up
ara

Bahar

Bahar Konusu ve Özeti

Bahar
Bahar kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Çevirmen: Levent Bakaç
Yayınevi: Ayrıntı Yayınları
ISBN: 9786053140108
Sayfa: 240 sayfa Basım Tarihi: 2015
Türk-Alman genç kız Bahar öldü mü, öldürüldü mü? Herkes Bahar'ın bir namus cinayeti kurbanı olduğunda hemfikir. Fakat zanlı olarak gözaltına alınan Bahar'ın kardeşi Burak gerçekten suçlu mu? Sosyal danışman İna, Bahar'ın annesinin ısrarlarına daha fazla karşı koyamayıp Türkiyeli göçmenlerin yoğun yaşadıkları Hamburg-Wilhelmsburg semtinde olayın izlerini aramaya başlıyor… Diğer yandan her iki kardeşin arkadaşları ve Karadeniz yöresindeki köyde yaşayan dedeleri de iz sürüyor… Anlatanlar da, anlatılanlar da kendi önyargılarıyla karşı karşıya kaldıklarında alışılmış düşüncelerini, tavırlarını gözden geçirmeye mecbur kalıyorlar… Basından:"Sabine Adatepe töre cinayeti ile ilgili bir roman mı yazdı? Belki! Almanya'daki Türkiyeli insanların parçalanmışlıkları, hüzünleri ve yaşadıkları kültür şoku üzerine duygusal bir roman yazmaya başardı. Kendisi hem Türk hem Alman bir bakışa sahip…" -Rukiye Çankıran, migazin-"Sözde sorunlu semtler'de uyum ve göç ile ilgili iç açıcı, dürüst ve önyargısız bir roman…" -Lovelybooks-"Daha ilk paragraflarda yazarın ya fail ya kurban şeklinde basmakalıp figürler çizmediği ortaya çıkıyor. Tam tersine, her figürün hangi mantığına göre hareket ettiğini rahatça anlıyoruz. Bu da okurun bir daha içinden çıkmak istemediği bir gerilimi yaratıyor…" -Jürgen Schöneich, elbinsel-
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

kitap, hikaye ve olay örgüsü, gerek karakterler bakımından fena değildi.. kitap, ina'nın ve bahar'ın dedesinin ağızından anlatılıyor.
ataç ikon Bahar
kitaba 4 verdi
0 yorum

Bahar - S41

Dünyası ikinci kez başına yıkıldığında beş yaşındaydı. babasının gözünde hiçbir zaman bir prenses, küçük bir kraliçe olmadı, tam tersine. kendisini almanya'ya uyum sağlamış olarak gören ve bunu birbiri ardına değiştirdiği alman kız arkadaşlarıyla kanıtlamaya çalışan anadolu kökenli adamı için daha ilk günden itibaren utanç vesilesiydi. bahar, ne özlemle beklenen ve babasının soyadını sürdürecek olan bir oğuldu ne de isteyerek yapılmıştı. Yere dökülen bir su kadar bile değeri yoktu. Babası onu hiç sevmedi. Aslında en azından kabullenebilirdi. Fakat bundan da azını yaptı, ona tahammül etti. Bahar hayatı boyunca bu durumu hep böyle algıladı, onun için normaldi bu durum.
1919 MAVİ tarafından eklenmiştir.
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

bazı insanlar çaresizlikten ne yapacağını bilemezken, diğerleri yaşıyor, çalışıyor,gülüyor ve yiyip içiyordu. hayat böyleydi. büyümek için herhalde bunu da görmek gerekiyordu.
ataç ikon Bahar
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

Çığlıklarımı kimse duymuyorsa suskunluğum sizi niye rahatsız etsin ki!
ataç ikon Bahar
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
1919 MAVİ

1919 MAVİ

@1919mavi

evlenmek hiçbir zaman çözüm değildir. eğer aceleyle ve ailene duyduğun öfkeyle hareket edersen, yağmurdan kaçarken doluya tutulursun.
ataç ikon Bahar
kitaba 4 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum