up
ara

Felsefenin Kısa Tarihi Kitap İncelemeleri

Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Felsefenin Kısa Tarihi
Felsefenin Kısa Tarihi, ünlü düşünür ve bilim insanlarının, hayatlarındaki ön plana çıkan özelliklerinin, ideallerinin ve etkilendikleri düşüncelerinin akıcı bir dille anlatıldığı bir kitaptır.

Platon’un Diyalogları’ndan Sokrates’e dair birşeyler öğrenmek, Pyrrhon’un şüpheciliğinin nedenlerini görmek, Epikuros’un sade bir yaşamdan yana olduğu, Cicero’nun yaşlılık sürecini nasıl yöneteceğimizi kendimizin belirleyeceği görüşünde olması, kartezyen şüpheciliğin öncüsü Descartes’ın bu fikri uygulama şekli, Berkeley’in varoluşu algılayış şekli, Rousseau’nun Genel irade yaklaşımı, Immanuel Kant’ın duygu ve ahlakın karıştırılmaması gerektiğini savunması, Hegel’in ve Kant’ın yazılarında soyut bir dil kullanmaları ve daha birçok ünlü ismin öncü olduğu konular...

Düşünür ve aynı zamanda başarılı birer matematikçi olan Descartes ve Pascal, Felsefe ile Geometriyi buluşturan Spinoza ve daha adını sayamadığım birçok düşünür var kitapta. Pascal’ın babasının hesap yapması için tasarladığı mekanik hesap makinesi oldukça ilgimi çekti.

Belki en iyisi değiştiremeyeceğimiz şeyleri kabul etmek...
Belki Boethius’un dediği gibi “Hiçbir şey kendi içinde kötü değildir; her şey onun hakkında nasıl düşündüğünüze bağlıdır.”
Machiavelli’nin dediği gibi belki de başarı büyük oranda iyi talihe bağlıdır.

Bu kitap sayesinde, Platon’un Devlet adlı kitabını okunacaklar listeme ekledim.

Kitaptan bilmediğim birçok konuyu öğrendim. Belki Felsefe konusunda eğitim alan biri için konular çok kısa anlatılmış olabilir. Sadece ilgi alanı Felsefe olan benim gibi okurlar için okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum. Keyifli okumalar dilerim.
ataç ikon Felsefenin Kısa Tarihi
kitaba 9 verdi
0 yorum