up
ara

Arkadaşlıktaki Saadete Dair

Arkadaşlıktaki Saadete Dair Konusu ve Özeti

Arkadaşlıktaki Saadete Dair
Mutsuz Olmak-Bir yüreklendirme kitabının da yazarı Wilhelm Schmid tarafından kaleme alınan Arkadaşlıktaki Saadete Dair kitabı Psikoloji, türünde okuyucusu ile buluşuyor. İletişim Yayınevi yayınevinden 2015 yılında 9789750517983 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Arkadaşlıktaki Saadete Dair isimli kitap 70 sayfadan oluşuyor. Arkadaşlıktaki Saadete Dair kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: İletişim Yayınevi
ISBN: 9789750517983
Sayfa: 70 sayfa Basım Tarihi: 2015
İçinde yaşadığımız modern şehir hayatında, bir yandan görevler ve zorunlu ilişkiler içinde boğulurken, diğer yandan karşı kutuptaki yalnızlık tehdidiyle baş etmeye çalışıyoruz. Bu ikilem karşısında, arkadaşlık kavramı her geçen gün daha fazla değer kazanıyor. Arkadaşlarımız, hayatın zorluklarını ve sarsıntılarını beraber savuşturduğumuz sığınaklara dönüşüyor. Peki arkadaşlık tam olarak ne anlama geliyor? Wilhelm Schmid işte bu sorunun peşine düşüyor. Gerçek bir arkadaş nasıl olmalıdır? Arkadaşlığın farklı türleri nelerdir? Kişinin çok arkadaşının olması iyi ya da gerekli bir şey midir? Nasıl arkadaş edinilir? Arkadaşlığa özen göstermek neleri kapsar? Ömür boyu arkadaş kalmak mümkün müdür? Arkadaşlık ilişkisi duygusal, manevi ve zihinsel olarak bize ne kazandırır? Arkadaşlıkta yaşanan sorunlar nasıl aşılır? Kendimizle arkadaş olmak ne demektir ve gerekli midir? Samimiyet, yakınlık ve ilgi, arkadaşlığın olmazsa olmazları mıdır? Arkadaşsız kalmak hayatımızda nasıl bir yoksunluğa yol açar? Aşk, Sakin Olmak ve Mutsuz Olmak kitaplarından tanıdığımız Wilhelm Schmid, Arkadaşlıktaki Saadete Dair'de, doygun bir hayat sürmek için çevremizdekilerle sıkı ilişkiler kurmanın kaçınılmazlığını tartışıyor.
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat

WILHELM SCHMID, Filozof, PhD, Prof, ALM-2014, TR-2015, İletişim Yayınları, Çeviren: Tanıl Bora, 70 sf.
http://www.kitabinomurgasi.com/2015/09/arkadasliktaki-saadete-dair-wilhelm.html

-Toplumsal yalnızlaşma tehdidi, gözlerin ARKADAŞLIĞA dikilmesine yol açıyor.
...arkadaşsız kalan bir ruh yoksul düşer, yalnızlığın ÜMİTSİZLİĞİNE kapılır.

-Arkadaşlığın bir türü, tercihen beraber EĞLENMEYE odaklanır. Başka bir türü, FAYDAYA bakar. Fakat aslında herkes bütün hesapların uzağındaki HAKİKİ arkadaşlığın düşünü görür; başkaları ruhuma dokunsun, ben de başkalarının ruhuna dokunayım ister. 21.yüzyılda buna yeni eklenen bir de SANAL arkadaşlık var, elektronik medyalar aracılığıyla sürdürülüyor ve kendi özelliklerini beraberinde getiriyor.

...Son olarak, arkadaşlığın bir başka türünden daha söz etmeliyiz, yaşamdaki birçok şeyin temelidir o: İnsanın KENDİ KENDİSİYLE arkadaşlığı.

ARKADAŞLIK NEDİR?

-Tek taraflı kalabilen aşktan farklı olarak, arkadaşlığı karakterize eden özellik KARŞILIKLILIKtır, yoksa arkadaşlık denemez ona. Ayrıca karşılıklı ilişkinin temel esaslarından biri, birbirinin İYİLİĞİNİ İSTEMEdir. İyiliğini istemenin AŞİKARLIĞI da olmazsa olmazdır, ötekinin iyiliğini o bilmeden, gizlice istemenin bir anlamı yoktur çünkü.

