up
ara

Karabibik

Karabibik Konusu ve Özeti

Karabibik
Zehra kitabının da yazarı Nabizade Nazım tarafından kaleme alınan Karabibik kitabı Roman (Yerli), Köy türünde okuyucusu ile buluşuyor. Araf Yayıncılık yayınevinden 2015 yılında 9786059078214 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Karabibik isimli kitap 74 sayfadan oluşuyor. Karabibik kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Araf Yayıncılık
ISBN: 9786059078214
Sayfa: 74 sayfa Basım Tarihi: 2015
Karabibik, Nabizade Nazım'ın 1890 yılında yayımladığı gerçekçi bir köy romanıdır. İlk Türkçe köy romanı olarak kabul edildiği için Türk edebiyatında önemli bir yeri vardır. Edebiyatımızda realizmin başarılı örnekleri arasında yer alır. Romanda, Antalya'nın bir köyünde yaşayan Karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesi konu edilir. Yazar, köylülerin evlerini ve tarlalarındaki çalışmalarını gerçekçi bir dille betimlemiştir. Bu sebeple eserde mekân önemli bir yer tutar. Eserde köy hayatı için önemli olan tarla, bir çift öküz, harmandan harmana borç ödeme, faizle borç alma gibi ögelere yer verilir. Türk köylüsünün Rum tüccarlardan aldığı borç ve ödediği faiz, bu yüzden düştükleri zor durumlar çok ayrıntılı değildir ama sosyal yönden köylünün durumunun ipuçlarını vermektedir. Anadolu'yu ve Anadolu'da yaşayan kişileri yakından tanıyan yazar, realizm gereği, köylülerin konuşmasını olduğu gibi vermiştir.
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

#kitapyorum

KARABİBİK

Nabizade Nazım
Ottoman Yayınları Türk Klasikleri
68 sayfa

Karabibik,Nâbızâde Nâzım tarafından 1890 yılında yayınlanmış,romandan ziyade uzun hikaye özelliklerine sahip güzel bir eser.

Antalya'nın Demre ilçesinin Beymelek köyünde yaşayan Karabibik adında,bir çift öküz edinmeye çalışan, tek çocuklu, dul bir çiftçinin başından geçen olayları anlatıyor.Türk edebiyatının kırsal kesimi anlatan ilk köy romanı sayılıyor.Toprak sorunu, geçim derdi, insanın doğayla mücadelesi ve Anadolu gerçeklerini yansıtan başarılı bir eser.

Türk Edebiyatında Karabibik realizmin başarılı bir örneği sayılıyor.Eserde yer yer realist ve natüralist etkilenmeler görülüyor. Natüralizmin deneye dayalı roman anlayışı doğrultusunda gerçekçi bir yaklaşımla yazılmış.(Bu anlayış Tanzimatçılara Batı'dan gelmiş bir anlayıştır.)

Nabizade Nazım,Karabibik'i yazmadan önce Antalya'nın köylerine gidip çevre, kişiler ve kişilerin konuşmaları hakkında bilgi sahibi olmak için araştırmalar yapmış.Doğallığı bozmamak için köylülerin konuşmasını bu romanda da olduğu gibi vermiş:"Andalya'dan çağırmışla, muavna olacâmış." cümlesi bunun örneklerinden biridir. Yazar,kitabı yazarken yerli ve mahallî öğelerden yararlanmış.

Kitap rahatça okunabilir, anlaşılabilir, edebiyat yapma kaygısından uzak sade bir eser.

Türk edebiyatımızın bu güzel ilk köy romanını okumanızı tavsiye ederim.
ataç ikon Karabibik
kitaba 8 verdi
0 yorum
Gamze Türk

Gamze Türk

@gamzeturk - Bursa

Bir Türk klasiği daha biter.
Türk edebiyatında önemli bir yeri olan ilk Türkçe köy romanıdır karabibik. 1890 yılında Nabizade Nazım'ın kaleme aldığı eser Antalya'nın bir köyünde yaşayan karabibik adlı köylünün yaşam mücadelesini konu almıştır. Kitabın içinde iki ayrı hikaye bulunmaktadır. Biri dediğimiz üzere karabibik olup diğeri ise kara sevda dır. İlk hikayede köy yaşantısına değinen yazar ikinci hikayede aşkı, imkansızlığı ele almıştır.

68 sayfadan oluşan eser dil bakımından ağır olup sanki 300 sayfalık bir kitap okumuşum hissi uyandırdı. Anlamını bilmediğim, telaffuzu zor bir sürü kelime olunca haliyle okumakta bir hayli zor oldu. Eser birçok ilki de beraberinde getirmekte. İlk realist roman özelliğini de taşımakta.
ataç ikon Karabibik
kitaba puan vermedi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Sadelik
Edebiyatımızda ilk köy romanı olarak geçen Karabibik, bütün baskılardan, yakıştırmalardan uzak kendi halinde bir kitap.Bir köyü kesip kitabın içine koymuşlar sanki.Duru, sade ve tam olması gerektiği gibi.Ne fazla ne az...Köy yaşamı kuşkusuz sadelikle kuşatılmış bir hazine..!
ataç ikon Karabibik
kitaba 2 verdi
0 yorum
Şair Duruli

Şair Duruli

@zeynepcanankunt - Edirne

Edebiyatımız için önemi büyük olsa da,öküz peşinde koşan bir adamı anlatan saçma bir kitaptır. Sonu da çok anlamsız bir şekilde bitiyor.
ataç ikon Karabibik
kitaba puan vermedi
0 yorum

Karabibik - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Atakan Arslan

Atakan Arslan

@atakanarslan - Osmaniye

Sakalı ağardı fakat gönlü kocamadı.
ataç ikon Karabibik
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Sevgi Helin

Sevgi Helin

@sevgihelin

(...) İşte karar verildi. Hüseyin ve Huri nikahlandılar. Bir salı gecesi Yosturoğlu'nun evi önünde bir çok köyün delikanlılarıyla kadınları toplandı. Hüseyin bir hayvan üstünde davul zurna ile çevre köyleri akşama kadar dolaştı. Şerbetler içildi. Yemekler yenildi. Akşama gerdek yapıldı. Hüseyin ile Huri 'nin aşk romanı böylece sona erdi.

Zaten köylülerin aşkları işte hep böyle sonuçlanır.
ataç ikon Karabibik
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum