up
ara

Sürgündeki Hanedan

Sürgündeki Hanedan Konusu ve Özeti

Sürgündeki Hanedan
Sürgündeki Hanedan kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Timaş Yayınları
ISBN: 9786050820492
Sayfa: 640 sayfa Basım Tarihi: 2015
"Bir gece çamaşırlarımızı dahi alamadan bu memleketten nasıl kovulduğumuzu düşündükçe fena olurum. İnsan hizmetçisini bile kovarken eşyalarını almasına müsaade eder. 600 senelik bir ailenin bu memlekette hiç mi hakkı yoktu? Osmanlı hânedanına mensup kızlar ve kadınlar, atıldıkları Avrupa memleketlerinin kendilerine yabancı olan şehirlerinde açlıktan kıvrandılar, süründüler; fakat namuslarından asla fedakârlık etmediler." Şehzâde Selim Efendi'nin kızı Emine Nemîka Sultan3 Mart 1924 itibarıyla Türk-İslâm tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Müslümanların en eski müessesesi olan halifelik kaldırıldı; ayrıca tarihin en uzun ömürlü hânedanlarından Osmanlı ailesinin takriben 200 ferdi, vatandaşlıktan çıkarılarak vatan toprakları dışına sürüldü. Bu, yaşlısından beşikteki bebeğe kadar hepsi için sıkıntılı bir hayatın başlangıcı oldu.Hemen hepsi sürgünde vatansız, pasaportsuz olarak yaşadı. Bankalarda paraları, yanlarında nakitleri ve yurt dışında akrabaları olmayan bu insanları çoğu tarifsiz acılar çekti. İlaç parası bulamadığı için dilenenler; konu komşunun getirdiği bir tas çorba ile yaşayanlar; açlıktan ölenler; sefalet sebebiyle intihar edenler; aklını kaçıranlar; kimsesizler mezarlığına gömülenler oldu. Ama her zaman asalet ve şereflerine uygun yaşamaya çalıştılar. Tarihin en eski hânedanlarından Osmanlı ailesi, siyaset sahnesinden böylece çekilmiş oldu. 1952 yılında hânedanın hanımlarına, 1974 yılında da erkeklerine memlekete dönme izni verildi. Ancak iyi-kötü yurt dışında bir hayat kuran insanların, çoğunun geri dönme imkân ve ihtimali kalmadıktan sonra…Osmanlı Tarihi'ne dair yazdığı yazılar ve yaptığı televizyon programlarıyla tanınan hukuk tarihçisi Ekrem Buğra Ekinci Sürgündeki Hânedan kitabıyla Osmanlı İmparatorluğu'nun son vârisleri hakkında literatürde benzeri bulunmayan bir monografi hazırladı. Hânedanın tüm üylerinin sürgünde neler yaşadığını kendi anlatımlarıyla dinlemeye hazır mısınız?
TC Ömür Durak

TC Ömür Durak

@tcomurdurak

SÜRGÜNDEKİ HANEDAN
12. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nu kuran ve yıkıldığı 20’nci yüzyıla kadar yöneten Osmanlı Hanedanı 11-18. yüzyıllar arasında neredeyse tüm Avrupa’yı yöneten Habsburg Hanedanı ile Avrupa’nın en uzun ömürlü hanedanlarından biridir. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci, bu hanedanı ve bugünkü temsilcilerini belki de bugüne kadar hiç anlatılmadığı kadar detaylı bir şekilde ele alan bu kitabı yazarak biz okurlarıyla buluşturmuş. Timaş Yayınları’ndan çıkan Sürgündeki Hanedan/ Osmanlı Ailesinin Çileli Asrı adlı kitap,kütüphaneniz de bulunması gereken bir kaynakça eser.

Dünyanın en büyük İmparatorluklarından birini yöneten Osmanlı Hanedanı'nın sarayda doğan ama sonra kadınları yabancı prenslerle evlenmek,erkekleri bulaşıkçılık,biletçilik yapmak zorunda kalan hatta gururu nedeniye geceleri çöpten yemek toplayan ve bu çileli hayata uyum sağlamayı beceremeyip intihar eden sultanların öyküsünü anlatıyor. "Bu insanların hepsi 1808-1839 arası saltanat sürmüş olan Sultan II. Mahmud’un padişahlık yapan iki oğlu Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülaziz’in soyundan geliyor. Bütün Osmanlılar bu iki zâtın soyundandır. Önceki nesildeki şehzâdelerin soyu devam etmemiştir. Sultan çocukları da hânedandandır, şehzâde veya sultan sayılmaz ama hepsi sürgünü tatmışlardır. Bir de bu soydan olmayan gelin ve damatlar var. Onlar da hânedana mensuptur, hatta onlar da sürgün edilmişlerdir."Ekrem Buğra Ekinci "Bir devlet kurmuş, bir millet meydana getirmiş koskoca bir hanedan, bir gecede vatanlarından sürgün edildi. Mallarını, dostlarını kaybetti. Dinlerini, dillerini öğrenmek ve yaşamak imkânından mahrum bırakıldı. Açlıktan ölenler, kimsesizler mezarlığına gömülenler, tabutuna haciz konanlar, gayrı müslimlerin yardımı ile geçinenler, çöpten yiyecek toplayanlar, ağır işlerde çalışanlar, intihar edenler oldu. Nisbeten rahat olanlar da vatansız, pasaportsuz kaldı. Atalarının fethettiği topraklardan transit bile geçemez, dilini konuşamaz, dinini yaşayamaz oldular.
ataç ikon Sürgündeki Hanedan
kitaba 10 verdi
0 yorum

Sürgündeki Hanedan - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Misafir

Misafir

@misafir000

Ekrem is Clever, Be like Ekrem
ataç ikon Sürgündeki Hanedan
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
0 yorum