up
ara

Pi

Pi Konusu ve Özeti

Pi
Hem bir yakın dönem tarihi, hem felsefe/psikoloji, hem bilim, hem kişisel gelişim, hem de siyaset kitabı denebilir. Kahramanlar genelde bildik ve tanıdık. Dünyayı aslında kimlerin yönettiği, kimlerin aslında sadece piyon olduğu ve kimlere maşalık yaptığı, neden partiler ve liderler değişse de sistemin bir türlü değişmediği ve değişmeyeceği gayet güzel vurgulanıyor.
Yayınevi: Destek Yayınları
ISBN: 9786059913959
Sayfa: 704 sayfa Basım Tarihi: 2015
Şimdi itiraf zamanı!

İtiraf ediyorum: Sana tuzaklar kurdum.
Adlarını Fi ve Çi koydum.

Can Manay'ın Duru'ya duyduğu açlıkla çıkardım seni yola,
Hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını Deniz'le anlatmaya çalıştım sana…
Beni takip etmen için yolumuzu onların hikâyeleriyle süsledim.
Anlamları da hemen hemen her satıra gizledim. Çünkü Pi'deydi asıl anlatmak istediklerim.
Çaresizdim. Vazgeçemezdim.
Sana bu manzarayı mutlaka göstermeliydim.
Seninle nihayet burada buluşmak için çok emek verdim.

Şimdi yine gel benimle, birlikte yürümeye devam edelim.

Savaşların savaşılarak kazanılamayacağını, asıl zaferin ancak doğrudan ayrılmayınca kazanıldığını
Özge anlatsın sana,
Yaptığımız her şeyin evrende dönüp dolaşıp bize nasıl geri geldiğini
Can'dan dinle,
Analiz edebildiğimiz kadar güçlü, sadeliğimiz kadar güzel, gerçekliğimizdeki samimiyet kadar eşsiz olduğumuzu
Bilge'de gör,
Kendi değerini başkalarının gözünden biçenlerin acısını
Duru'yla anla,
Ve Deniz'in düşüncelerinde tanış geleceğin insanıyla… Gel benimle. Yolumuz uzun değil,
Nihayet sana gidiyoruz, bana… BİZ'e.

Sorgulanmamış, analiz edilmemiş bir yaşam hiç yaşanmamıştır.
Lilith's

Lilith's

@halimesimsek - İstanbul

Serinin son kitabına gelmiş bulunmaktayım. evet üzüldüm. Ve diğer kitapları olumayan arkadaşlara ipucu vermemek için dikkat etmeye çalışacağım yorumlarken. Bu kitap serinin en iyisi bence. Fi yle çokta alakası yok öyle aksiyonlar falan yani. Tamamen sizi düşünmeye iten bir kitap.
İçerik olarak bakaca olursak tamamen farkındalık için yazıldığını düşünüyorum ki çoğu benim zaten bildiğim şeylerdi ancak hiç duymamış insanların duyması açısından enfes bir eser. burda okuduklarınızı bir ütopya olarak algılamayın sakın. Çünkü örnek olarak temiz enerji şu an tüm dünya genelinde özellikle gelişmiş ülkelerde (Almanya gibi) kullanılan bir sistem. Tamamen doğa yanlısı zararı olmayan. Çoğu gelişmiş ülkenin nükleer santrallerini kapatmasının nedeni budur. Ayrıca ekoköyler ülkemizde de kurulmaya başlandı ya da tohum bankaları dışarıya olan bağımlılığı azaltıp kendi biyotamızda bulunan çeşitliliği korumak amacıyla. Kitapta bunlar detayı ile verilmiyor. Ben kendim Çevre Mühendisi olduğun için ek bilgilendirme yaptım sadece.
Kitap bunun gibi bir çok bilginin başlangıcını içeriyor.
İslamiyete bilinenin aksine çok farklı açıdan baktırıyor yani pozitif yönde. Ve aynı zamanda denge den kasti Eski Türklerin ve ülkemizde hala bu inancı devam ettiren sayıları aslında tahmin ettiğinizden fazla olan Gök Tengri inancına sahip olan insanların aslında doğayla uyum içinde olduğunda nasılsa dengede olduğunu bize gösteriyor ama asla İslamı kötülemiyor tam aksine tekamül den bahsediyor. Yani ikisini harmanlamış diyebiliriz.
Ben kesinlikle okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Diğer kitapları okumadan da okunmaması gerektiğini düşünüyorum. Lütfen fi de noluyor ya diyip diğer kitapları okumamazlık yapmayın
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil - Bursa

