up
ara

Akdeniz

Akdeniz Konusu ve Özeti

Akdeniz
Akdeniz kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Elips Kitap
ISBN: 9789756053409
Sayfa: 234 sayfa Basım Tarihi: 1970
Millî Eğitim Bakanlığınca Türk ve dünya edebiyatında 100 Temel Eser'in önce ortaöğretimde ardından ilköğretimde belirlenmiş olmasını, ülkemizdeki okuma oranını artırmaya yönelik bir çaba olarak görüyoruz. Bir başlangıç olarak ilköğretimde 100 Temel Eser ümit vericidir; ilköğretim seviyesindeki çocuklarımıza bu eserleri okutmayı başarabilirsek, "okuyan toplum" olma yolunda önemli bir adım atılmış olacaktır.Yayınevimiz, 100 Temel Eser içinden; Kutadgu Bilig'den Seçmeler, Dede Korkut Hikâyeleri, Yunus Emre Divanı'ndan Seçmeler, Mesnevi'den Seçmeler, Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler, Halk Şiirlerinden Seçmeler, Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nden, Kerem ile Aslı, Sergüzeşt, Çağlayanlar, Ömer Seyfettin Hikâyelerinden Seçmeler, Bize Göre, Gülistan, Madam Bovary, Açlık, Beyaz Diş...
Mustafa Oğuz

Mustafa Oğuz

@mustafaoguz

Fark Edersen Dostluk Artık Sendedir/Seninledir...
İçerisinde mektup bulunan kitaplar okunma sırasında öncelikliler arasındadır. Onun içindeki derinlik, yol kenarında oturup gelip geçeni izlemek gibi birçok düşünceyi aynı anda insanın zihnine ve oradan da yüreğine ulaştırır. Nasıl ki insanlar şarkılar içerisindeki sevinç ve kederlerde kendilerini arıyor/buluyorsa, kitaplar içinde böyledir…

Bu kitabı ekinde mektupla bütün dostlarıma gönderdim: “İçinde senden bir şeyler buldum” dedim. “Eğer fark edersen senindir, etmezsen zaten bir anlamı yoktur” Onlardan gelen mektuplarda da aynı farkındalığı gördüm.

Ve şöyle yazdım sosyal medya kanalına: “Şu an ölmüş bir insanın duvarına bakıyorsunuz. Şaşırmayın ve korkmayın; çünkü koşuşturma içinde çevrenizdeki pek çok kişinin öldüğünden bile çok sonra haberiniz olacak. Böyle bir yazı bile yazacak vakti olmayacak. Bu yazısını okuduğunuz kişi de belki yakın bir dostunuzdu ya da yüzünü bile görmediniz… Söyleyecekleri, yapacakları hepsi hayal olup gitti. Sizin de söyleyeceklerinizin bir hükmü kalmadı. Şimdi yaşayanlar da ölecekler, keşkeler yerine iyikiler biriktirmek için sözlerinizin hükümsüz olmasını beklemeyin…”

Dostu olan, dost olmak isteyen ve kendiyle dostluğunu derinleştirmek isteyenin okuması gereken bir kitap. Aslında içinde harika bir bölüm var. Bir paragraf, onu okuyan aslında bir an iç çeker. Ama onu da sizler keşfedin…

“Ah, her önüne gelenin ta gözleri içine bakarak ona şöyle diyebilmek: Sana hiçbir borcum yok! Çek arabanı, benim yüzsüz kardeşim! Hem, masanın üstündeki şu kara ekmekte gözün varsa, onu da al! Yalnız benim keyfime dokunma!” (Akdeniz, Panait Istrati)
ataç ikon Akdeniz
kitaba 10 verdi
1 yorum
Mehmet Tekinbaş (@mehmettekinbas)
Çok güzel yazmışsınız, elinize sağlık.Çok güzel bir kitap. Halil Cibran' a benzer fikirleri var Panait Israti'nin.Başka kitaplarını da okumak istiyorum.
08.06.18 beğen cevap
Kadri İnce

Kadri İnce

@kadrince

Güzel Fakat Durağan
Okuduğum ilk Panait İstrati kitabıydı. Ruhsal analizleri gayet yerinde ve anlaşılırdı. Akdeniz kültürüne aşık bir insanın gözünden İstanbul'u, Arap coğrafyasını okuyacaksınız.Bence bundan daha önemlisi Adriyen'in etrafındaki ahlaksızlıklara karşı bakışı, onları ve kendini sorgulayışı, kendi özgürlüğünden vazgeçmeyişi Adriyen'i bize yaklaştırıyor.Olumsuz bir eleştiri olarak olay biraz ağır işledi ve sonuca net bir bağlama olmadı.Ama gayet başarılı buldum sadece nükte cümleleri için bile okumaya değer, mutlaka kitaplığınızda yer almalı.
ataç ikon Akdeniz
kitaba 8 verdi
0 yorum
Muhammed Kardoğan

Muhammed Kardoğan

@mkardogan

Panait ustanın herhangi bir kitabını okuyup beğendiyseniz buna bayılacaksınız.
ataç ikon Akdeniz
kitaba 8 verdi
0 yorum

Akdeniz - S41

Son şilingini de tüketmeden kendine bir iş bulsan daha iyi edersin. Eğer parasız kalırsan , seni kaynamış bakla demek olan ful rejimine kaydettiririm. Fakir Arap ' ın bu milli yemeğini işsiz Avrupalı memnuniyetle kabul eder , fakat elinden geldiği anda da , memnuniyetle ondan vazgeçer. Bu yemeğin lezzeti , İngiliz lirasından mahrum bir Mısır hürriyeti , bende iştah bırakmadı.
Hakan Yetişen tarafından eklenmiştir.
RT.D.

RT.D.

@312

"Yuvarlanan taş yosun tutmaz." der ya, aldırma, ne yosunu? Benim böyle şeylere gereksinimim yok. Tam tersine, ben bir çakıl taşı gibi çıplak ve parlak olmalıyım, çünkü koyun biraz yapağı tuttu mu hemen makas altına gider.
Çaresiz: Her servet haset yaratır, iştah uyandırır. İnsanın hiçbir şeyi olmamalı. O zaman dünyaya sahip demektir.
ataç ikon Akdeniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

İnsanın bir gün bugünkünden daha iyi olabileceğini sanmakla da delilik ediyoruz. Hayır, hiçbir zaman daha iyi olmayacaktır. Çünkü ruhu yok. Yalnız midesi ve cinselliği var. Biraz da zekası varsa da bu ruh değil.
ataç ikon Akdeniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Bununla birlikte, bugün dünyanın hemen her yanında egemen olan azınlığın mutluluğu için tek koşul olan korkunç sefaletin ortasında görkemli bir yaşamın mutluluğunu aklım almıyor.
Eğer refaha erişmem ancak bu koşullarda olası olacaksa, kendi yoksulluğumu yeğlerim. Başkalarının felaketi yanında, bana mutluluğumu üzerinde sunacakları altın tepsiyi hiç çekinmeden yere fırlatırdım. İşte benim yaşam görüşüm, açıkçası, budur. Günün birinde bu konudaki düşüncem değişecek olursa, o zaman ben iğrenç bir adam olurum. O zaman bana alçak desinler, assınlar beni!
ataç ikon Akdeniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

Başkalarının ıstırabı karşısında insan yüreği, bu kadar duygusuz kalırsa her şey boşunadır. Varsayımlar hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Bunlar dünyaya yalnızca sözde adalet getirecekler, yoksa adaletin kendisini değil. Merhametle birlikte, adaleti insanlar arasında egemen kılacak yalnız dinler vardı. Oysa dinler iflas etmiştir. Ve ölüler bir daha dirilmez.
ataç ikon Akdeniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
RT.D.

RT.D.

@312

"Hiç eksiğiniz yokken erdemli olmak ne kolaydır."
ataç ikon Akdeniz
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
33
KİTAP
En Baba Yazarların En Kral Dünya Klasikleri
Kalem duayenlerinin hayal güçlerini yansıttıkları, klasikleşmiş ve kültleşmiş en önemli dünya klasikleri listelenmektedir. H...
ruhadam

ruhadam

@ruhadam

YENİ BİR BETİK DAHA paylaşım fotoğrafı
YENİ BİR BETİK DAHA
Bu kitabı @deniz56'ya ithaf ediyorum

Varoluş Tanrısal bir dolandırılıcıktan başka birşey değil.

---------

Tanrım, hayal ne güzel şey! Yoksulların tek tesellisi.

---------

Eğer dost olmamızı istiyorsan Aristo'nun zehrinden çok Sokrat'ın asaletine imrenmeye çalış.

---------

Çevremde ve her yerde sadece yaşamak ve üremek için yaşayan sıradan insanlardan başka kimse görmüyorum.

---------

Ey aşk denen geçicilik! Sen hiçlikten, geçici bir hevesten başka bir şey değilsin!

---------

Eski Yunanlılar doğru söylüyorlar: Sadece Tanrılar ve şairler yaratırlar. Ve böyle yaratıcılar dünyaya yüz yılda bir gelir. Daha fazlasına da dünya dayanamaz.

---------

Hamlet'i tanıyan birinin mumla arandığı bir kentte benim hayatımın ne değeri vardı?

---------

Düşünceden yoksun bir huzur, rahatlık... Mezarlık gibi. İşlek bir zekanın cazibesinden yoksun bir iyiliğin bile lezzeti yoktu. Tok bir karın ve uyku. Demek, insanlığın size ekmek vermesi, aklını biraz karıştıracak bir soruya cevap vermesinden daha kolaymış.

---------

Hey Tanrım! Sabahleyin kalkınca güzel bir karısı, sarılacak güzel çocukları, yapacak küçük bir işi, koruyacak huzur ve refahı olan bir adam için havanın açık ya da kapalı olmasının ne önemi olabilir ki?

---------

İnsan varlığını zehirleyen iki afetten; açlık ve soğuğun sadece birisinden haberdardır Akdenizliler. Müthiş bir şey bu! Büyük bir mutluluk.

---------

Bu adamlar nasıl o kadar haşin davranabilmişler? Bana öyle uysal, öyle mütevekkil görünüyorlar ki... Onları bu kadar cansız, lakayt görünce Viyana kapılarında dehşet saçan o ağır yatağanları bile kaldırmaya mecalleri olmadığını sanırsınız. Türkçe, Musa'nın Romence ve İbraniceden sonra üçüncü ana dili olduğundan onlarla havadan sudan yarenlik ediyor.
Ben bu adamları sevdim! Bilmiyorum acaba sadece muzaffer oldukları günlerde mi acımasız oluyorlar? Ama Musa'nın deyimiyle, onların "hali hazırdaki felsefesi" benim hoşuma gidiyor. Hayatın zorluklarına aldırış etmiyorlar ve maddi rahatları için kendilerini yiyip bitirmiyorlar. Rahatlarına çok düşkünler. Bunu anlıyorum.

---------

Başkaları yaşasın diye ötekileri öldüren bütün topluluklar kahrolsun! Kim olursa olsun, kimse uğruna ölmeyi kabul etme! Kollarını kavuştur! Hepsini engelle! Tüm heybetinle otur. Kim olurlarsa olsunlar o beylere söyle, hepsi birbirine benzeyen ve her yüzyıl icat ettikleri bütün o topluluklar için gitsin kendileri ölsünler. Sen çıplak insan, zavallı kollarından ve zavallı başından başka bir şeyi olmayan insan, her şeylerini, her şeylerini reddet; fikirleri gibi tekniklerini de, sanatları gibi rahat konforlu ayaklanmalarını da.

---------

Ben bir insanım yani bütün hayvani yaratıklar içinde benzerlerinin acı çektiklerini görmekten acı çeken yegane yaratık. Beni, zavallı bir atmacayla karıştırmamak gerekir.
Öyleyse? Mademki, ölüm cezası, yani hemcinsinin kanıyla yaşama cezası henüz yasaklanacak kerteye gelinmedi, bütün bu bilimleriniz, bu sanatlarınız, bin yıllık felsefe süprüntünüz neye yarıyor? Mademki, uygulamada sonuncuya kadar hepiniz atmacanın biyolojik yasalarına uymaktan başka bir şey yapmıyorsunuz, neden yüksek ahlak ve din kürsülerinizden Güzellik, İyilik, Adalet vaazları veriyorsunuz?

---------

Tanrım! Erkeğe veba ver, cüzzam ver, hayattaki bütün yıkımları ver ona, ama "güçlü kişilik sahibi" bir kadın verme!
ataç ikon Akdeniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
ramazan andaş

ramazan andaş

@ramazanandas753

 paylaşım fotoğrafı
Akdeniz aşamları birbaşka oluyor
ataç ikon Akdeniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
3 yorum
Pta (@rasimk)
Bu deneyi kim yapıyor ?
08.07.19 beğen 2 cevap
Adem ȘEN (@ademce50)
Vay be! 27 senedir yașarım böyle güvenilir insan görmedim.
09.07.19 beğen cevap
ramazan andaş (@ramazanandas753)
Ciddi olamasın
11.07.19 beğen cevap
Ayşenur Kıvanç Üstüntaş

Ayşenur Kıvanç Üstüntaş.

@aysenurkivancustuntas

Adriyen'le benzer özelliklerimiz vardı. Mesela o Shakespear'ın isminin bile bilinmediği Şam'da kalmak istemiyor, onu tanımayan insanlardan tiksiniyordu. Hayatı boyunca ilk kez doğru düzgün para kazanmaya ve saygı görmeye başlamıştı ama umurunda değildi, defolup gitmek istiyordu. Ruhları bomboş sanattan ve sanatçıdan bihaber insanlarla bir arada durmak ona göre hayatı bedavaya satmaktı.
Durumlarımız pek farklı sayılmazdı. Bende aynı şekilde her gün ezbere yapılan işlerden bezmiş, günaydının, merhabanın sadece alışkanlık üzerine edilen boş lakırdılar olarak ağızdan çıkmasından sıkılmış, insanlığa ve dünyaya hiç bir faydam olmadığını düşünerek kendimi yerken beni anlayacak tek bir insanın bile olmadığı bu çevreden koşarak uzaklaşmak istiyordum.
Bu aynı histi. Onu anlıyordum. Gerçekte var olmayan bir roman kahramanı olduğunu bildiğim halde o da beni anlıyordu. Bu büyülü bir his aynı zamanda büyülü bir gerçekti. Beni ayakta tutan da buydu. Satırların büyüsü.


Kitap: Akdeniz
Panait Istrati
ataç ikon Akdeniz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum