up
ara

Günübirlik Hayatlar Kitap İncelemeleri

Eray Erdoğan

Eray Erdoğan

@erayerdogan - İzmir

Irvin D. Yalom - Günübirlik Hayatlar
Yazarın okuduğum ilk kitabıydı ve gerçekten öykülerden ve Irvin D. Yalom’un yaklaşım biçiminden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Kitabı okurken psikolojiyle alakalı birçok şey öğrenmiş oldum aslında ve birçok bilmediğim şeyin de olduğunun farkına vardım. Psikoloji ile çok yakından ilgilendiğimden ve sevdiğimden dolayı büyük bir ilgiyle almıştım ve beklentimi de karşıladığı kesin. İnsanların ölümden korkma durumlarını ve psikolojisini nasıl etkilediğini, o durumlardan nasıl kurtulabilineceğini görüyorsunuz kitapta. Diğer kitaplarını da en kısa sürede okumayı istiyorum, herkese tavsiye ederim.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Günübirlik Hayatlar
Amerikalı Psikiyatrist-Psikoterapist Irvin D. Yalom’un kendi psikoterapi seanslarından seçmiş olduğu on farklı gerçek hikayeyi paylaştığı kitaptır.

Yazar’ın işini severek yapması ve hastalarıyla iletişimlerinde içten ve samimi oluşu benim kitabı sonuna kadar hiç sıkılmadan okumamamı sağladı. Bir seansta,hastasına felsefi bir paradokstan örnek verecekken, bu durumun hastasına bir faydası olmayacağı düşüncesiyle örnekten vazgeçmişti. Başka birinde konuyla ilgili fark yaratacak bir açıklama bulmaya çalışmaktansa sadece “orada” olmayı tercih etmişti. Bir seans esnasında kendisinde eksik gördüğü bir konu için kendisi de bir süre terapi almıştı.

Birinci hikaye, diğerlerinden biraz farklıydı. Bir insanın, hayatta olmayan bir dostuyla ilgili O’na göre çok önemli olan anılarını paylaşmak istemesinin ardındaki gerçeği hikaye sona erdiğinde dahi öğrenememiş olmaktı bu hikayeyi diğerlerinden farklı kılan.

Öykülerin birçoğundaki ortak konu ölüm korkusunun ön planda olmasıdır. Kimi öyküde, amansız bir hastalığın pençesinde ölümü bekleyen bir kişi, kimi öyküdeyse hayattaki bir yakının ölümünden sonra hissedilen duyguların insanı farklı şekillerde etkilemesiydi sorun. Tüm psikolojik vakalardaki ortak yön, insanın kendi iradesiyle hayatındaki birçok olumsuzluğu olumlu yöne çevirebileceği gerçeğidir. İrade...Güçlü bir irade...Destek almaya karar vermek, birşeylerin yolunda olmadığını fark etmektir ki bu en önemli adımdır aslında. Devamında, kulak vermek gerekiyor ve ardından da güçlü bir irade.

Tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar,
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 9 verdi
0 yorum
Ecem

Ecem

@ecem216

Günübirlik Hayatlar
Okuduğum en iyi psikolojik kitap. Irv gerçekten yaşadığı olayları çok akıcı bir dille anlatmış. "Bir Psikiyatristin Gizli Defteri " ile karşılaştırıldığında bu kitaptaki hastalarin başından geçen hikayelerin konuları daha hafif kalıyor.Ama yine de psikolojiye meraklı insanların tercih edebileceği ve size "Vay be bu insanlar neler yaşamış" dedirten bir kitap. Kitap listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz. :)
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
H'iç Sesi

H'iç Sesi

@erdoganegedursun - İzmir

H'içSesi
Öncelikle kitap 10 psikoterapi öyküsünden oluşuyor. Bu öyküler, danışanların çeşitli problemlerini ortaya çıkmasına sebep olan, bilinçdışına itilmiş ölüm korkusu etrafında toplanmış. Yazarın özellikle bu tarz sorunu yaşayan danışanları seçmesinin nedeni, yaşının getirdiği varoluşsal kaygının temeli olan ölüm korkusu. Kitap sadece danışanların problemlerini esas alarak ilerlemiyor. Terapi sürecinde terapist, hümanist tavrıyla danışanla düzgün ve şeffaf bağ kurarak işbirliğini de kapsayacak şekilde altta yatan varoluşsal problemlerin gün yüzüne çıkması sağlanmak isteniyor.. Ayrıca terapist sürecin işleyişine dair düşüncelerini kendisine has üslubuyla dile getirmesi kitaba ayrı önem katmış. Sonuç itibariyle yazarın amacı, kendisine has mütevazi, içten diliyle kendisiyle birlikte okuyucuyu da varoluşsal problemlerle yüzleştirerek farkındalık kazandırmak.
Ayrıca kitabın adı, 10. Bölümde Marcus Aurelius’un Düşünceler adlı kitabında geçen alıntı doğrultusunda verilmiş. Kitabın anafikrini de oluşturan alıntısı:
“Hepimizinki günübirlik hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, Her şeyi unutmuş olacağın günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın. “
Kitabı okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba puan vermedi
0 yorum
güns

güns

@guns

'Günübirlik Hayatlar', Irvin YALOM ile iyiki de tanıştım diyebildiğim oldukça etkileyici bir kitap. Kitapta; ölüm korkusu, hayatı anlamlı kılan olgular, insanın iç dünyası, rüyalar ve bilinçaltında yatan belkide kendimize bile itiraf edemeyeceğimiz düşünceler üzerine 10 farklı hikaye yer alıyor. Terapistleri ile yaptığı görüşmelerde yazarın iç monologlarına yer vermesi ve kendini eleştirebilmesi hayranlık uyandırıcı. Psikolojiyle ilgiliyseniz okumanızı tavsiye ediyorum.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

ÖLÜME DAİR, ÖLÜMLE YÜZLEŞME
Eninde sonunda ya yaşımız ya da bir ölümcül hastalık nedeniyle hepimizin yüzleşmesi gereken bir konuyu 10 öyküyle anlatmaya çalışmış Irvin Yalom. Daha önce "Güneşe bakmak, ölümle yüzleşmek" kitabında da benzer konu işlenmişti. Yazar (kitabı yayınladığında ya da yazdığında) 81 yaşına geldiği için, daha önceki kitabında da bahsettiği gibi kendini ölüme hazırlayıp, ölümle yüzleşmeye çalışırken, benzer durumdaki hastalarına da yardımcı olmaya çalışıyor. Aslında hastalarına yardımcı olmaya çalışırken, kendine de psikoterapi yapıyor. Konuya uzak olanların okuması sıkıcı olabilir. Psikiyatri, psikoloji ve psikanalizle ilgilenen, özellikle meslekleri buna yakın olanlar mutlaka okumalı...
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Egoları Devirmek.
Terapist ve danışanların diyaloglarını işleyen bu kitapta bir terapistin egosunun devrilmesini görüyorum ben. Öyle ki terapiye gelenlerin tecrübe ve kurduğu cümleler, birikimleri çok esaslı.

Yalom ölüm korkusuyla baş etmek, hayatı değerli ve anlamlı kılmak için yollar gösterirken, diğer yandan da bir terapist olarak egosunun zamanla nasıl törpülendiğini paylaşıyor bizimle.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Nazlı

Nazlı

@selamalbatros

Bitti..
Evet uzun zaman sonra haklı çıktım ve ihtiyacım olan sohbeti bu kitapta buldum. 82 yaşında bilge bir psikoteapist bana hayat tecrübelerini anlattı, bende dinledim. Kitapta her cümle bir hazine değerindeydi. Ama ben sadece 3-4 yerin altını çizdim. Çünkü söylediklerini sindirmekten çizmeye fırsat bulamadım. İşin özü, okuyun ve kendinizle biraz başbaşa kalın...
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Fatoş Çetiner

Fatoş Çetiner

@fatoscetiner

Kısa öykülerden oluşan ve her hikayede hemen hemen ölüm korkusuna değinen bu kitap, yazarın okuduğum ilk kitabı. Beni çok etkilediğini söyleyemem ama altta yazan paragrafı okuduğumda çok düşündüğümü söyleyebilirim.

"Kendi yaşamımla ilgili şey. Gelecekte beni bekleyen ölümümle ilgili şeyler. Ölümün kalıcılığını düşünüyorum. Sonsuza kadar ölü olmayı düşünüyorum. Nedense bu düşünce, yani sonsuza kadar ölü olma düşüncesi, bir türlü aklımdan çıkmıyor. Katolik arkadaşlarıma ve onların öbür dünyadaki yaşamla ilgili inançlarına o kadar imreniyorum ki... Keşke ben de öyle şeylere inanabilseydim." SF23

Bu paragrafı okuduğumda, aklıma Ateistler İçin Din kitabı geldi. O kitap devamlı, kendi açımızdan, mutlu ve huzurlu olabilmemiz, hayat içindeki dengeyi sağlayabilmemiz için dinin bazı yönlerini kullanabileceğimizi savunuyor. Sanırım bu paragraf, onun ispatı. Dini tamamen hayatımızdan çıkarmak yerine, onu daha iyi bir hayat yaşayabilmemiz için hayatımıza uygulayabiliriz.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
zeyrek

zeyrek

@zeyrek - Samsun

Ölüme Yaklaşırken...
Irvin Yalom'u okurken bu defa ölüm düşüncesini iliklerime kadar hissettim. Neredeyse tüm kitaplarında ölüm korkusu ve bu korkuyla baş etme yollarına değinen Yalom, bu kitapta kendi korkularını da ön plana çıkararak yaşı ilerlemiş, ölüme mahkum ya da ölümlerle yüzleşmesi gereken hastalarla konuşuyor genelde. Bir taraftan da bu kitabı okurken bir Yalom hayranı olarak Yalom'un ilerleyen yaşını ve belki bir kitap daha yazmaya ömrünün yetip yetmeyeceğini de düşündüm ben. Her zaman ki gibi yine bir solukta okunan ve çok şey katan bir kitap oldu. Tavsiye ederim ...
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
2 yorum
Mehtap Ç. (@fulya68)
Yalom ölüm korkusunu işleyip bu korkuyla baş etme yollarına değinirken acaba bu korkuyu daha tetikliyor mu? Uzun zamandan beri, neredeyse 10-12 yıldır, Yalom okumadım. Bu kitabı sıraya koyacağım. Teşekkürler inceleme için.
18.12.15 beğen cevap
zeyrek (@zeyrek)
Yalom'un genel olarak kullandığı yöntem bazen beni de düşündürüyor. Ama psikanaliz yöntemi korkuyu tüm boyutlarıyla ortaya çıkarıp tüm cerahati temizlemeyi amaçladığı için terapi süreçlerinin sonuçlanması yarıda kalmaması çok önemli. Bizler dışarıdan gözlemci olarak bireysel tecrübelerimizi yaşıyoruz sanırım.

Yalom insani yönünü ortaya koymuş yine, ölüm korkusu olan hastaları ile yaşı itibariyle daha rahat empati kurmuş anladığım kadarıyla.

Rica ederim umarım faydasını görürsünüz.
18.12.15 beğen cevap
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi - Thessaloniki

bu kitap yazarın ilk okuduğum kitabı. açıkçası çok beğendim.. öykülerin hepsi birbirinden güzel... irwin yalow çoktandır okumak istediğim bir yazardı ve okudum.
kitap yazarın sıkı takipçisi olanlara basit gelmiş..
yazarın sıkı bir takipçisi olsaydım, bende aynı kanıya varırdım..
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
1 yorum
zeyrek (@zeyrek)
Yazarın diğer kitaplarında içerik oldukça zengin olmasına karşın 84 yaşına gelmiş olmasının da eski temposunu yakalayamamasında etken olabileceğini düşünüyorum. Ayrıca yazarın diğer kitaplarını da severek okumuş biri olarak bu kitapta ayrılık duygusunu çok yoğun hissettim. Sanki bir daha yazamayacakmış gibi geldi. Sanırım duygusal bir bağ bu. O yüzden bu kitap da beni çok etkiledi.
18.12.15 beğen cevap
magnoliabooksss

magnoliabooksss

@kitapkusuu - İstanbul

içerisinde yazarın kendi seanslarından esinlenerek oluşturduğu hikayeler var ve her birinde kendinize ait bir şeyler bulabiliyorsunuz.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Öncelikle kitap 10 psikoterapi öyküsünden oluşuyor. Bu öyküler, danışanların çeşitli problemlerini ortaya çıkmasına sebep olan, bilinçdışına itilmiş ölüm korkusu etrafında toplanmış. Yazarın özellikle bu tarz sorunu yaşayan danışanları seçmesinin nedeni, yaşının getirdiği varoluşsal kaygının temeli olan ölüm korkusu. Kitap sadece danışanların problemlerini esas alarak ilerlemiyor. Terapi sürecinde terapist, hümanist tavrıyla danışanla düzgün ve şeffaf bağ kurarak işbirliğini de kapsayacak şekilde altta yatan varoluşsal problemlerin gün yüzüne çıkması sağlanmak isteniyor.. Ayrıca terapist sürecin işleyişine dair düşüncelerini kendisine has üslubuyla dile getirmesi kitaba ayrı önem katmış. Sonuç itibariyle yazarın amacı, kendisine has mütevazi, içten diliyle kendisiyle birlikte okuyucuyu da varoluşsal problemlerle yüzleştirerek farkındalık kazandırmak.

Ayrıca kitabın adı, 10. Bölümde Marcus Aurelius’un Düşünceler adlı kitabında geçen alıntı doğrultusunda verilmiş. Kitabın anafikrini de oluşturan alıntısı:
“Hepimizinki Günübirlik Hayatlar; hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. Hepsi geçici. Hem anılar hem de onların nesnesi. Her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, Her şeyi unutmuş olacağın günler yakın. Bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın. “
Kitabı okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gülden

Gülden

@gulden34

Çok iyi !
Son zamanlardan okuduğum en iyi kitap. Psikiyatrist hastalarıyla ilgili anılarını kaleme almış. Kitabın dili sürükleyici çoğu zaman psikolojik bir eser değil de hikaye okuyormuşsunuz duygusu veriyor. Yazarın uslübü çok samimi. Tabiki bu arada çevirmenin de hakkını yememek lazım. Hastaların durumunu anlatan hikayelerde ağırlık ölüm korkusu. Bence bu durumda yazarın yaşıyla ilgili. Yazar kendi hayat görüşlerini ve deneyimlerini büyük bir ustalıkla okuyucuya ulaştırıyor. Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ömer Aydemir.

Ömer Aydemir.

@seyyah73 - Çorum

Marcus Aurelius felsefesi
Kitap güzel bir başlangıca sahip. terapi öykülerinden oluşuyor. bu öyküler yazarın yaşı gereği ölüm kanser ve yok oluşla ilgili terapi seanslarından oluşuyor. ama terapi gerçeğini çok güzel özetlemiş. insan gerçeği çok farklı çıkarımlar sunuyor herkese. hiçbir insan diğerine benzemediği gibi her hastalıkta kendine özgü. bazen insanlar sadeleştirmek ve anlamak için hastalıkları ve insanları bir kalıba sokmaya çalışıyor. ve galiba bunu en çok tıp camiası yapıyor. ilaç ve tedavi seçmek için. ama tek bir kural var: hastalık yok hasta var. bence kitabın adı muhteşem, bir 2. yüzyıl filozofu ve imparatoru tarafından vurgulanan sıradan hayatımıza çok iyi bir gönderme. keyifli okumalar
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 5 verdi
0 yorum
/ 2