up
ara

Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam Romanına Bahtin'in Diyaloji Kuramı Eksenli Bir Yaklaşımı

Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam Romanına Bahtin'in Diyaloji Kuramı Eksenli Bir Yaklaşımı Konusu ve Özeti

Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam Romanına Bahtin'in Diyaloji Kuramı Eksenli Bir Yaklaşımı
Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam Romanına Bahtin'in Diyaloji Kuramı Eksenli Bir Yaklaşımı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Serüven Kitabevi
ISBN: 9786059825733
Sayfa: 174 sayfa Basım Tarihi: 2015
Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam adlı romanı insanları birbirinden uzaklaştıran, onları yabancılaştıran toplumsal ve hiyerarşik kurallara bağlı resmi yaşam tarzına karşı çıkışını ve insanın özgürlüğe olan tutkunluğunu anlatır. Faklı seslerin işitildiği heteroglot bir dünyada, insanlar arasındaki diyalojik ilişkilerin onları birbirine yaklaştırdığını ve çok sesliliğin söz konusu olduğu bir ortamda insanın özgürlüğünden söz edilebileceğini ileri süren Bahtin, insanları kısıtlayan tüm kuralların askıya alındığı karnavalesk yaşam tarzının yansıtan bir roman kuramı ortaya koymuştur. Aylak Adamda böyle bir yaşam tarzının izlerinin görüldüğü bir romandır. Dolayısıyla bu roman Bahtin'in roman kuramıyla incelendiğinde romanın anlam zenginliği ortaya konulabilir.

Bahtin'in roman kuramı ile ilgili olan diyaloji, heteroglossia ve polifoni kavramları özgün bir kullanıma sahip olduğu için Türkçe'ye farklı şekillerde çevrilmiştir. Örneğin diyaloji kavramı "söyleşimcilik" olarak çevrilirken,heteroglossia kavramı ise genellikle "çok dillilik" olarak çevrilmiştir. Bahtin roman kuramını oluştururken bir müzik terimi olan "çok seslilik" ten yararlanmış ve bu kavramı bir metafor olarak kullanmıştır. Bahtin için "ses" dünyaya dair bir bakış açısını yansıttığı ve anlamsal bir konum belirttiği için çoğu kavramların ortak özelliği olarak karşımıza çıkar. Biz de bu ortak özellikten hareketle onun roman kavramlarından olan diyalojiye "çift seslilik" heteroglossiaya ise "farklı seslilik" gibi alternatif Türkçe karşılıklar sunduk.

Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam Romanına Bahtin'in Diyaloji Kuramı Eksenli Bir Yaklaşımı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir2

Misafir2

@misafir001

Herkes onun gibi değil miydi? En az umutlanmaları gerektiği zamanlar en çok umarlardı.
ataç ikon Yusuf Atılgan'ın Aylak Adam Romanına Bah...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum