up
ara

Çiçekten Harman Olmaz

Çiçekten Harman Olmaz Konusu ve Özeti

Çiçekten Harman Olmaz
Çiçekten Harman Olmaz kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Ötüken Neşriyat
ISBN: 9789754379396
Sayfa: 111 sayfa Basım Tarihi: 2012
Tarık'ın gözleri yükseklerden akan bir nehrin burgacına düşmüştü sanki, bir türlü kurtulamıyor, baktıkça bakası geliyordu Gönül'e. Çünkü Gönül tam bu esnada o pürüzsüz ve ışıltılı yüzünü eğiyor eğiyor, götürüp iştahla söylediği türkünün nağmelerine yaslıyordu bir çiçek demeti gibi. Bakışlarına ne kadar çok masumiyet yüklemeyi biliyordu bu kadın? Altın parıltılı saçlarını beyaz teninin üstüne yıkıyor, sonra başını gerilere atıyor, hafif bir boyun hareketiyle saçlarını dalgalandırıyor, iki yana dağıtıyor, uçmaya hazırlanan beyaz bir güvercin gibi müziğin ritmine göre kollarını çırpıyordu:

Çiçekten harman olmaz
Yâr derde derman olmaz
Darılmış güle bülbül
Gelip dalına konmaz
Loyloy diloy loy, loy loy diloy loy

Böyle türkü mü söylenirdi? Bir ses bu kadar mı berrak dökülürdü ince bir ağızdan? Tarık'ın taşkın duyguları başıboş sular gibi uzana uzana akıp gidiyordu.

Türkünün arasında bağlamanın telleri bayatî makamına geçince, Gönül yavaş yavaş sahneden indi, bir garson yetişip eteğini tutmaya çalıştı ama o kayıtsız bir tavırla bir kaç adımda Tarık'ın başına dikildi. Çok keskin, çıldırtan bir koku bulutu da onunla birlikte gelip yerleşti masaya.

Çiçekten Harman Olmaz - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ayşe Demirhas

Ayşe Demirhas

@aysedemirhas

"Küçük köylerin küçük hikayelerinde acaba hiç aşk izi var mıydı? Aşkı yazmışlar, aşkı konuşmuşlar mıydı dersiniz? Bir şairin mısraından, bir ressamın fırçasından, heykeltıraşın çekiç sesinden ayrı ayrı dökülüyordu da aşkın notası, acaba bir köylünün dilinden nasıl imlaya geliyordu aşk?"
ataç ikon Çiçekten Harman Olmaz
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum