up
ara

Korku

Korku Konusu ve Özeti

Korku
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Korku kitabı Öykü (Çeviri), Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786053325017 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Korku isimli kitap 80 sayfadan oluşuyor. Kitap Kısacık, Okunası Kitaplar listesinde de yeralmaktadır. Korku kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053325017
Sayfa: 80 sayfa Basım Tarihi: 2015
Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. Korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.
Deniz Topaloğlu

Deniz Topaloğlu

@deniztopaloglu - İstanbul

Bir eliniz yağda bir eliniz balda yaşayıp gidiyorsunuz. Dünya arzularınıza, iştahınıza, emrinize amade, önünüze serilmiş. Yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda, rahat mı rahat bir hayat sürüyorsunuz. İsteklerinizin yerine gelmesi için öyle lambayı okşayıp cini çıkarmaya uğraşmanıza da gerek yok. Cin zaten hemen yanı başınızda. Varlık içinde yüzüyorsunuz ama hava sizi boğuyor. Vücudunuz istem dışı kasılıyor,eliniz, kolunuz, bütün alet edevat size fazlaymış gibi geliyor. Yerleri iğreti geliyor, toplayıp hepsini birden bir avadanlığa doldurmak istiyorsunuz. Ama nafile…

Derdiniz huzursuz hayat sendromu. Refah içindeyken, bolluk içindeyken ortaya çıkıyor. Başlarda tüketerek, arsızca her şeye saldırıp sahiplenerek, bitmek tükenmek bilmez bir iştahla yiyerek geçireceğinizi sandığınız rahatsızlık, önce bünyenizde sonra da ruhunuz da gaz yaparak kocaman bir boşluk oluşturuyor. Bünyenizde ki boşluğu popunuzdan nefes vererek sönümlüyorsunuz ama ruhunuzda ki boşluk yerli yerinde durarak rahatsızlık vermeye devam ediyor.
Tok açın halinden ne anlar derler ya burada işler biraz tersinden işliyor: Aç tokun halinden hiç anlamıyor. Sebep ; aç, zaten ömrünü karın boşluğunu ile doldurmaya çabalamakla geçiriyor. O boşluğu sadece açlıktan kıvrım kıvrım böğüren midesinin gurultusu ile fark ediyor. Hemencecik bir tabak kuru fasulye ve pilav ile doldurarak kapatıyor boşluğu. Zaten ömrü, karın boşluğunu doldurmakla geçtiğinden ruhun boşluğunu fark etmiyor bile. Ona göre ruhun boşluğundan mütevellit huzursuz hayat sendromunun tek sebebi vardır: Rahat batması.

Haksız da sayılmaz. Bolluk, refah ve mutluluk içinde yüzen bu eşhasın, ruhi boşluktan kaynaklı tahriş olması aslında aç açısından oldukça tahrik edicidir. O daha bir tabak kuru fasulye, bir tabak pilav bulamamış ve karın boşluğunda ki gurul gurul gürleyen sefil açlığı dizginleyememişken,tokun ruhi bunalımdan sızlanması haksız tahrik kapsamında ele alınmalı ve cezai indirim uygulanmalıdır. Tahrik gücü yüksek, belirtileri apaçık bir mide guruldaması şeklinde beliren fiziki açlığın giderilmesi hayati önem taşır. Çünkü varlık yokluk meselesidir. İnsanın ve insanlığın birincil meselesidir. Dolayısı ile tahrik gücü yüksek açlığın hayvani dürtüsü ile yapılan her hukuk ve insanlık dışı fiil bir nebze anlayışla karşılanır ve karşılanmalıdır da.

Ya diğerinin , tokun tahrik olması hoş karşılanabilir mi? Asla! Bırakın bir tabak kuru fasulye için, mutlu olmak için bile en ufak çaba harcamaya ihtiyacı olamayanların tahrik olmaya hakları var mı? Sadece meşgale bulamamaktan mütevellit can sıkıntılarını gidermek için, bütün zırh ve silahlarını kuşanarak çıkmış oldukları hayat arenasında amaçsızca sağa sola yalpa vururken, bütün amaçları çırılçıplak zırhsız, silahsız olarak çıktıkları hayat arenasında ayakta kalmaya uğraş verenleri yere yıkmalarına anlayışla mı bakacağız? Elbette hayır. Eğer ille de can sıkıntısından silkinip, yeniden yaşadıklarının farkına varmaları için adrenaline ihtiyaç duyuyorsa ; bu eşhası,zırhsız, silahsız,aç-biilaç hayat arenasının ortasına çırılçıplak itmek en doğru hareket olur.

Kitaba Dair;

Mesleğinde oldukça başarılı bir avukatla sekiz yıllık mutlu bir evliliği, sağlıklı çocukları, mutlu ve rahat bir yaşamı olan İrene, mutluluk ve rahatlığın ayartıcı yumuşaklığına kapılıp bir gönül macerasına atılır. Kendisini genç sevgilisinin kollarına bıraktığı, genç sevgilisinin evinden ayrılırken sevgilisinin arkadaşı olduğunu iddia eden bir kadın tarafından evin çıkışında yakalanır. Yakalanan kadının elinden, eline bir miktar para tıkıştırarak kurtulan İrene, kadının kendini bir daha bulamayacağından emin olarak evine döner. Ama kadın onun izini bulmuştur. Her seferinde şantajla yüklü miktarda para istemektedir. İrene’nin hayatı artık tuzla buz olmuştur. Bir yandan içerisinde bulunduğu durumu kocasına fark ettirmemeye çabalarken, bir yandan da korkmaktadır. Şantajcı kadınla son bir kez hesaplaşmak ve gerekirse yaşamına son vermek için kadının evine yakın yerlerde kendini kaybetmişçesine sokaklarda dolanırken kocası ona bütün her şeyi itiraf eder. Her şey bir oyundur. Kocası Fritz o şantajcı kadını , karısının genç sevgilisinden vazgeçip kendilerine dönmesi için parayla tutmuştur. İrene yaşadığı olayların etkisi ile kendini kaybeder. Kocasının kollarında evine gelir. Ertesi sabah uyandığında gün ile birlikte “kendi ruhu da aydınlanmış,bulutlardan sıyrılmış,fırtına kanını temizlemiştir.”

Kitap; karakterlerinin ruhsal gerilimlerini, gidiş gelişlerini aktarma konusunda oldukça başarılı. Her sayfada, devam eden gerilimi yüksek tutma ve hikayenin sonuna kadar devam ettirmekteki başarısı, karakterlerin iç dünyasını ve çatışmalarını yansıtmak konusundaki yetkinliği göz dolduruyor.
Kitabı tek cümlede özetleyecek cümle ise ; “…Ama hava da nasıl boğuculuk ve fırtına gibi insanı tahrik eden bir ölgünlük de varsa, mutluluğunda felaketten daha ayartıcı bir yumuşaklığı olur. Tokluk, tahrikte açlığa eşittir…”cümlesidir.
ataç ikon Korku
kitaba 10 verdi
0 yorum
Melih