DÜNYAYI ASLINDA KİMLER YÖNETİYOR?
Sırasıyla Fi, Çi ve Pi’yi okuduğumda ilk kitapta baştan o kadar etkilenmemiştim. Ama her kitapta heyecan, merak giderek artmakta ve bir an önce okumak için istek uyandırmakta. İçinde daha önceki kitaplarda da bahsettiğim gibi cinsellik olsa bile bazılarının “yerli Grinin Elli Tonu” yakıştırmasını hak etmiyor bence. Evet biraz fazla olabilir ama çok da rahatsız etmiyor. Bunun yanında Türkiye ve Dünya'nın son 80 yılını doğru yorumlamak ve farkında olmak için okunmasını şiddetle tavsiye ediyorum. Zaman zaman “bunu ben de biliyordum, ben de anlamıştım veya bunu ben de duymuştum” dediğiniz yerler çok olsa da, tam emin olmadığınız pek çok nokta da açıklığa kavuşuyor. İçindeki felsefe dozu bu kitapta daha da artıyor ve ders verir gibi değil, konu içinde pek sıkmadan verilmeye çalışılıyor. Hem bir yakın dönem tarihi, hem felsefe/psikoloji, hem bilim, hem kişisel gelişim, hem de siyaset kitabı denebilir. Yine kahramanlar genelde bildik ve tanıdık.
Daha önce okuduğum "Klüp Bllderberg" kitabındaki gibi dünyayı aslında kimlerin yönettiği, kimlerin aslında sadece piyon olduğu ve kimlere maşalık yaptığı, neden partiler ve liderler değişse de sistemin bir türlü değişmediği ve değişmeyeceği (moral bozucu olsa da) gayet güzel belirtiliyor.
Bence içinde bilim, sanat, felsefe, psikoloji, magazin, tarih, dinler tarihi, ekonomi ve siyaset gibi pek çok konuyu barındıran böyle bir seriyi tek bir kişinin yazması mümkün değil. Bu güçlü bir ekip işi ve öyle de olması gerekir. Bu yazara bir eleştiri değil, çünkü hiçbir büyük iş tek başına başarılamaz. Her kim yazdıysa veya yardım ettiyse tebrik ediyorum. Bu yıl okuduğum en iyi kitaplar arasında kesinlikle…
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi
1 yorum
Rogojin (@rogojin)
Yorumunuz sebebiyle okuyayacağim
31.01.16 beğen cevap
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5 - İstanbul

Bildiğim, inandığım, bir sosyolog olmaktan ve kadın olmaktan öte önce insan olarak savunduğum her şeyi içinde barındıran, düşünmeye iten sorgulatmaya iten bir anlamda kurgusuyla da sosyolojik ve psikolojik analizler üreten bir kitap. Yazarın bilgi birikiminin hat safhalarda olduğunu ve sadece bilmeyip gerçekten büyük bir duyarlılığa da sahip olduğunu görüyorsunuz. Bitmesi en olabilecek, olması gerektiği şekilde bitti. benim bu seride en sevdiğim şeylerden biri de artık kimsenin bir kahraman olarak sunulmaması. bazı kitaplarda öyle bir anlatım var. Artık çok seçici davrandığımdan o tarz kitaplara pek rağbet etmiyorum. Bu kitapta hepsine kızıyorsunuz bir yandan da anlıyorsunuz çünkü İNSAN. insan denen varlığın karmaşasını, hatalı yapısını anlayınca en öfkelendiğiniz kibirli ve bencil karakteri bile bir müddet sonra anlayabiliyorsunuz.hepsinin hataları, yanlış kararları var. Kitaptaki karakterlerin kendi tercihleri doğrultusunda yaşamlarının şekillenmesi en doğru şeylerden biriydi. Sonuçta Kader denen bir şey varsa bile bu insanın tercihi ve kararıyla şekillenebilen değişebilen bir şey.Gerçekten yıkıp dökmek, bize benzemeyenlerden nefret edip onları ötekileştirmek yerine farklılıkları kucaklayabilsek, saygı duymayı öğrenebilsek sanırım hayat daha anlamlı olur. Ya savaşarak öldürerek yok edicek insan kendini ya da bir şekilde dönüştürecek evreni daha anlamlı bir hale. Sadece ben yazarın olduğu gibi -Sosyolojinin ve toplumumuzun gerçekliğinin üzerimde yarattığı biraz pesimist etkiden olsa gerek- umutlu olamıyorum pek.
ataç ikon Pi
kitaba 8 verdi
2 yorum
Ergün Çil (@erguncil)
Çok güzel ve örnek bir inceleme yazmışsınız. Teşekkür ederim. Ben daha ilkini okudum, 2.sine başlayacağım ama ne demek istediğinizi geyet net anladım..
11.07.15 beğen cevap
Merve Arslanalp (@mervearslanalp5)
teşekkür ederim bazen düşüncelerim çok yoğun olduğundan ifade edemiyorum pek ama anlatabildiysem ne mutlu :)
12.07.15 beğen cevap
hazel duru

hazel duru

@hazelduru

ÇİZGİ DIŞI...ÇİZGİ ÖTESİ
Seride en beğendiğim anlar, yazarın, karakterlerin ilk temaslarında parantez içinde,ilerleyen zamanlarda birbirlerinin hayatlarının neresinde olacaklarını fısıldaması… Heyecan verici , ilgi uyandırıcı buldum. Ardından da hayatın nasıl sürprizler hazırladığını düşündüm bizlere uzuun uzun.
Müzik önerilerini ( adı üzerinde öneri, kimse öneriye emir muamelesi yapmamalı, eleştirmiş olmak için de eleştirmemeli diye düşünüyorum) merak ettim, istediğimde dinledim. Bunları yazan biri nasıl müzikler önermiş diye… Bir sonraki kitabından alıntı yapıp kitabına yazması da farklı geldi. Farklılıklarımız özgürlüğümüzdür.
Kitapların tamamı bir uyanış çağrısı, şuan içinde derin uyuyarak yaşadığımız rüyadan uyanmamız için bir çaba… Kendimize uyanmaya çağrı…
Her açıdan nasıl sömürüldüğümüzü gösterebilmek adına kitapta verilen bilgiler, kimi zaman bildiklerimi tekrar hatırlattı kimi zaman da bilmediklerimi öğretti. Hedefi olan bir kitap, heyecanım dinmeden okudum ancak sonundaki bazı şeyler beni rahatsız etti. Sonuna kadar, potansiyelin olumlu kullanımına odaklanılırken sonunda birine yapılan bir şey beni üzdü. Ancak bu benim bakış açımla alakalıdır. Motive eden, umut veren, değerleri savunan inancın gücünü vurgulayan bir seri… Okunmasını kesinlikle tavsiye ederim. Yazara da özünde savunduğu düşünceler için teşekkürlerimi iletirim…
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi
0 yorum
nlgnycydncr

nlgnycydncr

@dunyasnilzehes

BİZ
Pi icerisinde siyaseti, sanati, felsefeyi, psikolojiyi, sosyolojiyi,bilimi,aşkı anlatan cok yönlü bir kitap.Gözünüz korkmasin ilk iki kitaba gore olay örgüsünden cok sanat,siyaset,bilim,din konularına daha cok deginilmis ama insanı bogmadan gelişmiş bütün bu anlatımlar. Anlatılan bütün fikirlere tamammiyla katılmak mümkün değil tabi ama bazı gerçeklere ışık tutmuş Pi .Içinde bulunduğumuz sistemin bir türlü değişmediğini ve degismeyecegini üstüne başa başa vurgulamış Akilah.
Pi ile düşüneceksiniz, sorgulamaya başlayacaksınız.
Gelelim kahramanlarımıza herbirinin farklı hikayesi Pi ile sonlaniyor gerçi her son bir başlangıçtır kimi kahramanlar için Pi de bir başlangıç oldu bence.
Kahramanların kendi iç dünyalarında yaptıkları hesaplaşmalar ara ara ben olsam nasıl tepki verirdim diye şöyle bir düşündürtmüyor değil hani!!Ve gördük ki en uc noktalarda yaşayan insanların bile düşündüklerinden çok farklı bir noktaya gelebilmesi ancak ve ancak kendilerine yalan söylemeyi biraktiklarinda meydana gelmesi yada o yalanlar içinde suruklenmesiyle yol alıyor.
Son sayfalara geldigimde yazarımız unuttu mu acaba Can&Özge meselesini derken ortaya çıkıyor herşey açıklığıyla. Ve kitapta yazarımızın son kitabi Aeden den bir parça alıntı yapması hoş olmuş.En kısa zamanda okuyacakları arasında Aeden de.
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi
0 yorum

