız yazar Balzac’ın olgunluk çağında yazmış olduğu dünya klasikleri arasında yer alan bir aşk hikayesini anlattığı kitabıdır. Balzac realist romanın kurucusu olmasına karşın kitaplarında romantik özelliklerde bulunmaktadır. Nitekim Vadideki Zambak kitabında da bütün gerçeklikleriyle bir aşk ve bu aşkın yarattığı romantizm görülmektedir.
Kitaptaki aşk hikayesi sevmediği bir adamla evli olan fakat onu aldatmayı da kendisine yakıştıramayan Henriette ile ailesi tarafından yalnız ve sevgisiz bırakılmış Felix arasında geçmektedir.
Kitap İKİ ÇOCUKLUK ve İKİ KADIN olarak iki bölümden oluşur ve mektup tarzında yazılmıştır .
İlk bölümde Felix’in yalnızlığı, annesinin sevgisinden yoksun kalışı ve onda yarattığı etkiler, yine ailesinden uzakta kaldığı yurtlarda yaşadığı yalnızlık ve parasızlık durumları anlatılmaktadır. Balzac bunları muazzam betimlemelerle aktarıyor. Orda ki duygular birebir yaşanıyor.Annesine kardeşlerine bazen okuldaki arkadaşlarına öfkeleniyor ve Felix’ e karşı yoğun bir acıma duygusu hissediyorsunuz.
Bütün bunlardan sonra ailesinden kimsenin katılmak istemeği partiye giden Felix orada Henriette ‘yi görüyor ve ona aşık oluyor. Henriette’ye hem bir çocuğun annesine duyduğu sevgiyi duyuyor hem sevgiliye duyulan coşkulu bir sevgiyle bağlanıyor. Henriette kocasından dolayı Felix’in sevgisine karşılık vermese de onu bir dost olarak kabul ediyor. Ve oğlu gibi koruyup kolluyor. Felix’in yoğun sevgisi Henriette’in olağanüstü erdemli karakteri ikisi arasındaki aşkı muazzam bir noktaya taşıyor. Ve bu duygular kitapta oldukça iyi veriliyor.
Kitabın ikinci kısmında Felix’in hayatına giren ikinci bir kadın ve yaşadığı ikilemler ile kadınlar üzerinde ki bazı toplumsal düşünceler dile getiriliyor. Felix Henriette ile tamamen zıt karakterde bir İngiliz kadını ile beraber oluyor. Ve bu bölümde İngiliz kadınlarıyla ilgili çok yoğun ve ağır eleştiriler de yapılmış ve ayrıca Balzac bu kısımda erkeği inanılmaz yüceltmiş. Birbirinden farklı iki kadın tarafından ölesiye sevilen Felix! Ve Felix bu iki kadından birinde manevi birinde de maddi ihtiyaçlarını karşılıyor! Ayrıca Felix bu kadınları sürekli karşılaştırıyor ve hatta birini şeytan birini melek olarak nitelendiriyor! Kadın yalnızca erkek için var! Kitabin bir yerinde yine kadının ağzından görevleri bir erkeği mutlu etmek sadakatle sevmek olduğu söylenirken erkeğinde çalışıp yükselmesi olarak dile getirilmektedir.Böylelikle Balzac toplumdaki kadın algısını da ortaya koyuluyor.. Bu açıdan oldukça sinir bozucu bir bölüm olsada yine Henriette’nin Felix’e duyduğu aşk baskın bir şekilde anlatılıyor.
19yy Fransız toplumun da kadını tanıma, kadının ve erkeğin rolerini anlama, yine aynı dönemde Fransa’da ki siyasi olayları ve bu olayların toplumda ki karşılığını öğrenme açısından okunabilir. ve tabiî ki muhteşem bir anlatımla kitapta esasen anlatılan imkansız bir aşk hikayesi okumak adına da bu kitabı okumayı tercih edebilirsiniz.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
6 beğen · 3 yorum
mustafa batur (@mustafabatur)
Mektup şekinde değildir eser. Ve Balzac romanın babasıdır. Bütün eserlerini okumak lazım bir yakın arkadaş yahut dost gibi tanıyabilmek için.
10.12.16 beğen cevap
Canan Yalçın (@cananyalcin)
Mustafa Batur; Felix’in Natalie'ya yazdığı bir mektuptur. Bu mektupta Felix neredeyse tüm hayatını anlatır. Kitap Felix'in yazdıklarına karşılık Natalie'ya dan gelen mektup ile bitiyor. Ve bu mektupla Natalie Felix'in hayatını ve isteklerini oldukça da iyi değerlendiriyor.
11.12.16 beğen cevap
Fethi MEZRELİ (@fethimezreli)
şu an 50 yaşındayım ve vadideki zambak ı lise yllarımda okumuştum o zaman çok etkilenmiştim felix ve kontesin o büyük aşkından hatta şunu unutmadım kitabın bu bölümü halen aklımdadır . felix kontesi gördüğü zaman kendini anlatırken der ki "kontesi gördüğüm zaman bir köpek sahibini görünce kuyruğunu önce sallayarak sonra da bacaklarının arasına sıkıştırır iki ön ayağını yere koyar ve şirinlikler yapar ben de kontesi gördüğümde ben buyum kendisinin o anki portesini böyle çiziyordu balzac...
31.12.17 beğen cevap
Samet Duman

Samet Duman

@sametduman771

Balzac mı? Kesinlikle hayır.
Yorumlara baktığımda kitabı beğenenlerin de beğenmeyenlerin de olduğunu gördüm, ben beğenmeyenlerin tarafındayım, benim zevkime hiç hitap etmedi bu kitap. Aşırı süslü anlatımı ve gereksiz yere uzatılmış cümleleriyle bana resmen zulüm oldu ve "O zambak o vadide keşke hiç açmasaydı" dedirtti.
Kitabın arkasında "Balzac'ın 1836 yılında yayımlanan, üzerinde en çok çalıştığı ve en kusursuz romanım dediği Vadideki Zambak..." diye başlayan bir tanıtım metni var, üzerinde en çok çalıştığı kitabı buysa diğerlerini tahmin edemiyorum. Dediğim gibi benim zevkime hitap etmedi, siz belki beğenirsiniz. Ama bana sorarsanız uzak durun derim.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 2 verdi
0 beğen · 0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk

Ayın ikinci kitabı da bitti.
Birini çocuğun gibi sevmek,sahiplenmek ve görmek. Bir annenin şüphesiz ki evlatlarına gösterdiği sevgi bütün sevgilerden üstündür. O kadar temiz bir aşk varmıdır ki yeryüzünde. Bir annenin çocuğuna aşkı ve bir çocuğun annesine olan aşkının üstünde.

-iyiki okumamak gibi bir delilik yapmamışım. Yoksa böyle güzel bir eserden mahrum kalıcaktım. Evet dili fazla ağır ve fazlaca betimleme kullanılmıştı. Fakat kullanılan betimlemeler bende kitabı okumaktan çok izliyormuşum izlenimi uyandırdı. Aşkı okadar güzel bir boyutta anlatmış ki sevgili Balcaz. İnsanın içinde tarifi imkansız yerlere dokunuyor okurken. Ve öyle güzel sevmiş ki sevgili karakterimiz insan o zambakın yerinde olmak istiyor.

- kitap hakkında bilgi vermek gerekirse ;
Hikayemiz küçük bir çocuk olan felix'in o yaşlarda ki aile yaşantısını ve yanlışlığını terk edilmişliğini konu alarak başlıyor. Daha sonra ise 20 yaşında iken ilk görüşte kapıldığı sevgili meleği ve zambakı olan Henriette'si ile devam ediyor. Onların arasında geçen bu muhteşem hikayede. Bir kadının anne şefkatiyle bir erkeği nasıl sevdiğine ve bir erkeğin bir teyze, bir oğul sevgisiyle bir kadına nasıl taparcasına aşık olduğu okuyacaksınız. Onların ki okadar temiz ve aynı zamanda okadar günahkar bir aşk ki okurken sizde o aşkın büyüsüne kapılıp kendinizi 1817'li yıllarda o güzel vadide bulacaksınız.

