up
ara

Bitmeyen Kavga

Bitmeyen Kavga Konusu ve Özeti

Bitmeyen Kavga
Tatlı Perşembe kitabının da yazarı John Steinbeck tarafından kaleme alınan Bitmeyen Kavga kitabı Roman (Çeviri), Dünya Edebiyatı türünde okuyucusu ile buluşuyor. Remzi Kitabevi yayınevinden 1970 yılında 9789751412324 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Bitmeyen Kavga isimli kitap 294 sayfadan oluşuyor. Kitap Okuduğum En Güzel Kitap listesinde de yeralmaktadır. Bitmeyen Kavga kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751412324
Sayfa: 294 sayfa Basım Tarihi: 1970
Nobel ödüllü yazar John Steinbeck, 1930'lu yılların Amerikası'nda hayatını bitmeyen bir kavgaya adamış Mac'le deneyimsiz ama atak Jim'in elma bahçelerindeki işçiler arasına katılarak başlattıkları bir grevi anlatıyor...Aslında yalnızca bu grevi değil, insanoğlu varoldukça hiç bitmeyecek olan bir kavgayı, bu kavga içinde farklı konumdaki kadın erkek bireylerin psikolojisini yalın bir gerçekçilikle gözler önüne seriyor.
Gamze Züleyha Üredi

Gamze Züleyha Üredi

@gzuleyhauredi - Mersin

Son derece akıcı, film izliyormuşsunuz hissi uyandıran harika bir kitap. Ve hayır, sadece devrimi anlatmıyor. Birçok şey çıkarabilir, üzerine düşünebilirsiniz ve bu esnada da keyif almaktan geri kalmazsınız.

Olay daha çok Jim ve Mac üzerinden ilerliyor ama içerikte bulunan her karakterin ayrı bir anlamı var gibi sanki. Jim'den hoşlandığını nihayetinde kabul etmek zorunda kalan evli Lisa'nın, ne için yardım ettiğini kendisinin dahi bilmediği iddia edilen Doktor'un, kamyoneti hasar görünce hepten deliren Dakin'in, parası olmayanlara bedavadan kahve ve sandviç veren Al'in, kundakçı Sam'in, görmüş geçirmişliğinden -ve belki de bir şey yapamamış olmaktan- öfkeli ihtiyar Dan'in...

Fakat sonu eksik kalmış gibi geldi bana, sanki yazar "bir an önce bitirivereyim" demiş de öylece bitirmiş. Beklenen bir sondu zaten ama yarım kalınmışlık hissinden ötürü hoşuma gitmedi. Tabii bir yandan da, gerçekçilik açısından incelediğinizde daha mantıklı bir son olamayacağını düşünebilirsiniz.

Son olarak Mac'in Jim'e olan isyanıyla kitabı önermek istiyorum: "Gözünü seveyim Jim, önüne geleni sevip durma öyle. Böyle işlerle çarçur edecek zamanımız mı var?"
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba 10 verdi
0 yorum
Müzeyem Adem

Müzeyem Adem

@conquerorssultan - Varna

Bu kitap bana biraz 'Gazap üzümleri'ni anımsattı. İki kitabın kahramanlarının hep işçiler olmasından dolayı belki de. Tarlalarda çalışanların hayatta kalmak için, haklarını korumak için verdikleri mücadele anlatılmakta bu kitapta. Kazanılamayacağı hissedilen ama yine de girişilen bir kavganın hikayesi. Aslında insanoğlunun bitmeyen kavgası bu.
Başka bir yazardan okusam çok sıkılırdım diye düşünüyorum. Ama Steinbeck'in anlatımı ile normalde ağır olan bu hikayeyi okumak çok kolay geliyor.
Ben kitabın beşinci basımını okudum sanırım. Yer yer karşılaştığım hatalar pek hoşuma gitmedi. Çok fazla olmasa da bazı kelimelerin harflerinin eksik olması, beni rahatsız etti bir okur olarak. Sel yayıncılık ta basmış bu kitabı. Onlarınki daha iyi olabilir.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba 5 verdi
0 yorum
Mrve

Mrve

@kitaptansamanlk - Ankara

Sömürülenler
Başladım ve bitti. Kesinlikle uzun bir hikaye. Dönemi iyi yansıttı demekten çok izletti. Film izler gibi sakin kafayla okudum. İşçilerle birlikte o güzel ünlü bahçelerde elma da topladım yemekte yedim ve en önemlisi onlarla birlikte bir greve gittim. Devrimin nasıl gerçekleşeceğini detaylarıyla ince ince anlatmış J. Steinbeck. İşçilerin yani ezilenlerin yoksulluğun ilmek gibi işlemiş. Olaylara öylece bakamıyorsunuz. Kitap fakiri ve zengini özetlerken her zaman kaybedenlerin de işçiler olduğunu anlatmış. Jim ve Mac olayları başlatır ama kazanmayacaklarını da bilirler. Yine de biz bu grevi yapalım diğerlerini ezemesinler düşüncesindeler. Bir bakıma insanlık için elinden geleni yapıyorlar.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba 5 verdi
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Bitmeyen Kavga da biter..!
Bir grup komünist gencin işçileri örgütlemek ve grev yaparak sermaye zenginliğine son verme çabasını anlatıyor Bitmeyen Kavga.Kapitalist düzeni al aşağı edeceklerini sanırken en yakın arkadaşlarının yokoluşlarına tanık oluyorlar bir bir.Açlık, pislik, sefalet içinde amaçları uğruna yaşam savaşı içindeler.İşçileri ayakta tutmak, birlikte hareket etmelerini sağlamak ve söz geçirebilmek için üzücü durumları amaçları uğruna kullanmaktan da vazgeçmiyorlar.Olaylar akıcılığını kaybetmediği için roman keyifle okunuyor.Fakat farklı bir yayınevinden okunmasını tavsiye ederim.Benim Bitmeyen Kavgam bitti, darısı okumayı düşünenlerin başına..!
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba 10 verdi
0 yorum
Murat Ciman

