up
ara

Beden Dili

- Body Language

Beden Dili Konusu ve Özeti

Beden Dili
Erkekler Neden Yalan Söyler?
Kadınlar Neden Ağlar? kitabının da yazarı Allan Pease tarafından kaleme alınan Beden Dili kitabı Sosyoloji, İnsan ve Toplum türünde okuyucusu ile buluşuyor. Rota Yayınları yayınevinden 1998 yılında 9799757805600 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Beden Dili isimli kitap 208 sayfadan oluşuyor. Beden Dili kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: Rota Yayınları
ISBN: 9799757805600
Sayfa: 208 sayfa Basım Tarihi: 1998
1970'li yıllara kadar üstünde çok fazla düşünülmeyen ancak sezgiler olarak ifade edilen duyumsamaları fark eden davranış bilimciler vücut hareketlerinin insan ilişkilerindeki etkinliğini fark ettiler. Bir mesajın toplam etkisinin yaklaşık %7'sini sözel (sadece sözcükler) %38'ini de sözel olmayan öğelerden oluştuğu tespit edilmiştir. Bireyin davranışlarını çözümlerken sadece hareketi yorumlamanın sakıncalarına dikkat çeken Allan Pease farklı bir yaklaşımla birbiri ardına yapılan hareketleri gruplamış ve bu grupların toplu değerlendirmelerini de yapmış. Resimlerle canlandırılan yorumlar kitabın rahat okunabilir ve anlaşılır olmasını sağlamış. Beden Dili son dönemde iletişim konusunda yazılan en iyi kitaplardan biri.
Hakan Eröztekin

Hakan Eröztekin

@cikolataadam - İstanbul

Beden dilini öğrenmek için muhteşem
Bir arkadaşınızla konuşuyorken, yeni tanıştığınız bir insanla etkileşim içindeyken, bir tartışma programı izlerken veya sosyal bir ortamda insanları gözlerken herkesin belli vücut hareketleri yaptığını görmüşsünüzdür. Bu hareket gruplarını kendiniz bu yazıyı okurken veya katıldığınız(ya da katılmadığınız) bir yazı okurken de kullanırsınız. Peki karşımızdaki insan kullandığı bu hareketlerle bize ne anlatmaya çalışmaktadır? Gözlerinizin içine bakıp size tüm kalbiyle inandığını söyleyen arkadaşınız aynı zamanda kollarını ve bacaklarını kavuşturuyorsa onun söylediğine inanmakla hata edebilirsiniz. Gözlerini ovuşturup sizi anladığını ve size katıldığını söyleyen bir insanın yalan söylediğini fark edebilirsiniz. Ya da saçıyla okşayan, vücudu ve ayakları size dönük olan veya yan bakışlar atan, hafif size doğru eğilmiş olan, gülümseyen, oturuyorsa bacaklarını okşayan, ayağıyla ayakkabısını çıkarıp tekrar takan, gözbebekleri büyümüş bir kadının sizinle ilgilenmediğini düşünerek hata edebilirsiniz. İşte bütün bu hareketleri ve daha fazlasını, şekillerle detaylıca anlatan bu kitap bence alanında en iyi kitap. 100 puan üzerinden gönül rahatlığıyla 99 verebilirdim. 1 puanı da şuradan kırıyorum; Her hareket detaylıca açıklanmış açıklanmasına ama bazı hareketlerin (üstünlük/boyun eğme) kullanılıp kullanılmaması yönünde tavsiyede bulunulmamış. Bu 30 hareketten 3'ü için geçerli olabilir (yani hareketin mânası var fakat uygulanması doğru olur mu o yok). Bu da ufak bir nazar boncuğu oluversin. Eğer beden dilini öğrenmek, insanların hareketleriyle, duruşlarıyla ne anlatmak istediğini çözmek istiyorsanız mutlaka alın. Yorumu ilgiyle okuduğunuz için teşekkür ederim :)
ataç ikon Beden Dili
kitaba 10 verdi
0 yorum

Beden Dili - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle