up
ara

Felsefenin Kısa Tarihi

Felsefenin Kısa Tarihi Konusu ve Özeti

Felsefenin Kısa Tarihi
Felsefenin Kısa Tarihi kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Güçlü Ateşoğlu
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
ISBN: 9786051711171
Sayfa: 360 sayfa Basım Tarihi: 2015
Felsefe gerçekliğin doğası ve nasıl yaşamalıyız sorularıyla başlar. Felsefenin Kısa Tarihi, görünüş ve gerçek, benliğin doğası, tanrının varlığı ve hem birey hem de toplumun bir üyesi olarak nasıl yaşamamız gerektiği gibi felsefenin ana temalarına odaklanıyor. 2000 yıllık Batı felsefesini Sokrates'ten hayvan hakları hareketine kadar ana hatlarıyla sunuyor.

Warburton çoğumuzun gözünü korkutan ve anlaşılmaz bulduğu felsefeyi herkesin anlayabileceği ve günlük hayatında kullanabileceği bir konu haline getiriyor. Batı felsefesinin büyük düşünürlerini kronolojik sırayla tanıyacağınız, zevkle okunacak mükemmel bir giriş kitabı. Batının düşünce tarihiyle ilgilenmek isteyenler için en uygun başlangıç noktası. -Publishers Weekly-

Felsefe öğrenmek isteyenler için paha biçilmez bir klasik. Felsefenin sanıldığı kadar karışık ve zor olmadığını, tam tersine güzel bir zihin alıştırması olduğunu kanıtlıyor.-Oxford Times-

Batı felsefesi tarihinde bir gezinti, öğretici ve eğlenceli.-Sacramento News and Review-
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Felsefenin Kısa Tarihi
Felsefenin Kısa Tarihi, ünlü düşünür ve bilim insanlarının, hayatlarındaki ön plana çıkan özelliklerinin, ideallerinin ve etkilendikleri düşüncelerinin akıcı bir dille anlatıldığı bir kitaptır.

Platon’un Diyalogları’ndan Sokrates’e dair birşeyler öğrenmek, Pyrrhon’un şüpheciliğinin nedenlerini görmek, Epikuros’un sade bir yaşamdan yana olduğu, Cicero’nun yaşlılık sürecini nasıl yöneteceğimizi kendimizin belirleyeceği görüşünde olması, kartezyen şüpheciliğin öncüsü Descartes’ın bu fikri uygulama şekli, Berkeley’in varoluşu algılayış şekli, Rousseau’nun Genel irade yaklaşımı, Immanuel Kant’ın duygu ve ahlakın karıştırılmaması gerektiğini savunması, Hegel’in ve Kant’ın yazılarında soyut bir dil kullanmaları ve daha birçok ünlü ismin öncü olduğu konular...

Düşünür ve aynı zamanda başarılı birer matematikçi olan Descartes ve Pascal, Felsefe ile Geometriyi buluşturan Spinoza ve daha adını sayamadığım birçok düşünür var kitapta. Pascal’ın babasının hesap yapması için tasarladığı mekanik hesap makinesi oldukça ilgimi çekti.

Belki en iyisi değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmek...
Belki Boethius’un dediği gibi “Hiçbir şey kendi içinde kötü değildir; her şey onun hakkında nasıl düşündüğünüze bağlıdır.”
Machiavelli’nin dediği gibi belki de başarı büyük oranda iyi talihe bağlıdır.

Bu kitap sayesinde, Platon’un Devlet adlı kitabını okunacaklar listeme ekledim.

Kitaptan bilmediğim birçok konuyu öğrendim. Belki Felsefe konusunda eğitim alan biri için konular çok kısa anlatılmış olabilir. Sadece ilgi alanı Felsefe olan benim gibi okurlar için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 9 verdi
0 yorum
Nesli-han

Nesli-han

@neslihankamalak

FELSEFE OKUMAK HİÇ BU KADAR KEYİFLİ OLMAMIŞTI.?
Sokrates'ten, Peter Singer'a kadar düşünce tarihinde keyifli bir gezintiye ne dersiniz? Kitapta kırktan fazla filozofun düşünce deneyleri anlaşılır örneklemeler ve net açıklamalarla anlatılmış.
Şimdiye kadar ağırlıklı olarak, toplumun gelişimini tarihin yapısı içerisinde ele alan filozafların düşüncelerini incelemiştim.(Hegel, Marx, Engels)Bu nedenle Felsefenin Kısa Tarihi kitabı daha önce incelemediğim birçok düşüncenin kapısını araladı. Son zamanlarda altını çizdiğim cümlelerin bu kadar çok olduğu bir kitap hatırlamıyorum.
- Yaşamanın en iyi yolu şuydu: Sade bir yaşam tarzı benimsemek, etrafınızdakilere nazik olmak ve dostlarınızın çevrenizde olması. (EPIKUROS)
- Zenginlik, güç ve saygı gelip geçicidir. Hiç kimse mutluluğunu böyle kırılgan temellere oturtmamalıdır . Mutluluk daha sağlam bir şeyden, kaybedilemeyecek olandan gelmelidir. (BOETHIUS)
- Ahlak sadece ne yaptığınızla değil, onu neden yaptığınızla da ilişkilidir. (IMMANUEL KANT)
- Sizden başka hiç kimse , hayatınızla ilgili olarak ne yapacağınıza karar veremez. (JEAN-PAUL SARTRE)
İyi okumalar...
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi
1 yorum
Hayata Gülümse (@hayataagulumse)
Bu aralar felsefeye iyice takıldım kaldım. Tam bitti diyordum ki işte yeni birtane daha. Friedrich Nietzsche'ye hayran kaldım diye kızdığı bütün felsefecilere bende kızmaya başliyorum ? inceleme için teşekkürler. Bu kitapta okunacak anlaşıldı ?
16.11.17 beğen 1 cevap
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

FELSEFENİN KISA TARİHİ
Felsefenin Kısa Tarihi
Yazar: Nigel Warburton Çevirmen: Güçlü Ateşoğlu Yayınevi : Alfa Yayıncılık Sayfa Sayısı: 360

Felsefeye giriş yapmak isteyenlerin ve hatta felsefe sevmeyenlerin zevkle okuyacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.Her filozof kısa ve net açıklamalarla anlatılmış.Ne fazla detay ne de kafanızı karıştıracak yabancı terimler var . Olanların da açıklaması yapılmış.Kitap kırktan fazla filozofu anlatmış.Sokrates, Aristoteles , Karl Marx, Jean - Paul Sartre, Sıgmund Freud , Albert Camus ,Peter Singer ve diğerleri.
Felsefenin otorite isimlerinin kim olduğunu, ne düşündüğünü merak ediyorsanız bu öğretici olduğu kadar eğlenceli de olan kitabı tavsiye ederim
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 7 verdi
0 yorum
Fatma

Fatma

@sosyolojiokuyanedebiyatsever

Felsefeye yeni başlayanlar için en sadeleştirilmiş şekilde felsefe tarihini anlatan bir kitap. Kırk başlık altında filozofların hayatı ve düşüncelerini anlatıyor. Felsefeye giriş için Sofie'nin Dünyası'nı önerirler ama bu bu kitabı öneriyorum, gerçi bir kaç aydır bu kitabı da baya okuyan var, popüler oldu, keşke olmasaydı. Bazı kitapların bu kadar popüler olmasını sevmiyorum. Ele ayağa düşmüş gibi hissediyorum öyle olmamasına rağmen. Her neyse.. Sindirerek okunması gereken bir kitap, ilk defa Alfa Yayınlarından okudum pek bi beğendim devamı gelecek.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi
0 yorum
Sevgi-Mustafa Şimşek

Sevgi-Mustafa Şimşek

@mustafasimsek0

Felsefeye Yeni Başlayanlar
Eğer sizde benim gibi felsefeye merak sardıysanız, felsefe nedir'den çok filozofların düşünceleriyle kendi kafanızda felsefenin tanımını yapacağınız olabildiğince açıklayıcı, olabildiğince eğlenceli ele alınmış bir kitap. Sıkılmadan okuyabileceğiniz, aklınızda canlandıracağınız sorular ve örneklerle beyin fırtınası yaptırıyor. Aklımızda doğal olarak felsefi terimleri bilmememizden kaynaklanan acaba ağır mı? gibi soruları bir kenara atarak bu kitap ile başlangıç yapabilirsiniz :)
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 10 verdi
1 yorum
Emrullah Uğur (@emrullahugur)
Fiyatı şuan DR'de 9.90
07.09.16 beğen cevap

Felsefenin Kısa Tarihi - S41

Kendi ölümünüzü hayal edebilseniz de edemeseniz de var olmamaktan korkmanız çok normaldir. Kim ölümden korkmaz ki? Eğer endişeleneceğimiz bir şey varsa kesinlikle bu odur. Yıllar sonra olacak bile olsa, bu dünyadan olmamak insanı korkutur. Bu içgüdüsel bir duygudur. Bu konuya kafa yormayan insan yoktur belki de.
little holy tarafından eklenmiştir.
BUKALEMUN

BUKALEMUN

@karacurin

"Sokrates'i böyle bilge kılan şey, durmaksızın soru sorması ve düşüncelerini tartışmaya daima istekli olmasıdır. Yaşamın ancak ne yaptığınızı düşünürseniz yaşanmaya değer olduğunu söylemişti. Sorgulanmamış bir varoluş koyunlara uygundur, insanlara değil. Sokrates bir filozof için alışılmadık biçimde bir şeyler yazmayı reddetti. Ona göre konuşmak yazmaktan daha iyiydi. Yazılı sözcükler insana karşılık vermez; onları anlamadığınızda açıklama yapamazlardı. Sokrates yüz yüze konuşmanın çok daha iyi olduğuna inanıyordu. Konuşma sırasında konuştuğumuz kişinin nasıl biri olduğunu hesaba katabilir; mesajın yerini bulması için söyleyeceklerimizi buna göre uyarlayabiliriz. Sokrates yazmayı reddettiği için bu büyük insanın inandığı ve tartıştığı düşüncelerin çoğunu en parlak öğrencisi Platon'un eserleri yoluyla öğreniriz. Platon, Sokrates ile soru sorduğu insanlar arasındaki"

-Telefonu bilseydi?
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
Gülşah GC (@guher)
Son cümleyi bitirseydiniz keşke.
10.12.18 beğen cevap
homoviator

homoviator

@homoviator

"insan özgür doğar, oysa her yerde zincire vurulmuştur.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

Kendinizi bir düşünceye adarsanız hayal kırıklığına uğrarsınız.
Pyrrhon
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Guapo

Guapo

@ilay

Fark etsek de etmesek de hepimiz başkalarının üzerinde hakimiyet kurmaya çalışırız. s.93
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Hep Okur

Hep Okur

@okumak

Çok fazla şeye kesin gözüyle bakmak kumdan kaleler inşa etmek gibidir.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
264
KİTAP
Hazinem Dediğim Kitaplar
Kitap hazineleri ortaya çıksın! Hazine değerindeki kitaplarımızı bu listede paylaşıyoruz. Sen de en değer verdiğin ve herkesi...
104
KİTAP
Felsefe Severlere Kitap Tavsiyeleri
Felsefe okumayı seven, hatta kendi çapında felsefi düşünceler üretmeye hevesli felsefe düşkünlerinin okuması gerektiğini düşü...
14
KİTAP
Felsefe Tarihi Üzerine Kitaplar
Felsefe tarihi, filozoflar, düşünürler, yapıtları ve bulundukları dönemleri inceleyen, düşünceler ve akımlar arasıdan alakala...
6
KİTAP
Eğlenceli Felsefe Kitapları
Felsefeden korkma! Felsefeyi eğlenceli yollarla anlatan en eğlenceli felsefe kitapları bu listede. Felsefeyi hiç sıkılmadan, ...
34
KİTAP
Filozofları Anlatan Kitaplar
Dünyaca ünlü düşünürlerin ve filozofların hayatlarını, düşüncelerini, temsil ettikleri akımları ve bulundukları dönemin şartl...
Adem Tepe

Adem Tepe

@ademtepe

 paylaşım fotoğrafı
Kitap ilişkilendirirken zorlandım. Meğer aynı isimde çok sayıda varmış, bu en sonuncusu çıktı iyi mi :)
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Doğa Karaçelik

Doğa Karaçelik

@dogakaracelik

 paylaşım fotoğrafı
Felsefe, hayatımızda bir dönem oturtmamız gereken önemli bir basamaktır.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
batu galatasaray (@batugalatasaray)
Kitap bahane deniz şahane 😂😂😂
14.08.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Pragmatizm akımı
“Bir sincap, büyük bir ağacın gövdesine sıkıca tutunmuştur. Ağacın diğer tarafında, gövdesine sokulmuş bir avcı vardır. Avcı ne zaman soluna doğru hareket etse, pençeleriyle ağaca tutunan sincap da kendi soluna doğru hareket ederek ağacın etrafında ilerler. Avcı sincabı bulmaya çalışır, fakat sincap her seferinde avcının görüş alanının dışında kalmayı başarır. Aynı durum saatlerce aynı şekilde devam eder, avcı bir an bile olsa sincabı göremez. Bu durumda, avcının sincabın etrafında döndüğünü söylemek doğru mudur? Bunun üzerine bir düşünün. Avcı gerçekten avının etrafında dönmüş müdür?”

Amerikalı filozof William James, Pragmatizm yaklaşımıyla bu konuyla ilgili fikir yürütür.
Pragmatizm, sonuçlara yönelik düşünmeyi temel alan bir felsefe akımıdır.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
2 yorum
Orhan Şahin 🇹🇷 (@orhansahin)
- Avcı aklıyla bulmaya çalışmış sincap dürtüsüyle kaçmış ağaç bak sen şunlara diyip gülmüş :)
03.02.18 beğen cevap
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Pasif ve aktif varoluş
“Kötü bir şey meydana geldiğinde, örneğin birisi size kaba davrandığında ve gözünüz kararıp nefretle dolduğunuzda, bu oldukça pasif bir var olma şeklidir. Tek yaptığınız olaylara tepki vermektir. Dışarıda olup bitenler öfkenize neden olur. Hiçbir biçimde kontrol elinizde olmaz. Bundan kaçmanın yolu, davranışı şekillendiren nedenleri daha iyi anlamaktır. Spinoza'ya göre yapabileceğimiz en iyi şey duygularımızın dış olaylardan ziyade kendi seçimlerimizden ortaya çıkmasıdır. Bu seçimler asla tam anlamıyla özgür olamasa da pasif olmaktansa aktif olmak daha iyidir.”

Asıl bilgeliğin aktif davranmak olduğu konusu güzel özetlenmiş kitapta.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez

Başlıyorum... paylaşım fotoğrafı
Başlıyorum...
Kitaptan Sn @melisaholmes un incelemesi sayesinde haberdar oldum. Bu yüzden çok teşekkür ediyorum öncelikle :)

“Varoluş hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı” diyor Tanıtım bülteninde.

Eğlenceli bir yolculuğa çıkalım bakalım :)
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 9 verdi, inceleme ekledi.
3 yorum
BUKALEMUN (@karacurin)
Boş durmak yok ha. ??
31.01.18 beğen 1 cevap
Emre ÖZTÜRK (@emreozturk)
Felsefe için başucu kitabı niteliğinde ?
31.01.18 beğen 2 cevap