up
ara

Edip Cansever'de Şairin Kanı

Edip Cansever'de Şairin Kanı Konusu ve Özeti

Edip Cansever'de Şairin Kanı
Yansımanın Gerçeği kitabının da yazarı Veysel Çolak tarafından kaleme alınan Edip Cansever'de Şairin Kanı kitabı Araştırma - İnceleme, Biyografi türünde okuyucusu ile buluşuyor. Papirüs Yayın yayınevinden 2003 yılında 9789758747320 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Edip Cansever'de Şairin Kanı isimli kitap 80 sayfadan oluşuyor. Edip Cansever'de Şairin Kanı kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Papirüs Yayın
ISBN: 9789758747320
Sayfa: 80 sayfa Basım Tarihi: 2003
'Edip Cansever, artık bir kültür kodu. Bu nedenle önermelerden sıyrılarak değerlendirilemez mi? Ortalama görüşün, bir şairin arayışlarını, ü adı konmamış bakışlarını, dilsel kurgusunu, ideolojik bir suçun kanıtı olarak gündemde tutması; Edip Cansever'in bir kültü kodu olmasını elbette engellemez. Edip Cansever'i değerlendirmeye sıra geldiğinde, İkinci Yeni şiiri çemberi içerisinde bir ucundan sokulup bir başka noktadan çıkartılması, ortalama görüşün yöntemiyle örtüşen, nesnellikten uzak, bir sekter tavrıdır. Genel bir yaklaşım olduğu düşünülürse, bu tavrın şairi boşluğa bırakmayı amaçladığı görülebilir.

Şimdi Edip Cansever'in şiir serüveninde İkinci Yeni dönemi diye bir bölüm ayırmak mekanik bir yaklaşım olur. Bu tutum, başlangıcında neyse ne de, sonrasında da köksüz olduğu yargısına vardırır kişiyi. Geleneksel bağlamda bu doğru olsa bile şairin kendi gövdesinde saldığı kökleri görmezden gelmek, kurulan bir şiir fırtınasını kavrayamamak demektir. Bu da, şiirin Orta Çağ'daki deliler gemisine bindirilip sürgüne gönderilmesinden başka bir şey değildir.

Bu çıkmazda beliren yanlışlığı aşmak, Edip Cansever'in aynasını ne zaman oluşturduğuna bakmakla gerçekleştirilebilir. Sanıyorum, bu gerçekleştirildiğinde ancak, Edip Cansever'in aynasında yansıyan şiir algılanabilecek, boyutları anlaşılabilecektir. Yoksa Edip Cansever'le buluştuğu için sevinen Türkçe'nin sevincini anlamak olanaksızlaşacaktır. Oysa kavranılması gereken budur. Çünkü dönüştürücü olan budur."

Edip Cansever'de Şairin Kanı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Fesih Mirza

Fesih Mirza

@fesihmirza

İnsan yaşıyorken özgürdür!
ataç ikon Edip Cansever'de Şairin Kanı
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 beğen · 0 yorum