up
ara

Kaçırdıklarımız

Kaçırdıklarımız Konusu ve Özeti

Kaçırdıklarımız
Kaçırdıklarımız kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yazar:
Yayınevi: Metis Yayınları
ISBN: 9786053160076
Sayfa: 168 sayfa Basım Tarihi: 2015
Hepimiz bir şeyleri seçmekle başka şeyleri kaçırdığımız hissine kapılırız zaman zaman. Bir hayatı seçmekle başka hayatlardan mahrum kaldığımızı düşünürüz. Psikanalist ve yazar Adam Phillips'in kitabının adı bu kaçınılmaz ve içinden çıkılmaz duruma atıfta bulunuyor. Ama kitabın konusu bununla sınırlı değil: Her zamanki incelikli ve özgün bakış açısıyla Phillips, temel insani duygu ve tecrübelerden bazılarını mercek altına alıyor. Küçüklüğümüzden beri yakından tanıdığımız hüsran neden kaynaklanır? Aşkla hüsran arasında nasıl bir ilişki var? Peki ya tatmin? Arzulanan şeye ulaşmak tatmin getirir mi, yoksa olası bir tatmini sonsuza dek yok etmekten başka bir işe yaramaz mı? Gerçek bir tatmin mümkün mü? Neden illaki bir şeyleri anlamak, kavramak isteriz? Kavrayamamak neden bir dışlanmışlık ve küçük düşme duygusu verir? Kuralları ihlal etmenin yanımıza kâr kalmasından keyif almamız bizim hakkımızda ne söyler? Nasıl olur da yaşamadığımız deneyimler hakkında, yaşadığımız deneyimlere kıyasla daha çok şey biliyormuş gibi görünürüz? Bu ve benzer sorular üzerine kafa yorarken Phillips, başta Shakespeare ve Freud olmak üzere edebiyatın ve psikanalizin önde gelen isimlerinden faydalanıyor ve ele aldığı eserlere taze bir soluk getiriyor.
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

Adam Philips'in bir çok kitabına aşina olmama rağmen ilk kez bu kitabıyla okudum kendisini. İsmi, tanıtımı, içeriği ilgimi çekti. İlgimi çekmeyi de hak ettiğini okurken iyice anladım.
Temelde 5 denemeden bir de ek bir yazıdan oluşuyor kitap. İlk kısımda hüsranı, hüsrana nasıl uğradığımızı sorguluyor, tatmin, arzu, hayalkırıklığı kavramları üzerinden Shakespeare'ın oyunlarından örnek vererek Freud Lacan ve Bion'un psikanalitik kuramları çerçevesinde ele alıyor. Benim en ilgimi çeken bölümde bu oldu açıkçası. Sonraki bölümde Kavrayamamak kavramını tartışıyor. Neden sürekli kavramak ve algılamak istediğimizi kavrayamamanın neden ötekileştirildiğini tartışıyor daha sonra da yanına kar kalmak bölümü var. Çıkıp gitmek, tatmin ve deli rolü oynamakla ilgili bölümlerden oluşan makaleleri var. Neden insanın yanına kar kalır? Neden çıkıp gitmek arzusu duyarız? Çekip gitmek bizi neyden kurtarır? gerçek delilikle teatral havaya büründürülmüş deli rolü arasındaki fark nedir? gibi sorulara psikanalitik açıdan yaklaşmış denemeler. Oldukça ufuk açıcı. Kitap ismi gerçekten etkileyici ama kaçırdıklarımız derken başka makalelerin de ekli olmasını isterdim. Tercihlerle tercih etmediklerimiz dolayısıyla vazgeçtiklerimiz, gerçekten kaçırdığımız şeyler üzerine de bir şeyler olsaydı kitaptan tam anlamıyla tatmin olacaktım :)

Çeviri anlaşılır. Yayınevi bu tarz kitaplarıyla ve çevirisinin düzgünlüğü ile oldukça iyi bir izlenime sahip. En çok kitaplarını okuduğum yayınevidir. Çevirisine güvendiğim nadir yayınlardandır. Anlaşılır bir biçimde çevrilmiş. Merak edenlere keyifli okumalar :)
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 8 verdi
0 yorum
Halenin Haresi

Halenin Haresi

@haleninharesi

Kaçırdıklarımız belki de 2015 yılında okumak için en çok sabırsızlandım kitaplardan biri oldu. Psikanaliz bir bakış açısıyla Shakesperare'in karakterlerini ele alan yazar, kavramları hem Freud'çu hem de modern psikoloji gözüyle irdeliyor. Hızlı ve kolay okunmasa da, altını çizerek, sindirerek okunduğunda oldukça etkileyici bir kitap. Psikolojiye ilgi duyanların, hele de bu alanda çalışanların mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum.
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 8 verdi
0 yorum

Kaçırdıklarımız - S41

"Espri modelinin, özellikle de insanlar arası ilişkiler konusunda-Tanrı'nın tasarımı ve biat kuralları gibi- elimizdeki en iyi model olduğunu varsaymamak anlamına gelebilir(oysa kanımca farkında olduğumuzdan çok daha sık bulunuruz bu varsayımda). Kısaca formüle etmek gerekirse, hayallerinizin erkeği ya da kadını sizi hem tercih edeceğiniz şekilde kavrayan hem de kavrayamayan kişidir denebilir. Yani sizi sadece en sevdiği espri gibi görmeyen biri. Ya da herkes her daim naiftir."
Merve Arslanalp tarafından eklenmiştir.
Misafir

Misafir

@misafir000

Aynı kafadan olma hayali, kavrayamama olasılığının ve hatta kavrayamama mevzusunun toptan ortadan kalkacağı bir insan grubuna ya da bir çifte dair düştür.

s. 52
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

"Aşık olmak varlığından haberdar olmadığınız bir hüsranın (şekillendirici hüsranların ve onları kendi kendinize iyileştirme girişimlerinizin) hatırlatılmasıdır; birini istemiş, bir şeyden mahrum kalmışsınızdır ve sonra birden o şey karşınızda belirir. Bu deneyimle yenilenen, yoğun bir hüsran ve yoğun bir tatmindir. Tuhaf bir biçimde sanki beklediğiniz biri vardır ama o kişi gelene kadar beklediğinizin o olduğundan haberiniz yoktur. Daha öncesinde hayatınızda bir şeyin eksik olduğunun farkında olun ya da olmayın, istediğiniz kişiyle tanıştığınızda o farkındalığa erişirsiniz. Psikanalizin bu aşk hikayesine katacağı fikir ise şudur: Aşık olduğunuz insan aslında rüyalarınızın erkeği ya da kadınıdır; daha tanışmadan önce onu hayal etmişsinizdir-yoktan değil zira hiçlikten hiçlik çıkar, ama yaşanmış veya arzulanmış deneyimlerinizden. O kişiyi o denli net bir biçimde ayırt edebilmenizin sebebi onu bir anlamda zaten tanıyor olmanızdır; onu bunca zamandır beklemiş olduğunuz için ezelden beri tanıyormuşsunuz gibi gelir, ama aynı zamanda size gayet yabancıdır. Tanıdık yabancı kişilerdir onlar. Fakat bu basit hikayede dikkat çekici bir unsur var: Rüyalarınızı süsleyen bu kişiyle tanışmayı ne kadar istiyor, umut ve hayal ediyor olursanız olun onu özlemeye ancak onunla tanıştıktan sonra başlarsınız. Bir nesnenin yokluğunu hissetmek için onun varlığı gerekli gibidir. O gelmeden önce de bir tür hasret duyuyor olabilirsiniz, ama yokluğunun yarattığı hüsranı tüm gücüyle hissetmek için önce onunla tanışmanız gerekir." (s.23-24)
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pejmürde Adam

Pejmürde Adam

@pejmurdeadam

Anlamamak ve anlaşılmamak insanı mükemmelliğin zorbalığından kurtarır..
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

"Hüsran duygumuzla başa çıkmak, bu duyguyu anlamak sadece tatmin olmayı garanti altına almak için değil, gerçeklik algımızı korumak için de zaruridir. Psikanalizin anlattığı hikayeye göre, hüsran duygusu hissetmezsek gerçekliğe ihtiyaç duymayız ve gerçeklikle başa çıkmak için gerekli araçlara sahip olup olmadığımızı keşfedemeyiz. İnsanlar bizi hüsrana uğratarak gerçeklik kazanır; hüsran duygusu yaratmadıkları müddetçe fantezi figürleri olarak kalırlar. Hikayede aşağı yukarı şöyle denir: Başkaları bizi kafi ölçüde hüsrana uğratırlarsa bizim için gerçeklik kazanır yani karşılıklı bir şey alıp verebileceğimiz insanlara dönüşürler; fazla hüsrana uğrattıklarındaysa fazlasıyla gerçeklik kazanıp eziyet çektirmeye başlar ve zarar verme ihtiyacı duyduğumuz insanlara dönüşürler. Bizi çok az hüsrana uğratanlar idealize edilir, hayali karakterlere dönüşür ve arzu duyduğumuz insanlar olurlar, çok fazla hüsrana uğratanlarsa şeytani bir kimlik kazanıp kabusa dönüşürler. Ve diyebiliriz ki bunlar dünyayı katletmenin iki ayrı yoludur: etkisiz kılmak ya da gerçekdışı hale getirmek." (s.32)
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Merve Arslanalp

Merve Arslanalp

@mervearslanalp5

"Aradığımız ve hiç var olmadığı için asla yeniden bulamayacağımız nesne ya da insan, arzu ettiğimiz şeydir. Bir başka deyişle, hüsran hissine bulduğumuz ilk yalancı çözümden -yaşamaktan korktuğumuz hüsranı hissetmemize engel olacak ideal bir arzu nesnesi yaratmaktan-asla kurtulamayız. Kafamızdaki ideal insan, gerçek insanlarla gerçek ilişkiler içine girmekten kaçış noktamız olur." (s.25)
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
0 yorum
Pelin

Pelin

@pelinnn

Sıradaki esaslı kitabım ve üzerine alıntısı paylaşım fotoğrafı
Sıradaki esaslı kitabım ve üzerine alıntısı
Yaşam, insanlar öyle her istediklerini elde edemedi diye değil, arzuları kendilerine hasar vermeye başladığında, istedikleri şey katlanılmaz kayıplara gebe olduğunda trajik bir hal alır.
ataç ikon Kaçırdıklarımız
kitaba 10 verdi, inceleme eklemedi.
0 yorum