Melih

@melihh - İstanbul

Korku sadece olumsuz mudur ?
Kitabı çok beğendim. Özellikle yazarın karakterlerin en mahrem duygularında, düşüncelerinde, ümitlerinde, pişmanlıklarında kısacası ruhunda dolaştırabilmesi yeteneğinden ileri gelen bir beğeni bu. Yani okurken siz de benzer hislere ya da düşüncelere dahil olabiliyorsunuz. Ayrıca yazar kolay kolay tesadüflere yer vermemekle birlikte hem hayatı bütün çıplaklığı ile hem de insan ruhunu hem güzel hem çirkin yanlarıyla birlikte ortaya çıkarmasıyla realist bir eser özelliği oluşu da bu kitap da beni çeken başka bir nokta olmuştur. Bütün olay örgüsünde taşlar bir bir yerine oturuyor. Kimi yerleri okuyunca bizimde yalnız başımıza yaşadığımız korku, ürperti, ikilem, tereddüt, pişmanlık ve suçluluk hislerini yaşadığımızı anlıyoruz. Zweig, Freud'un kuramını iyi kavradığı için satır aralarında ruhsal tahlillerde sessizce psikanaliz etkisini hissedebilirsiniz.
Zweig, zaten bir sanatçı olarak o dönemde bildiğim yazarlar içeririsinde et üretkeni, ve üretirken de kaliteyi göz önünde bulunduran yazarlardan biri. Çok genç yaşta ilk eserleri yayınlanmış, 5 dil bilen, hayatın ve insanın özüne inebildiğini zannettiğim bir aydın. İntiharı beni düşündürmüştür. Ve sanırım uzun süre de düşündürecektir.
Kitabın içeriği ile ilgili bilgi vermemeye özen gösterdim gizemi daima parlasın diye :) Ancak yine içeriğine çok girmeden topluma ve psikolojik açıdan yansımalarına bakılabilir.
Kitap, korku duygusuna farklı bir perspektiften aktarıyor bizlere. Genelde olumsuz olarak anılan korku hissini değerlerimizi, sahip olduklarımızı korumak hatta onları kaybetmeden onları daima hayatımızın merkezinde tutmak için bir araç gibi yansıtılıyor. Burada cesaret, özgürlük, korku tekrar sorgulanıyor. Korku sadece pısırıklara ait bir özellik midir ? Her insan korkar bence. Bazıları az bazıları fazla.
Ayrıca modern hayatta korformizm de burada ele alınması, boşluk ve anlamsızlık duygusu da tekrar odaklanılması gereken noktalar olduğu kanaatindeyim.
Korku, insanın dengesini sağlar. Siz bir tehlike halinde korkmazsanız dengeniz alt üst olur. Bu o tehlikeye karşı verilen bir tepkidir ki doğaldır.
Kitabın çevirisi çok iyiydi. Stefan Zweig'ın birçok eserinde ruhsal tahlillerini gerçeklik boyutuyla yansıttığını düşündüğüm için bu eseri öncelikle bütün edebiyatla ilgililenlere ve daha sonra ruh sağlığı alanında çalışanlara muhakkak öneriyorum.
ataç ikon Korku
kitaba 10 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Yine okumaktan keyif aldığım ve beni yanıltmayan bir Zweig kitabı daha...
Kitabın ismi olmasaydı ve okuyuculardan kitaba isim verilmesi istenseydi,açık ara "KORKU" en uygun bulunan isim olarak kendini gösterirdi.

Her yönden yalıtılmış bir hayatı olan leydi İrene,bu tek düzelikten,her şeyin önüne serilmesinden, hiç bir şey için çaba göstermeden ,hatta içinde bulunduğu hayatın,ona ihtiyaç duyulmadan devam etmesinden kendince sıkılınca ,hayatı heyecanı yeniden hissetmek için kendini bir sevgilinin kollarında bulur.Ama bu, yine de istediği beklediği o hayat doyumunu ,'yaşıyorum' hissini vermez.
Leydi İrene 'nin bu hayatı hissetme isteği meçhul bir şantajcının ortaya çıkmasıyla gerçeğe dönüşür ve kısa süre içinde tüm o güvenli düzenli ,zamanında tek düzeliğinden sıkıldığı hayatının her anı tedirginlik ,korku ,endişe,heyecanla dolar,öyle ki artık ne uyuyabilir,ne de çok sevdiği şeyleri yapabilir...Sadece tedirgin bir bekleyişe dönüşür hayatı...Sürekli yakalanma,aşağılanma,terk edilme korkusuyla dolar...

Sürpriz sonlu kitapları çok severim ve bu kitap da onlardan biri;" vay be" diyerek bitirdim,hoş bir gülümseme,hoş bir tat bıraktı bende.

Çeviri kitaplarda,yazarın duyguları okuyucuya aktarmadaki başarısının, çevirmenlerin o duyguları tekrar yorumlayıp ,bize en doğru kelimelerle ulaştırması olduğunu düşünüyorum ve bu kitabın da nefesim kesilecek kadar o tedirginlik ve korkuyu bana hissettirmesindeki başarısında çevirmen İlknur Ugan'ı tebrik etmek lazım.
Bir Zweig sever olarak beni bu kitapla buluşturan sevgili arkadaşım Emine ARSLAN'a (earslan) çok teşekkür ederim :)
ataç ikon Korku
kitaba 8 verdi
7 yorum
(@)
canısı sen kıtabı anlatmıssın sanki nasıl okucaz sımdı :)
17.12.15 beğen cevap
(@)
@coe kitabın sadece bunlardan ibaret olduğunu düşünerek yanılma derim :) hem sürpriz sonumuz var dikkatini çekerim ;)
17.12.15 beğen cevap
(@)
kitabı okudum yahu :) sonuc da en fazla 3 ıhtımalle bıter bunu da bılırler ben anlamam kardesım olmamıs ınceleme hemen duzelt yoksa senı sıkayet ederım neokur mahkemesıne :P
18.12.15 beğen cevap
(@)
@coe ben böyle inceleme yapabiliyorum başka türlüsünü de bilmiyorum ...
şikayet et lütfen o mahkemeye , belki idam cezası verirler ve üyeliğim de iptal edilir ;) bence yapmalısın ;)
18.12.15 beğen cevap
(@)
taaam taaam gene başlama etmiyom :D
18.12.15 beğen cevap
Cihan Yıldız (@cihanyildiz)
Paulo Coelho nun Aldatmak kitabını animsamistim okurken. Acaba Coelho da mı Zweig den etkilenmis :) Okuduysaniz bircok ortak nokta var iki kitap arasinda. Özelikle de kadinin aldatma sebebi ve hisleri birebir ayni.
20.12.15 beğen cevap
(@)
@cihan-yildiz kesinlikle doğru tespit ,özellikler sebepler konusunda haklısınız.Tabii ki Zweig konuyu daha kısa ve özüyle anlattığı için Korku daha etkileyici bence ...
20.12.15 beğen cevap
Hayata Gülümse

Hayata Gülümse

@hayataagulumse - Mersin

Korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.
Bir Zweig kitabı daha okundu-bitti. Anlatım tarzı , tahlilleri ve duyguları bize aksettirmesi o kadar başarılı ki. Duygusal bir insan olan Zweig etrafında olan olayları en ince ayrıntısına kadar , tüm ruh çalkantılarını ve karakterlerinin hissettiklerini birebir okuyucuya aksettirmeyi başarmış birisi.

"Bir kadın , bir anne ve bir eş İrene. İçine düştüğü , nasıl ve neden düştüğünü kendisinin bile anlayamadığı durumdan çıkmak için verdiği uğraş , ruhsal çalkantılar ve girdiği bunalım, sessiz çığlıklar o kadar güzel anlatılmış ki " İrene'nin hissettiklerini derinden hissetmemek ve bazı yerlerde ona kızmamak, bazende hak vermemek elde değil.

İrene'nin bunalıma girmesine sebep olan kadın İreneyi çaresizliğe sürükleyen kişi ama Zweig yapıtlarında olaydan daha çok tahliller ve gelişme ön planda olduğu için kadının kimliği değil İrene'nin çalkantıları ve hisleri dikkatimizi üzerine çekiyor, daha doğrusu dikkatimi cekti.

"İçinde hala acıyan bir yer vardı, ama iyi şeyler vaat eden bir acıydı bu , tamamen kapanmadan önce kabuk tutarken yanan yaralar gibi sıcak, ama yumuşacık bir acı"

Ne diyebilirim ki ZWEIG işte OKU'yunuz.
ataç ikon Korku
kitaba 9 verdi
0 yorum
Sezgi

Sezgi

@sezgii

Anna, Bovary, Freud ve Korku
Kitabın başından itibaren Freud etkisini hissediyorsunuz. Psikolojik değerlendirmelerde etkilendiği kişinin Freud olması daha güçlü bir profil çizmesine yardımcı olmuş. Diğer yandan edebiyatın en çok işlenen konularından birisini farklı bir bakış açısından anlatması ilgimi çekti. Kadının korkusu, rahatlaması, normale dönüşü ve yaşadığı duyguların gelip geçiciliği ister istemez okuyanda da rahatsızlık oluşturuyor. Benim yabancı eserlerde ısrarla anlayamadığım taraf ise şu; aldatılma konusunun sonunda affetme ve rahatlama hissi. Madem affedilecek ve rahatlayacaklar bizi niye duygudan duyguya sürüklüyor bu yazarlar? :)

