up
ara

Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları

Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları Konusu ve Özeti

Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları
Ejder İmparatorluğu kitabının da yazarı Valerio Massimo Manfredi tarafından kaleme alınan Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları kitabı Roman (Çeviri), Öykü (Çeviri) türünde okuyucusu ile buluşuyor. Can Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9789750700330 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları isimli kitap 366 sayfadan oluşuyor. Kitabı Türkçe'ye Eren Cendey çevirmiştir. Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Çevirmen: Eren Cendey
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789750700330
Sayfa: 366 sayfa Basım Tarihi: 2015
... Valerio Massimo Manfredi, tarihsel gerçeklerle kurguyu ustaca kaynaştırdığı bu romanında, İ. Ö. Dördüncü Yüzyılda yaşamış Büyük İskender'i yalnızca tarihsel bir kahraman olarak ele almakla yetinmiyor; dehası, tutkuları, zayıflıkları, alışkanlıkları ve aşklarıyla onu ve onun dönemini gözler önüne seriyor. Üç kitaptan oluşan bu dizinin ilk kitabında hırslı bir genç olarak tanıdığımız İskender, Anadolu'nun Kapıları adlı bu ikinci kitapta Asya seferine çıkan genç bir kraldır. ... Anadolu'nun Kapıları, İskender'in Anadolu'dan çıkıp Mısır'a ulaşması ve orada Firavun ilan edilmesine kadar olan dönemi ele alıyor.
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Kesinlikle Tavsiye Ediyorum.
1. Kitabın devamı olan bu kitapta da İskender'in korkusuzluğu, cesareti ve akıllılığı ön planda. Yolunun üzerindeki pers hükümdarlığı altındaki şehirleri fethederken göstermiş olduğu cesaret ve yılmadan ilerlemesi askerleri arasında insan üstü gözükmesine neden oluyor. Mısıra ilerlerken doğanın İskender'den yana olması onun artık bir tanrı olduğunu göstermiştir. İskenderiye şehrinin kurulumu ve daha fazlası için kitabın devamını okumalısınız.

Kesinlikle tavsiye ediyorum.
6 beğen · 0 yorum

Büyük İskender - 2 Anadolu'nun Kapıları - S41

Leptine titreyen bir sesle, "Uzaktan göze çarpacaksın ," dedi.
Promiyer tarafından eklenmiştir.
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Lysippos şaşkınlık içinde, sessizce kralını dinliyordu;
nasırlı büyük elleri kımıltısız bedeninin yanında sarkıyordu.
İskender onun ellerini tuttu; "Bu eller mucize yaratabilir, biliyorum. Üstesinden gelemeyeceğin hiçbir şey yoktur, yeter ki iste. Sen benim gibisin Lysippos; bu nedenle senden başka hiçbir heykeltıraş benim heykelimi yapamaz. Biliyor musun, Mieza'daki evimizde benim ilk portremi yaptığın gün, Aristotales ne demişti? "Tanrı varsa, Lysippos'un ellerine sahiptir.' Şimdi şehit arkadaşlarımı tunçta canlandıracaksın. Bunu yapacak mısın?"
"Yapacağım İskender ve bu dünyayı hayrete boğacak bir yapıt olacak. Sana yemin ediyorum."
7 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Neden söz ediyorsun?"
Adam fenerini suyun kaynadığı kayanın duvarcığına yaklaştırarak Kral'ın bilmediği harflerle kazılmış bir yazıyı aydınlattı.
"Şundan söz ediyorum," dedi yazıyı göstererek.
"Peki sen okumayı biliyor musun?"
Kahinin sesi tuhaflaştı, sanki boğazından bir başkasının sesi çıkmaya başlamıştı:

Asya'nın efendisi geliyor,
Gözlerinde hem gündüzü,
Hem geceyi taşıyan adam.
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Kral onu sakinleştirmeye çalışarak, "Kimsenin dinle ya da tanrılarla alay etmek gibi bir niyeti yoktu Aristandros," dedi. "Biz, halkın bilgisizliğinden yararlanmak isteyen bazı açıkgözlerden söz ediyorduk. Haydi şimdi içip neşemizi bulalım. Yazgımızı öğrenene dek, pek çok zorluğu göğüslemek zorunda kalacağız."
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

Ansızın eşeğinin küfelerine gübre yüklenmiş bir adamla karşılaştılar. Bahçıvanı her bir bitkinin altına teker teker gübre dökerken seyrettiler; adamın işini müthiş bir sevgi ve özenle yaptığı gözden kaçmıyordu.
Çevirmen sözlerini sürdürerek, "Pers valisine karşı ayaklanma olduğu zaman isyancılar bu bahçeyi ateşe vermeye karar verdiler, "dedi. "Ama bu adam kendini parmaklıklı kapının önüne atıp böyle bir suç işlemek istiyorlarsa, ellerini önce onun kanıyla kirletmelerini gerektiğini söyledi."
"Kral o olacak," dedi Ephestione.
"Bir bahçıvan mı?" diye sordu şaşkınlıkla çevirmen.
"Evet. Kendisinin bile olmayan bir bahçenin bitkilerini kurtarmak için ölmeye hazır olan bir adam, halkını korumak ve kentini onurla, geliştirmek için kimbilir neler yapar?"
5 beğen · 0 yorum
Promiyer

Promiyer

@pronuyer

"Bütün buraya mı?" diye sordu Dinokrates.
"Bütün buraya," dedi Kral. "Hemen yarın, seherin ilk ışıklarıyla çalışmaya başlamanı istiyorum. Ben bir yolculuğa çıkmak zorundayım, döndüğümde evlerin yükselmeye, yolların taşlarının dizilmeye, limanın rıhtımlarının yapılmaya başlandığını görmek isterim."
"Elimden geleni yapacağım, efendim. Peki, bana kim para verecek?"
"Genel Sekreterim Eumenes verir." Sonra bu tuhaf mimarı, ıssız ovanın ortasında elinde topuzu, belinde aslan postuyla ardında bırakıp çadıra dönmek üzere arkasını döndü. "Kolay gelsin!" diye seslendi.
Kral şölene ve arkadaşlarına katılmadan, "Son bir şey efendim," diye atıldı adam. "Kentin adı ne olacak?"
"İskenderiye. İskenderiye dünyanın en güzel kenti olacak."
5 beğen · 0 yorum