up
ara

De Profundis

De Profundis Konusu ve Özeti

De Profundis
De Profundis kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Roza Hakmen
Yayınevi: Can Yayınları
ISBN: 9789755100630
Sayfa: 167 sayfa Basım Tarihi: 1905
Fırtınalı yaşamı boyunca her davranışıyla ya bir skandal ya da bir akım yaratan, her sözü bir özdeyiş haline gelen Oscar Wilde'ın Alfred Douglas'la yakın dostluğu, Douglas'ın babası Queensberry Markisi'ni çok kızdırmıştı. Marki tarafından eşcinsellikle suçlanan Wilde, dostlarının Fransa'ya kaçması için yaptıkları uyarılara karşın kaçmamakta direnince, tutuklanarak mahkemeye çıkarılmış, parlak ifadesine karşın suçlu bulunarak iki yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Cezasının büyük bölümünü geçirdiği Reading Hapisha­nesi'nden Douglas'a yazdığı mektup, kendisini sefahate sürüklediği ve sonra da sahip çıkmadığı için genç adama yönelttiği suçlamalarla doluydu. Wilde'ın mektubu Douglas'ın eline geçmedi, ancak 1905'te De Profundis adıyla yayımlandıktan sonra gerçek okuruna ulaşabildi.

Edebiyat tarihinin bu ünlü mektubunu, yazarın yakın dostu ve hayranı André Gide'in anıları eşliğinde ve Roza Hakmen'in benzersiz çevirisiyle sunuyoruz.

De Profundis - S41

Bana ise -bakaranın gözümde hiçbir çekiciliği olmadığından- dışarıda tek başıma durmak düşüyordu. Senin ve babanın beni düşürdüğü durumu beş dakikalığına olsun tartışmayı reddettin. Benim görevim yalnızca senin otel giderlerini ve kumar borçlarını ödemekti. Beni bekleyen felakete yaptığım en ufak bir değinme bile canını sıkıyordu. Önerilen yeni bir şampanya markası seni daha çok ilgilendiriyordu. Londra'ya döndüğümüzde, gerçekten iyiliğimi isteyen bazı dostlarım, yurtdışına gitmem, kazanılması olanaksız bir davaya girmemem için yalvardılar. Bu öğütleri verdikleri için onları kötü niyetlilikle, onları dinlediğim için de beni korkaklıkla suçladın. Tanık kürsüsünde işi pişkinliğe vurup yalan, gülünç ve aptalca şeyler söylemem için beni zorladın. Sonunda, doğal olarak ben tutuklandım, baban günün kahramanı oldu, günün kahramanı olmakla da kalmadı aslında; şu anda aileniz ne tuhaftır ki; "ölümsüzler"in yanında yer alıyor; çünkü baban, tarihte sanki Gotik bir unsur olan ve Kleio'yu Musaların en ciddiyetsizi haline getiren o kaba görünümüyle, sonsuza dek kilise edebiyatının iyi yürekli, saf fikirli babaları arasında yaşayacak; sen Bebek Samuel'in yanında yer alacaksın; bense Gilles de Retz ile Marquis de Sade arasında, Malebolge batağının dibindeyim.
Burcu S. tarafından eklenmiştir.
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Sen, beni tükettin. Küçük balık, büyük balığı yedi. Bu durum, güçsüz olanın, güçlü olan üzerinde sürdürdüğü tiranlıktı, oyunlarımdan birinin bir sahnesinde belirttiğim gibi: 'yok olmayan tek tiranlık'.
ataç ikon De Profundis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Yaşamdaki yıkıcı yanlışlıklar, insanın mantıksız oluşundan kaynaklanmaz. Mantıksız bir an, insanın en güzel anı olabilir. Yanlışlıklar, insanın mantıklı oluşundandır. Arada büyük bir fark var.
ataç ikon De Profundis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Önemsiz konularda sana boyun eğmemin bana zarar vermeyeceğini, yaşamsal önemi olan anlar gelip çattığında ise irademin üstün gücünü ortaya koyabileceğimi sanmıştım. Öyle olmadı. Tam da o büyük anda, iradem sıfırı tüketti. Aslında, yaşamda önemli şey, önemsiz şey yoktur. Her şey, her konu, aynı önemde, aynı büyüklüktedir. Her şeyde sana boyun eğişim, başlangıçta bunu önemsemeyişime bağlı olarak, bende bir alışkanlık haline gelmiş ve sonunda yaradılışımın bir özelliği olmuştu, ben farkına varmadan. Düşünme, duyumsama yeteneğim, sürekli ve öldürücü bir basmakalıplığa sürüklenmişti.
ataç ikon De Profundis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Engin Şahinşah

Engin Şahinşah

@enginsahinsah

Gerçekten de hiç güçlük çekmeyeceğim. Sevgiyi gerçekten istersen, onun seni beklediğini görürsün.
ataç ikon De Profundis
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Rumet

Rumet

@elohim

Ruh bedenin içinde yaşlı doğar; beden de ruhu gençleştirmek için yaşlanır zaten.
ataç ikon De Profundis
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
312
KİTAP
Tavsiye Ettiğim Kitaplar
Kitap tavsiyesi arayanlar buraya! Herhangi bir kitap türüne bağlı kalmaksızın beğenerek okuduğumuz ve herkesin okumasını tavs...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...