up
ara

Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar

Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar Konusu ve Özeti

Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar
Şenlikli Bir Cinayet kitabının da yazarı Gilbert Adair tarafından kaleme alınan Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar kitabı Postmodernizm, Mizah türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 1992 yılında 9789754703733 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar isimli kitap 152 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Nazım Dikbaş çevirmiştir. Kitap İlginç Kitap İsimleri listesinde de yeralmaktadır. Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Çevirmen: Nazım Dikbaş
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789754703733
Sayfa: 152 sayfa Basım Tarihi: 1992
Coca-cola kutusu bir laleden daha tanıdık hale geldiyse bundan kim sorumludur? Birine “seni seviyorum” demek niçin bu kadar kolay ve bu kadar zordur? Barthes ve Eco’nun mirasında kendine pay gören yazar, mizahla yüklü bir kültür eleştirisine girişiyor. Bundan payını alanlar arasında Rambo ile birlikte Andy Warhol, Woody Allen, Fred Çakmaktaş, Rock grupları, Mickey Mouse, Jodie Foster ve Mona Lisa da var.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Postmodern denemeler
Bir arkadaşımdan adı ilginç geldiği için alıp okuduğum bir kitap. Kısa, 3-5 sayfalık denemelerden oluşuyor. Çizgi filmlerden, orta doğu savaşına kadar her konu var ama yazılar benim anlama kapasitemin üzerinde, çok az şey anlayabildim. Oldum olası soyut anlatılanları anlamam ve hoşlanmam. Yani beğenmedim, çünkü bana göre değil. Belki beğenenler çıkar, ona da saygı duyarım. bana göre değil zor okudum...
0 beğen · 0 yorum

Postmodernci Kapıyı İki Kere Çalar - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Rüştü, observer gazetesine, “Bir kitabın okunmadan yargılanmasının alışılmamış bir durum olduğunu düşünmüyorum, ama bu yargılama daha önce hiç bu boyutlarda gerçekleşmemişti. Kitabın bu derece gürültü patırtıya boğulacağını tahmin etmemiştim. İnsanlar, hakkında bir yargıya varmak için kitabı gerçekten okumalarının şart olmadığı sonucuna vardılar’ demişti. Haklı. Ben, kitabı ‘okunmayacak kadar kötü’ olarak niteleyerek bir kenara atana ama kendilerine sorulduğunda kitabı okumadıklarını oldukça yüzsüzce itiraf eden tanıdıklarımdan iyiden iyiye rahatsız olunca, (gecikmeli olarak) okudum Şeytan Ayetleri’ni. Bu işin kaçamağı yok: şeytan Ayetleri veya herhangi başka bir edebiyat eseri hakkında bir yargıya varabilmek için önce onu okumak gerekir.

Romanda, muhafazakâr Müslümanların tepki göstermesine sebep olan şeyin tam olarak ne olduğunu anlamak bile (batılı, Müslüman olmayan okuyucu için) mevcut bilgilerle mümkün değil, eğer insan Kuran’ı ve konuyla ilgili diğer kutsal metinleri okumayı göze almıyorsa. Bunların okunması sırasında bile bilgilenme ve dolayısıyla kavrama, ancak ikincil veya ‘kültürel’ okumaların yapılmasıyla mümkün olabilir.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Robert Mapplethorpe’ın fotoğraflarını içeren bir albüm hediye aldım kendime. Tanıtım standından aldığım albüm selofan kaplıydı ama, kitabın içeriğinden haberdardım, bu yüzden satış görevlisi kitabı sararken çekingen bir sesle, şu beklenmedik ve oldukça gereksiz uyarıda bulununca küçük bir şok geçirdim: “Affedersiniz. Bunların sadece portreler olduğunu biliyorsunuz, değil mi?” belli ki gizli bir mesaj tebliğ ediliyordu ve ben bu mesajı, belki paranoyakça, şöyle yorumluyordum: bu kitapta cinsel organlarına zincirler dolanmış, dövmeli, irikıyım erkeklerin resimlerinin bulunmadığını fark ettiğinizde lütfen geri dönüp de paranızı geri istemeye kalkmayın.
0 beğen · 0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Estetik açıdan, bu filmler –Terminatör, Total Recall, Robocop I ve II- son derece itici olup Amerikan sinemasının küçük ama eğlenceli bir türünün sinsice Nazileştirmeye alet olmasına tanıklık etmekteler.
Kahramanların yöntemlerinde burun farkıyla kötülerden daha az faşist sayılabilmelerini, bu filmlerin “radikalliği” açısından geçerli bir sebep olarak göstermek ise çok zor.
Yarı batırılmış olmalarına rağmen, yine de gözle görülebilir şekilde var olan kaygıların yakın geleceğine düşürülmüş hayali birer projeksiyonu bunlar.
0 beğen · 0 yorum
116
KİTAP
İlginç Kitap İsimleri
İsimlerini görünce hayrete düştüğümüz, bazen güldüğümüz bazen anlam vermekte zorlandığımız en ilginç isimli kitapları bu list...