up
ara

Karmaşık Duygular

Karmaşık Duygular Konusu ve Özeti

Karmaşık Duygular
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Karmaşık Duygular kitabı Dünya Klasikleri, Hikaye türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786053324942 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Karmaşık Duygular isimli kitap 264 sayfadan oluşuyor. Kitap Türk ve Dünya Edebiyatından Okunması Gereken Seçkin Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Karmaşık Duygular kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053324942
Sayfa: 264 sayfa Basım Tarihi: 2015
Zweig insani duyguları büyük bir ustalıkla çözümleyebilmesini keskin gözlemciliğine ve psikolojik derinliğine borçludur. Benzersiz maceralar, büyük sırlar, marazi saplantılar, duygusal ikilemler ve gerilimler, bu sayede çağları aşarak, her devrin okuruna hitap edebilen anlatılara dönüşür. Bu derlemedeki novella ve öykülerinde de, duygudaşlığı elden bırakmadan insan doğasının en iyi ve en kötü yanlarını gözler önüne serer. Bunlar sevgiye, ölüme, yitirilen ve yeniden canlanan umuda, yeniden kazanılan inanca, gençliğe ve insanın kendini keşfine dair yapıtlardır.
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek

Yine bir Zweig kitabı ve yine kısacık ama derin anlamlar yüklü bir anlatım. Zweig'ın duyguları bu kadar güzel ifade edip, duygulara yüklediği anlamları bu kadar derin anlatmasını seviyorum.

Karmaşık duygular kitabında Zweig insanın içine düşebileceği duygusal ikilemleri, duygular arasındaki belirsizlikleri, duyguların yok mu karmaşık yapısını edebi dille okuyucusuyla paylaşıyor. Okuyunca belki sizde içinde bulunduğunuz durumlarda duygularınıza hükmedemiyor veya onları olduğu gibi ifade edemiyorsunuzdur. Çünkü insanlar çoğu zaman içinde bulundukları durumlarda duygusal karmaşalar yaşayıp kendinelerine ifade etmekten bile çekiniyor belki de korkuyorlar. Bu korkuyu an be an yaşıyorsunuz...

İçeriğinden birazcık bahsedeyim. genç bir üniversite öğrencisinin hocasına olan tutkusu, bağlılığı ve bu durumun zaman geçtikçe saplantılı bir hayranlığa dönüştüğünü okuyacaksınız. Bu saplantı hocasının büyük sırrını öğrenmesine kadar gidecek, ve bu durum onların arasına aşılması zor engeller koyacaktır. Hayranlık, tutku, bağlılık, saplantı... Tüm bunlar yerini karmaşık duygulara bırakactır.

"ona sevgiyle bağım devam ediyordu; onu severek ondan nefret ediyor ve nefret ederek seviyordum."

Karmaşık duygular... Var mıdır sizin de hayatınız da karmaşıklığında sıkışıp kaldığınız duygular 😉
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 9 verdi
3 beğen · 0 yorum
Nvn

Nvn

@birokuyucununnotlari

Yine yeni yeniden muhteşem bir dille yazılmış Zweig kitabı. Kitap, 7 tane ayrı hikayeden oluşuyor aslında bunlar tek başına bir roman bile olabilir. Zira her öykünün yansıttığı duygular romana eşdeğer. Hep olduğu bu kitabında da ölüm, mutsuzluk ve melankoli ön planda. Zweig hep şaşırtıyor okuyucuyu. Her öyküsünde bambaşka bir hikaye okuyoruz.
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum
Tuna

Tuna

@tunaa

Uzun betimlemelerle, özellikle okuduğu eserin sanatsal yönünden beklentisi yüksek olmayan okurları, kendisinden kitabın bazı sayfalarında uzaklaştırabilecek olsa da "Alacakaranlık Hikayesi" adındaki öykü ve kitaba ismini veren "Karmaşık Duygular" adlı novelettenin inkar edilemeyecek sürükleyiciliğiyle beni gerçekten etkiledi.
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Labirent
Kalple akıl arasındaki ezelî çatışmanın yol açtığı kısa, ama karmaşık bir labirent. Stefan Zweig, dünyanın siyah ve beyazlardan oluşmadığını, derin analizleriyle bir kez daha hatırlatıyor bize.
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 10 verdi
0 beğen · 0 yorum

Karmaşık Duygular - S41

Ne var ki onlara dikkat etmiyordu, çünkü içinde büyüyen ve şekillenen duyumsamaların ölmekte olan aşkının titreyişlerinden başka bir şey olmadığına inanıyordu...
Arif Boğaç tarafından eklenmiştir.
İnan Yüce

İnan Yüce

@inanyuce

Kendisi zaten bir güzellik olan gençliğin güzelleştirmeye ihtiyacı yoktur: İçindeki gücün aşırı canlılığı onu trajik olana sürükler ve hüznün henüz deneyimsiz olan kanına ağır ağır karışmasını isteyerek izin verir. İşte, gençliğin her türlü tehlikeye hazır olmasının ve ruhun tüm acılarına kardeşçe elini uzatmasının nedeni de budur.
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Arif Boğaç

Arif Boğaç

@bogac

Yaşamın içine girilmeden filolojik kavrayış gelişmez, değerleri anlaşılmadan sözcüklerin gramer yapısı önemsizdir ve siz gençler fethetmek istediğiniz bir ülkeyi, bir dili önce en yüce güzelliğiyle, gençliğin en güçlü haliyle ve çoşkusunun en taşkın seviyesinde görmelisiniz. Dili önce şairlerden, onu yaratan ve tamamlayanlardan dinlemelisiniz, şiiri bir kez, biz daha onu otopsiye almadan henüz soluk alırken ve sıcakken yüreğinizde hissetmelisiniz. İşte bu yüzden ben hep tanrılarla başlarım, çünkü İngiltere Elizabeth'tir, Shakespeare'dir, Shakespeare'nin karakterini taşıyan yapıtlardır, sonsuzluğa yapılan bu cesur ve özgün sıçrayışın öncesinde her şey hazırlıktır, sonrasında her şey ise beceriksizce bir taklittir -oysa burada, hissetmelisiniz siz gençler, gençlik en canlı haliyle buradadır. Her olgu, her insan daima en yanıp tutuştuğu anda tanınır. Çünkü bütün ruh kandan, bütün fikirler tutkudan, bütün tutkular çoşkudan doğar-işte bu yüzden gençler, sizi başka herkesten önce Shakespeare ve çağdaşları gerçek anlamda genç kılacaklardır! Önce coşku gelir, ancak ondan sonra emek; önce o gelir, olağanüstü ve yüce Shakespeare, dünyanın en muhteşem dersi gelir, ancak ondan sonra sözcüklerin incelenmesine geçilebilir!

181-182
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğen · 0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

O boğucu korku dağılmıştı, sadece derin, tuhaf bir acı hissediyordu, nereden kaynaklandığını anlamak için kendini boşu boşuna zorladığı bir acı. Zifiri karanlık gecede birdenbire uyanıp da tamamen yalnız olduklarını hisseden korkmuş çocukların duyduğu cinsten bir acı...
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

İnsanın iç huzuru sarsılmışsa sonradan gelen kendi kendini yatıştırma çabaları neye yarar?
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
2 beğen · 0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Ancak mutluluğunu açıkça göstermekten de sakınıyordu, bazen mutluluk dolu bir gülümseyişi başkalarının ve ailesinin gözünden gizlerken öylesine güç harcıyordu ki, dudaklarının zorlanmasından ağlamak üzere olduğu sanılabilirdi. Çünkü yaşadıklarını, kaba parmakların arasında korku dolu bir çığlıkla parçalanabilecek yüzlerce hassas bağlantıyla birleşmiş bir sanat eserini saklar gibi, yabancı gözlerden saklamak istiyordu. Böylece pek çok yerden, varlığını belli etmeden ve kırılıp dökülmeden geçebilmek için, mutluluğunu ve hayatını soğuk ve aşınmış gündelik sözcüklerin arkasına saklıyordu.
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum
148
KİTAP
Türk ve Dünya Edebiyatından Okunması Gereken Seçkin Kitaplar
Türk ve Dünya edebiyatında kimisi yazıldığı döneme ışık tutan kimisi hafızalara kazınmış kimisi ise başlı başına klasikleşen ...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
DAVUT SEÇER

DAVUT SEÇER

@davut38ks

 paylaşım fotoğrafı
Bazı insanlar dünyaya aşk için gelmezler, kavuşmanın acı verici mutluluklarını taşıyamayacak kadar zayıf oldukları için onlarda sadece beklentinin kutsal ürpertisi vardır.
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba 6 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
muhammed okay

muhammed okay

@muhammedokay

 paylaşım fotoğrafı
Bu kitap nasıl acaba okuyanlar yorum atabilirimi
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Gamze Uçar

Gamze Uçar

@gamzeucar

 paylaşım fotoğrafı
Yeni başladığım bir kitap oldu ve ilk izlenimim çok fazla edebi dil kullanılması siz ne düşünüyorsunuz? Okuyan varsa görüşlerini paylaşabilir
ataç ikon Karmaşık Duygular
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 beğeni · 0 yorum beğen ikon