Pi - S41

neden biliyor musun?Çünkü kandırıldılar,kafaları karışınca seyre daldılar. Bunların taktiği,dikkati başka yöne çekip adamı seyirci yapmaktır.Kafa karıştırarak,bilgiyi saptırarak sinsi bir virüs gibi girerler akıllara,ne kadar çabalarsan çabala hiçbir şeye etki etmeyeceğine inandırırlar seni ve işte o zaman üşengeçlik iner yüreğine...Gitmesem de olur dersin.ben olmasam da olur dersin,ben yardım etmesem de olur dersin...Olacaksa zaten olur dersin! Ve ancak o zaman kazanırlar.sen seyrederken yağmalarlar...Peki kim bunlar? Sağcılar,solcular,kapitalistler,emperyalistler,faşistler değil! Haklarını bilmeyen ve diğerlerinin haklarını yağmalamanın kurnazlık olduğunu öğrenmiş,yedikleri haklar tekamülsüz babaları tarafından alkışlanmış evrimsiz yağmacılar.İnsan değiller,sadece sahip olmayı bilirler.sahip oldukça daha fazlasını ister,fazlasını aldıkça acımasızlaşırlar. Acımasızlaştıkça arsızlaşırlar. Ama ne kadar evrimsiz olurlarsa olsunlar kışkırtarak olmaz özge... sabırla olur.''
BÜŞRA AYDOĞAN tarafından eklenmiştir.
Duygu

Duygu

@duyguuuu - Antalya

Ağaç filizi koruduğun için ağaç olur, filiz tohumu koruduğun için filiz olur. Sen tohumu korumasan ağacı kucaklayamazsın, aynı demokrasi gibi, eşitlik, hakkı koruduğun için var olur; adalet, eşitliği koruduğun için… Sahip çıkmalıyız korumak için, kavga etmeden, savaşmadan sahip çıkmalıyız, işte o zaman kapasitemiz de hak ettiklerimiz de artar.

Azra Kohen // Pİ
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
7 yorum
Uğur Özğün (@ugurozgun)
Ağaç filiz biraz tuhaf bir yaklaşım olmuş ?
12.12.18 beğen cevap
Sima Tok (@simatok)
Ben de kitabın bu bölümünde çok etkilenmiştim. Kohen gerçekten çok başarılı bir yazar.
12.12.18 beğen 1 cevap
Efe. (@cramatoria)
Yanlız adalet ve eşitlik aynı şeyler değildir hatırlatmak isterim ..
12.12.18 beğen cevap
Efe. (@cramatoria)
Teşekkür ederim doğru yazılışı o fakat TDK’da mı staj yaptınız acep ..
12.12.18 beğen cevap
Efe. (@cramatoria)
Dikkatli bi kullanıcı hmm 🙏
12.12.18 beğen cevap
Kübra Oğuz

Kübra Oğuz

@kubraoguz

Sevgiyle edilmiş bir motivasyondan daha kuvvetli hiç bi şey olamaz, özellikle de sevginin yokluğunu çeken biri için.
ataç ikon Pi
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ayşe Yılmaz

Ayşe Yılmaz

@ayseyilmaz

" Sonuçta hakkına sahip çıkamayan, kandırıldığını bildiği halde kıçını kaldırmayan uyuşukların ülkesiydi burası! Sahip çıkmayı bilmeyen, hareket ederek değil şikayet ederek rahatlayanların ülkesi...
ataç ikon Pi
kitaba 7 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Alp y.

Alp y.

@alpy - Ankara

Çünkü artık hazırlıklıyım. Çünkü artık dikkat ediyorum yanıma kimi yaklaştırdığıma, çünkü artık yağmalanmaya açık değilim. Çünkü artık farkındayım
ataç ikon Pi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Tokmakan ♌️

Tokmakan ♌️

@tokmakan - Mersin

Bir kez daha öğrenecekti, insan kayboldukça yüzleşirdi kendisiyle aslında.
ataç ikon Pi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
51
KİTAP
Kitapyurdu Çok Satan Kitaplar
Kitapyurdu'nun edebiyat kategorisinde çok satan kitaplar listesine göre hazırlanmıştır....
57
KİTAP
Idefix Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden idefix'in en çok satan kitaplarının güncel listesidir. Çok satan kitapları ta...
54
KİTAP
D&R Çok Satan Kitaplar
En popüler kitap satış sitelerinden biri olan D&R'ın çok satan kitaplarının güncel listesidir. Kitap satın almadan önce liste...
50
KİTAP
Babil.com Çok Satan Kitaplar
Türkiye'nin önde gelen kitap satış sitelerinden babil.com'un en çok satan kitaplarının sıralandığı güncel listedir. ...
209
KİTAP
Asla Unutmak İstemediğimiz Kitaplar
Asla unutmak istemediğimiz, aklımızın bir köşesinde hep dursun dediğimiz en etkileyici kitapları bu listede paylaşıyoruz....
pınar turan

pınar turan

@pinarturan480

SEN BAŞLAYACAKSIN
''diğerlerinin gözünde adam olurken,tüm insanlığınızı kaybederdiniz aslında,çünkü ruh değersizleştikçe güç artardı.
ataç ikon Pi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum