up
ara

Yabani Gerçek

Yabani Gerçek Konusu ve Özeti

Yabani Gerçek
Yabani Gerçek kitabını okuduysanız inceleme eklemeyi unutmayın. Neokur kitap hakkındaki düşüncelerinizi ve yorumlarınızı merak ediyor.
Yayınevi: Lemur
ISBN: 9786059861021
Sayfa: 274 sayfa Basım Tarihi: 2015
NİSAN 1992'DE, Chris Mccandless Adında Genç Bir Adam Alaska yabanına yürüdü ve terk edilmiş bir minibüste ölmeden önce 100 gün boyunca hayatta kaldı. "INTO THE WILD" hikâyesi aradan geçen yirmi yılda milyonları büyüledi. Ama sadece bir kişi Chris'in sıra dışı yolculuğunun ardındaki gerçeği biliyordu - ta ki şimdiye dek."Birçok insan, Chris'in yaptığı şeyi neden yaptığını anlayamadan Into the Wild'ı okuyup bitirdi. Açık gerçeklerden yoksun bir halde, Chris'in bencil, anne ve babasına karşı affedilmez derecede acımasız, zihinsel olarak rahatsız, intihara meyilli ve/veya aptal olduğu sonucunu çıkardılar. Bu yanlış varsayımlar Carine'in canını sıkıyordu. Ağabeyinin ölümünden yirmi yıl sonra, Chris'in hikâyesinin tamamını, ayan beyan ve dolaysız, acı veren parçaları saklamadan anlatma vaktinin geldiğine karar verdi." -Jon Krakauer, Önsöz'den-McCandless kardeşler, çalkantılı çocuklukları boyunca kaotik bir aile yaşamının tam ortasında birbirlerine tutundu, ömür boyu sürecek bir bağ ve sarsılmaz bir güven kurdular. Bu yüzden, Chris neredeyse tüm eşyalarını bırakıp, tüm aile bağlarını kopararak yollarda kimliği belirsiz bir yaşam kurguladığında Carine, onu tanıdığı herkesten neyin uzaklaştırdığını anlamıştı. Carine, kendi gerçeğiyle yüzleşip bir takım ezici engelleri aştıktan sonra artık yanında olmayan ağabeyiyle paylaştığı sevgi ve bağda güç bulduğu kendi eşsiz yolculuğuna çıktı.
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Uyumsuz ve sürekli sorun yaşayan bir ailede doğan büyük olanı erkek (Chris), küçük olanı kız (Carine) iki kardeşin yaşadığı dramatik olaylar konu ediliyor.
Bu konuyu 20 yıl önce "Into the Wild"adıyla bir yazar yazıp çok satmış ama Chris'in neden ölümüne yol açacak bir yolculuğa çıkıp ailesinden kaçışının sırrını açıklayamamış. Aradan yıllar geçip herkes bu sırrı merak ettiğinde, bu durumdan rahatsız olan kız kardeşi sonunda gerçeği kendisi yazmaya karar vermiş ve yazmış. Özet olarak mutsuz ve uyumsuz çiftlerin her ne kadar kendilerini haklı görseler ve gösterseler de, çocuklarında nasıl bir ruhsal travmaya yol açtığını görmediğini veya görmek istemediğini anlatan güzel bir kitap... Üstelik de bana hiç yabancı olmayan bir tema ve benim de okul biter bitmez ailemden kaçmama ve bir daha geri dönmememe yol açan olayların bir benzeri... :(
ataç ikon Yabani Gerçek
8 (1 oy)
5 yorum
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
@ergun-cil Bey okunacaklar listesine ekledim kismet olursa okurum tabi ki.Ama incelemenin son cümlesi beni daha cok meraklandirdi.Aradan çok uzun zaman geçmiş olmalı.
01.06.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Herkesin buna benzer var bir hikayesi... Ben Chris gibi kendimi doğaya değil, Anadolu'ya ve halkın arasına attım... Şimdi geriye dönük olarak bakınca ben daha doğru yapmışım. Hem kendimi kurtardım hem de pek çok kişiye yararım dokundu. Demek ki kaçmak çözüm değil. Mücadele sahasını değiştirmek daha mantıklı...
01.06.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
Siz tutunabilenlerden olmuşsunuz ne guzel ama herkes bu kadar mücadele verip hayata tutunmuyor,keskeleri cogaltiyor insanlar geçmişten kurtulamıyor.
02.06.17 beğen cevap
Ergün Çil (@erguncil)
Haklısınız.... Biraz da kişilik meselesi tabii.. Herkes aynı yaradılışta değil maalesef... :(
02.06.17 beğen cevap
nlgnycydncr (@dunyasnilzehes)
?????
02.06.17 beğen cevap

Yabani Gerçek - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Bırakın aşkı, bırakın parayı, bırakın şöhreti, bana gerçeği verin. Zengin yemeklerin, bereketli şarapların ve yalakaların olduğu masaya oturdum ben ama içtenlik ve gerçek yoktu; misafirperverlikten yoksun sofradan aç kalkıp gittim. ( Henry David Thoreau )
ataç ikon Yabani Gerçek
8 (1 oy)
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

O kadar çok insan mutsuz şartlarda yaşıyor ki. Buna rağmen koşullarını değiştirmeye girişmiyorlar, çünkü güvenli, konforlu ve muhafazakar bir yaşama koşullanmış durumdalar; tüm bunlar gönül rahatlığı veriyor gibi görünüyor ama gerçekte hiçbir şey insanın içindeki serüvenci ruha güvenli bir gelecekten daha fazla zarar vermiyor.
ataç ikon Yabani Gerçek
8 (1 oy)
0 yorum
Ergün Çil

Ergün Çil

@erguncil

Ümit ediyorum ki bir gün en zor zamanlarda bile seni tüm kalbimle sevdiğimi, sizin için en iyisini istediğimi anlayacaksın, bunu başarmak için her zaman doğru kararlar verememiş olsam da. Seni bir daha hayal kırıklığına uğratmayacağımın sözün bile veremiyorum, çünkü sadece bir insanım ve sadece insanlar en sevdikleri insanları bile yaralı eksik bırakmalarıyla bilinirler. Sadece daha iyisi için çabalayacağımın sözünü verebilirim.
ataç ikon Yabani Gerçek
8 (1 oy)
0 yorum