up
ara

Vadideki Zambak Kitap İncelemeleri

Canan Yalçın

Canan Yalçın

@cananyalcin

Vadideki Zambak
Ünlü Fransız yazar Balzac’ın olgunluk çağında yazmış olduğu dünya klasikleri arasında yer alan bir aşk hikayesini anlattığı kitabıdır. Balzac realist romanın kurucusu olmasına karşın kitaplarında romantik özelliklerde bulunmaktadır. Nitekim Vadideki Zambak kitabında da bütün gerçeklikleriyle bir aşk ve bu aşkın yarattığı romantizm görülmektedir.
Kitaptaki aşk hikayesi sevmediği bir adamla evli olan fakat onu aldatmayı da kendisine yakıştıramayan Henriette ile ailesi tarafından yalnız ve sevgisiz bırakılmış Felix arasında geçmektedir.
Kitap İKİ ÇOCUKLUK ve İKİ KADIN olarak iki bölümden oluşur ve mektup tarzında yazılmıştır .
İlk bölümde Felix’in yalnızlığı, annesinin sevgisinden yoksun kalışı ve onda yarattığı etkiler, yine ailesinden uzakta kaldığı yurtlarda yaşadığı yalnızlık ve parasızlık durumları anlatılmaktadır. Balzac bunları muazzam betimlemelerle aktarıyor. Orda ki duygular birebir yaşanıyor.Annesine kardeşlerine bazen okuldaki arkadaşlarına öfkeleniyor ve Felix’ e karşı yoğun bir acıma duygusu hissediyorsunuz.
Bütün bunlardan sonra ailesinden kimsenin katılmak istemeği partiye giden Felix orada Henriette ‘yi görüyor ve ona aşık oluyor. Henriette’ye hem bir çocuğun annesine duyduğu sevgiyi duyuyor hem sevgiliye duyulan coşkulu bir sevgiyle bağlanıyor. Henriette kocasından dolayı Felix’in sevgisine karşılık vermese de onu bir dost olarak kabul ediyor. Ve oğlu gibi koruyup kolluyor. Felix’in yoğun sevgisi Henriette’in olağanüstü erdemli karakteri ikisi arasındaki aşkı muazzam bir noktaya taşıyor. Ve bu duygular kitapta oldukça iyi veriliyor.
Kitabın ikinci kısmında Felix’in hayatına giren ikinci bir kadın ve yaşadığı ikilemler ile kadınlar üzerinde ki bazı toplumsal düşünceler dile getiriliyor. Felix Henriette ile tamamen zıt karakterde bir İngiliz kadını ile beraber oluyor. Ve bu bölümde İngiliz kadınlarıyla ilgili çok yoğun ve ağır eleştiriler de yapılmış ve ayrıca Balzac bu kısımda erkeği inanılmaz yüceltmiş. Birbirinden farklı iki kadın tarafından ölesiye sevilen Felix! Ve Felix bu iki kadından birinde manevi birinde de maddi ihtiyaçlarını karşılıyor! Ayrıca Felix bu kadınları sürekli karşılaştırıyor ve hatta birini şeytan birini melek olarak nitelendiriyor! Kadın yalnızca erkek için var! Kitabin bir yerinde yine kadının ağzından görevleri bir erkeği mutlu etmek sadakatle sevmek olduğu söylenirken erkeğinde çalışıp yükselmesi olarak dile getirilmektedir.Böylelikle Balzac toplumdaki kadın algısını da ortaya koyuluyor.. Bu açıdan oldukça sinir bozucu bir bölüm olsada yine Henriette’nin Felix’e duyduğu aşk baskın bir şekilde anlatılıyor.
19yy Fransız toplumun da kadını tanıma, kadının ve erkeğin rolerini anlama, yine aynı dönemde Fransa’da ki siyasi olayları ve bu olayların toplumda ki karşılığını öğrenme açısından okunabilir. ve tabiî ki muhteşem bir anlatımla kitapta esasen anlatılan imkansız bir aşk hikayesi okumak adına da bu kitabı okumayı tercih edebilirsiniz.
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
3 yorum
mustafa batur (@mustafabatur)
Mektup şekinde değildir eser. Ve Balzac romanın babasıdır. Bütün eserlerini okumak lazım bir yakın arkadaş yahut dost gibi tanıyabilmek için.
10.12.16 beğen cevap
Canan Yalçın (@cananyalcin)
Mustafa Batur; Felix’in Natalie'ya yazdığı bir mektuptur. Bu mektupta Felix neredeyse tüm hayatını anlatır. Kitap Felix'in yazdıklarına karşılık Natalie'ya dan gelen mektup ile bitiyor. Ve bu mektupla Natalie Felix'in hayatını ve isteklerini oldukça da iyi değerlendiriyor.
11.12.16 beğen cevap
Fethi MEZRELİ (@fethimezreli)
şu an 50 yaşındayım ve vadideki zambak ı lise yllarımda okumuştum o zaman çok etkilenmiştim felix ve kontesin o büyük aşkından hatta şunu unutmadım kitabın bu bölümü halen aklımdadır . felix kontesi gördüğü zaman kendini anlatırken der ki "kontesi gördüğüm zaman bir köpek sahibini görünce kuyruğunu önce sallayarak sonra da bacaklarının arasına sıkıştırır iki ön ayağını yere koyar ve şirinlikler yapar ben de kontesi gördüğümde ben buyum kendisinin o anki portesini böyle çiziyordu balzac...
31.12.17 beğen cevap