up
ara

Tahıl Beyin

Tahıl Beyin Konusu ve Özeti

Tahıl Beyin
Tahıl Beyin kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Hadiye Deniz Ülker
Yayınevi: Pegasus
ISBN: 9786053435723
Sayfa: 352 sayfa Basım Tarihi: 2015
Karbonhidratların sizi öldürdüğünü biliyor muydunuz?

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenen bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir. Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

Bu kitap size beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini gösteriyor. Aralarında beyin hastalıklarının da bulunduğu tüm dejeneratif hastalıkların temelinde, özellikle de gluten içeren ya da şeker oranı yüksek karbonhidratların tetiklediği bir olgu yatar: enflamasyon. Doktor Perlmutter ekmek sepetinizdekilerin veya meyve tabağınızdakilerin beyninize neler yapabileceğini, statin içeren ilaçların hafızanızı nasıl zayıflatabileceğini, neden "iyi yağlar" açısından zengin bir beslenme şeklinin ideal beslenme şekli olduğunu ve her yaşta yeni beyin hücreleri üretebilmenin nasıl mümkün olabildiğini anlatıyor.

Perlmutter'ın devrimsel dört haftalık planı size beyninizi daha sağlıklı, canlı ve uyanık tutmanın yollarını gösterirken beyin hastalıklarıyla karşılaşma riskinizi azaltacak ve sizi sık rastlanan rahatsızlıklardan ilaç kullanmadan kurtaracak çözümler sunuyor. Kolaylıkla uygulayabileceğiniz stratejiler, lezzetli tarifler ve haftalık hedefler sayesinde bu planı hayata geçirmeniz çok kolay! Son teknolojiler ışığında yapılan araştırmalar, gerçek değişim hikâyeleri ve pratik tavsiyelerle Tahıl Beyin size "akıllı genlerin" kontrolünü ele geçirmeyi, yeniden mutlu olmayı, sağlıklı ve dopdolu bir hayatın tadını çıkarmayı öğretiyor.

"Doktor Perlmutter en hassas organımız olan beynimizi yenilikçi bir yaklaşımla ele alıyor. Kendisi nörolojik hastalıkların tedavisinde alternatif ve geleneksel yaklaşımlardan faydalanma konusunun tartışmasız lideridir. Ona yönlendirdiğim hastalar harika sonuçlar aldı. Gelişmelere öncülük eden Perlmutter tıbba bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olabilir."
-Dr. Mehmet Öz-

"Perlmutter bizi sözde sağlıklı tam tahılların beynimiz üzerindeki yıkıcı etkilerinin arasında bir tura çıkarıyor. Modern buğday başta olmak üzere tahıllar; kalp krizleri, trafik kazaları ve kafa travmaları nedeniyle zarar gören beyinlerin toplam sayısından daha fazla beyne zarar veriyor. Doktor Perlmutter beyin sağlığının ve işlevinin korunması veya beyinde iyileşme sağlanması için buğdaysız beslenmenin benimsenmesi gerektiğini ikna edici bir dille anlatıyor." - Dr. William Davis, Buğday Göbeği kitabının yazarı

"Beyninizi güçlendirmek, hafızanızı korumak, ruh halinizi iyileştirmek, enerjinizi artırmak ve daha pek çok şikâyete yol açan hastalıktan kurtulmak istiyorsanız Doktor Perlmutter'ın sözlerine kulak verin. Bu kitap size beyninize nasıl bakacağınızı ve onu nasıl beslemeniz gerektiğini anlatan bir kılavuz!"
-Dr. Mark Hyman, Kan Şekeri Diyeti kitabının yazarı-

"Bunama ve diğer pek çok beyin hastalığı ne kaçınılmazdır ne de genetik. Bu hastalıklar tahıl ve şeker yönünden zengin bir beslenme şeklinin tercih edilmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Tahıl Beyin yalnızca bunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda da size beyninizi veya sevdiklerinizin beynini korumak için bilmeniz gereken her şeyi sunuyor."
-Dr. Christiane Northrup-
Ozzy Yigit