Diğer örnekleri belli zaten bu tarz konuların Karenina, Bovary; gel bizim edebiyata Eylül, Aşk-ı Memnu vs vs. İnsanlarda kadın aldatırsa affedilir gibi bir algı oluşturuyor ister istemez. Halbuki aldatmak kadın-erkek ayrımı olmaksızın vasat bir harekettir. Ve şahsi fikrimce affedilir bir şey değildir. Kitapta yaşanılan korku, içgüdüsel olarak engel olunamayan bir bilinmezlik hissiyle geliyor. Ama kadına acıyacağımız, üzüleceğimiz ''ay yazık'' diyeceğimiz bir durum söz konusu değil. İnsanlar acılarını seçmekte özgürler sonuçta :)
ataç ikon Korku
kitaba 8 verdi
3 yorum
Melih (@melihh)
Vasat kelimesini olumsuz anlamda kullandınız sanırım. Ancak vasat orta demek biliyor muydunuz ? :)
06.12.16 beğen cevap
Sezgi (@sezgii)
Ne diyelim hocam ''vasıfsız, ifrat, tefrit'' ne desek olmuyor :D Aldatmadan daha kötü şeyler de olduğunu düşünürsek evet vasat bir hareket diye böyle yazdım ama farklı bir öneri varsa değiştirebilirim.
07.12.16 beğen cevap
Melih (@melihh)
Hayır çok sırıtmıyor zaten :) birçok kişi fark etmez. Belki benim huysuzluguma, ukalaligima denk gelmiş olabilir :) mesela kifayetsiz ? Olumsuz, menfi ? Bilemiyorum :)
08.12.16 beğen cevap

Korku - S41

Çevresindeki onca insandan yalnızca bir tanesinin,içinde yaşadığı dehşetin farkına vardığını düşünüyordu, o da kendisini gözetlediği için.
Misafir tarafından eklenmiştir.
Sezgin Taşcı

Sezgin Taşcı

@sezgintasci - İstanbul

Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir
ataç ikon Korku
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

Oysa maceranın gerçek bedeli tehlikeye atılabilmektir
ataç ikon Korku
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
E.D

E.D

@yabanci

Belki de... Utançların en büyüğü... İnsanın kendine en yakın bildiği kimselere karşı duyduğu utançtır.
ataç ikon Korku
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve

Merve

@hempa - Mersin

Korku cezadan çok daha beterdir, çünkü ceza bellidir, ağır da olsa, hafif de, hiçbir zaman belirsizliğin dehşeti kadar, o sonsuz gerilimin ürkünçlüğü kadar kötü değildir.
ataç ikon Korku
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Ahme't Sessiz

Ahme't Sessiz

@ahmetsessiz

Aslına bakarsan hala anlayamadığım şey,insanın tehlikesini bilerek bir suçu işledikten sonra itiraf etme cesaretini bulamayışıdır.İtirafı engelleyen bu basit korkuyu her türlü suçtan daha zavallıca buluyorum.
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
249
KİTAP
Kısacık, Okunası Kitaplar
Kısa ama etkili kitaplar bu listede. Sayfa sayısına bakmayın. Kısa ama yoğun kitaplar. Az zamanınız mı var? Kısacık bir kitap...
162
KİTAP
Kütüphanenizde Yer Alması Gereken Hazine Değerindeki Edebiyat Kitapları
Herkesin okuması ve kitaplığında bulundurması gerektiğini düşündüğümüz hazine değerindeki en iyi edebiyat kitaplarını bu list...
78
KİTAP
İntihar Eden Yazarların Kitapları
Hayatına kendi isteğiyle son veren ünlü yazarların kitaplarını bu listede paylaşıyoruz. Lütfen sadece intihar eden yazarların...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
Busra Dkf

Busra Dkf

@busradkf - Kırşehir

 paylaşım fotoğrafı
Kitaplarla mutlu olan ben... iyi ki kitaplar var.
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
okuyankoala

okuyankoala

@burcuskmn

 paylaşım fotoğrafı
Boş ders diye bir şey yoktur.
ataç ikon Korku
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
✨UrsaMajor✨

✨UrsaMajor✨

@elifbirkadin - İstanbul

 paylaşım fotoğrafı
" Fırtına veya bunaltıcı sıcak kadar, havanın durgunluğu da insanı huzursuz edebilir, aynı şekilde ılımlı bir mutluluk da talihsizlik kadar kışkırtıcı olabilir ve isteksizlik çeken pek çok kadın için,umutsuzluğun getirdiği sürekli bir doyumsuzluktan daha tekinsizdir. Tokluk da açlıktan daha az dürtücü değildir. "
ataç ikon Korku
kitaba puan vermedi, inceleme ekledi.
0 yorum