up
ara

Vadideki Zambak Kitap İncelemeleri

Nur

Nur

@bibliophilenur - Erzurum

“O günlerde kalbim isteklerle doluydu; bugün gözlerim yaşlarla dolu. O günlerde önümde dolduracak bir hayat vardı; bugün hayatım bana bomboş görünüyordu.”

Yazarımızın asıl ismi Honore Balssa'dir . 20 Mayis1799 Fransa doğumludur . Küçük yaşlardan beri edebiyata gösterdiği ilgi oldukça fazlaymış 1819 yılında trajedi türünü deneyerek yazdığı Cromwell başarı saglamayinca roman yazmaya başlamıştır . 1829 yılında yazdığı "Les Chaunas" (dilimize köylü isyanı olarak çevrilmiştir ) adlı tarihi romanıyla ün kazanmıştır . Romanda gerçekçilik ve dogalcılık akımının temsilcisi olarak kabul edilir bunun nedeni ise romantizmin hüküm sürdüğü bir dönemde gerçekçilik akımını kullanarak romanlarını yazmasidir .
Eserlerinde mantıksal bir sıra izlenir ve kahramanlar tutarlı bir şekilde okuyucuya sunulur
19 Ağustos 1850 yılında hayatını kaybetmiştir ve geride 85 tanesi tamamlanmış ve 50 tanesi taslak halinde duran eser bırakmıştır . ?? Vadideki Zambak eseri dünya klasiklerinin baş yapıtlarından sayılır Dönemine etsikisini bırakan bir eser olmuştur . Kitabın çok ayrıntısına girmeden sadece önemli bazı karakterlerin üzerinde durmak istiyorum ..
.
.
Felix adli karakter en temiz duygularla ve merhametiyle , sonsuz bir saygıyla Henriette'yi sever ama bu sevgi aşkın iki beden arasından çok iki kalp arasında ölümsüz oldugunu , bir insan ölünce bile yine aynı aşk ile onu sevebilecegimizi gösterir bize . .
.
Henriette adlı karakter kocasının sert ve acımasız davranışlarına rağmen ona ihanet etmeyen ve her şeye rağmen onu el ustunde tutan ama kalbinin Felixe ait olduğu , her zaman sınırını bilen ve aşkını kalbinde yaşayan , Felix'e hem bir annenin hem bir dostun hem de bir sevgilinin merhametini ve sıcaklığını hissettiren Fransız kadindir. .
.
.
Lady Dudley Felix'in Henriette'ye olan aşkını ve bağlılığını bilmesine rağmen Felix'i baştan çıkartan ve Felix'in kalbinde kendisine yer edinmek isteyen İngiliz kadınıdır .
.
.
Kitabin bu üç kişi arasında geçtiği söylenebilir , baş karakterimiz yani Felix' in dilinden okuyoruz kitabı çünkü bu yaşadığı şeyleri Kontes Natalie'ye anlatmak için kaleme almıştır , Īki büyük aşkın arasında üçüncü kadın olmak istemeyen Natalie bir dost sevgisi gösterir Felix'e
ataç ikon Vadideki Zambak
kitaba puan vermedi
0 yorum