-ZEVK ARKADAŞLIĞI, karşılıklı zevk alma üzerine kurulur. Zaten arkadaş aramanın ve bulmanın asli sebeplerinden biridir bu: Sevinçleri paylaşmak, hoş deneyimler paylaşmak, gerginlikten uzak sohbet etmek, nezaket alışverişi, gündelik hayatın akışında bir değişiklik, yaşamdan beraberce tat almak, yaşam sevincinin bariz bir tezahürünü bulmak.

...bu maksada uygun olarak da en iyisi ilişkinin YÜZEYDE kalmasıdır, zaten çok defa kendiliğinden böyle olur. Hoşnutluk duygusunu bulandırabilecek hiçbir şey derinleştirilmez, insanın İÇİNİ AÇMAKTAN KAÇINMASI bundandır: We don't go there (Oralara girmeyelim), Amerikan kültüründe dendiği gibi.

...HAZ nazlı bir maldır, bugün vardır yarın olmayıverir... zevksiz ve hazdan mahrum geçen evreler YÜK olur insana... arkadaşlığın en GELGEÇ türü budur: Zevk söndüğünde sona erer -"hadi eyvallah".

-FAYDAYA DAYALI ARKADAŞLIKTA, arkadaşlıktan söz etmemeli mi acaba? Fakat birçok dilde insanlar, bu ilişkinin kendilerine NE GETİRECEĞİNİ hesaba katarak hatta bazen özellikle de bunu gözeterek arkadaş derler birbirlerine.

...iyi geçinebilen iyi ("en iyi" değil) arkadaşlıkların büyük bir kısmı ya fayda ya da zevk alanındandır.

...YARDIMLAŞMA ARKADAŞLIĞI denen arkadaşlıklarda fayda, karşılıklı pratik yaşam yardımı sağlamadadır. ...iş ve (siyasi) parti arkadaşlıkları bu alanda yer alır ve feci düşmanlıklara da dönüşebilirler.

-HAKİKİ ARKADAŞLIK, sadece zevkin ve faydanın bencil amaçları için bir araç değil, en azından aynı zamanda KENDİ BAŞINA BİR AMAÇ olarak görülür. Zevk ve fayda kesinlikle devre dışı değilse de, hakiki arkadaşlık MAKSATLI BİR İLİŞKİ DEĞİLDİR, maksadını kendi içinde taşır daha ziyade: ÖTEKİNİ SEVER VE ONUNLA BERABER OLMAKTAN MEMNUNİYET duyarsınız.

...Bu ilişkinin karakteristik yanı, serazat (özgür/tasasız) hoşlanma, öteki ile sürekli ilgilenme ve karşılıklı meyildir ve sırf o kişiye adanmıştır: "O O OLDUĞU, BEN BEN OLDUĞUM İÇİN" (Montaigne'den).

-Hakiki arkadaşlığın, İNSANIN BENLİĞİNİN ÇEKİRDEĞİNDE, "kalbinde", sağlam bir yeri vardır ve insanın KENDİNİ TANIMLAYIŞININ esasları arasındadır. ÖTEKİNİN DE BİR SESİ VARDIR BENLİĞİN İÇİNDE, konuşmadığında ve ortada olmadığında bile. Bir SÜKUNET KÖŞESİ, sonra da bir HUZURSUZLUK KAYNAĞI, her halukarda KUVVETLİ BİR DAYANAK noktasıdır. İyi arkadaşlıklardan farklı olarak EN İYİ ARKADAŞIM dersiniz o kadına veya adama.

-Hakiki arkadaşlıkta herkes ötekine başka kimseye tanımadığı İMTİYAZLAR sunmaya hazırdır, onunla ilişkiyi hiç HESAPSIZ yürütür, kendinizi memnuniyetle ONUN YERİNE KOYAR, onunla DUYGUDAŞ olursunuz, BİZZAT ARKADAŞLIKTAN BAŞKA BİR SEBEBİ YOKTUR bunun.

-İnternette kurulan SANAL ARKADAŞLIKTA da fayda ve zevk arkadaşlığı söz konusu olabilir. Fayda, okulla veya işle ilgili olabilecek özel alışverişleri sorunsuz bir biçimde sürdürebilmenin faydasıdır. Zevk, başkalarının yaşamlarına onların hazır bulunması gerekmeksizin gerçek zamanlı olarak katılabilmenin, her an bir CEMAATE AİT OLMA tecrübesini yaşatabilen bir iletişimin ve kendi VAROLUŞUNA BİR GÜVENCE BULABİLMENİN zevkidir.

...Kimsenin artık yalnız ve terk edilmiş, kendi başına yaşayıp gitmesi gerekmez, her kadın ve her erkek her an BAŞKALARIYLA ÇEVRİLİYMİŞ GİBİ hissedebilir kendini, varsın önemi mahdut marjinal yaşam işaretleriyle olsun: "Maria şu an online". "Karl bu fotoğrafı beğendi". "Isabella profil resmini değiştirdi". "Max ehliyet imtihanından başarıyla geçti."

...Sosyal ağlar hakiki arkadaşlıkları sürdürmeye de yarayabilir ayrıca, çoğunlukla zaten varolan reel ilişkilere dayanarak. ...Mekansal mesafeler kaybolur, zamanları kesiştirme zahmetine gerek kalmaz.

ARKADAŞLIKTA BULABİLECEĞİMİZ SAADET

-(Hakiki) Arkadaşın SADECE VARLIĞI, bir vakıa olarak, başlı başına mutluluktur. Mutluluk, birbiriyle DAİMİ KONUŞMADIR, ...MÜŞTEREK YORUMLARDIR... PAYLAŞILAN GÜZEL TECRÜBELERDİR; ...RUHSAL-ZİHİNSEL ANLAM DUYGUSU VERİR. ...Mutluluk, beraberce MUTSUZ DA OLABİLMEKTİR.

...İnsan arkadaşlarıyla beraberken, EN ÜCRA YERDE BİLE EVİNDE HİSSEDER kendini, ...yaşam onlarla ÇOĞALIR, daha HEYECANLI, daha GÜZEL olur.

ARKADAŞLIĞIN KARŞISINA DİKİLEN SORUNLAR

-Arkadaşlıkta idrak edilen doygunluk, ÇELİŞKİLERİ DIŞLAMAZ, çelişkileri hatta belki de o doygunluk ancak tezatlar arasındaki hareket sayesinde oluşur.

...Mesele, tıpkı aşk gibi arkadaşlığa da tezatlar arasında NEFES ALDIRABİLMEdedir; iyi duygularla nahoş meseleler arasında, anlayışla yanlış anlaşılma hatta anlaşmazlık arasında; işin esası, yakınlıkla mesafe arasında.

...Arkadaşlar tam da MESAFE sayesinde birbirlerine YAKIN olabilirler. ...Mesafe herkese KENDİNİ YENİLEMESİNİ sağlayan serbest alan sağlar.

-ÖZEN EKSİKLİĞİ bir sorun kaynağıdır, kayıtsız bir dikkatsizlik sorun çıkarmaya yeter de artar bile.

-...Er geç gerekli görünen ARKADAŞA DÖNÜK ELEŞTİRİ, sorun yaratır. ...eleştiriye kalkışmak, ..."arkadaşa karşı cesur olmayı" gerektirir. Bir tarafta ELEŞTİRİ YAPMA CESARETİ, öbür tarafta da ELEŞTİRYE AÇIK OLMAK, arkadaşlık etiğinin unsurlarıdır; hakiki arkadaşlar, bunun için uğraşırlar en azından.

...arkadaşlıkta CAM GİBİ KIRILGAN OLMAYIN (B.Gracian'dan).

...arkadaş, tam da eleştiriyi yönelttiği esnada ilkesel İYİ NİYETİNE DAİR BİR ŞÜPHE UYANDIRMAMAYA ÖZEN göstermelidir. O zaman başkalarının söyleyemediklerini söyleyebilir ve onun eleştirisi herhangi bir başkasınınkinden daha etkili olur. (Resim: Caravaggio)

-FARKLILIKLARIN ARTMASI sorun yaratır. Özellikle, tavırlarla, HAYAT TARZLARIYLA, bakış açılarıyla, kanaatlerle ve hükümlerle ilgili farklılıklar.

-Eğitimle, mülkiyetle, toplumsal aidiyetle ilgili, başlangıçta mevcut olmayan veya uzun müddet bir önem taşımayan EŞİTSİZLİKLERİN ARTMASI, sorun yaratır. Eski bir Yunan özlü sözü "ARKADAŞLIK EŞİTLİKTİR" (Philotes isotes) der.

..."HERKES bir arkadaşın ACISINA ortak olabilir, fakat bir arkadaşın BAŞARISINDAKİ MUTLULUĞU paylaşmak için SOYLU BİR KARAKTERE sahip olmak gerekir" (Oscar Wild).

-ARKADAŞLIĞA FAZLA YÜK BİNDİRMEK de sorun çıkartır. ...Sadece çok fazla ve ÇOK BÜYÜK İYİLİKLER değil (borçluluk hissi), çok fazla ve ÇOK BÜYÜK YÜKLER de arkadaşlığı zora sokar. Arkadaşı habire kendi müşkülleriyle meşgul etmek, onda çöplük olarak kullanıldığı izlenimi uyandıracaktır.

-Bir arkadaşlığın uzun sürmesi için en iyisi PARA ve CİNSELLİK MESELELERİNDEN AZADE olmasıdır.

-Ancak İKTİDAR kullanımına dönük her hamleden KAÇINIRSANIZ, başka bir ilişkide gerçekleşme şansı yokmuş gibi görünen "İKTİDARSIZ ALAN" ütopyasını arkadaşlık içinde var edebilirsiniz.

-PEKİ ARKADAŞLIK SONA ERDİĞİNDE? Aristoteles'in önerisi, eski arkadaşların mümkün mertebe "bir vakitler paylaştıkları samimiyetin hatırasını korumaları" idi.

BİRÇOK ŞEYİN ESASI: KENDİYLE ARKADAŞ OLMAK

-Her arkadaşlığın temelinde, insanın kendi kendisiyle arkadaş olması yatar. ...Kendisinden emin ve KENDİSİNDEN HOŞNUT olan insan, ÖTEKİNİ DE SEVEBİLİR, onun için fedakarlıkta bulunabilir.

..."Kendi KENDİSİYLE BARIŞIK OLMAYAN", yani benliğinin iç ilişkilerini açıklığa kavuşturamamış olan kişi, KENDİSİYLE O KADAR MEŞGULDÜR Kİ ÖTEKİLERE YÜZÜNÜ DÖNEMEZ.

-Bireyin kendinden ve YAŞAMDAN TALEPLERİNİN AŞIRILAŞMASI, benliğin iliğini kurutur ve TÜKENİŞE sürükler onu. Tam da BENLİĞİ FAZLA BÜYÜTMEK, tanrısal mükemmeliyete erişmeye çalışmak, BENLİK YİTİMİNE yol açar.

-Benliğin çekirdeğine ulaşan yolda anlamlı ve kolay olan İDMAN, benliğin kendisine ve başkalarına HİKAYE ANLATMASIDIR: "Ben BUYUM, bu da benim HİKAYEMDİR".

...Kendi hikayenizi anlatırken kesinlikle yalnızca HATIRLAMAZ, aynı zamanda KEŞFEDERSİNİZ, BENLİĞİ ve YAŞAMI "ÖRE ÖRE" BİRLEŞTİRMEK üzere.
1 beğen · 0 yorum

Arkadaşlıktaki Saadete Dair - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ferda Nihat Köksoy

Ferda Nihat Köksoy

@ferdanihat

WILHELM SCHMID, Filozof, PhD, Prof, ALM-2014, TR-2015, İletişim Yayınları, Çeviren: Tanıl Bora, 70 sf.

-Toplumsal yalnızlaşma tehdidi, gözlerin ARKADAŞLIĞA dikilmesine yol açıyor.
...arkadaşsız kalan bir ruh yoksul düşer, yalnızlığın ÜMİTSİZLİĞİNE kapılır.

-Arkadaşlığın bir türü, tercihen beraber EĞLENMEYE odaklanır. Başka bir türü, FAYDAYA bakar. Fakat aslında herkes bütün hesapların uzağındaki HAKİKİ arkadaşlığın düşünü görür; başkaları ruhuma dokunsun, ben de başkalarının ruhuna dokunayım ister. 21.yüzyılda buna yeni eklenen bir de SANAL arkadaşlık var, elektronik medyalar aracılığıyla sürdürülüyor ve kendi özelliklerini beraberinde getiriyor.

