up
ara

Yakıcı Sır

Yakıcı Sır Konusu ve Özeti

Yakıcı Sır
Kendi Hayatının Şiirini Yazanlar: Casanova, Stendhal, Tolstoy kitabının da yazarı Stefan Zweig tarafından kaleme alınan Yakıcı Sır kitabı Roman, Dünya Klasikleri türünde okuyucusu ile buluşuyor. İş Bankası Kültür Yayınları yayınevinden 2015 yılında 9786053325536 isbn kodu ile kitapçılarda satışa sunulan Yakıcı Sır isimli kitap 96 sayfadan oluşuyor. Kitap Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları listesinde de yeralmaktadır. Yakıcı Sır kitabını okuduysanız mutlaka oyunuzu, kitap incelemelerinizi ve alıntılarınızı bekliyoruz. Neokur kullanıcıları fikirlerinizi merak ediyor!
Yazar:
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
ISBN: 9786053325536
Sayfa: 96 sayfa Basım Tarihi: 2015
Kısa bir tatil için Avusturya Alplerine giden bir baron, zamanını zararsız bir flörtle renklendirmenin yollarını aramaktadır. Kendine fazlasıyla güvenen ve gönül maceralarına her zaman açık olan bu müzmin kadın avcısı, kısa sürede kendisine bir av bulmakta hiç zorlanmayacaktır. Tanışıp yakınlaşmak istediği kadının on iki yaşındaki oğluyla ahbaplık kurarak işe koyulur. Yakıcı Sır annesini elde etmek isteyen bu narsist çapkın tarafından kullanılan bir çocuğun hikâyesidir aslında. Ne var ki, yetişkin dünyası bazen masum çocuklara büyüklere göründüğünden çok daha berrak görünmektedir.
Eren Yaşar

Eren Yaşar

@erenyasar

Yakıcı Sır
Stefan Zweig ile tanıştığım kitap. Gerçekten çok akıcı, psikolojik tahliller yapan ve duygu yoğunluklarıyla karakterleri çok sağlam bir şekilde betimleyen bir roman.

Konusu; 12 yaşındaki Edgar, annesi ile birlikte Avusturya Alplerine tatile giderler. Aynı şekilde bir Baron da aynı otele tatile gider. Baron, çapkın, kendine güvenen ve tatilini boşa geçirmemek için kadın avlamaya çalışan bir adam. Gözüne, Edgar'ın annesini kestirir. Anneye yaklaşabilmek için Edgar'ı kullanmaya başlar, Bu noktadan sonra hikaye çocuğun gözünden ilerliyor. Bu yakınlık girişimi çocuğu heyecanlandırır ve mutlu eder, çünkü Edgar kendini hiç bu kadar değerli hissetmemişti. Tâ ki baron tarafından annesiyle yakınlık kurmak amacıyla basamak olarak kullanıldığını farkedene kadar. Daha sonra çocuk, annesi ile baronun anlam veremediği yakınlığı karşısında sıra dışı tepkilerde bulunur.

Stefan Zweig bu kitabında insan hayatının dönüm noktası sayılabilecek yaşamın kısa bir kesitini ele almış. Çok zamanınızı almayan ve okunması gereken kitaplardan.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 9 verdi
1 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Psikolojik açıdan fiziksel ve ruhsal tasvirlerini oldukça başarılı buluyorum. Bu tasvirlerinin etkisine ek olarak hikayenin akışını bende hissettirecek şekilde kendisine has uslubuyla anlatması, yazarı sevmemde en büyük etken. Konusuna dönecek olursam, kısa tatil amaçlı alplere giden kadın avcısı baronun, on iki yaşında oğlu olan evli kadını gözüne kestirmesiyle gönül macerası başlar. Müzmin çapkın, kadını elde etmek adına oğluyla yakınlık kurma girişimde bulunur. Bu noktadan sonra hikaye çocuğun gözünden ilerliyor. Bu yakınlık girişimi çocuğu tuhaf bir şekilde heyecanlandırır, mutlu eder. Ta ki baron tarafından annesiyle yakınlık kurmak amacıyla basamak olarak kullandığını farkedene kadar. Çocuk, annesi ile baronun anlam veremediği yakınlığı karşısında sıra dışı tepkilerde bulunur.

Stefan Zweig bu kitabında insan hayatının dönüm noktası sayılabilecek yaşamın kısa kesitini sade anlatımıyla ele almış. Çok zamanınızı almayan okunması gereken kitaplardan.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi
13 beğen · 0 yorum
Misafir

Misafir

@misafir000

Öyle güzel vermiş ki duyguları, okurken hem baron oldum, hem kadın hem de o çocuk.Tabi en çok çocuğun gözünden baktım yaşanana.Kitap boyunca düşündüklerimi şöyle söyleyeyim; bir çocuk ne olduğunu bilemese de kötü giden bir şeyleri hissedebilir ve tavrını koyar.Hele hele artık çocuk olmak istemeyen, yetişkinlerin önünde annesinin ona çocuk muamelesi yapmasından bunalan bir çocuk ise koyduğu tavır dikkate değerdir.Ve en dikkate değer olan yerlerden biri annesinin kısa bir süre de olsa oğlunu yetişkin bir erkek yerine koyması, onun uyarısını kendi içinde uyaran seste bulmuş olması, korku yaşamasıydı.Baronun annesine yaklaşmak için onla arkadaşlık kurması, çocuğun bu arkadaşlıktan çok etkilenmesi, tüm benliği ile kendini ona açmasının (bu kadar kendini verdi çünkü kendini hiç bu kadar yetişkin, bu kadar değerli hissetmemişti.) dönüştüğü düşmanlık duygusu dikkate değerdir.Tüm bu duyguları yazabilmesi beni yazara fazlasıyla bağladı.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi
9 beğen · 0 yorum
AYŞE MUTLU

AYŞE MUTLU

@aysemutlu

Bolca Muhteşem Demiş Olabilirim :)
Bir Zweig sever olarak yine muhteşem bir okuma oldu benim için. Her zamanki gibi Zweig'ca bir anlatım ve olay akışı vardı. Mesela yine üzerinizde hissedeceğiniz muhteşem psikolojik baskı var. Mesela yine birden fazla karakterin gözünden anlatım var. Satranç kitabını okuyanlar bilir orada da asıl konuyu anlatana kadar birden fazla kişi üzerinden giriş gelişmeyi okuyorduk. Burada da hikayeyi ilk olarak Baron adlı kişiden dinliyoruz. Olayı kurup işleyip daha sonra Edgar'a devrediyor. Edgar'ın karakter analizi,psikolojik durumu muhteşem anlatılmıştı. Eksiklik olarak değil belki ama ben Edgar'ın annesinin hislerini de detaylıca anlatmasını isterdim. Yine tadından yenmez bir anlatım olabileceğini düşüyordum. (Anne karakterinin adı bile sadece bir yer de geçiyor -Mathilde- ) Puan olarak niye 10 değil 9 çünkü benim bebeğim hala KORKU :)))
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 9 verdi
17 beğen · 0 yorum
Cihan Yıldız

Cihan Yıldız

@cihanyildiz

Klasik Zweig kitaplarından biri daha... 90 sayfaya sığdırılan üç farklı insan ve okuyucuya aktarılan üç farklı his... Kitapta üç ana karakter var ve her bir karakterin duygularını en ince ayrıntısına kadar hissedebiliyorsunuz.
Bol bol tutku, şehvet ve kıskançlık okuyorsunuz. Evet Zweig'in en iyi yaptığı şey bu; duyguları yazabilmek.. Bu konuda Zweig'den daha başarılı olanını henüz görmedim. Genelde bir kadın ve bir erkek arasındakileri kurgulayan yazar, bu kez 12 yaşında bir çocuğun gözünden anlatıyor büyük duyguları..
Sırasıyla karakterlerin içinde gezdiriyor sizi Zweig. Önce adamın, sonra kadının dünyasına dalıp çıkıyorsunuz, son olarak çocuğun dünyasına girip, onun büyüyüşünü izliyorsunuz. Farklı bir tat, okumalısınız...
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi
8 beğen · 0 yorum

Yakıcı Sır - S41

S-41 kitabın 41. sayfasının ilk paragrafıdır. S41 Ekle
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Çocuklar hastalanmakla gururlanırlar, çünkü bunun ailelerinin gözünde önemlerini iki katına çıkarttığını bilirler.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
8 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Adamın yüzüne bir baksana, ne kadar sahte davranıyor.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
7 beğen · 0 yorum
Merve Münteha Öz

Merve Münteha Öz

@mervemuntehaoz

İnsan birine yalan söylüyorsa, başkasına da söyler.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 9 verdi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Merve 🗡

Merve 🗡

@mtrv

Ruhunu alt üst eden şey değersizlik duygusuydu.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba puan vermedi, inceleme eklemedi.
6 beğen · 0 yorum
Kübra Ç?

Kübra Ç?

@kedilikitapsever

Bazen çocukları bizim gerçek addettiğimiz dünyadan ayıran sadece incecik bir perdedir ve rastlantısal bir rüzgarla açılıverir.
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğen · 0 yorum
18
KİTAP
Mutlaka Okunması Gereken Stefan Zweig Kitapları
Avusturyalı gazeteci ve roman, oyun, biyografi yazarı Stefan Zweig'ın mutlaka okunması gereken en iyi kitapları bu listede....
Senem

Senem

@kitapvekahve

 paylaşım fotoğrafı
“Kötü bir şey mi oldu? Sebepsiz yere kaçmaz insan!” .
Güzel sebeblerle güzel kaçamaklar yapacağınız bir Pazar günü olsun 🙂
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi, inceleme eklemedi.
5 beğeni · 0 yorum beğen ikon
Pınar Yiğitcan

Pınar Yiğitcan

@pinaryigitcan

 paylaşım fotoğrafı
Zweig ?Zweig?Zweig...
ataç ikon Yakıcı Sır
kitaba 8 verdi, inceleme ekledi.
14 beğeni · 0 yorum beğen ikon