Ozzy Yigit

@ozzyyigit

Ezber bozanlardan
Dr. Perlmutter bu kitaba gercekten guzel bir emek vermis. Kitap bircok beslenme aliskanliginin gormedigimiz yonlerini bize aciklamaya calismis. Hatta bazi yerlerde cok aciklamaya calismis ki konuya asinaliginiz yoksa dikkatiniz dagiliyor. Kitaptan alinti yapayim dedigimde bir de baktim ki onlarca sayfa isaretlemisim. Yani faydali bircok bilgi veriyor.
Doktor Perlmutter bizlerle yillarin tecrubesini paylasmis. Hatta bazi yerlerde biraz fazla paylasmis diye dusundum. Tecrubelerine dayanarak bizlere glutenin, tahillarin hatta neredeyse tum karbonhidratlarin neden zararli oldugunu anlatiyor.Karbonhidratlari kisitlayip saglikli yaglardan ve proteinlerden olusan bir beslenme aliskanligini anlatiyor. Bunlari yapilan bazi arastirmalarla destekliyor. Bilmeyenler icin bu bilimsel arastirma kismina bir aciklama getirmek istiyorum. Ornegin pubmed'e girip karbonhidrat ve zararlari ile makaleler, arastirmalar diye aratirsaniz 5000 farkli sonuc cikar. Ayni sekilde karbonhidrat ve yararlari diye makale ve arastirmalara bakarsaniz 5000 farkli arastirma, analiz de ordan gelir. Yani bu beslenme isinde yapilan arastirmalarin, meta analizlerine bile baksaniz yine de yuzde yuz bir kesinlik elde etmek zor. Diyecegim, bu doktor karbonhidrat yemeyin demis ve nedenlerini aciklamis. Bir baska doktor da yaglari neden asgari tutmamizi aciklar, yeni raflarda gordugum bir kitapta da bir doktor neden peynir yemememiz gerektigini aciklamis. Cok karisik bir konu anlayacaginiz. Her seyi kararinda, yani olculu tukenmek ve asiriya kacmamak hepsinden cikan sonuc.
Kitabin sonunda kulaga guzel gelen glutensiz yemek tarifleri de var, henuz denemedim lakin yakin zamaninda deneme istegim var. Okuyun ve siz de glutene kuskuyla bakin.
ataç ikon Tahıl Beyin
kitaba 7 verdi
0 yorum
FiloWay 🍒

FiloWay 🍒

@filoway

yıllar önce okunan kitapları değerlendirme haliyle zor oluyor ama bunun gibi ezber bozan sıra dışı eserler her daim bir yerlerde yer ediyor, gerek sıra dışı bilgiler içermesi ve bu bilgilerin bir çok araştırmalarla ve dip notlarla desteklenmesi eserin etkileyiciliğini önemli ölçüde artırmış, önemli görülen noktalar yaklaşık 40-50 sayfa detaylandırılmış, beğenerek ve etkilenerek okuduğum bir eserdi...
ataç ikon Tahıl Beyin
kitaba 8 verdi
0 yorum

Tahıl Beyin - S41

2005 yılında yayınlanan araştırma raporunda total kolesterolün sözlü ifade, dikkat/konsantrasyon, soyut düşünme ve birçok bilişsel ölçütle doğrudan ilişkili olduğu ifade ediliyordu. Üstelik "tavsiye edilen" kolesterol değerlerine (200 ve altı) sahip olan katılımcılar, sınır değerlere (200-239) arası)ve yüksek değerlere (240 ve üstü) sahip olan katılımcılardan daha kötü sonuçlar elde etmişlerdi. Araştırmada düşük total kolesterol seviyelerinin soyut düşünme, odaklanma, sözlü ifade ve akıl yürütmede çok ihtiyaç duyulan bilişsel performansı düşürdüğü ifade edilmektedir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, en yüksek kolesterol değerlerine sahip olan kişilerin bilişsel testlerde düşük kolesterol değerlerine sahip olan kişilerden daha başarılı oldukları görülmüştür. Bu da kolesterolün beyni koruyan faktörlerden biri olduğunu kanıtlamaktadır. Bunun nasıl mümkün olabildiğini 3. bölümde göreceğiz.
Oğuz YILMAZ tarafından eklenmiştir.