...Son olarak, arkadaşlığın bir başka türünden daha söz etmeliyiz, yaşamdaki birçok şeyin temelidir o: İnsanın KENDİ KENDİSİYLE arkadaşlığı.

ARKADAŞLIK NEDİR?

-Tek taraflı kalabilen aşktan farklı olarak, arkadaşlığı karakterize eden özellik KARŞILIKLILIKtır, yoksa arkadaşlık denemez ona. Ayrıca karşılıklı ilişkinin temel esaslarından biri, birbirinin İYİLİĞİNİ İSTEMEdir. İyiliğini istemenin AŞİKARLIĞI da olmazsa olmazdır, ötekinin iyiliğini o bilmeden, gizlice istemenin bir anlamı yoktur çünkü.

-ZEVK ARKADAŞLIĞI, karşılıklı zevk alma üzerine kurulur. Zaten arkadaş aramanın ve bulmanın asli sebeplerinden biridir bu: Sevinçleri paylaşmak, hoş deneyimler paylaşmak, gerginlikten uzak sohbet etmek, nezaket alışverişi, gündelik hayatın akışında bir değişiklik, yaşamdan beraberce tat almak, yaşam sevincinin bariz bir tezahürünü bulmak.

...bu maksada uygun olarak da en iyisi ilişkinin YÜZEYDE kalmasıdır, zaten çok defa kendiliğinden böyle olur. Hoşnutluk duygusunu bulandırabilecek hiçbir şey derinleştirilmez, insanın İÇİNİ AÇMAKTAN KAÇINMASI bundandır: We don't go there (Oralara girmeyelim), Amerikan kültüründe dendiği gibi.

...HAZ nazlı bir maldır, bugün vardır yarın olmayıverir... zevksiz ve hazdan mahrum geçen evreler YÜK olur insana... arkadaşlığın en GELGEÇ türü budur: Zevk söndüğünde sona erer -"hadi eyvallah".

-FAYDAYA DAYALI ARKADAŞLIKTA, arkadaşlıktan söz etmemeli mi acaba? Fakat birçok dilde insanlar, bu ilişkinin kendilerine NE GETİRECEĞİNİ hesaba katarak hatta bazen özellikle de bunu gözeterek arkadaş derler birbirlerine.

...iyi geçinebilen iyi ("en iyi" değil) arkadaşlıkların büyük bir kısmı ya fayda ya da zevk alanındandır.

...YARDIMLAŞMA ARKADAŞLIĞI denen arkadaşlıklarda fayda, karşılıklı pratik yaşam yardımı sağlamadadır. ...iş ve (siyasi) parti arkadaşlıkları bu alanda yer alır ve feci düşmanlıklara da dönüşebilirler.

-HAKİKİ ARKADAŞLIK, sadece zevkin ve faydanın bencil amaçları için bir araç değil, en azından aynı zamanda KENDİ BAŞINA BİR AMAÇ olarak görülür. Zevk ve fayda kesinlikle devre dışı değilse de, hakiki arkadaşlık MAKSATLI BİR İLİŞKİ DEĞİLDİR, maksadını kendi içinde taşır daha ziyade: ÖTEKİNİ SEVER VE ONUNLA BERABER OLMAKTAN MEMNUNİYET duyarsınız.

...Bu ilişkinin karakteristik yanı, serazat (özgür/tasasız) hoşlanma, öteki ile sürekli ilgilenme ve karşılıklı meyildir ve sırf o kişiye adanmıştır: "O O OLDUĞU, BEN BEN OLDUĞUM İÇİN" (Montaigne'den).

-Hakiki arkadaşlığın, İNSANIN BENLİĞİNİN ÇEKİRDEĞİNDE, "kalbinde", sağlam bir yeri vardır ve insanın KENDİNİ TANIMLAYIŞININ esasları arasındadır. ÖTEKİNİN DE BİR SESİ VARDIR BENLİĞİN İÇİNDE, konuşmadığında ve ortada olmadığında bile. Bir SÜKUNET KÖŞESİ, sonra da bir HUZURSUZLUK KAYNAĞI, her halukarda KUVVETLİ BİR DAYANAK noktasıdır. İyi arkadaşlıklardan farklı olarak EN İYİ ARKADAŞIM dersiniz o kadına veya adama.

-Hakiki arkadaşlıkta herkes ötekine başka kimseye tanımadığı İMTİYAZLAR sunmaya hazırdır, onunla ilişkiyi hiç HESAPSIZ yürütür, kendinizi memnuniyetle ONUN YERİNE KOYAR, onunla DUYGUDAŞ olursunuz, BİZZAT ARKADAŞLIKTAN BAŞKA BİR SEBEBİ YOKTUR bunun.

-İnternette kurulan SANAL ARKADAŞLIKTA da fayda ve zevk arkadaşlığı söz konusu olabilir. Fayda, okulla veya işle ilgili olabilecek özel alışverişleri sorunsuz bir biçimde sürdürebilmenin faydasıdır. Zevk, başkalarının yaşamlarına onların hazır bulunması gerekmeksizin gerçek zamanlı olarak katılabilmenin, her an bir CEMAATE AİT OLMA tecrübesini yaşatabilen bir iletişimin ve kendi VAROLUŞUNA BİR GÜVENCE BULABİLMENİN zevkidir.

...Kimsenin artık yalnız ve terk edilmiş, kendi başına yaşayıp gitmesi gerekmez, her kadın ve her erkek her an BAŞKALARIYLA ÇEVRİLİYMİŞ GİBİ hissedebilir kendini, varsın önemi mahdut marjinal yaşam işaretleriyle olsun: "Maria şu an online". "Karl bu fotoğrafı beğendi". "Isabella profil resmini değiştirdi". "Max ehliyet imtihanından başarıyla geçti."

...Sosyal ağlar hakiki arkadaşlıkları sürdürmeye de yarayabilir ayrıca, çoğunlukla zaten varolan reel ilişkilere dayanarak. ...Mekansal mesafeler kaybolur, zamanları kesiştirme zahmetine gerek kalmaz.

ARKADAŞLIKTA BULABİLECEĞİMİZ SAADET

-(Hakiki) Arkadaşın SADECE VARLIĞI, bir vakıa olarak, başlı başına mutluluktur. Mutluluk, birbiriyle DAİMİ KONUŞMADIR, ...MÜŞTEREK YORUMLARDIR... PAYLAŞILAN GÜZEL TECRÜBELERDİR; ...RUHSAL-ZİHİNSEL ANLAM DUYGUSU VERİR. ...Mutluluk, beraberce MUTSUZ DA OLABİLMEKTİR.

...İnsan arkadaşlarıyla beraberken, EN ÜCRA YERDE BİLE EVİNDE HİSSEDER kendini, ...yaşam onlarla ÇOĞALIR, daha HEYECANLI, daha GÜZEL olur.

ARKADAŞLIĞIN KARŞISINA DİKİLEN SORUNLAR

-Arkadaşlıkta idrak edilen doygunluk, ÇELİŞKİLERİ DIŞLAMAZ, çelişkileri hatta belki de o doygunluk ancak tezatlar arasındaki hareket sayesinde oluşur.

...Mesele, tıpkı aşk gibi arkadaşlığa da tezatlar arasında NEFES ALDIRABİLMEdedir; iyi duygularla nahoş meseleler arasında, anlayışla yanlış anlaşılma hatta anlaşmazlık arasında; işin esası, yakınlıkla mesafe arasında.

...Arkadaşlar tam da MESAFE sayesinde birbirlerine YAKIN olabilirler. ...Mesafe herkese KENDİNİ YENİLEMESİNİ sağlayan serbest alan sağlar.

-ÖZEN EKSİKLİĞİ bir sorun kaynağıdır, kayıtsız bir dikkatsizlik sorun çıkarmaya yeter de artar bile.

-...Er geç gerekli görünen ARKADAŞA DÖNÜK ELEŞTİRİ, sorun yaratır. ...eleştiriye kalkışmak, ..."arkadaşa karşı cesur olmayı" gerektirir. Bir tarafta ELEŞTİRİ YAPMA CESARETİ, öbür tarafta da ELEŞTİRYE AÇIK OLMAK, arkadaşlık etiğinin unsurlarıdır; hakiki arkadaşlar, bunun için uğraşırlar en azından.

...arkadaşlıkta CAM GİBİ KIRILGAN OLMAYIN (B.Gracian'dan).

...arkadaş, tam da eleştiriyi yönelttiği esnada ilkesel İYİ NİYETİNE DAİR BİR ŞÜPHE UYANDIRMAMAYA ÖZEN göstermelidir. O zaman başkalarının söyleyemediklerini söyleyebilir ve onun eleştirisi herhangi bir başkasınınkinden daha etkili olur. (Resim: Caravaggio)

-FARKLILIKLARIN ARTMASI sorun yaratır. Özellikle, tavırlarla, HAYAT TARZLARIYLA, bakış açılarıyla, kanaatlerle ve hükümlerle ilgili farklılıklar.

-Eğitimle, mülkiyetle, toplumsal aidiyetle ilgili, başlangıçta mevcut olmayan veya uzun müddet bir önem taşımayan EŞİTSİZLİKLERİN ARTMASI, sorun yaratır. Eski bir Yunan özlü sözü "ARKADAŞLIK EŞİTLİKTİR" (Philotes isotes) der.

..."HERKES bir arkadaşın ACISINA ortak olabilir, fakat bir arkadaşın BAŞARISINDAKİ MUTLULUĞU paylaşmak için SOYLU BİR KARAKTERE sahip olmak gerekir" (Oscar Wild).

-ARKADAŞLIĞA FAZLA YÜK BİNDİRMEK de sorun çıkartır. ...Sadece çok fazla ve ÇOK BÜYÜK İYİLİKLER değil (borçluluk hissi), çok fazla ve ÇOK BÜYÜK YÜKLER de arkadaşlığı zora sokar. Arkadaşı habire kendi müşkülleriyle meşgul etmek, onda çöplük olarak kullanıldığı izlenimi uyandıracaktır.

-Bir arkadaşlığın uzun sürmesi için en iyisi PARA ve CİNSELLİK MESELELERİNDEN AZADE olmasıdır.

-Ancak İKTİDAR kullanımına dönük her hamleden KAÇINIRSANIZ, başka bir ilişkide gerçekleşme şansı yokmuş gibi görünen "İKTİDARSIZ ALAN" ütopyasını arkadaşlık içinde var edebilirsiniz.

-PEKİ ARKADAŞLIK SONA ERDİĞİNDE? Aristoteles'in önerisi, eski arkadaşların mümkün mertebe "bir vakitler paylaştıkları samimiyetin hatırasını korumaları" idi.

BİRÇOK ŞEYİN ESASI: KENDİYLE ARKADAŞ OLMAK

-Her arkadaşlığın temelinde, insanın kendi kendisiyle arkadaş olması yatar. ...Kendisinden emin ve KENDİSİNDEN HOŞNUT olan insan, ÖTEKİNİ DE SEVEBİLİR, onun için fedakarlıkta bulunabilir.

..."Kendi KENDİSİYLE BARIŞIK OLMAYAN", yani benliğinin iç ilişkilerini açıklığa kavuşturamamış olan kişi, KENDİSİYLE O KADAR MEŞGULDÜR Kİ ÖTEKİLERE YÜZÜNÜ DÖNEMEZ.

-Bireyin kendinden ve YAŞAMDAN TALEPLERİNİN AŞIRILAŞMASI, benliğin iliğini kurutur ve TÜKENİŞE sürükler onu. Tam da BENLİĞİ FAZLA BÜYÜTMEK, tanrısal mükemmeliyete erişmeye çalışmak, BENLİK YİTİMİNE yol açar.

-Benliğin çekirdeğine ulaşan yolda anlamlı ve kolay olan İDMAN, benliğin kendisine ve başkalarına HİKAYE ANLATMASIDIR: "Ben BUYUM, bu da benim HİKAYEMDİR".

...Kendi hikayenizi anlatırken kesinlikle yalnızca HATIRLAMAZ, aynı zamanda KEŞFEDERSİNİZ, BENLİĞİ ve YAŞAMI "ÖRE ÖRE" BİRLEŞTİRMEK üzere.
ataç ikon Arkadaşlıktaki Saadete Dair
kitaba 10 verdi, inceleme ekledi.
0 beğen · 0 yorum