up
ara

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır Konusu ve Özeti

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır
Hıdır Kişisel Gelişiyor kitabının da yazarı Ahmet Şerif İzgören tarafından kaleme alınan Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabı Sosyoloji, Kişisel Gelişim türünde okuyucusu ile buluşuyor. Elma Yayınevi yayınevinden 2010 yılında 9789756093139 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır isimli kitap 230 sayfadan oluşuyor. Kitap Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yayınevi: Elma Yayınevi
ISBN: 9789756093139
Sayfa: 230 sayfa Basım Tarihi: 2010
6 saat içinde kitabınızı iki kere okudum. Okurken sürekli gözlerin doluyordu. Kitabı ikinci kez okuyuşumda hayatımla ilgili radikal kararlar aldım. Sayenizde hayatımın en keyifli otobüs yolculuğunu yaptım.
- İlknur İşçi, Alternatif Eğitim Danışmanlık Hizmetleri Eğitim Müdürü

Okumamı tavsiye ettikleri kişisel gelişim kitapları, beni hem okumaktan hem de kişisel gelişimimi tamamlamaktan uzaklaştırmıştı. Örnekleri yabancı isimlerle doluydu, çoğu da çeviriydi zaten. Kitabınızı bir arkadaşım verdi; ayıp olmasın diye aldım. Çok güzeldi, gerçekten çok güzeldi.
- Hesna Bulut

Bu kitabı verdiğim bütün arkadaşlarım kitap okumaktan zevk alınabileceğini öğrendiklerini söylediler. 13 yıllık hayatımda okuduğum en samimi iki kitaptan birisiydi. Kendimi ne zaman kötü hissetsem bu kitabı okuyorum; büyüleyici bir şekilde kendimi iyi hissetmeye ve hayatı sevmeye, varlığımdan mutlu olmaya yeniden başlıyorum. Teşekkürler!
- Ceren Demirel

Lütfen kitabın üzerine " Evde okunmalıdır!" diye bir uyarı yazın. Kitap yüzünden metroda ineceğim durağı kaçırdım.
- Duygu Durak

Yirmi dört yaşındayım. Hiçbir kitabı 50 sayfadan fazla okumamıştım. Kitabınızı aldım, elimden bırakamadım. Bittiğinde gecenin iki buçuğuydu. Harika bir Kitap.
- Oruç Yıldıran

Bu kitabı niye yazdım?

Krushen diye bir Amerikalı dilbilimci seminerinde, İngiltere'de Güzin Abla benzeri bir köşe yazarına giden mektubu anlatmıştı. Mektup şöyleydi:

Sevgili Kathy,

Biriyle ilişkim var, fakat onunla evlenip evlenmemek konusunda kararsızım. Beni çok kıskanıyor. Birkaç kere şiddet de uyguladı. Kavgacı. Ayrıca bana hiç güveni yok. Bir gün beni eve bıraktıktan iki saat sonra telefon açtı, amacı benim evde olup olmadığımı anlamaktı. Bir sabah onu kapımın önünde uyurken buldum. Ayrıca çok asabi; bu da kararsızlığımı arttırıyor. En ufak bir şeyden parlayabiliyor. Aslında düşünüyorum da beni sevdiğini gösteren hiçbir şey yapmıyor, niye onunla birlikteyim ki? Evet doğruyu söylemek gerekirse, yanlış kişiyle birlikteyim. Evet kararımı verdim. Neyse Kathy umarım sen iyisindir!
Eksik Gazel

Eksik Gazel

@eksikgazel - İstanbul

Şerif İzgören’i teeeee bundan birkaç yıl önce yaptığı videolarla tanımıştım. İnsanların yüzünde hayretengiz bakışlar gülen yüzler söylenenleri onaylayan bakışlar anımsıyorum. Sonrası bir süre yoktu. Geçen sene kitap kurdu bir ahbabın kütüphanesinden arakladığım iki izgören kitabı kütüphanemi süslemeye başladı. neyseki bir hafta öncesinde ruhumun pek tadı olmasa da belki bana moral olur diye aldım elime ve okumaya başladım. Çoğu kişi bu kitabı bir solukta okumuş. Bunun sebebini anladım ve sonrasında hak da verdim böyle yapanlara fakat ben kitabı azıcık mırdar ettim ve bir haftayı biraz geçiyordu ki bitirdim. Her neyse kitaba dönelim..
Kitap yirmi üç temsili kapıdan oluşuyor ve her kapıyı açacak anahtar niteliğinde cümleler ve hikayeler bulacaksınız ..ben çoğunun altını renkli kalemlerle çizdim ve kitabı bitirdikten sonra geriye dönüp o kısımları tekrar okudum. Bence kitap bitirmenin en büyük hazzı bu gibi eylemlerden geçiyor. Önce kendini tanımanın ve kendini sevmenin önemini vurgulamış yazar..sonuna kadar katılıyorum..hatta kitabın çoğu yerinde ona katılmamanız imkansız oluyor diyebilirim. Sadece şunu söylemeliyim ki kitabı daha erken bir zamanda belki üniversiteye başlamadan belki üniversite tahsili yaparken okumalıymışım dedim hep..bilmiyorum katılır mısınız ama bu kitap beni derinden sarsmadı mesela ıspanak yiyen temel reis gibi olmadım fakat bakış açımı yenilememe bakış açıma format atmama yardımcı oldu..piyasada gereksiz bir çok kitap varken okunmaya değecek bir kitaptır kendileri. Gerçekten iletişim, başarı, hayat üzerine mi? Evet.. vaad ettiğini veriyor yazar, yalın ve samimi diliyle..hatta birçok şey üzerine daha..okuyun ve siz keşfedin..samimi insanları hep sevmişimdir..vel hasıl Şerif İzgören’i de sevdim..
0 yorum
Betül Zeyrek

Betül Zeyrek

@betulzeyrek - İzmir

Kişisel gelişim kitaplarını okurum, ama çok çok sevdiğim bir tür değil. Hele peş peşe okuyabileceğim bir tür hiç değil. Ama ben Ahmet Şerif İzgören kitaplarına sadece kişisel gelişim kitabı gözüyle bakamıyorum. Kitabın içinde geçen minik öykülerin, hikayelerin büyük bir kısmını farklı farklı şekillerde okudum, duydum... Yine de kitabı rafta görünce alıp okumak istedim. Bazen insan bazı şeylerin idrakinde olsa da bir şekilde duymak görmek okumak ve hatırlamak istiyor. Ben de hatırlamak için sekiz yıl sonra yeniden alıp okudum. .

Dili yalın, hatta bazılarına göre çok basit te gelebilir. Ben böyle olduğunu düşünmüyorum. Zaten bir kac saat içinde keyıfle bitireceğiniz bir kitap. Kitabı her bitirdiğim de bana farklı bir iz bırakıyor. Bu sefer insanlara karşı tebessümünü asla eksil etme, bırak onlar sana gulmesin ama sen hep gül, dedi. Bulunduğum ortamda tebessümü eksik o ladar cok insan var ki. Demekki kitabım ruhuma dokunup yol gösterdi bana. Bitirince yüzümde kocaman bir tebessümle kapadım kitabı. Ve artık insanlığıma, daha da çok insan olarak devam etmem gerektiğini düşünüyorum. İçindeki her bir hikayr, öykü, olay yüzünüzde hem tebessüm bırakıyor hemde sizi alıp düşünceler aleminde gezdiriyor. Ne dersiniz biraz daha insan olalım diğmi, şu zamanın soğuk ve samimiyetsiz yüzlerine inat biraz daha sevgi ve tebessüm ekelim 😉
1 yorum
Bearded Angler (@beardedangler)
konfücyüs'ün türkıye versıyonu işte!

olsun kım sana ne yaparsa yapsın,senonlara devamlı ıyılık yap!
yok ya,
var mı öyle dünya?
adam gelecek elimizden ekmeğimizi alacak,hasbel kader bulduğumuz bır kızıl saçlı hatuna iş koyacak,bizde kalkıp,
yok ya bız ınsanlığımızı elden bırakmayalım mı dıyeceğiz.
demem arkadaş ben!
kızıl saçlı hatunuma göz koyanın ümüğünü sıkarım ümüğünü...

şaka bır yana da bu şerif izgören,manasını bilmeden fikir sahıbı olmayı öğütleyen,tepkısızlığı kutsamış bırı.

bence şerıf izgören vatandaşlıktan çıkartılmalı.
18.10.18 beğen cevap
SweetHexe

SweetHexe

@glbn - Hatay / Antakya

Kişisel gelişim kitaplarını oldum olası sevmedim. ŞErif İZgören'in bu kitabını da benim için çok değerli birinin isteği üzerine okudum ve maalesef fikirlerim kişisel gelişim üzerinde değişmedi. Haksızlık etmeyim anlatım dili oldukça güzel. Yalın ve okuyucuyla konuşur gibi yazmış olması okumayı oldukça kolaylaştırmış ki bir çırpıda okudum ben. Yazar, Avrupa ülkelerin yaşam şekilleri veya hayata bakış açıları Türk kültüründen farklı olduğu için yabancıların kişisel gelişim kitaplarını okumamızı önermiyor. Evet bu konuda hak verdim ama kendisinin tamamen Pollyannacılık üzerine kurmuş olduğu teorileri de hoşuma gitmedi. Sadece her konudan önce yer vermiş olduğu hikayeler var onları sevdiğimi söyleyebilirim. Ama kitabın bana kattığı hiçbir şey olmadı. Ayrıca önsözde mail adresini yazarak, kitabı bitirdikten sonra benimle konuşun, yazın bana mutlaka cevap vereceğim demiş. Yazdım hatta Cevap da verdi ama kendisinden nefret etmeme sebep oldu diyebilirim. Bu adamın bi daha ne kitabını okurum ne de videolarını izlerim!!
0 yorum
Martin Eden

Martin Eden

@muhendiss - Samsun

Piyasada bulunan nadir sürükleyici kişisel gelişim kitaplarından. Okuması kolay ve zevkli hikayeleri de güzel. Ahmet Şerif İzgörenin seminerlerini izlemişseniz kitabı pekta okumanıza gerek kalacağını düşünmüyorum hemen hemen aynılar. Bi kişisel gelişim kitabının insana ne yapmasını söylüyorsa bu kitapta aynı şekilde onlardan bahsediyor tabiki yazarın kendi yorumuyla. Sadece arkadaşımın tavsiyesi ile okudum kitabı kişisel gelişim kitaplarının çokta mucizevi bi şey olduğunu sanmamak lazım cünkü bildiğimiz şeylerin yazıya dökülmüş hali. Bildiğimiz ama tembellikten veya üşengeçlikten yapamadığımız/yapmadığımız şeyler. Ama yine de siz okuyun hazmı kolay bi kitap hızlı da okunuyor.
0 yorum
Betül

Betül

@betulkaya0

Kişisel gelişim kitaplarından çok haz etmediğim halde bu kitap beni hayli eğlendirdi.. :) ''Allah bizi sevgiyle yarattı.'' Sanırım bu kitabı özetlemek için yeterli bir cümle.. Aklımda kalan kitaptaki kesitlerden biri de, Şerif İzgören'in bir yolculuk anında yaşadığı bir anı; ''Dolmuş tam benim geçtiğim sırada, sinyal falan zaten hak getire, hızla yola çıktı. Ben çarpmamak için sola kırdım,santimle kurtardım. Dolmuştan benim babam yaşında ufak tefek bir amca atladı. Birbirimize doğru yürümeye başladık, yaklaştığımızda ben amcaya GÜLÜMSEMEYE başladım. Durduk, o da bana gülümsedi..'' olayın devamında ne olduğu aşikar.. Gülümsemek en güçlü duruşumuz olsun...
0 yorum

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır - S41

''Eğer insanların ve meleklerin dilleri ile söylersem,fakat sevgim olmazsa,ses çıkaran bir bakır,yahut öten bir zil olmuş olurum.''
Aysece tarafından eklenmiştir.
Gonca Yuncin

Gonca Yuncin

@goncayuncin

Hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile. Gülümsemene kimin, ne zaman aşık olacağını bilemezsin.
ataç ikon Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayva...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

İntihar, görüp görebileceğiniz en gerçek, dürüst ve acı öz eleştiridir.
0 yorum
asu mine

asu mine

@asumine

Kişinin hayatı düşünün rengine boyanmıştır. (Marcus Aurelius)
ataç ikon Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayva...
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Gülşah Sönmez

Gülşah Sönmez

@gulsahsonmez - Bursa

Mevlana diyor ki "Aptalın karşısında kitap kadar sessiz ol"
0 yorum
Furkan

Furkan

@drgeveze - Kocaeli / İzmit

Hepimize aynı yağmurlar yağar;
kimimizi ıslatır, kimimizi ıslatmaz.
0 yorum
212
KİTAP
Tüm Zamanların En Çok Satan Kitapları
Aşk, fantastik, polisiye, bilim kurgu ve diğer kitap türlerini kapsayan ve zirveyi kolay kolay kaptırmayan tüm zamanların en ...
392
KİTAP
Bir Nefeste Okunan Kitaplar
Elinden düşüremeyeceğin, bir solukta okuyacağın en sürükleyici kitapları bu listede bulabilirsin. Sen de en sürükleyici buldu...
746
KİTAP
Okuduğum En Güzel Kitap
Okuduğumuz en güzel kitapları bu listede topluyoruz! Sen de en beğendiğin ve herkese tavsiye etmek istediğin kitapları listey...
3
KİTAP
Hayatıma ve Bana Güzel Şeyler Kazandırdı Dediğiniz Kitaplar
Bittiğine üzüldüğünüz, size bir bakıma öğretmen olmuş, daha iyi ve başarılı bir kişi olmanızda size katkı sağlamış kitaplar b...
1130
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Kitaplar
Herkesin mutlaka okuması gereken, kitaplığında bulunması gereken kitaplar listelenmektedir. Sen de mutlaka okunması gerektiği...
Can

Can

@canae - Elazığ

Okuyoruz  paylaşım fotoğrafı
Okuyoruz
Derler ki konuşmaktan zevk alacağın biriyle evlen, çünkü yaşlılıkta konuşmak ve dinlemek en çok arayacağınız özellik olacaktır.
*****
İkinci Dünya Savaşı sırasında rahmetli İsmet İnönü:
“Zor durumdayız, herkes nikah yüzüklerini versin.” der.
İnsanların durumu bu güne göre onlarca defa daha kötü; insanlar mısır saplarının öğütülmesinden yapılmış ekmekleri karneyle alabiliyorlar, şeker yok, un yok… Koca bir ülke… Herkes çıkarır nikah yüzüğünü, ülkesi için verir.
Bugün deseler ki ülke batıyor (ki batıyor) şu aldığınız zammın yarısını verir misiniz? Hiç kimse vermez.
Çünkü yurdumuzu artık sevmiyoruz.
*****

Yıllar önce hastanede çalışırken ağır hasta bir kız getirdiler.Tek yaşam şansı beş yaşındaki kardeşinden acil kan nakli idi.Küçük oğlan aynı hastalıktan mucizevi bir şekilde kurtulmuş ve kanında o hastalığın mikroplarını yok eden bağışıklık oluşmuştu.Doktor durumu beş yaşındaki oğlana anlattı ve ablasına kan verip vermeyeceğini sordu.Küçük çocuk bir an duraksadı.Sonra derin bir nefes aldı ve "Eğer kurtulacaksa veririm kanımı." dedi.Kan nakli ilerlerken,ablasının gözlerinin içine bakıyor ve gülümsüyordu.Kızın yanaklarına yeniden renk gelmeye başlamıştı;ama küçük çocuğun yüzü giderek soluyordu.Gülümsemesi de yok oldu.Titreyen bir sesle doktora sordu:
"Hemen mi öleceğim?"
Küçük,doktoru yanlış anlamış,ablasına vücudundaki bütün kanı verip öleceğini sanmış,buna rağmen kanını vermişti.
ataç ikon Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayva...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
1 yorum
sümeyra şener

sümeyra şener

@sumeyrasener

 paylaşım fotoğrafı
Derler ki konuşmaktan zevk alacağın biriyle evlen, çünkü yaşlılıkta konuşmak ve dinlemek en çok arayacağınız özellik olacaktır.
ataç ikon Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayva...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Nesrin Arslan

Nesrin Arslan

@nesrinarslan

denemelisin☝?
Hayata olan bakışınızı biraz olsun etkileyeceğini düşündüğüm bir kitap
ataç ikon Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayva...
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
2 yorum
by Murti (@anlatmakicinyasamak)
Ahmet şerif izgörenin diğer kitaplarını da öneririm
09.07.18 beğen cevap
Adem Yeniçeri (@ademyeniceri)
Ahmet şerif izgören’in kitabı değil mi
09.07.18 beğen cevap