"sevdiğine sahip olamamış bir aşk, arzunun şiddetiyle ayakta kalır. "
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 10 verdi
1 beğen · 0 yorum
Numan Uluocak

Numan Uluocak

@numanuluocak

Askin Ahlaki üzerine
Sayfa 100'den sonrasina kefil oldugum, aski icimize damla damla akitan,sehvet ve ask arasinda ki farki kalin cizgilerle ayiran ,gerek toplum gerekse kisi analizini nokta atislariyla dile getiren bu kitabi okuyun derim.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
1 beğen · 0 yorum
hurriyet

hurriyet

@hurriyet

Bir aşk kitabı
bu kitabı yıllar önce okumuştum ancak yorumları görünce çok şaşırdım çünkü müthiş bir kitap. Ancak siteden baktım ve gördüğüm kadarıyla birçok kişi tarafından tercüme edilmiş. Bu yüzden beğenilmemesini kötü çeviriye bağladım.
Balzac bu kitapta ilahi aşkla şehevi aşk arasında çok kalın bir çizgi çizerek ikisinide okuyucuya yaşatıyor.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 10 verdi
7 beğen · 0 yorum
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam

Sevmediğiniz bir arkadaşınız varsa ona bu kitabı hediye edin.
Neredeyse tüm kitaplarımı okumaya başlamadan önce araştırırım, insanlar üzerinde ne kadar etki bırakmış, kim ne kadar beğenmiş diye. Zamanımı vereceğim kitabın kaliteli olmasına özen gösteririm, buradaki herkes gibi.

Nitekim bu kitabı markette 6 liraya görünce klasik bir eser olduğu ve adı duyulmuş olduğu için alayım dedim fakat okuduğum en sıkıcı kitap olacağını nereden bilebilirdim; arka kapağını okuyup kanmıştım. Beş sayfa süren betimlemeler mi dersin konuşunca altı sayfa susmayan adamlar, bir mektubu on sayfa uzun uzadıya anlatan yazılar mı dersin. Olay adına hiçbir şey yok. İki insanın sevgi denen şeyi abartıp yerlere göklere sığdıramaması ve masallardaki gibi abartılı, süslü konuşmalar...
"Sizi böyle evimize getiren hangi kuvvettir, dedi. Sonra elini elimin üzerine koyarak ilave etti: Tanrı bana bir imdat, beni himaye edecek kuvvetli bir dostluk mu yollamak istiyor? Çünkü çok iyisiniz..."

Ben de ellerimi yanaklarımla kavuşturarak dedim ki: Aman tanrım! Bir kitap kurduna yapılabilecek en büyük zulümdür Vadideki Zambak...
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 1 verdi
0 beğen · 0 yorum
gökhan erdoğmuş

gökhan erdoğmuş

@guardiannnn

yabancı yazarlara ait kitaplarda, okuduğum kitabı beğenmediğim de,
ya da mesela kitabı sıkıcı bulduğumda bunu yalnızca yazara bağlayamıyorum.. çevirmenle alakalı bir durumda söz konusu olabilir düşüncesindeyim..

fakat vadideki zambak, bitirmek için çokça çaba sarf ettiğim yine de tahammül edemediğim bir dünya klasiği.. bugüne kadar okuduğum kitaplar içerisinde yarım bıraktığım ve bunun için asla pişmanlık duymadığım tek kitap..

yine de siz siz olun, olumsuz yorumlara bakıp önyargılı olmayın. alın okuyun :)
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 2 verdi
2 beğen · 0 yorum
Ceren Acer

