up
ara

Ağaçların Özel Hayatı

Ağaçların Özel Hayatı Konusu ve Özeti

Ağaçların Özel Hayatı
Belgelerim kitabının da yazarı Alejandro Zambra tarafından kaleme alınan Ağaçların Özel Hayatı kitabı Öykü (Çeviri), türünde okuyucusu ile buluşuyor. Notos yayınevinden 2015 yılında 9786059851220 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Ağaçların Özel Hayatı isimli kitap 91 sayfadan oluşuyor. Ağaçların Özel Hayatı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Notos
ISBN: 9786059851220
Sayfa: 91 sayfa Basım Tarihi: 2015
Genç Latin Amerika edebiyatının parlak bir örneğiŞilili yazar Alejandro Zambra, İspanyolca yazan en iyi yazarlar arasında gösteriliyor. İkinci romanı Ağaçların Özel Hayatı'nda geçmiş ve geçmişin belkileri ile gelecek ve geleceğin getirebilecekleri üzerine bir hikâyeler zincirini takip ediyoruz. Ağaçların Özel Hayatı, Verónica'nın resim kursundan dönmeyişiyle başlıyor. Öğretmen ve pazar günü yazarı Julián'ın önce küçük Daniela'yı uyutmak için anlattığı doğaçlama hikâyeler olarak. Bekleyiş uzadıkça Julián hikâyeleri istemsizce kendi hayatlarına döndürüyor. Anımsayışlarla, çağrışımlarla, gözlemlerle ve bunlardan yaratılmış bir gelecekle, Daniela'nın geleceğiyle dolu özel hayatlar Verónica'nın yokluğuyla şekilleniyor, her sözcüğünde onun dönüşünü bekliyor. "Kitap o dönene ya da Julián onun dönmeyeceğine emin olana dek sürüyor."
c

c

@tennesseewhiskey

Güzel metin
Yazarın okuduğum ilk metni, diğer incelemeleri okuyunca kitabın hakkı pek verilmemiş gibime geldi, tabii edebi bir metin, ister istemez kişisel zevk öne çıkıyor, kitabı bir gece boyunca okuyup bitirdim. Şimdi yazacaklarım kitaptan ayrıntı içeriyor. Kitap bir gece eve dönmeyen Veronica'yı bekleyen ve üvey kızını uyutmaya çalışan Julian'la merkezlenmiş. Veronica eve gelmeyen ilk kadın değil Julian'ın hayatında, buradan çıkarak Julian'ın geçmişine, geçmiş ilişkisine gidip yine eve dönmeyen bir kadın buluyoruz, sonra o kadının eve dönmemiş kadını -annesi- , aslında bir dönmeyenler ve ayrılışlar, kopuşlar, dağınık aileler hikayesi. Burada Şili'nin cunta döneminin bir etkisi var mı bilmiyorum, fikri olan, bilen varsa, lütfen aydınlatsın, ama muhtemel, ben öyle ilişkilendirdim ister istemez. Belki de kültürel bir durumdur, uzun uzadıya üvey aileler üzerinde durmuş yazarımız. Satır içlerinde Julian, çevresindekiler arasında ailesi olan tek kişi gibi, onun geçmişine de gidip sokağa çıkma saatinin gelmesini bekleyen bir ailenin gecesine, oynadıkları oyunlara, çaldıkları şarkılara, şarkıları söyleme "biçim"lerine tanık oluyoruz. Ten renkleriyle kurulan kimlikler, Julian'la İngilizce öğretmeni arasında geçen konuşmalar, hatta Julian'ın bir türlü yeşermeyen bonzai'si bile bize bir şeyler anlatmak istiyor sürekli. Karakterler ve onların bu "gelmeyen" insanlara ve bu "beklenen birinin bir gece gelmediği" veya " birinin gitmesinin ve gelmemesinin an meselesi olduğu" durumlara verdikleri tepkiler de işlenmiş. Dediğim gibi hem Latin edebiyatını hem de yazarı pek tanımadığımdan eksikli doğrulu kısaca bunları aktarmak istedim. Yazarın diğer kitapları Bonzai ve Eve Dönmenin Yolları'nı listeye ekledim. Aralarında en azından yazarın kendi serüveni içinde bir bağ vardır gibime geliyor, isimleri dahi Ağaçların Özel Hayatı'nda aktardıklarıyla çağrışımlı.
3 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

Kitap Veronica'nın iş yerinden geri dönmeyişi ile başlıyor. Kocası Julian, küçük Daniela'yı Veronica gelmeden uyutmak istiyor, Veronica'nın gelip gelmeyeceğini bilmiyor, ama önemli de değil zaten. Kitap her ne kadar kadının eve gelip gelmemesini temel olarak alsa da alt metin Julian'ın geçmiş yaşantısı, gelecek öngörüsü olarak işlenmekte. Düşünce çok güzel, metafor olarak ağaçlar kullanılsa da aslında göndermeler hep insanların diğer insanlara göre yerini betimliyor. İçerik olarak ise bence ödüller kazanacak kadar bir doyuruculuk yok. Türk edebiyatçılarımızın bir çoğu bile bu içe yolculuğu çok güzel anlatabiliyor. Kısaca, düşünce ve kurgusu güzel, basit gibi gözükse de çok şey anlatan fakat anlattıklarının içeriği görkemli durmayan bir kitap. Diğer kitaplarını merak ettirmedi değil, ama tarzının aynı olduğunu düşünüyorum. Latin Amerikalı yazarlarda bir kitap takıntısı var, kitap sevme üzerine yoğunlaşmışlar. Sanırım bu beni tedirgin ediyor bir kitabı okurken. Bilemiyorum obsesiflik mi değil mi ama kitabın içinde kitap sevgisine dair bir şey geçtiğinde beni huzursuz ediyor.
4 beğen · 0 yorum
Butimarr

Butimarr

@butimarr

OKUMAYIIINNN
Sabit fikir dergisi 2015 yılında çıkan ses getiren ve en çok konuşulan romanlarıni seçti... Bu kitapta bu listenin içinde yer aldı ve bu yüzden okumuş bulundum . Bu listede olduğu için okuduğum ve pişman olduğum kitapların biri de "ağaçların özel hayatı " çok nadir söylerim okumayın diye ama bu kitap için net olarak diyorum okumayın . Zira zaman kaybı... Neden çok konuşulduğunu anladım ama ... bence herkes insan böyle bir kitap neden yazar demiş olabilir .. okuyan varsa lutfen bir cikarim da bulunduysa banada soyleyiversin :)
2 beğen · 0 yorum

Ağaçların Özel Hayatı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Rosart

Rosart

@rosart

Hayat, canlı ve keskin renklerle şipşak bir geçmişin kurulduğu kocaman bir albüm.
ataç ikon Ağaçların Özel Hayatı
kitaba 4 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"sevmekten vazgeçmek için seviyor ve başkalarını sevmek ya da bir süreliğine veya sonsuza dek yalnız kalmak için sevmekten vazgeçiyor. Bu temel doktrin. Tek temel doktrin."
ataç ikon Ağaçların Özel Hayatı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
1 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Nihayetinde Şili'de İtalyanca bilmeden İtalyan şiiri dersleri vermek pek de mesele değil, çünkü Santiago, İngilizce bilmeyen İngilizce hocası ve ancak güçbela diş çekebilen diş doktoru kaynıyor - fazla kilolu antrenörler ve derse girmeden önce hatırı sayılır dozda sakinleştirici ilaç kullanan yoga hocaları da cabası."
ataç ikon Ağaçların Özel Hayatı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
Evren Erarslan

Evren Erarslan

@evrenerarslan

"Hafızasını bir çantaya tıkmak ve bu çantayı ağırlığı sırtını sakatlayıncaya kadar doldurmak istiyordu."
ataç ikon Ağaçların Özel Hayatı
kitaba 7 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

Gelecek kısılmış seslerin, diyor Julián yüksek sesle.
Merhaba, iyi geceler, diyor, ben kısılmış bir sesim.
Piyasada bulabileceğiniz en iyi kısılmış ses benim.
ataç ikon Ağaçların Özel Hayatı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum
c

c

@tennesseewhiskey

Kitaplarda Adı Geçen Şarkılar
Satır aralarından.
ataç ikon Ağaçların Özel Hayatı
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
5 beğeni · 1 yorum beğen ikon
Gökdeniz mert (@pote)
Bravo ses mükkemel o kitabı okudum Nasıl iletişim kurduklarını yağmurlu mevsimi göre Davrandıkları mükkemel bir kitaptır ??Ekosistemi Ağaçların bir dili olduğunu Anlıyorsunuz Teşekkürrler Paylaştığınız için
11.05.18 beğen cevap
6.4/10
16 oy
Sence kaç puan almalı?
0