up
ara

Günübirlik Hayatlar Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Günübirlik Hayatlar
Amerikalı Psikiyatrist-Psikoterapist Irvin D. Yalom’un kendi psikoterapi seanslarından seçmiş olduğu on farklı gerçek hikayeyi paylaştığı kitaptır.

Yazar’ın işini severek yapması ve hastalarıyla iletişimlerinde içten ve samimi oluşu benim kitabı sonuna kadar hiç sıkılmadan okumamamı sağladı. Bir seansta,hastasına felsefi bir paradokstan örnek verecekken, bu durumun hastasına bir faydası olmayacağı düşüncesiyle örnekten vazgeçmişti. Başka birinde konuyla ilgili fark yaratacak bir açıklama bulmaya çalışmaktansa sadece “orada” olmayı tercih etmişti. Bir seans esnasında kendisinde eksik gördüğü bir konu için kendisi de bir süre terapi almıştı.

Birinci hikaye, diğerlerinden biraz farklıydı. Bir insanın, hayatta olmayan bir dostuyla ilgili O’na göre çok önemli olan anılarını paylaşmak istemesinin ardındaki gerçeği hikaye sona erdiğinde dahi öğrenememiş olmaktı bu hikayeyi diğerlerinden farklı kılan.

Öykülerin birçoğundaki ortak konu ölüm korkusunun ön planda olmasıdır. Kimi öyküde, amansız bir hastalığın pençesinde ölümü bekleyen bir kişi, kimi öyküdeyse hayattaki bir yakının ölümünden sonra hissedilen duyguların insanı farklı şekillerde etkilemesiydi sorun. Tüm psikolojik vakalardaki ortak yön, insanın kendi iradesiyle hayatındaki birçok olumsuzluğu olumlu yöne çevirebileceği gerçeğidir. İrade...Güçlü bir irade...Destek almaya karar vermek, birşeylerin yolunda olmadığını fark etmektir ki bu en önemli adımdır aslında. Devamında, kulak vermek gerekiyor ve ardından da güçlü bir irade.

Tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar,
ataç ikon Günübirlik Hayatlar
kitaba 9 verdi
0 yorum