Ceren Acer

@cerenacer948

ÜÇ KADIN...
Bu kitabı okumaya başlamadan önce yorumlara bakmıştım. Çünkü okuyanların kitapla ilgili düşüncesini merak ediyordum. Baktığımda hep kitaptaki yoğun betimlemelerden yakınılıyordu. Ben de dolayısı ile bu kitaba biraz da olsa zor başladım. Okumaya başladığımdaysa yoğun betimlemelerin ve çok sıkça öyküleme tekniğinin kullanıldığını gördüm. Ama bence kitaptaki yoğun betimlemeler kitabın akıcılığını, yazarın kaleminin etkileyici oluşunu bozmamış. Aksine, kitabı okuyanda olay örgüsü daha gerçekçi bir biçimde algılanıyor. Honeré De Balzac'ın kalemiyle tanışmış olduğum ilk kitap Vadideki Zambak kitabıydı. Yazarın diğer kitaplarını da okumak istiyorum. Bu kitabında okumayı yavaşlatacak, okuyanı sıkacak belirgin bir unsur yoktu. Sadece kitaptaki iki neden beni rahatsız etti. İlki kitapta yoğun bir şekilde öyküleme tekniğinin kullanılmış olması ve Felix De Vandesse karakterinin aşık olduğu üç kadını birbirleriyle kıyaslaması. Onun dışında bence bu kitabı herkes okumalı. Vadideki Zambak ölümsüz bir dünya klasiği. Ben bu kitabı okumak için geç bile kalmışım aslında...
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 8 verdi
5 beğen · 0 yorum
Emine 🍁

Emine 🍁

@solukbirgolge

Biter mi ki acaba!!!
Bu kitap biter mi bilmiyorum.Eğer bitirebilirsem kendimi ödüllendireceğim :) Zira çok ama çok sıkıcı.Belki güzel olan bir yanı vardır diye okumaya devam edeceğim fakat pek umudum da yok.Bakalım düşüncelerimi değiştirebilecek mi !!!
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 9 verdi
4 beğen · 1 yorum
Emine 🍁 (@solukbirgolge)
Sonunda bitti :) İtiraf etmeliyim ki kitabın ortasından sonrası heyecanlıydı.''Acaba ne olacak şimdi'' dedirtmeyi başardı.Ve bir çok satırın altını çizmişimdir.mesela ; '' Bugün yerle göğü birleştirmenin imkansız olduğunu anlıyorum.Yüce bir yaşam geçirmek isteyen için sadece Allah vardır.Ruhumuz dünyevi hayatın getirdiği her şeyden sıyrılmalıdır.Sevgi kendi adınıza değil, sevdiğiniz adına olmalıdır.İnsan dostunu da çocuğunu sever gibi sevmelidir. Ben'cilik, üzüntüye sebep olur.Hayatımda karşılaştığım tüm güçlükler, neyse ki, dayanma gücümle orantılı olmuştur.Böylece kötü isteklerden arınmış, erdemli bir hayat sürdüm.'' Bunun gibi bir çok satır ruhuma iyi geldi.Onun dışında bu kadar tasvire gerek olmadığını düşünüyorum.Ve ilk defa bir kitabı okurken kahramanların isimlerini bir yere not alma gereği duydum bir kişiye birden fazla isim verilmiş.Her olaya göre farklılığını belirtmek için yapılmış olabilir ama bunu '' şu özelliğinden dolayı bu isim ona yakışıyor'' denseydi ''bu kim ki, nerden çıktı'' demek zorunda kalmazdım.Bulmaca gibi bir hikaye.Bu kitap gerçekten sinirlerimi yıprattı.Ki sabırlı biri olmama rağmen öfkelendirdi beni.Bu yorumlarım orta sayfalara kadar olanlar için .Ondan sonrası gayet güzeldi.Bu arada Henriette gerçekten içinde Allah korkusu olan biri.Ve Natalie Felix'in tüm hatalarını çok açık bir dille söylemekle iyi yaptı.
22.02.16 beğen cevap
Last Harbour

Last Harbour

@meteor

Yaşarken okunabilecek bir kitap
Üniversite yıllarımda, aşık olduğum bir dönemde okumuştum. Ve beni çok etkileyen bir kitap oldu bu yüzden. İçinde bulunduğum ruh hali kitapla bütünleşince, hala unutamadığım, tadı damağımda kalan bir kitap.
Herşeye , herkese rağmen sevmek, fedakarca, beklentisiz , arınmış sadece sevmek. Kitaptan çıkarılabilecek ana tema bu olsa gerek.
Aynı kitabı şimdi okusam aynı tadı alır mıyım bilmiyorum. Kitap var ama bende aşk yok şimdi ;)
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba 9 verdi
6 beğen · 0 yorum
/ 5