Murat Ciman

@MuratCiman

Geçmiş yıllarda kaleme alınmış ama basılmaya ve alıcı bulmaya devam eden kitaplardan. İşçi ve işçi haklarına ve ne almak istenirse ona örnek olabilecek türden. Okurken emek işçiliğinin çok yaygın olduğu ülkeme bile geçmişten geleceğe düzene ve düzensizliğe karşı kısır döngü içinde bakın der gibi inandırıyor. Kahramanlar ve olayın geçtiği mekanlar başka başka olsa da sonucunda çok tanıdık geliyor size. Yüksek kar entrikaları ile hep bana hep bana doyumsuzluğu birlikten kuvvet doğar inandırma çabasını da buluyorsunuz. Sonu hüzünlendiriyor ve keşke diyebiliyorsunuz. Ama dili de konusu gibi akıcı olduğundan sıkılmadan okuyorsunuz.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba 10 verdi
0 yorum

Bitmeyen Kavga - S41

Adam kâğıt yığınına yaklaştı. Az bir miktar aldı. Mac, <> dedi.
Kübra Atmaca tarafından eklenmiştir.
hk

hk

@haticeee - Ankara

Devleti yıkmaya kalkmışım. Oysa yaptığım bir konuşmada, açlıktan ölen insanların varlığından dem vurmuştum yalnızca.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

Ve insan, karşısına çıkan her engeli aşmış, her düşmanı yenmiş. Yalnız bir tanesinin üstesinden gelememiş. Evet, yalnızca kendisini yenememiş. İnsanlık nasıl da nefret ediyor kendi kendisinden.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
fatosfatos.

fatosfatos.

@oblomow - Ardahan

Gayeleri uğrunda savaştıĝın insanlar bile bazen senden nefret edeceklerdir.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
1 yorum
Piruze aykar (@piruzeaykar)
... Onlara çarpık bir gülüş fırlat
12.03.19 beğen 2 cevap
hk

hk

@haticeee - Ankara

Bir kaç küçük tecrübe sonunda anladım ki, amaç hiç bir zaman kullanılan araçlardan farklı olmuyor. Şiddet ancak şiddeti doğuruyor.
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
hk

hk

@haticeee - Ankara

"İşçi takımın kusuru nedir bilir misiniz." dedi. "Söyleyeyim. Çok gevezeler. Daha az konuşup daha çok çalışsalar, bugüne dek çok şey değişirdi."
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
141
KİTAP
Türk ve Dünya Edebiyatından Okunması Gereken Seçkin Kitaplar
Türk ve Dünya edebiyatında kimisi yazıldığı döneme ışık tutan kimisi hafızalara kazınmış kimisi ise başlı başına klasikleşen ...
538
KİTAP
Ölmeden Önce Okunması Gereken 1001 Kitap
Neokur üyelerinin katkılarıyla ortaya çıkmış olan, ölmeden önce okunması gereken kitapların toplandığı listedir. Ölüm de ner...
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken John Steinbeck Kitapları
1940 Pulitzer Ödülü ve 1962 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, ABD'li yazar John Steinbeck'in herkes tarafından okunması gereken en...
Ozan Ekinci

Ozan Ekinci

@ozanekinci

Bitmeyen kavga
"sanırım bu grevi kaybedeceğiz. fakat burada o kadar gürültü koparttık ki ,herhalde pamukta greve gerek kalmayacak. şimdi gazeteler bizim olay çıkardığımızı yazıyor. ama biz işçilere bir arada mücadele etmeyi öğrettik ; işçilerin bir araya geldiğinde gittikçe daha büyük , daha büyük bir kitle haline gelebildiğini gösterdik ,anlıyor musun? kaybetsek ne çıkar ki ? yaklaşık bin işçi burada nasıl greve gidildiğini öğrendi. bütün işçilere bir arada mücadele etmenin gerekliliğini öğrettiğimizde belki... belki torgas vadisi , bu vadinin büyük kısmı üç kişinin elinde kalmayacak artık . bir işçi daldan elma kopardı diye hapse girmeyecek ,anlıyor musun ? fiyatı yüksek tutmak için elmaları nehre dökemeyecekler . hele senin ve benim gibi insanların bağırsaklarını çalıştırmak için elmaya ihtiyacı varken , anlıyor musun ? bütüne bakmalısın london , yalnızca bu küçük greve değil."
ataç ikon Bitmeyen Kavga
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum