up
ara

Zamane Delikanlısı

Zamane Delikanlısı Konusu ve Özeti

Zamane Delikanlısı
Zamane Delikanlısı kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Çevirmen: Özdemir İnce
Yayınevi: Habora Kitabevi
ISBN:
Sayfa: 115 sayfa Basım Tarihi: 1969
Elinizdeki kitapta yazarın iki öyküsü yer alıyor. Bunlar, bir sosyolog - ekonomistin boş zamanlarını değerlendirmek için karaladığı denemeler değildir. Bunun tersi daha doğru olsa gerekir. Regis Debray ilkin bir sanatçıdır. Onun sanatçı kişiliği, teorisini kurarken içinde bulunduğu heyecanlı çarpıntıda kendini gösterir.
Bu iki uzun öykü de onun kendi yaşamına sıkı sıkıya bağlıdır; daha doğrusu yaşamının içinden çıkmış sonuçlardır.
"Zamane Delikanlısı" çağdaş burjuva toplumunda bütün sorumluluklarından sıyrılmış, yabancılaşmış ve soyutlanmış bir yeniyet-menin, insan varlığını belli bir noktada sivriltmesinin eleştirisidir. Belki de Saint-Germain-des-Pre'de geçen başı boş günlerinin bir hesap verme biçimidir. Öykü, burjuva toplumunun temeli çürümüş saplantılarını acı ve amansız bir gözlemle söz konusu etmekte.
İkinci öykü "Sınır" Birleşik Amerika'da zenci - beyaz çatışması sorunları üzerine kurulmuş, Sartre tekniğinin olanaklarından yararlanılarak yazılmış. Sorunu genişlik ve derinliğiyle yansıtma başarısını gösteriyor.
E.D

E.D

@yabanci

Kısa bir öykü kitabı. İçinde iki tane öykü var. İlki biraz uzun sayılır, ikincisi bayağı kısa. İlk öykü etkileyici diyebilirim. Zira okurken bazı bölümlerinde etkilendim. Sade ve vurucu bir anlatımı var. Süslü anlatımlara ve tasvirlere pek yer verilmemiş. Daha çok psikolojik insan tahlilleri ve olaylar ele alınmış. Yazarın Sartre ve Albert Camus'den etkilendiği görülüyor. Zaten kendi de bunu kabul ediyor. Albert Camus'nün Düşüş adlı romanı yazarı en çok etkileyen kitaplardan biriymiş... Kitabı okurken Bulantı ve Yabancı kitaplarını okuyormuş hissine kapıldım. Özellikle ilk öyküde. Zaten kitaptaki ikinci öykü pek başarılı değil. Kitabı okunur kılan ilk öykü!
Eğer bu tarzları seviyorsanız alıp okuyun derim, sadece ilk öykü için bile okunması gereken bir kitap. Kısa ama etkileyici bir anlatım. İnceleme notum:4 , okurken keyif aldım...
ataç ikon Zamane Delikanlısı
kitaba 8 verdi
1 yorum
Semih Oktay (@semihoktay)
,
19.09.15 beğen cevap

Zamane Delikanlısı - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle